Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моят сценарии

Публикувано от greenbul 
Re: Моят сценарии
24-05-2008 - 11:52:09
Когато Хюндай проучваха възможността за откриване на завод в България в докалда пишеше, че тук не е рентабилно да е отваря такъв завод, защото няма обучени автомобилни инженери, а образователната система не е в състояние да подготви такива. Без коментар.
Re: Моят сценарии
24-05-2008 - 12:22:30
Аха, тва пеят и големите инвеститори в моята свера.
Re: Моят сценарии
24-05-2008 - 13:36:22

Вземи техническо лице за мениджър и това е рецепта за бедствие - опивано е веравай ми!

Greenbul,
За първи път да не съм съгласна с теб. smiling smiley
Прав си, но само отчасти. Съгласна съм, че инженер -мениджър, задължително трябва да има икономическа квалификация. Съгласна съм, че инженер -механик не може да бъде инженер -мениджър в IT технологии, без необходимата квалификация. До тук.

Висшето образование дава знания, които част от тях я ти трябват, я не. Основното, важно нещо , което дава образованието (освен дипломата) е : да можеш да търсиш и намираш информация и смяна на манталитет.

Всеки станал мениджър, независимо от вида на образованието, уповава ли се само на наученото в университета, независимо кой -резултата ще е наистина бедствие.

Т.е. самообразованието трябва да е един вид ежедневие.

Асен използва термина "българоикономисти". Това, според мен, се отнася за следните:
-влязъл в УНСС с български, история, география, т. е. не притежава аналитично мислене, а финанси, икономика без аналитично мислене....smiling smiley;
-манталитет;
-приемане на наученото в университета за достатъчно.

До оня ден се деляхме на НИЕ и ВИЕ -в и извън България; сега нова предпоставка -инженери и напр. икономисти. Българите, както вече писах, са много, много умни, но не могат да работят в екип. Това донякъде важи и за мен ( за екипната работа, за умна-не знам, по-скоро имам комплекси, защото колкото повече се ровя, толкова повече установявам, че нищо не знам).

Защо, обаче, след като не можем да работим в екип, трябва да се делим, още по-лошо да се оплюваме? Не е ли по-добре да си помагаме, доколкото можем,; да си даваме кураж един на друг,да се "нахъсваме" един друг? Защото реалността не е никак добра и твоите прогнози, за съжаление (с моето скромно инженерно мислене) са много вярни и добре аргументирани.


Тук става въпрос за едно момче на 22 години, което си търси своето място под слънцето. Мислиш ли, че по този начин му помагаш? Този твой пост едва ли не обезсмисля труда, който е хвърлил до тук. По-скоро, ако можете, му помогнете с информация, къде и как да продължи магистратура -не в България, защото ще си остане със същия манталитет.

...........................................
За аналитичното мислене и кандидатстудентските изпити:
Трябва за медицина да има изпит и по математика. Добър лекар може да бъде само този, с аналитично мислене.
Re: Моят сценарии
24-05-2008 - 14:11:18

Greenbul,

за инженерната професия определено се изказваш неподготвен-за разлика от другите ти постове, където обикновено си прав.

ИНЖЕНЕР Е ТОЗИ, КОЙТО МОЖЕ ДА ДОКАЖЕ ЧЕ Е ТАКЪВ ДОРИ АКО СИ ЗАГУБИ ДИПЛОМАТА!

Упражняването в истинския смисъл на думата на инженерната професия е начин на живот, философски поглед на нещата. Работното време на квалифцирания инженер е нерагламентирано-той работи винаги, когато има идея за решение на проблема. А идеи никога не липсват, ако квалификацията е налице. В света наистина има глад за инженерни кадри, защото бясното развитие на техниката изисква присъствието на компетентни хора.
Инженерите , които ти визираш са просто дипломаджии-къде ли ги няма.
Да припомня само: Самоковеца беше дипломиран икономист. Половината и повече
от новоизлюпените "добре облечени бизнесмени" са с ВИФ
Почти всички "Миски" са с икономика и мениджмънт-интересно къде добиха квалификацията-по подиумите или в Биад може би.
БГ инженера(истинският) може да не работо по проекти от световно значение -много от УС инженерите също никога не се докосват до такава работа. Присъствието на инженера се усеща тогава , когато спести на фирмата с правилно
решение годишната си заплата, примерно. Това е и причината такива като мен все още да не са безработни

С почит:
БГ инженер, който може да докаже че е инженер, дори ако му скрият дипломата...


Re: Моят сценарии
24-05-2008 - 14:31:08
smiling smiley

Много точно определение за инженер smiling smiley

За дипломата: -важи за всеки един с диплома, независимо каква е тя.

И пак точно определение -дипломата, само за протокола; необходим документ към сивито, но недостатъчен за нивото и качеството на работа.
Re: Моят сценарии
24-05-2008 - 14:52:30
Благодаря, че казвате че не сте съгласни с мен. Това е голям комлимент, но за съжаление не съм го измислил аз. Достатъчно е да отворите биографиите на топ мениджърите в ИТ от сега и от преди 15 години. Забележите - преди технически PhD, сега MBA. Нали не мислите моля, че един CEO би се чувствал комфортно ежедневно да превжда от и на езика на CTO-то или CIO-то. Ако някой техникал е станал мяниджър то е защото е намерил подходящата форма да се самообразова. В този смисъл НИЩО не пречи на един техникал да стане мениджър, но нито едно от качествата придобити по време на техническото му образование не е в полза. Съгласен съм единствено с тезата, че за някои лоу то мид мениджъри е необходим техникал бекграунд, който обаче се явява необходимо, но не и достатъчно условие. В този смисъл критикал съксес фактора са знания и умения НЕПРИДОБИТИ ПО ВРЕМЕ НА ТЕХНИЧЕСКОТО ОБРАЗОВАНИЕ.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-05-24 14:53 от greenbul.
Re: Моят сценарии
24-05-2008 - 15:12:56

Greenbul,
аз също приемам като комплимент факта че не се съгласяваш с мен за същността на нженерната професия. Все пак си икономист. В коментара ти се долавя абсолютно пренебрежение и подценяване на БГ инженера като такъв, а доколокото виждам , визираш технократ-мениджър. Това са две различни неща.

Re: Моят сценарии
24-05-2008 - 16:18:56
Greenbul,

Ако някой техникал е станал мяниджър то е защото е намерил подходящата форма да се самообразова.

Точно тук е разковничето, щото да постигнем единомислие. Самообразоването важи абсолютно за всички сфери, професии .

Ти като си направил тази прогноза, с която повечето са съгласни, само на база знанията от юнивърсити ли си ги направил? Едва ли. Коствало ти е време, труд, самообразоване.
Нали не искаш да кажеш, че всичките икономисти са на твоето ниво.


Ако някой си навири главата, само защото има диплома, то не мид, не лоу, а бекграун позишън за него. Даже и тя му е много. Центрофугата ще го изтласка, рано или късно.

В този смисъл не би следвало да има деление на вид професии, а по ниво на всеки поотделно. И трябва да има нетърпимост към ниското ниво или по-точно казано нетърпимост към нежеланието за самоосъвършенстване. Няма нищо лошо, ако някой не знае или не може нещо. Лошото е, че не иска да се научи и оттам идва посредствеността и самочувствието без покритие, изкривяване на ценностната система.

Не ти ли е идвало, например, наум, че след необходимо инженерно самообразоване, с икономическото ниво, което имаш, би станал не мид ту лоу, а хай мениджър с ниво по-добро, отколкото само икономическото ниво. Това просто като теория на вероятностите....smiling smiley

Сега ще напиша нещо; моля, да бъде прочетено цялото, а не част от него, за да не се
изкриви смисъла:
.............................................................
Между инженерите битува мнение, че където и да ги сложиш, винаги се справят. smiling smiley
Може би това е само нахъсване
Даже и така да е. Нека всички се нахъсваме, независимо от професията и образованието.
...............................................................

Хъс=амбиция и морална сила,подплатена с труд.

smiling smiley
Re: Моят сценарии
24-05-2008 - 20:09:10
Лелеее. тука казаха че съм завъшил икономика и сега върви обяснявай, че нямаш сестра. С икономика се занимавам като хоби. Още като студент ми стана интересно как икономиката може да се моделира със средствата на математиката и колкото точни и безотказно работещи са тези модели. По-късно в курса по финанси разбрах, че в УС следват всички тези спринципи, но в повечето случаи сляпо без да са найсно с математическата теория зад тях. Дали нато правила или със съответните математиски модели кризите е лесно да бъдат предвидени. Единственото нещо, което не може да бъде предвидено е точня момент в който ще се случат. По този повод ного се спекулира в този форум. Това, че пазарът ни не е узрял е един поред мит. Цикличността в недвижимите имоти е процес, който е наблюдаван многократно по света. Това че някои го наблюдават за първи път и инфантилно подскачат "виждате ли, вижда те ли няма балон" не означава че пазарът не е узрял, а че тези хора не са узрели за пазара.
Re: Моят сценарии
25-05-2008 - 00:11:06
smiling smiley
Greenbul,
Сега разбирам, защо ти е високо нивото.

Американците -еми така действат, защото не са българи -то се иска и акъл...smiling smiley

Колкото до Спиридон , не го познавам, не знам в каква област работи, но повярвай ми, той е добър инженер:

Упражняването в истинския смисъл на думата на инженерната професия е начин на живот, философски поглед на нещата. Работното време на квалифицирания инженер е нерегламентирано-той работи винаги, когато има идея за решение на проблема. А идеи никога не липсват, ако квалификацията е налице

Би могъл да бъде и добър мениджър(ако не е такъв), но често такива като него не искат, защото тази, другата работа ги изнервя и я считат за загубено време.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход