Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед_на_печата_2013

Публикувано от paul 
Re: Преглед_на_печата_2013
12-09-2013 - 08:52:32
Запазва се най-голям интерес към потребителските кредити, забелязва се и лек спад на общото търсене на заеми въобще.

Това коментира днес изпълнителният директор на Първа инвестиционна банка Васил Христов, цитиран от БТА. Той представи второто издание на конкурса "Най-добра българска фирма".

Българската икономика е много свързана с европейската и зависи от тенденциите в световен план, но като цяло не виждам предпоставки за коренна промяна в политиката по отношение на лихвените равнища, каза Христов.
Може би ще има леко повишаване на лихвите в средносрочен план заради политиката в световен мащаб на затягане на монетарните инструменти, посочи той.

Според банкера банковата система е лакмус на ситуацията в страната и това, което се случва в политически и икономически план, винаги рефлектира и върху банките - няма как те да бъдат по-добре от своите клиенти, коментира още той.

Христов отбеляза, че потребителските кредити продължават да бъдат най-интересен продукт за физическите лица, докато ипотечните кредити са обект на внимание от малко по-тесен кръг от клиенти. Няма да видим по-различни тенденции по отношение на потреблението и съответно тегленето на кредити през втората половина на тази година в сравнение с първите шест месеца, смята Христов.

Има лек спад в търсенето на кредити, което е свързано с резервите на хората по отношение на потреблението. При спестяванията тенденцията е една и съща, коментира банкерът.
Re: Преглед_на_печата_2013
13-09-2013 - 08:08:10
В доклад, публикуван днес, KPMG предупреди банките, че ще трябва да намерят средства, за да се съобразят с нов набор от регулации, които в момента се подготвят – т. нар. "Базел IV".

До 2019 г. кредитните институции в глобален мащаб трябва да покрият изискванията на "Базел III", според които минималната капиталова база трябва да е минимум 10%, а размерът на акционерния капитал не трябва да е по-малко от 3% от стойността на активите.

За да изпълнят тези регулации банките в глобален мащаб ще се нуждаят от между 60 и 400 млрд. долара допълнителни средства.
Според KPMG обаче е все по-ясно, че регулаторите продължават с политиката на затягане на правилата и след това ще поискат кредитните институции да отговарят на още по-високи стандарти, предаде Дарик.

"Очертанията на" Базел IV"са вече стават видими, пет години преди крайния срок за техническото изпълнение на Базел III вече е ясно, че от банките ще бъде изискано да направят още".

От KPMG посочват, че натискът върху финансовите компании да поддържат големи капиталови резерви може да доведе до съвсем различен ефект, а именно свиване на кредитирането и намаляване на техните активи с 20%, вместо до набиране на допълнителни средства.

От едната крайност светът изглежда се движи към другата по отношение на банковия сектор. Преди финансовата криза дерегулациите доведоха до кредитни балони, чието спукване заплаши глобалната икономика. Сега свръхрегулациите пък създават опасността от недостиг на средства за поддържане на икономическия растеж.
Re: Преглед_на_печата_2013
14-09-2013 - 08:19:30
“Инвеститорът Стефан Стефанов вчера ме преби жестоко с каратистки прийоми и хватки”, съобщава журналистът Росен Тахов, постоянен автор на “24 часа” пред изданието.

Тахов живее в кооперация в столичния квартал “Витоша”, инвеститор на която е Стефанов. Съседка се оплаква, че в дома й тече вода, която прониква от жилището на Тахов на горния етаж. Той отива при Стефанов, който живее в отсрещна кооперация, и го пита кога и как ще направи ремонт в кооперацията, за да спре течът.

Според Тахов Стефанов реагирал остро с въпроса: “Кой си ти, бе?!” Росен отвърнал: “Аз съм този, който ти плати 90 000 лева за апартамент в кооперацията. Появи се битов проблем, който ти си длъжен да отстраниш".

“И тогава Стефанов, които имал черен колан по карате - обясни Тахов - скочи и ме преби с ритници в лицето и кръста.”

Пред “24 часа” Стефанов отрича да е набил жестоко Тахов, а обяснява, че се е защитавал.

“Някой, ако ви нападне да ви души във вашия дом, не знам дали няма да се защитите?" - риторично пита той. - Посегна да ме удари, но аз се отбраних..."

“Този човек дойде за саморазправа в моя дом, въпреки че му бях забранил въобще да разговаря и да комуникира с мене. Ако има нещо към мен, да ми го праща по пощата”, казва още Стефанов.

Стефан Стефанов определя себе си като “физически слаб човек”.
Re: Преглед_на_печата_2013
16-09-2013 - 08:18:46
Стандарт: Няколко стотинки, които дължим по банков заем, лесно могат да се превърнат в основание да ни бъде отказано финансиране от други търговски банки. Причината за това се крие в данните за кредитополучателите, които се предоставят от банките на Централния кредитен регистър (ЦКР). На практика, ако даден кредитополучател закъснее дори и с един ден да внесе месечната си погасителна вноска по теглен заем, върху сумата започват да се натрупват лихви. В случаите, когато просрочието е минимално (ден-два), лихвите възлизат на няколко стотинки. Така, когато кредитополучателят погаси с леко закъснение вноската по кредита, на негово име продължава да виси задължения от 2 стотинки, например.

Това просрочие обаче се отразява в ЦКР и, когато кредитен консултант от друга банка извърши справка в регистъра, то в профила на кандидатстващия за кредит ще бъде отбелязано, че той изплаща заем поставен под наблюдение поради просрочия. Това може да стане причина да бъде отказан кредит. Разбира се, това не е задължителен сценарии, тъй като системата допуска просрочия до 30 дни, да не влияят на профила на кредита и той да продължи да бъде "редовен". Затова обаче кредитополучателят трябва да оправдае пред банката забавянето на вноската или с други думи - да даде някакво обяснение, което да бъде прието от институцията.

Проблемът около всичко това се крие главно във финансовата култура на потребителите. Реално повечето потребители не си дават сметка, че всяко едно просрочие по теглен кредит би могло да се окаже малкото камъче, което да обърне колата. Вина може да се търси и в банковата система, тъй като по презумпция банката трябва да уведомява клиентите си за всякакъв вид просрочия. Когато обаче става дума за просрочия в размер на няколко стотинки, няма гаранция, че банката ще потърси кредитополучателя. Логиката тук е, че дребните просрочия няма как да не бъдат платени, тъй като рано или късно клиентът ще покрие разликата от няколко стотинки. Въпреки всичко това лошата кредитна история, генерирана по гореописания начин, може да бъде изчистена от ЦКР много лесно, като обикновено за граждани това се случва до 1 месец, след като просрочията бъдат погасени.

Виждаме безплатно какво пише за нас в регистъра

Всеки гражданин, който желае да направи справка за кредитната си история в Централния кредит регистър към БНБ, може да го направи безплатно веднъж на всеки 12 месеца. Това става ясно от тарифата за таксите на ЦКР. В такива случаи човек трябва да изчака до 7 дни, за да получи извлечението. Всяка втора справка в рамките на 12 месеца се таксува по 10 лв. 15 лева пък струва скоростна поръчка (до 4 часа). За фирми тарифите са съответно 50 лв. за обикновена и 75 лв. за бърза справка.

Как всъщност ЦКР класифицира заемите? Системата дели кредитите на редовни, под наблюдение, нередовни и необслужвани. "Редовни" са тези заеми, по които няма просрочия, или забавата на плащането е оправдана и е за не повече от 30 дни. Между 31 и 60 дни просрочие по кредита директно му осигурява място в графата "под наблюдение", където обикновено се подвизават заеми с несъществени нарушения по договорите. Забавяне между 61 и 90 дни означава, че ЦКР отчита заема като "нередовен". Това е сигнал, че кредитополучателят има финансови затруднения и може да не успее да изплаща задълженията си. Просрочия над 90 дни означават, че заемите се смятат за "необслужвани". Когато един кредит е в просрочие повече от 180 дни, тогава банките го записват като "загуба".
Re: Преглед_на_печата_2013
19-09-2013 - 22:33:53
Майка, син и дъщеря повече от година живеят в метален павилион на ъгъла на ул. “Вардар” и бул. Стамболийски”. Тримата гладуват, понякога иранец им носи храна, разказа майката в “Часът на Милен Цветков” по Нова телевизия. Синът е без образование и от време на време като му се допуши ходи и събира цигари.
И тримата мизерстват, защото са без работа, доходи и жилище. “Бях спряла да ям и влязох в болница. Сега съм добре, не съм психично болна. Изпаднах в депресия като загубих работата си и 3 месеца ядяхме само хляб и маргарин”, разказа майката.

Преди време при тях са ходили социалните на Столична община през 2012 г. При проверката установилиу че живеят в самоделна дървена барака и им предложили помощ - майката да бъде настанена в заведение за психично болни, а братът и сестрата в общежитията за временно настаняване в Красно село. Те обаче отказали.

Един път идваха от Столична община и искаха да ни приберат за 3 месеца в общежитията за временно настаняване. И после какво - пак същото, разказа Албена. Брат й отрече някой да му е предлагал работа.

“Майка ни не е психично болна. Ние сме семейство не искаме да се делим”, защитават те родителката си.

Така и не стана ясно, защо семейството отказва помощ от общината, пък живее в металната будка на пазара.


PS:2 и 200 (Е) и едностаен в София!
Re: Преглед_на_печата_2013
20-09-2013 - 18:13:37
Развитието на строителния сектор в Европа е една от най-важните теми, които вълнуват икономическите среди през последните години. Това е бранш, който е свързан с редица други отрасли от икономиката, затова на него винаги се е обръщало специално внимание. Непрекъснато четем колко строителни фирми са фалирали в различните държави, колко работници са съкратени. Каква е ситуацията през есента на 2013 г.? Има ли светлина в тунела или и следващата година се очертава също да бъде трудна за бранша?

През 2013 г. икономическите и фискалните политики на ЕС започнаха да генерират положителни ефекти. Общите спадове намаляват. Най-уязвимите страни плащат по-малко заеми и в момента правят повече, за да реформират икономиките си. Промишленото производство се увеличава, включително и в България. Връща се доверието в пазара. Фондовите борси се представят добре. Бизнес перспективите непрекъснато се подобряват.

„Въпреки това все още трябва да бъдем бдителни и да не надценяваме първоначалните резултати. Въз основа на цифрите и развитието, което установяваме, имаме основателни причини да продължаваме усилията си. Дължим го на тези, които не са усетили възстановяването, на тези, които все още не могат да се възползват от положителната промяна. Дължим го на нашите 26 милиона безработни, особено на младите хора”, каза Антонио Таяни, заместник-председател на Европейската комисия в специално интервю за вестник „Строител”.

„Що се отнася до строителната дейност в Европа – изглежда, че последиците от финансовата криза и въздействието й върху икономиката продължават да поставят под натиск сектора. В някои страни планираните инвестиции са замразени поради кризата с държавния дълг. Тази ситуация на строги икономии в няколко държави силно е отслабила все още крехкото доверие на бизнеса и потребителите”, обяснява Таяни.

Освен това кредитната криза продължава и закъснелите плащания – по-специално от страна на публичните органи, са основен проблем за оцеляването на строителните фирми, голям брой от които фалираха заради тях. Тези неблагоприятни обстоятелства увеличиха конкуренцията между компаниите на вътрешния пазар на ЕС. Въпреки това правилното прилагане на директива относно забавените плащания в страните членки има потенциал да реши този въпрос.

„Заетостта в строителството е също повлияна от тези фактори. Фирмите изпитват още по-голяма трудност да задържат работната си сила, включително квалифицираните кадри. През 2012 г. нивото на заетост в сектора по прогнозни данни е в размер на около 14,6 милиона работници, което представлява спад от 3,1% в сравнение с предходната година.

Общата строителна продукция се очаква да се понижи с още 2,6% през 2013 г. в резултат на спад във всички сегменти с изключение на дейностите, свързани с ремонт и поддръжка. Не се очаква ситуацията да се подобри преди 2014 г.

PS: Нищо! Ние тук ще строим за всички, па може да се излАжат баламите!
Re: Преглед_на_печата_2013
21-09-2013 - 09:04:09
Europe car sales fall to lowest level since 1990
Financial Times
September 17, 2013

European car sales fell to their lowest level since 1990 last month, dashing hopes of a nascent recovery, as market leader Volkswagen further dragged down the industry’s performance.


[www.ft.com]


Честито!
Re: Преглед_на_печата_2013
23-09-2013 - 09:08:36
avatar
Да взема да включа и една позитивна новина във вашия "обективен" преглед само на негативния печат winking smiley

Глад за 100 000 IT специалисти за последните 5 години средната заплата в ИТ сектора е скочила с 36% и вече надхвърля 2400 лв.


София. Има ли сектор от българската икономика, който да е останал незасегнат от кризата? И за който не съществува проблемът "безработица"? Да, и това е секторът на информационните технологии. Перспективата пред компаниите в бранша е повече от оптимистична - среден растеж от 10% всяка година и капацитет за излизане на пазарите с все повече иновативни продукти. Стига обаче да не подлее вода все по-осезателната липса на квалифицирани специалисти.

От Българската асоциация на софтуерната индустрия (БАСКОМ) прогнозират, че само след две години техните членове ще имат нужда от над 36 800 разработчици на софтуер и инженери по осигуряване на качеството на софтуера. Това означава 22 хиляди нови работни места. Отделно през 2015 г. секторът вече ще търси 4500 проектни мениджъри и 5700 специалисти по маркетинг и продажби - общо с около 5300 повече от сегашните позиции.

Управляващите трябва да предприемат спешни мерки за рязко повишаване на броя на студентите, които учат компютърни специалности по държавна поръчка, призовават от БАСКОМ. Фирмите от сектора са силно притеснени, защото дефицитът на кадри в ИТ индустрията е повсеместен и в Евросъюза. Всяка година в сферата на компютърните технологии в ЕС се откриват над 100 000 нови работни места, които трудно може да се запълнят. Колкото и кадри да се създадат от българската образователна система, щом са на необходимото ниво, те лесно ще намерят реализация на отворения европейски пазар на труда. Затова българските фирми привличат кадри още от студентската скамейка. Целевата група са студентите 2-3 курс, като компаниите инвестират в практическото им обучение.

От БАСКОМ настояват да се увеличат и кадрите с професия "програмист" и "системен програмист", които излизат от професионалните гимназии. Предвидените 740 места по двете специалности за тази учебна година в държавните и общинските професионални гимназии са прекалено малко. Предмет "информатика" да се изучава и в общообразователните гимназии, предлага още бизнесът. Като се постави фокус върху основите на информатиката, решаване на проблеми, обработка на данни, анализиране, моделиране и техните приложения.
Въпреки високите заплати и добрите перспективи за професионално развитие младите хора проявяват слаб интерес да учат компютърни науки. Причината е неатрактивните методи на преподаване на математика и точните науки, което отблъсква децата от тяхното изучаване още в най-ранна възраст. Фирмите смятат също, че е крещяща нуждата от преквалификация на учителите и от актуализиране на учебните програми, както в гимназиите, така и в университетите. Учениците и студентите учат много излишни неща, но им липсват фундаментални знания и социални умения да комуникират с клиенти и да работят в екип, установяват работодателите им, след като ги наемат. Те предлагат тази преквалификация и промяна в модела на преподаване да се финансира със средства от европейските фондове.

Проблемите с кадрите в ИТ сектора са поставяни пред няколко поредни правителства. ИТ секторът обаче продължава да бъде неглижиран, въпреки че единствен не е засегнат от кризата и дава продукция с висока добавена стойност, казва Георги Брашнаров, председател на БАСКОМ.

Средната заплата е над 2400 лева

Професиите в сферата на ИКТ - програмисти, проектни мениджъри в ИТ, специалисти по обработка на данни са на второ място по дефицит на кадри в Европа за 2012 г. след медицинските професии - сестри, фармацевти, лекари. След тях са инженерите, търговските представители и счетоводителите.

У нас ИТ секторът осигурява работа на около 40 хиляди души, основно наети в малки фирми с до 10 души персонал. Основната възрастова група е между 25 г. и 35 г. Отделно около 1800 компютърни специалисти са регистрирани на свободна практика, които най-често намират своите ангажименти в специализирани интернет платформи за посредничество. Така заетите в сектора следва 1% от общия брой заети лица в България. Въпреки това браншът генерира 3% от БВП на страната, което говори за неговата висока добавена стойност. За последните 5 години средната заплата в ИТ сектора е скочила с 36% и вече надхвърля 2400 лв.

Източник - Стандарт

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Преглед_на_печата_2013
23-09-2013 - 09:22:37
Всички разорени след 10 години?




Заглавието „Всички разорени след десет години?” е на Жак Атали (изд. „Рива”). Повод за неговата катастрофичност е кризата с публичния дълг в най-развитите държави. Разходите на Щатите, Япония, Великобритания, Франция и т.н. са по-големи от приходите им и дисбалансът расте застрашително.

„Сюжетът може да се стори безинтересен и технически, но той съвсем не е такъв: става дума за нашата съдба”.

Следващият цитат е дълъг, защото не подлежи на преразказване: „Странна ситуация, при която богатите живеят на гърба на бедните; когато китайци, получаващи по-малко от 1000 евро на месец, отделят половината от доходите си, за да финансират заплатите на американски чиновници, военни и учени, печелещи десеторно повече от тях; когато световната банкова система финансира потреблението на страните от Севера със спестяванията на страните от Юга, заделяйки си мимоходом щедри комисиони; когато възрастните живеят от труда на младите; когато суверените на бедните държави не държат тяхното население прекалено бързо да забогатява; когато никой в действителност не иска да знае колко реални са дълговете на суверените; когато теорията е напълно безсилна.”

Атали е интересен, защото обяснява икономиката исторично. И тук разказва световната история като история на публичния дълг.

Предлага 2 версии на предстоящото: „най-ужасният сценарий” и най-добрият. Човешкото въображение е устроено да очаква нещо между тях. Атали доказва, че най-лошото е не само възможно, но и съвсем вероятно. Нали навремето никой не е допускал, че съвършените републики Венеция и Генуа просто няма да ги има.

Най-добрия сценарий назовава красиво „утопия”. Това, че днес държави с 2 пъти по-висок дял на публичния дълг живеят по-добре от държави с 2 пъти по-нисък дял не означава безпроблемно бъдеще. И какво като рухнат Щатите и Европейският съюз – от това не печели техният кредитор Китай.

Следва какво – ще ставаме и лягаме с темата „криза” до незнайно кога и с илюзия, че точно на нас ще се размине – докато сме живи.
Re: Преглед_на_печата_2013
24-09-2013 - 07:53:11
Милиони гърци със задължения към държавата са заплашени със затвор!

Гърция е единствената държава в света, където със закон, гласуван по време на бившия финансов министър Папаконстантину и поддържан от сегашния му наследник Стурнарас, всеки, който дължи на държавата над 5 000 евро, може да бъде арестуван за 18 месеца, тъй като е потенциален престъпник и го заплашва затвор, съобщава кореспондентът на Нова телевизия в южната ни съседка за БНР.
3 500 000 гърци са заплашени със затвор, след като министерството на финансите в страната въведе в действие закон, според който се смята, че всеки гражданин, който дължи над 5 000 евро, извършва престъпление и се наказва с 18 месеца затвор.
Влизането в сила на въпросния закон развързва ръцете на данъчните органи и във всеки един момент, всеки гражданин или чужденец, законно пребиваващ в страната, дължащ тази сума може да бъде арестуван.
„Този закон е в действие и ежедневно получаваме прессъобщения за арестувани задлъжнели граждани. Ежедневни са случаите, в които безработни граждани биват арестувани и задържани в полицейските участъци, докато се произнесе съдът“, уточнява в ТВ репортаж адвокат Димитракопулос.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход