Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед_на_печата_2013

Публикувано от paul 
Re: Преглед_на_печата_2013
27-08-2013 - 13:20:24
Външният дълг на България достигна 37,5 млрд. евро в края на юни т. г., което е 91,4% от БВП, става ясно от статистиката на БНБ. В брутния дълг влизат задълженията както на държавния, така и на частния сектор. Именно високата външна задлъжнялост на родния бизнес често се посочва от експертите на Еврокомисията като един от проблемните макроикономически дисбаланси на страната.

В сравнение с юни 2012 г. дългът се е увеличил с близо 500 млн. евро. Заради емисията еврооблигации от юли миналата година и връщането с парите от нея на дълга, емитиран от Милен Велчев, през януари тази година има формален спад на задлъжнялостта в сравнение с декември 2012 г.

Краткосрочните задължения на страната към 30 юни т.г. възлизат на над 10 млрд. евро, се вижда още от данните.

Задълженията на държавата са под 10% от външния дълг на България. Към 30 юни те възлизат на 3,1 млрд. евро, което е ръст с 14% или 386 млн. евро за една година. Банките имат да връщат 6,2 млрд. евро, което е ръст на годишна база с 281 млн. евро. Вътрешнофирменото кредитиране от чужбина пък възлиза на 16,2 млрд. евро. През юни 2013 г. в сравнение с юни 2012 г. то се е увеличило минимално - с 55 млн. евро.

Нетният външен дълг, т.е. разликата между брутния дълг от 37,5 млрд. евро и активите на банките, бизнеса и гражданите в чужбина плюс резервите на БНБ, е 15,4 млрд. евро.
София е в топ 10 на най-западащите градове в света
29-08-2013 - 17:21:33
София е сред десетте града, в които качеството на живот се е влошавало най-бързо през последните 5 години. Българската столица заема 87-ма позиция от общо 100 поставени в годишната класация на Economist Intelligence Unit (EIU), която обхваща 140 града от цял свят. В тази категория българската столица попада с Дамаск, който е най-западащият град в света, следван от Дака, Порт Морсби, Лагос, Хараре, Алжир, Карачи, Триполи, Дуала и Техеран.

За трета поредна година австралийският град Мелбърн е обявен за най-добър град за живеене в света. През 2011 г. Мелбърн измести Ванкувър от първото място, макар че канадският град също е започнал големи инфраструктурни проекти.

В топ 5 на класацията на „Икономист” попада австрийската столица Виена, която заема 2-ра позиция, и канадските градове Ванкувър, Торонто и Калгари. Австралийските градове Арелаида, Сидни и финландската столица Хелзинки заемат 6-то, 7-мо и 8-мо място в класацията. Челната десетка се допълва от австралийския град Пърт и Оклънд в Нова Зеландия.

Световната класация е изготвена на базата на 5 категории- стабилност, здравеопазване, култура и околна среда, образование и инфраструктура. Всеки един от градовете е класиран като приемлив, поносим, неудобен, нежелан или лош за живеене.


Източник
Re: София е в топ 10 на най-западащите градове в света
30-08-2013 - 12:03:29
Общинските данъчни служби да бъдат свързани с КАТ и с имотния регистър, планират от Столична община.Целта е собствениците да не могат да укрият автомобилите и притежаваните от тях апартаменти и къщи и да не укриват плащане на задължения към хазната. Единната база данни на данъчните ще дава възможност да се внасят пари за данъци навсякъде, а не само в района, в който е имотът, пише "Монитор".

„До броени дни ще обединим в обща база данни 22 районни данъчни служби, а на следващ етап ще е свързаността с КАТ и имотния регистър”, уточни заместник-кметът по финансите Дончо Барбалов.

„Във всяка служба ще можете да направите справка за задълженията си. За физическо лице това отнема две секунди, а за голяма лизингова компания – 30 секунди”, допълни Барбалов.

Той заяви, че собствениците са регистрирали 3413 автомобила. Гражданите са платили минимална такса от 20 лв., а фирмите – по 100 на возило. Съвсем скоро ще има връзка на общинските данъчни служби с „Автомобилна администрация”. Така на МПС без платен налог няма да може да се направи технически преглед.

Данъчните служби ще предлагат и други услуги – например за липса на данъчни задължения без значение къде е регистриран апартаментът или къщата.

„Обмисляме и вариант от всяка служба да се издава данъчна оценка на имоти. Проблемът е, че информацията на хартия е само на едно място - в службата по местонахождението на сградите”, обясни Барбалов.

PS: Хайде, пригответе паричките!
Re: Преглед_на_печата_2013
30-08-2013 - 16:20:41
Само да ви кажа, в тази тема щото е отгоре, че тази седмица моя нотариус имаше 33 продажби, в София. Без коментар.
Re: Преглед_на_печата_2013
31-08-2013 - 00:02:34
Домакинствата в България дължаха жилищни кредити на банковата й система:
1)
- в края на 2007г. на стойност 5,890,143 хил. лв.
- в края на юли 2008г. на стойност 7,396,661 хил. лв.
Тоест за 7 месеца имаше увеличение от над 1.5 МИЛИАРДА лв.
2)
- в края на 2012г. на стойност 9,441,757 хил. лв.
- в края на юли 2013г. на стойност 9,345,288 хил. лв.
Тоест за 7 месеца имаше спад от над 96 МИЛИОНА лв.


Чeстито!


[www.bnb.bg]
Re: Преглед_на_печата_2013
03-09-2013 - 12:50:26
Ръст в цените на недвижимите имоти за първи път от 4-ри години, регистрираха в една от най-големите брокерски фирми. Промяната е отбелязана в по - големите български градове, показва анализа на пазара. В същото време расте и активността при наемите - 17 на сто повече са сделките през последния месец.

След като вчера брокери съобщиха за активиране на пазара на недвижимите имоти, днес от бранша сочат и ръст в цените. Освен в София това се случва още в Пловдив, Стара Загора, Благоевград и Добрич. Макар че увеличението е около 1%, то се регистрира за първи път от 2009-а година насам, според водеща брокерска компания на пазара.

Около един месец средно престояват жилищата преди да открият своя купувач. Пазарът е динамичен и не позволява постигането на по-големи отстъпки от 2000 евро.

Най-популярният имот остава двустайният апартамент за около 40-45 000 евро в по-атрактивен район. Наличието на добър транспорт, близостта до метростанция, детските градини, болниците и магазините са сред основните приоритети за купувачите.

По-голямата част от търсещите жилище държат и на екстри като южно изложение, среден етаж и добро разпределение.

Сезонността се отразява и при сделките за наеми. Само за август се отчита 17% ръст. Очаква се тенденцията да се запази и през септември. Средната месечна цена, която по-голямата част от наемателите отделят е между 350 и 450 лева.


PS: Думите са голяма работа, но цифрите са по-голяма! Колкото и да се мечтае идва много тежка есен и още по-тежка зима. А след това колапс!!!
Re: Преглед_на_печата_2013
07-09-2013 - 17:16:35
Домакинствата в ЕС дължаха жилищни кредити:
1)
- в края на 2012г. на стойност 5,798,127 милиона евро
2)
- в края на юли 2013г. на стойност 5,725,672 милиона евро
Тоест за 7 месеца има спад от над 72 МИЛИАРДА евро.


Честито!


[sdw.ecb.europa.eu]
Re: Преглед_на_печата_2013
09-09-2013 - 17:39:56
„Вероятността българската икономика да има проблеми е висока, като причина за това е политическата нестабилност, която самите управляващи у нас създават“. Това коментира в интервю пред вестник "Труд" макроикономистът Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии.

"Докато продължи тази политическа безтегловност, икономиката ще продължи да страда. Даже данните за БВП за второто тримесечие може да бъдат прочетени и като "има само 0.1 процента спад".

Според Ганев, бизнесът в момента е заел изчаквателна позиция, за да види в каква посока ще тръгне икономиката.

Държавата е основната причина да има опасения от навлизане в рецесията, допълва той и подчертава, че тя може да предотврати това, като "спре да прави глупости".

"Дестабилизира се всичко, което може. Спират се приватизационни сделки, запълват се някакви дупки с милиони левове, за които е ясно, че не могат да решат проблема и само след няколко месеца пак ще има дупки. Имам предвид БДЖ и ВМЗ", коментира Ганев.

Според него поведението на държавата в момента е контрапродуктивно и ако не спре да се държи по този начин, със сигурност ще окуражи икономиката да навлезе в рецесия.

Бизнесът е нервен и заема все по-предпазливи позиции, защото не знае какво може да очаква от управляващите, посочва Ганев. "Ние към все по-голямо държавно участие в икономиката ли ще ходим, каквито тежнения очевидно има? Или към икономика, която ще се отваря и ще има стимули за създаване на стойност с помощта на конкуренцията?"

В рамките на БСП винаги ги е имало и двете крила и сега ги има, но бизнесът не знае кое от тях ще надделее и какво го очаква, обобщава ситуацията той. "Образно казано, в момента бизнесът е вдигнал всичко "на трупчета" и чака да му се каже, че България тръгва еди-къде си. Накъдето и да е."

Според него е напълно възможно заради тази ситуация значително количество инвестиционни проекти, свързани със заетост, с доставчици и всичко онова, което следва от един проект, да са замразени в изчакване.
Re: Преглед_на_печата_2013
11-09-2013 - 08:36:58
profit:
Слабото кредитиране, ниското потребление и същевременно високите разходи на банките за обезценки са основните причини за понижението на печалбите на родните трезори през последните месеци. От друга страна все още можем да определим лихвите по депозитите, които банките плащат на депозантите, като високи, особено сравнени с тези в останалите страни на ЕС. По данни от централната ни банка към края на юли е отчетен положителен финансов резултат от 379 млн. лв., което е с 16 млн. лв. по-малко спрямо година по-рано. Това прави по 20.69 лв. на всяка секунда за периода януари – юли спрямо 21.35 лв. за сравнимия период на предходната година. През последния месец с актуални данни (юли) печалбата на банковата система достига 61 млн. лв., като отново е регистрирано понижение от 9 млн. лв., спрямо същия период на 2012 г. Най-печелившите банки в страната От началото на годината най-добрият месечен резултат на банките ни е 63 млн. лв., а вече 52 поредни месеца трезорите у нас не са отчитали печалба от над 100 млн. лв. Последната трицифрена печалба е от март 2009 г., възлизаща на 148 млн. лв. Очакванията за продължаващ спад на лихвите по депозитите и кредитите би трябвало да подтикне хората да потърсят други алтернативи за спестяванията си и в същото време да теглят повече кредити, за да финансират покупките си. Повече бизнес за банките би означавало и повече печалби, тъй като неведнъж сме отбелязвали, че трезорите печелят от раздаването на кредити, а не от нашите спестявания.
Re: Преглед_на_печата_2013
11-09-2013 - 11:30:30
Купувачите на жилища ще бъдат по-добре информирани за разходите и опасностите, свързани с тегленето на ипотечен кредит, ще се ползват от частична защита срещу промени на пазара, които увеличават погасителните вноски. Освен това ще имат повече закрила, ако кредитополучателите не са в състояние да изплащат заема си.

За тези нови правила, които защитават правата на притежателите на ипотечни кредити, Европейският парламент даде предварително одобрение.

ЕП отложи окончателното гласуване, за да се увери, че законодателството ще бъде правилно приложено навсякъде в ЕС, съобщи българската пресслужба на ЕП, цитирана от БТА.

Текстът, одобрен с вдигане на ръце, обхваща ипотечните кредити върху жилищни сгради, жилищни сгради с офис площи и земя за строеж. Някои от изискванията му ще могат да бъдат адаптирани към различните обстоятелства на ипотечните и имотните пазари в отделните страни-членки, но информацията, която се предоставя на купувачите, ще трябва да бъде представена по последователен начин навсякъде в ЕС.

Преди подписване на договора

Всеки, който се интересува от ипотечен кредит в ЕС, ще трябва да получи сравнима информация за наличните продукти и да бъде запознат с общите разходи и дългосрочните последици от тегленето на кредита.
Кредитните условия, които се предлагат на кредитополучателите, ще трябва да отговарят на тяхното финансово положение и да отчитат техните перспективи и потенциални рискове.
Освен това на кандидатстващите за кредит ще бъде даван задължителен 7-дневен период за обмисляне преди подписването на договора или право на отказ в рамките на 7 дни след това.

В рамките на срока на договора

Депутатите от ЕП въведоха гъвкави клаузи, сред които правото на кредитополучателя на предсрочно погасяване на кредита при условия, които могат да бъдат определени от страните членки, както и правото на кредитната институция на справедлива компенсация за такова предсрочно погасяване.

Според новите правила за кредитите, които се предоставят в чуждестранна валута, кредитополучателят ще трябва да бъде предупреден преди подписване на договора, че дължимите погасителни вноски могат да нараснат. Като алтернатива, може да му бъде дадена възможност да промени валутата при определени условия и по валутния курс, определен в договора за кредит.

Защита при невъзможност за плащане

Депутатите добавиха нов текст, който посочва, че връщането на обезпечението ще бъде достатъчно за погасяването на задължението, ако кредитополучателят и кредитната институция изрично са включили такава клауза в текста на договора.
Когато кредитополучател не е в състояние да изпълнява задълженията си, собствеността трябва да бъде продадена на възможно най-добрата цена и да се улесни изплащането на оставащите погасителни вноски, така че да се защитят потребителите и да се предпазят от поемане на прекалени дългове за дълги периоди, заявяват депутатите.

Следващи стъпки

Парламентът одобри окончателния текст на законодателството, но преди да гласува по него, той иска от страните членки да поемат ангажимент за правилното му прилагане на собствена територия, т.е. в целия ЕС.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход