Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цените след НОВА ГОДИНА

Публикувано от 302 
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
09-02-2007 - 17:14:37
Global,

В своя пост не виждам повод за опитите ти за сарказъм. Не става въпрос за "тайнство", а просто обяснявам откъде съм взела данните за % наематели и как са получени тези данни. Но благодаря, ако ми се наложи да търся информация за близкото и по-далечно минало, ще знам към кого да се обърна smiling smiley

Твоето мнение за търсенето, предлагането и изгодата от наеми в София си е твоя работа. Аз имам друго мнение и дадох и обектвини, и субективни данни в подкрепа на него. Не видях ти да дадеш такива или поне за мен са спорни. Не видях и да си отговорла на питането на лтрь по повод твърденията си за "огромно предлагане, ниски нива и липса на наематели в София". защото и аз споделям неговото мнение, че се предлагат малко читави неща, повечето са кочини на високи цени и търсенето се разминава с предлагането в това отношение.

И не се интересувам в случая от данни за ромското малцинство, защото те не са потенциални наематели на свободния пазар. Иначе кой и как ще им осигурява жилища не виждам как ще повлияе пазара на наеми в София.

Но пък всеки е свободен да си следва собственото мнение в действията си.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
10-02-2007 - 12:01:39
На вниманието на Джоан:
Търсенето на наеми в София е в контекста на моята прогноза за цените на НИ в България за тази и следващата година. Аз обясних един от аргументите, с които доказвам тезата си - а именно, че търсенето на имоти ( а един от факторите са и потенциалните наематели) ще намалее и то именно в София, но това няма да доведе до голямо падане на цените.
Убедена съм ,че имотите като цена ще продължават да растат, но с по-малки темпове.
Подобно на Джоан, аз не смятам , че Катя Ценова от "Адрес-недв.имоти", а също и справката, на "хартиен" носител, която била взела за процента на наемателите в цялата страна могат да докажат нещо, извън празно заяждане и празнословие. Когато човек демонстрира познания, може да се опита с по-силни и ярки аргументи не да "убие" противника си в спора, а да докаже теза. Защото в противен случай, тезата на Джоан е "малко предлагане на имоти, засилено търсене на имоти от страна на наематели (младежи-студенти, от провинцията, които с множеството финикийски знаци в джоба си ще повлияят на търсенето на имоти в София). "
Ако имаш намерение, доказвай тезата си с каквито искаш аргументи... Ще ми бъде интересно да ги чуя...
Що са отнаса до склонността ти да си много обяснителна по очевадни въпроси, например за преброяването, това говори за 2 неща. Едното е даскалски мантатилет, професионално изкривяване да обясняваш на деца (с по-нисък коефициент на IQ, поради възрастта им) какво искаш да им кажеш. А другото е липса на среда -приятелска, професионална. Мисля, че търсенето на трибуна във форума е точно това. И не мисли, че когато човек не е на твоята теза, ти застрашава сигурността и мястото във форума.
По отн. на професията ти, пет пари на давам каква е тя.
По отн. на твоите аргументи, пет пари на давам за субективните ти. Давам превес на обективните, само да не са интервюта на шефове на агенции, или данни от Статистиката, или пък дефиниции на икономически значими лица, като например К . Петров.
По отн. на моята теза, че ще има повишение на цените на НИ, ще кажа, че това се обуславя от валутния борд, в който е в страната. Паричното предлагане, а именно еквивалента на всички активи в страната, е равно на пасива в баланса на БНБ.Притокът на чуждестранни инвестиции, различните европейски фондове по различни програми увеличават печатането на пари в България, плюс мекия вариант на валутния борд. Това предопределя търсенето на активи, друг е въпроса - кои, и колко от тях ще отидат за НИ. За това говоря за регионално търсене, и то от чужденци. Защото акоси се представим за инвеститори в други страни, къде ще си вложим парите- дали в планинската котловинна част , с континентален климат, или на топлото море, ако има такова?... Затова, подобно на теб си залагам името, само че нямам такова самомнение, че то струва скъпо и залагам бог-знае какво.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
10-02-2007 - 13:08:37
Аз така и не мога да ти разбера тезата - един път казваш, че ще има повишение на цените, друг път казваш , че 2008 ще се спука балона в София, има много предлгане на жилища под наем...
А относно това, че факторите, влияещи на цените на имотите не са икономически смело заявявам ,ч е е огромна грешка. Все пак имотите се плащат, значи купувачите са имали ресурс за да осъществят сделката и са били вътрешно убедени, че сделката е печеливша за тях - къде виждаш тук политика?
Политическите причини ако ги има то са в това, че някой инвеститори са искали да изпреварят влизането в сила на закони - Натура 2000, ОГП на София и т.н. Ама това са фактори, които всъщност са повлияли към повишаване на предлагането, т.е. са задържали покачването на цените през 2005-2006 и през 2007г. този фактор ще се изчерпва и няма да има влияние през 2008г., за която ти предполагаш,че ще има спукване на балон.
Много надценяваш влиянието и контрола на политиците у нас. Според мен ако е имало някакъв план, то той се е провалил с гръм и трясък и положението е вън от контрол, поради невъзможността да се предвиди поведението на множеството дребни собственици на имоти у нас.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
10-02-2007 - 14:32:10
В по-горен пост обяснявам какво е спукване на балона. Няма да се повтарям.

Ами не мислиш ли, че огромната икономическа причина за повишаване на цените на НИ са: валутния борд, притока на чуждестранни средства в България, огромната разлика между цените на НИ в Европейския съюз и България, глобализацията.

От там-нататък дребните детайли като например - политическите решения било за Натура 2000, за Закона за черноморското крайбрежие, за данъчните закони и оценки, за рекламни стратегии, за спекулата, поизменят ,но и допълват картината.

Затова повишението на цените в Полша, Литва, Естония, Румъния,Словакия, Чехия и т.н. за мен не е изненада. / като членове на ЕС/ По-важен е въпросът, че тази цена на НИ е непосилна за масата граждани...Дори и с кредити. Но има и други купувачи.
Автоматично са поставяш на тяхно място и би си задал въпроса какво ще купуваш. Ако си физическо лице или фирма, правиш план и го изпълняваш.

Доколкото схванах, се занимаваш със строителство. Мисля, че сега е момента да се замислиш, ако се занимаваш с жилищно строителство, за хоризонтите пред теб. Но виждам, че го и правиш.

Статистиката може да ти даде оценка на тенденцията в момента. Тя е по-важна, затова казвам, че балонът е пред спукване, а не пред надуване. Умереното повишение на цените (според мен 10%, което е под инфлацията годишно) си е равно на спукване.Тук е възможно да се яви Джоан и да ми обясни ,че инфлацията според Статистическия институт била 4-5- % годишно.И да се вадят дефиниции на икон. корифеи що е то инфлация, валутен борд, мек и твърд вариант на борда и пр.Поживем, увидем...
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
10-02-2007 - 14:53:10
Дори и инфлацията да е 10 процента, не е ли малко силно да се нарече "спукване на балона" едно умерено повишение от 5-10%? Аз пък си мислех че спукване на балона е едно мигновено изпускане на голяма част от въздуха т.е. спад примерно 50% независимо от процента инфлация cool smiley
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
10-02-2007 - 15:10:35
Боби, ще повторя, че спукване на балона не е онова падане на цените, за което говори К.Петров. Ние нямаме условията това да се случи - нито ипотечното кредитиране е на онова ниво, а пък и рамките, които поставя валутния борд, няма да го допуснат. В България 90 % от банките са чуждестранни. В България те използват много малка част от ресурса на банката-майка, за да се говори за обща банкова криза и т.н. В случай на недостиг, винаги могат да поискат "Майката" да ги спаси. Най-лошите сценарии са някоя от банките с голяма балансово число да се обяви в несъстоятелност,, средствата във Фонда за гарантиране на депозитите да не стигнат/т.е. да фалира/ , да се иска кредит от държавния бюджет и отново населението да плаща за икономическите неволи. Това сме го виждали...
Докато България е във валутен борд, такива опасности не ни грозят. Едва от 2009г, когато ЕЦБ ще започен своите регулации тук, са възможни сценарии, но на европейско ниво. Каквото в Европата, такова и у нас.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
10-02-2007 - 15:18:00
По-добре използвай термина отпускане или спиране на надуването на балона, че с това "спукване" объркваш хората. Май си единствения който под спукване разбира простото задържане или леко понижение на цените. smiling smiley
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
10-02-2007 - 15:24:44
"Ами не мислиш ли, че огромната икономическа причина за повишаване на цените на НИ са: валутния борд, притока на чуждестранни средства в България, огромната разлика между цените на НИ в Европейския съюз и България, глобализацията. "
Е ако имаш предвид това под политически причини - няма да задълбаваме. Определено тези фактори имат голямо влияние, но не ги смятам за политически причини. Приток на средства, разлика в цени, глобализация, финасова стабилност - за мен са си икономически причини, но да ен спорим за терминологията.
"По-важен е въпросът, че тази цена на НИ е непосилна за масата граждани..."
Вярно е, че за много хора заплатата не е достатъчна за да стигне за изплащане на жилище. Засега тази разлика се компенсира явно с други доходи извън заплатата. Има два изхода от ситуацията:
1. Цените на имотите ще поевтинеят драстично
2. Доходите ще се увеличават със значително по-високи темпове от инфлацията.
И тук идва основната ни разлика с теб. Според мен вариант 1 е малко вероятен (дори и само заради споменатие от теб външни фактори). Аз залагам на вариант 2.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
10-02-2007 - 15:28:04
И мен ме обърка и аз апелирам да използваш термина задържане на цените, а не спукване на балонsmiling smiley
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
10-02-2007 - 15:32:26
Може би си прав, Боби. Ама и това, което си предложил не е най-доброто.Ще помисля как да го кръстя.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход