Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Средна класа в България и по света

Публикувано от камелия 
Re: Средна класа в България и по света
08-09-2011 - 19:57:48
Интересна темичка. Интересно защо обхващате средната класа с някакъв вид собствености, а не с общото, дохода. А хората сами избират как да живеят.
Та отговор, средна класа в България може би са семейства с доход от 2000 до приблизително 5000 лв. чисто на месец (според мен над това започва преминаване в по лукс класа). Като има значение от населеното място където живеят, не може да се сравнява един малък град от провинцията със София. Там сума от 2000 лв. е доста висок доход и с него може да се живее като средна класа.
Та средна класа не е притежание на панел (може и тухла) или последен модел лъскав автомобил, средната класа са хора с доход позволяващ му да живее спокойно със средствата (било под наем или в собствено жилище), можещ да закупи среден клас автомобил (но пак според предпочитанията), да изхранва и задоволява потребностите на децата си, може да си позволи 2 по дълги почивки през годината и ходене през уикенда на различни места, можещи да заделят и някакви средства за различни малки глезотии (примерно обиколка из света преди пенсия) и т.н. За съжаление в България това за сега са малка част от хората особено в провинцията.
Re: Средна класа в България и по света
08-09-2011 - 22:37:34
Според едно от определенията в wiki - Средна класа в САЩ е човек получаващ $25 000 - $100 000 годишно. Това са ~3000 - 12 000 лв месечно. Данните са за 2005 но се съмнявам за 6 години да има 400% инфлация.
Re: Средна класа в България и по света
08-09-2011 - 22:58:00
Quote
Panther1
Според едно от определенията в wiki - Средна класа в САЩ е човек получаващ $25 000 - $100 000 годишно. Това са ~3000 - 12 000 лв месечно. Данните са за 2005 но се съмнявам за 6 години да има 400% инфлация.
Може би това болднатото е от значение.
Re: Средна класа в България и по света
08-09-2011 - 22:58:41
Смяташ че средната класа в БГ получава повече от средната класа в САЩ ли?
Re: Средна класа в България и по света
08-09-2011 - 23:15:15
Не точно обратното. По нагоре съм описал какво според мен е средна класа в България.
Re: Средна класа в България и по света
09-09-2011 - 11:06:13
Quote
камелия

Не можем да се разберем с теб!smiling smiley

:]

Е то, почти нямало момент, в който да сме се разбирали, в смисъл да сме на едно мнение. Това е съвсем нормално. Иначе няма да интересно.
Ти ще кажеш нещо, а аз ще кажа - "аха" ... :]
Важното е, че не сме прехвърляли никога границата на взаимно уважение и толерантност. Което е повече от чудесно. smiling smiley

Наскоро ми казаха, че в Австрия, 80% от имотите са собственост на банките. У нас, е обратното (?). Можем ли да считаме, че имаме 80% средна класа? Равнява ли се на австрийската средната класа?

Ето, да вземем теб. Не един път си изброявала имотите, които притежаваш - ти и семейството ти, макар че, аз не съм и запомнила всичките (не представлява интерес за мен). Това все още не те нарежда в средната класа. По-важното е друго - след краха, както ти го наричаш, не си се оставила. Може да си бъркала софтуерната терминология, но караш напред. Заедно със съпруга ти, правите къща за гости. Може би да сте я пуснали вече. Всичко това, заедно с доходите, разбира се, на съпруга ти, би те наредило в средната класа. А, не толкова притежанието на самите имоти.

*rose*

P.S. Може би у нас, средната класа се дели на парвенюшка и съзидателна. *drink1*
Re: Средна класа в България и по света
09-09-2011 - 11:46:06
Не, средната класа се дели на "крадлива" и на "работлива".
Re: Средна класа в България и по света
09-09-2011 - 11:56:45
avatar
Quote
Panther1
Според едно от определенията в wiki - Средна класа в САЩ е човек получаващ $25 000 - $100 000 годишно. Това са ~3000 - 12 000 лв месечно. Данните са за 2005 но се съмнявам за 6 години да има 400% инфлация.

Ако живееш в Ню Йорк и получаваш 25.000 $ годишно не си никаква средна класа.
С 2.100 $ месечно си един човек от множеството.
Таксата за детска ясла струва 1650 $ месечно, месечен наем за апартамент 1.400 - 2.500 $.
В Ню Йорк хората се делят на такива с годишни доходи до 100.000 $ и такива с над 100.000 $.
Днес там 100.000 $ годишно е долната граница на средната класа.

Явно wiki-то нещо бърка.
Re: Средна класа в България и по света
09-09-2011 - 12:38:24
Quote
iciltd
Quote
1.9
Добре де, някой ще даде ли дефиниция но туй животно "средна класа", за да видим има ли то почва у нас?

Здравейте 1.9,

Въпроса, който поставяте е изключително важен и актуален...

Според нас, един човек, за да попадне в категорията "средна класа" е необходимо:

1. Да играе самостоятелна роля (да бъде самостоятелен субект) на пазара на стоки и услуги, т.е. да има "собствен бизнес";
2. В дейността си (бизнеса си), да не използва чужд "наемен труд" (бил той физически или умствен).

Забележка: Размера на нетния приход от бизнеса (след данъци) е абсолютно без значение.

Пояснение:

Според Маркс, т.нар. "епоха на първоначално натрупване на капитала", не представлява нищо друго освен "УНИЩОЖАВАНЕ НА СРЕДНАТА КЛАСА".

В този ред на мисли, през "епохата на първоначално натрупване на капитала" (в която влиза й т.нар. "преходен период " у нас), едрият бизнес (капитал), най-вече ЧРЕЗ СИЛАТА НА СОБСТВЕНАТА ДЪРЖАВНА МАШИНА, парцелирайки и монополизирайки всички сфери на обществено-политическия, научен, културен, спортен и стопански живот на обществото, НАСИЛСТВЕНО ПРИНУЖДАВА И ПОДЧИНЯВА всички останали класи и прослойки да се превърнат в наемна работна сила!

winking smiley
Re: Средна класа в България и по света
09-09-2011 - 21:23:18
И последно ?
Какъв е процента на средната класа в България и кое се счита за средна класа не разбрах?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход