Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

*drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?

Публикувано от okorosent 
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
05-04-2011 - 17:52:08
Анонимен потребител
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
05-04-2011 - 20:10:18
Първо вземи прочети какво съм писал в периода 2006-2008, пък ако искаш и от 2003 насам може да почнеш преди да разправяш какво съм бил повтарял.
В доста неща са ме обвинявали ама ти просто с това че съм разправял че цените ще растат изби рибата.
Анонимен потребител
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
05-04-2011 - 20:14:59
Лихвите отдавна ги развързаха от ЮРИБОР и ги вързаха за Базови лихвени проценти на съответните банки.
Ако бяха вързани за ЮРИБОР при сегашните стойности тези взели кредит през периода 2005-2008 щяха да си свиркат, а не да реват.

Повишаването на лихвите в Бг е заради лошите кредити, не заради инфлацията.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
05-04-2011 - 20:17:04
avatar
Quote
Тинки Уинки
Лихвите отдавна ги развързаха от ЮРИБОР и ги вързаха за Базови лихвени проценти на съответните банки.
Ако бяха вързани за ЮРИБОР при сегашните стойности тези взели кредит през периода 2005-2008 щяха да си свиркат, а не да реват.

Повишаването на лихвите в Бг е заради лошите кредити, не заради инфлацията.

Не си свиркат, защото има с малки букви "ако EURIBOR" е под X%, се смята за база X% (този, при който е сключен договора). Те банките да не са глупави..
Анонимен потребител
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
05-04-2011 - 20:37:16
Въпросът е в момента цените падат ли?
Лихвите 8% ли са по кредитите?
Ти би ли рискувал да сложиш 100 000 в банка даваща 8% лихва по депозит?

Айде сега да направим една по-реалистична сметка.
Приемаме, че си държиш парите в евро. Лихва към 6%.
70000 при 6% ти идват 4200 годишно.
Това идва 1200 лева по-малко.
Т.е. след една година ще имаш 68800.

Ако вземеш кредит при лихва да кажем 8% за 30000 при 15 години след 1 година ще имаш да връщаш по главницата 29000. През тази година ще си плащал по 100 лева отгоре на наема.

Т.е. разликата между живот под наем и заем е 1000 лева годишно.
С други думи казано ако цената на имота спада или се качва с под 1% (1000 лева на 100 000) - под наем е по-изгодно. Ако цената на имота скочи над 1% (примерно 2%) - покупка при налични 70% от сумата е по-изгодна дори и при лихва от 8%.

Айде сега си помисли при инфлацията която почна кое е по-вероятно - имотите да падат и наемите да се задържат без промяна или и наеми и цени нагоре.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
05-04-2011 - 20:37:31
Quote
Тинки Уинки
Лихвите отдавна ги развързаха от ЮРИБОР и ги вързаха за Базови лихвени проценти на съответните банки.
Ако бяха вързани за ЮРИБОР при сегашните стойности тези взели кредит през периода 2005-2008 щяха да си свиркат, а не да реват.

Повишаването на лихвите в Бг е заради лошите кредити, не заради инфлацията.

Всъщност има и такива, които си свиркат и все още са на ЮРИБОР, но са мноого малко, защото банките подлъгаха лесно повечето, под предлог, че им намаляват лихвите и вноските, а то какво се оказа, преподписаха с БЛП и почнаха да им вдигат лихвите.
Идеята на статията явно е, че няма значение какво прави ЮРИБОР, в България лихвите се вдигат, няма значение дали риска се вдига или пада - лихвите пак се вдигат, няма знаение каква е инфлацията - лихвите са нагоре. В рамките на няколко години има хора, на които са им вдигали лихвите вече 3 пъти, а ти твърдиш, че няма да ти я вдигат 20 години. Естествено и това е възможно, но според мен много малко вероятно.
Не е лошо да се отбележи и факта, че лихвите започнаха да се вдигат, преди да започне ръста на лошите кредити.
Анонимен потребител
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
05-04-2011 - 20:38:25
Ако трябва да живееш под наем не е много вярно че жилище с кредит излиза повече отколкото без.
Анонимен потребител
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
05-04-2011 - 20:40:39
Ама той и с кредит и без да го купуваш ако е шпакловка все трябва още пари да вкараш.
Анонимен потребител
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
05-04-2011 - 20:41:42
Със 70% самоучастие додо, със 70, не 30.
С 30 си е лудост.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
05-04-2011 - 20:42:39
avatar
Quote
Тинки Уинки
Въпросът е в момента цените падат ли?
Лихвите 8% ли са по кредитите?
Ти би ли рискувал да сложиш 100 000 в банка даваща 8% лихва по депозит?

Айде сега да направим една по-реалистична сметка.
Приемаме, че си държиш парите в евро. Лихва към 6%.
70000 при 6% ти идват 4200 годишно.
Това идва 1200 лева по-малко.
Т.е. след една година ще имаш 68800.

Ако вземеш кредит при лихва да кажем 8% за 30000 при 15 години след 1 година ще имаш да връщаш по главницата 29000. През тази година ще си плащал по 100 лева отгоре на наема.

Т.е. разликата между живот под наем и заем е 1000 лева годишно.
С други думи казано ако цената на имота спада или се качва с под 1% (1000 лева на 100 000) - под наем е по-изгодно. Ако цената на имота скочи над 1% (примерно 2%) - покупка при налични 70% от сумата е по-изгодна дори и при лихва от 8%.

Айде сега си помисли при инфлацията която почна кое е по-вероятно - имотите да падат и наемите да се задържат без промяна или и наеми и цени нагоре.

Абе Тинки, първо лихвите за евро не са 6% а са 8% (моите пари са на 9% в евро) и второ покажи ми кредит 8% ГПР?! Ми аз да взема такъв и да го сложа на влог! Много ясно, че като намалиш с 2% лихвата за влога и с 3-4% лихвата за кредит и ще ти излизат сметките. И цените падат (офертните) с постоянна скорост без никакви симптоми за спиране.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход