Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

*drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?

Публикувано от okorosent 
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
08-04-2011 - 23:51:59
О не, няма проблем, идеята ми е била най-вече да покажа колко безсмислено и болезнено е покупка на апартамент с примера, не баш инвестицията. Не мисля, че примера е удачен защото от едното нещо зависят животи според мен.
Пък и да добавя, че едва ли има в математичесия форум човек, който ще отрече, че 2+2=4, пък тука има такива.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-04-09 00:03 от empedoklkokalov.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
09-04-2011 - 00:12:39
Поредния умник, решил че може да опише живота с проста аритметика. Някой да те е карал насила да купуваш апартамента? Живей си ако щеш и 50 години на 575 лева наем.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
09-04-2011 - 00:15:33
Quote
empedoklkokalov
В отговор на [forum.imoti.net]

Quote
Тинки Уинки
Апартамент струваш 70 000К евро според статистиката на сайта е около 90 м2, които според статистиката на наемите се отдават за 300 евро, което е 600 лева, а не 450.

Ако семейството има спестени 35 К, ще тегли кредит за 35 К за 15 години които ще се изплаща с вноска от около 600 лева.

Е сега възниква въпросът - кое е по добре - под наем за 600 лева, които ще се покачват с инфлацията или вноска с по кредит, която от инфлация не зависи т.к. тя е калкулирана в лихвата.



Абе, чета тоя форум от време на време още от края на 2007 година и защо имам чувството, че по едно време ти рязко смени тона.
Да не ти е платил някой за това ?
Но да не се занимаваме с глупости.
Много неща изчетох за това какво ще стане с цените на имотите и реших и аз да добавя моето мнение.
Да кажа, че се занимавам с математика и информатика, за това мнението ми е лишено от всякакво пристрастие.
За човек който може да събере две и две, не би трябвало да е проблем да вземе решение относно казуса, който цитираш към настоящия момент.

Нека променим малко ситуацията която си описал.

Давам пример лично с моята ситуация в която съм.

Живея близо до Испанската гимназия в прословутия район "Оборище". (Като казвам близо, имам предвид 20 метра)
Живея в тухлен апартамент 105 кв. метра, 3 етаж, изложение Изток-Запад с много добре поддържан вход и общи части. (Може би е строена 80те години кооперацията)
(Както и изключителни приятни и отзивчиви хора за мой късмет, защото това е небивала рядкост в България)

Държа да кажа, че апртамента го наех преди две години напълно обзаведен, като наема е на името на фирмата ми така че и това са някакви разходи
който би трябвало да махнем от цената на наема.
Наема който плащам е:
.....::::: 575 лева :::::.....

Ще дам следния изключително прост математически пример:

За Удобство ще преизчислим всичко в левове по фиксинг БНБ EUR ~ 1.956


Направих си труд да проверя колко струва подобен апартамент в моя квартал с сходни характеристики:

Цък

Средната цена на кв. метър е точно 1071.13 евро

Не знам какво би станало с цената на имотите след 1 година, камо ли след 10 или 20 години, защото не съм капацитет в областта,
затова ще дам пример за една година - период достатъчен след него да се вземе друго решение ако това е било грешно, и за да е максимално просто,
ако подходим по най тъпия начин към парите ако ги имаме в наличност към момента.

И така, моят апартамент би трябвало да струва точно 105 x 1071.13 = 112468.65 eur
Или моя апартамент преизчислен в левове струва точно 219988,6794 лева

Да кажем че аз съм от най-глупавите инвеститори и имам 219988,6794 в наличност и освен това понеже съм глупав е
естествено да избера една от двете възможности за печалба:

a: Купувам този апартамент и го давам с наем 575 лева за 1 година

b: Слагам парите в банка на депозит 1 година и получавам лихва за това.
(
http://www.fibank.bg/bg/page/1877 - тримесечен депозит в лева за 1 година като подновявам на всеки три месеца в годината за да не ми мине депозита на стандартните условия
)

(Изобщо пропускам възможноста за развитие на бизнес, инвестиция в образование, технологии, наука и т.н. ...при това не в България)

и така сметката е:

а: 575 x 12 = 6325 лева
b: (219988,6794 * 6.20 / 100) = 13639,2981228 лева.

Очевидно колкото и глупави да са двете инвестиции, за човек с обикновена професия като Програмист а не Инвеститор, то очевидно вариант b ни носи два пъти по голяма печалба.

Тук говоря за краткосрочен бизнес план не за покупка за живеене.

И Извода който налага горното разсъждение е:

За следващата една година по-добре е да си държа парите на депозит, отколкото да си купя апартамент и да го давам под наем.


(За някой който ще каже: "да но в вариант b имаш и апартамент като актив", аз ще кажа" "да но в вариант a имаш 219988,6794 лева като актив"winking smiley




Това е едно елементарно разсъждение, но с малко ум в главата, предвид икономическото състояние на държава, демографска криза, безработица,
както и малко четене отук отам на общоприети норми по отношение на имоти по света и най вече в западна европа като например как се формира цената какво е годишна доходност и т.н.
не е трудно да се направи и извод за дългосрочна инвестиция, както и

НАЙ-ВЕЧЕ ЗА КУПУВАНЕ НА ПЪРВО ЖИЛИЩЕ КЪМ НАСТОЯЩИЯ МОМЕНТ В БЪЛГАРИЯ,

като отделен въпрос е дали си струва да живеем изобщо в държава без образование, без медицина, без бъдеще за децата ни,

където чалгата, простотията и култа към парите напоследък е всичко за Всеки
.




п.с. Към горната сметка изобщо не са вкючени:
данъци
такси смет
поддръжка и ремонти на апартамента
евентуално обзавеждане
таските за покупката на жилището (Нотариус)
данъка който се дължи за отдаване под наем
процента за брокера който е СЪДЕЙСТВАЛ (присъствал) на сделката

Разбира се, ако се включат, вариант "a" става още по губещ.

Много си умен. Ако си и толкова богат, цена няма да имаш. И ако бяха толкова прости нещата, всички сривльовци с калкулаторите щяха да са богати.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
09-04-2011 - 00:50:52
Нима се опитваш да ме засегнеш че живея под наем smiling smiley ц ц ц секаш съм болен от Сифилис smiling smiley

Я кажи са че и пишката ми е малка и жената грозна :}

Бау
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
09-04-2011 - 01:00:43
Пишката си е твой проблем, жената също.
Както каза и колегата по-горе, живей под наем цял живот ако щеш, само не си мисли, че с твоя влог от 5-10-15000 лева си открил перпетум мобилето на 21 век.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
09-04-2011 - 02:22:27
avatar
А сега иде ред на Имотко да светне целият форум как той прави пачки от сделки с недвижими имоти.
Кажи си сине мамин, кажи си пък може и да ти олекне.Тя болката била голяма, ама ние си знаем, че срамът повече си те мъчи.

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
09-04-2011 - 08:17:11
Какви неща ставали в България! Наистина ли банките са тръгнали да отвличат граждани и да ги принуждават да взимат кредити, или взимането на кредит отменя военна или трудова повинност? Това е незаконно! Тези дето са им дали кредити на сила да ми се обядат, ще се борим за правата им.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
09-04-2011 - 08:53:46
avatar
Quote
др. Иванов
Какви неща ставали в България! Наистина ли банките са тръгнали да отвличат граждани и да ги принуждават да взимат кредити, или взимането на кредит отменя военна или трудова повинност? Това е незаконно! Тези дето са им дали кредити на сила да ми се обядат, ще се борим за правата им.

Пък и има много загрижени за тях брей. Те не си гледат собствената безпътица, а се вторачили в тез с кредитите. За да вземеш кредит обаче трябва да си надежден платец. Това май най-много тормози ":]аритметиците"
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
09-04-2011 - 18:35:18
avatar
Quote
empedoklkokalov
................ И Извода който налага горното разсъждение е:
За следващата една година по-добре е да си държа парите на депозит, отколкото да си купя апартамент и да го давам под наем.

Ето и друг пример:
Имаш 30.000 евро кеш.
Вариант 1 - купуваш си собствен дом за тези пари (сега избор има, отстъпки също има).
Вариант 2 - набиваш ги в банка и печелиш 1860 евро годишна лихва
лихвата и изчислена по "твоята банка"
1860 / 12 = 155 евро - точно колкото е един нормален наем

Кой вариант е по-удачен?
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
09-04-2011 - 18:40:16
avatar
Quote
UP dal
Quote
empedoklkokalov
................ И Извода който налага горното разсъждение е:
За следващата една година по-добре е да си държа парите на депозит, отколкото да си купя апартамент и да го давам под наем.

Ето и друг пример:
Имаш 30.000 евро кеш.
Вариант 1 - купуваш си собствен дом за тези пари (сега избор има, отстъпки също има).
Вариант 2 - набиваш ги в банка и печелиш 1860 евро годишна лихва
лихвата и изчислена по "твоята банка"
1860 / 12 = 155 евро - точно колкото е един нормален наем

Кой вариант е по-удачен?

Домът за 30000 евро се отдава под наем за 200 лева. Значи е по-изгодно да взима лихва 300 лева и да дава 200 за наем.

P.S. Лихвата за евро за 30000 е 8%, така че би взимал 390 лева лихва на месец и да дава 200 за наем и да му остават още толкова.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-04-09 18:42 от dodo2.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход