Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Време е за такса ОГЛЕДИ колеги!!!

Публикувано от Продавач 
Re: Време е за такса ОГЛЕДИ колеги!!!
21-06-2007 - 10:44:01
avatar
vpetrishky Написал:
-------------------------------------------------------
> към Камелия: Няма конкретна правна уредба на този
> институт, прилага се общото законодателство.

Това всъщност не е отговор.Кое от общото законодателство се прилага? confused smiley
Re: Време е за такса ОГЛЕДИ колеги!!!
21-06-2007 - 11:09:33
Продавач,

Следя темата и както винаги, отначало беше добре, после пак стана "ти на мен ли ще ми кажеш, бе....". Какво да се прави, явно такъв е начинът ни на общуване.

Конкретно - и аз мисля, че нещата са много по-сложни от едната "такса оглед". Вярно е, че моята гледна точка е различна от твоята, защото не съм брокер. Според мен, такова понятие "турист" няма - кой е този луд, дето ще се обажда и разхожда насам-натам, без да иска да купи нещо, и за какво ще го прави тогава? Да си губи време и нерви. Даже според мен сред продавачите има повече "туристи", в смисъл - не знаещи ще продават или не, и колебаещи се непрекъснато дали не се минават, като продават. На мен лично двама такива ми се случиха преди време, като брокерите и в двата случая бяха много читави. Загубихме време и усилия, и аз като купувач, и те, с тези несериозни продавачи, които се отказаха в последния момент да продават. Няма лошо, имотът си е негов, ама като е решил да продава, нека продава, иначе защо губи на другите времето. Даже не ставаше въшорс за друга цена, просто се отказаха. Защо не въведете и "такса разглеждане на документи" за продавачите тогава? smiling smiley

А иначе тази идея с такса огледи не е нова. Аз съм плащала такава (5 лева) и не купих имота. Не вярвам някой сериозно търсещ да не я плати. Въпросът е, че това няма да те спаси от ходене без сделки, защото трудно се намира хубаво жилище и много обиколки трябват за това. Т.е., аз ще си платя и 10 пъти такава такса, ама няма да купя, ако никой от 10-те имота не ми хареса. А може и на 100-ия пак да е така. Разбира се, ако видя, че моите изисквания са нереални (т.е. сумата ми не отговаря на пазара), ще си преразгледам сама критериите и ще търся нещо различно. А може и да се откажа изобщо след 100-те огледа да купувам. И пак няма да съм "турист" в смисъл на несериозен купувач, просто това е въпрос на реалности и тяхната преценка.
Joansmiling smiley
21-06-2007 - 11:48:21
avatar
"Според мен, такова понятие "турист" няма - кой е този луд, дето ще се обажда и разхожда насам-натам, без да иска да купи нещо, и за какво ще го прави тогава? Да си губи време и нерви."

Днес имам много задачи и нямам време да пиша във форума, но трябва да ти кажа, че има такива хора, но това го знаем само брокеритеsmiling smiley Веднъж (преди около 5 месеца) ходих с един уж клиент да гледаме един имот. Още от слизането от моята кола каза: "Ей това е - супер това е моя дом КУПУВАМ го!" И се започна един пълен цирк продължил около 40 минути с пазарене за цената на имота, но най-вече за моя комисионsmiling smiley)) И така не след дълго - той отсече - ДА ще купя.
ОК казвам аз дай да уточним детайлите и така от дума на дума се оказа, че човека има едва половината от сумата и няма идея от къде ще намери другата половина, но вече КУПУВА :} оказа се, че и кредит не може да изтегли... И мисля, че имота още не е купен, а той със сигурност нищо не е купил... Но бяха едни пазарлъци едни чудеса... Дълга и широка е случката като имам повече време ще ви я разкажа в детайли winking smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Време е за такса ОГЛЕДИ колеги!!!
21-06-2007 - 11:54:26
Е аз пък вярвам да не я платя. НЕ ми трябва придружител ако ми кажат адреса и часа, когато е удобно да го посетя.
Не винаги плащам на циганетата, които мият стъклата по кръстовищататаsmiling smiley
Re: Време е за такса ОГЛЕДИ колеги!!!
21-06-2007 - 12:01:51
Подкрепям Човек!

Замисляли ли сте се за такава схема: "За този имот безплатни огледи в петък от 10 до 12ч., в останалото време цена за оглед..."
Re: Joansmiling smiley
21-06-2007 - 13:05:32
Ок, Продавач smiling smiley

Ясно, че имаш повече опит от мен с клиенти - и продавачи, и купувачи smiling smiley

Но все пак те моля да ми отговориш - защо не въведете "наказателна мярка - такса реклама на имота" (примерно) за недобросъвестни продавачи? 'щото има и такива, дето си обявяват имотите за продан само да се бъзикат с хората.

Редно е да има някакви мерки срещу недобросъвестни и за двете страни - не мислиш ли?
Анонимен потребител
Re: Joansmiling smiley
21-06-2007 - 13:18:14
Ех Joan,

Все едно не ти е ясно как работят АНИ-тата.

Отива при тях клиент или се обажда по телефона и казва искам да продам нещо.
Отсреща да кажем стои Продавач и му казва - добре господине/госпожо кога мога да видя имота, да направя снимки и да сключим договор. Отсреща получава отговор - ама какви снимки, какви договори аз ще се обадя на друга агенция дето такива работи не иска. Първия път Продавач каква - ами обадете се, ама след 2-3 месеца и той по течението - казва добре, щом не щете не щете. Дето се вика ако ще ходи при конкуренцията по-добре да му работи за без пари пък да се мъчи да "врънка" купувачите да му плащат. Е кажи ми как на такъв продавач да му искаш пари след като сам си се вкарал в "капана" да му работиш за без пари?

Друг случай - пускаси си продавача обява и веднага го налазват АНИ-та и почват да му рекламират имота, кога с негово кога без негово знание. Е на такъв продавач нашия Продавач как да му иска пари?


Ей поради тези причини АНИ-тата се чидят как да изврънкат пари от купувачите за щяло и нещяло.

И сега се пита в задачата - кой е виновен за това положение?

Ами аз смятам че са брокерите защото те "научиха" продавачите че може да им работят за без пари. А на продавачите, научени така ,много трудно ще им обясниш, че вече трябва да си плащат за труда, който брокерите полагат по продажба на техния имот при положение че досега не са плащали. Ей до такива неща води "изкривяването" на пазара на НИ и фаворизирането на продавачите. Забележи че целия пазар работи за продавачите, пък купувачите - ами ако имаме нещо добре ако не да чака няма да се занимаваме да търсим, докато виж за продавачите веднага пускане на реклама задвижване на всичко и т.н.

Аз все още чакам на пазара да се появи агенция, която се занимава само с купувачи. Отиваш казваш - търся това и това и те "разравят" целия пазар за да ти го намерят. В момента целта на всички агенции е да "трупат" продавачи. Като иде купувач - погледнат имат ли нещо за него и ако нямат в тяхната база - "ами то такова животно дето търсите няма". Айде ако е някой по свестен може да се поразрови, ама така между другото, после казва да му оставят телефон и купувача отива в графата да "чака писмо от умрял"



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-06-21 13:29 от Тинки Уинки.
Re: Joansmiling smiley
21-06-2007 - 14:04:19
Тинки,

Мисля, че не си прав. Брокерите не са научили никого на нищо. Те просто действат според ситуацията на пазара така, че да има хляб и за тях.

Просто на пазара (за София специално) все още има по-голямо търсене, отколкото предлагане и затова "продавачът е цар". И го ухажват и брокери, и купувачи. Това е моето лично обяснение на дискутираните тук проблеми. Продавачът е този, от който зависи да стане сделка и брокерът да има комисионна, защото е един, а купувачи много. И ако се откаже продавачът или отиде при друга агенция, брокерът си губи хляба.

Горното го пиша, защото според мен е единственият смислен извод от това, което виждам на пазара. В момента, в който предлагането надвиши търсенето, купувачът ще бъде "ухажваният" и ще се стигне до мечтаната от теб ситуация - да има АНИ, ориентирани към купувачите. Не само ще има такива, ами и всички ще станат такива smiling smiley
Re: Време е за такса ОГЛЕДИ колеги!!!
21-06-2007 - 14:31:31
Искам да кажа, че аз съм по принцип "против" таксата оглед, но е факт, че има много "туристи", които ни губят времето (заблуждавайки ни за намеренията и желанията си често). 5 лева е символична сума, защо смятате, че е такъв проблем. Предлагам да се въведе от всички агенции в София и да се види резултата.
Re: Време е за такса ОГЛЕДИ колеги!!!
21-06-2007 - 14:59:02
Не смятам, че сумата 5 лева е проблем, както и не смятам, че тя ще ви избави от "туристи" smiling smiley Защото аз самата съм обходила много имоти, преди да купя и спокойно който и да е брокер от тези, от които не купих, би могъл да ме нарече турист. Без да съм такъв всъщност.

А защо не въведете такава такса и за продавачите - такса "рекламиране на имота" ? Не ви ли се е случвало продавач да ви загуби времето с обяви, снимки и огледи и да се откаже да продава? Или да го продаде чрез други? Защо към тях отношението ви е различно от това към купувачите?
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.