Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

*drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?

Публикувано от okorosent 
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
02-04-2011 - 20:04:07
Quote
Тинки Уинки
Quote
brotarius
Според един небеизвестен банкер в България, инфлацията ще повиши лихвите

Айде сега го цитирай до край какво точно каза smiling smiley
Той говори за 0.5-1% повишение на лихвите, на фона на 4-5-6% инфлация дето се заформя си е жива далавера smiling smiley

Айде сега ти пък чети внимателно, къде съм писал, че лихвите ще се качват със същия %, както инфлацията? Всъщност изобщо да си помислиш да сравняваш по подобен начин е абсурдно, но какво да се прави. Инфлацията се отчита на годишна база, а лихвите са за целия период на кредита.
Само ще ти подскажа, че ако ти вдигнат лихвата при заем за 20 години с 1% и от например 8% ГПР стане на 9% ГПР, реално сумата за погасяване ще ти се вдигне с около 7,5%, което ще ти вдигне месечната вноска със същите проценти.
А това с далаверата на кредита дето инфлацията го плаща някой хора вече разбраха по трудния начин, че не е съвсем така, а банките не са благотворителни дружества, но всеки може да мисли и вярва, каквото си иска.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-04-02 20:06 от brotarius.
Анонимен потребител
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
02-04-2011 - 21:25:14
Ако 20 години имаш инфлация от 5% годишно то мислиш ли, че ще ти пука за някакви 7.5%, сравнено с онези 165% инфлация с натрупване.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
02-04-2011 - 21:25:55
avatar
Да погледнем друго интересно сравнение. Тази статия :[www.darikfinance.bg]%
показваща колко са спаднали лихвите по депозитите. В сравнение с очакваната над 6% инфлация за годината /както съобщиха преди малко в новините на БТВ/ става ясно, че влога си е чиста загуба. Двете цифри са лесни за сравнение защото са на годишна база.
От известно време се чудя на депозитарите защо спряха да рекламират влога като добра инвестиция, а то защо било.:] Така, че докато падат лихвите и стойността на парите, тези корифеи в инвестирането /депозитарите/ няма да има в какво да инвестират. Всичко друго за тях е високорисково.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
02-04-2011 - 21:53:45
Quote
Тинки Уинки
Ако 20 години имаш инфлация от 5% годишно то мислиш ли, че ще ти пука за някакви 7.5%, сравнено с онези 165% инфлация с натрупване.

И ти май си от тази не рядка за България порода хора, според които банките не работят, за да печелят и ако си взел максимален кредит за максимален период си прецакал банката.
Ще те оставя сам да си отговориш колко пъти ще ти вдигнат лихвата, ако наистина се стигне до подобен, според мен крайно нереалистичен сценарий от 5% годишна инфлация в рамките на 20 години.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
02-04-2011 - 22:02:42
avatar
Защо да е нереалистичен? В САЩ от 1985г. до 2005г. инфлацията се движи около 4%. Чист факт.
Анонимен потребител
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
02-04-2011 - 22:18:35
Ами ще ти кажа - ако в продължение на 20 години има по 5% инфлация то нито веднъж няма да ти вдигнат лихвата, защото тези 5% инфлация, непроменящи се във времето, са си калкулирани в лихвата ти.

За твое сведение аз съм от тези дето мислят, че 15 години трябва да е максималния срок за кредит.
Също мисля че трябва да имаш поне 50% от сумата за да тръгнеш да купуваш.
Още мисля, че вноската по кредита трябва да е до 40-50% от "свободните" пари - тези дето остават след като си платил храна, вода, забавления и т.н.

Та да ти кажа от доста рядка порода съм.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
02-04-2011 - 22:24:34
avatar
Quote
Тинки Уинки
Ами ще ти кажа - ако в продължение на 20 години има по 5% инфлация то нито веднъж няма да ти вдигнат лихвата, защото тези 5% инфлация, непроменящи се във времето, са си калкулирани в лихвата ти.

За твое сведение аз съм от тези дето мислят, че 15 години трябва да е максималния срок за кредит.
Също мисля че трябва да имаш поне 50% от сумата за да тръгнеш да купуваш.
Още мисля, че вноската по кредита трябва да е до 40-50% от "свободните" пари - тези дето остават след като си платил храна, вода, забавления и т.н.

Та да ти кажа от доста рядка порода съм.

Тази рядка порода е най-печеливша. Не е в двете крайности, а в същото време предприема важна стъпка в живота си с известни лишения, но не с голям риск. Поздравления! По-лесно е пораженчески да кажеш, че няма да прибегнеш до банки и единствено да консумираш това, което е градено от родителите ти или просто да останеш на свободен наем докато остарееш или не се разболееш или и двете и ровейки по кофите да обвиняваш правителството за твоето дередже.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
02-04-2011 - 22:26:10
Quote
ПОМЕЩИК
Защо да е нереалистичен? В САЩ от 1985г. до 2005г. инфлацията се движи около 4%. Чист факт.
Като казвам нереалистичен имам предвид за България. Може все пак да споделиш и ръста на амариканската икономика за този период и смяташ ли, че подобно нещо е възможно в България?
Но тъй като не мога да виждам в бъдещето, очевидно съм склонен да коментирам подобен сценарий, както съм направил в предния пост, което не го прави по-малко нереалистичен според мен.
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
02-04-2011 - 22:26:52
Шанса лихвите, по цял свят, да започнат да се качват преди края на годината, вече е над 75%.

Който сега подпише с плаваща лихва, да си направи хубаво сметка за заплатата, инфлацията и лихвите.

Тенденцията е първото да не мърда, а второто и третот да растат.

Шанса да подцени ситуацията и да се прецака е голям.winking smiley
Re: *drink1* Носи ли спокойствие отпуснатият кредит?
02-04-2011 - 22:29:04
Quote
Тинки Уинки
Ами ще ти кажа - ако в продължение на 20 години има по 5% инфлация то нито веднъж няма да ти вдигнат лихвата, защото тези 5% инфлация, непроменящи се във времето, са си калкулирани в лихвата ти.

За твое сведение аз съм от тези дето мислят, че 15 години трябва да е максималния срок за кредит.
Също мисля че трябва да имаш поне 50% от сумата за да тръгнеш да купуваш.
Още мисля, че вноската по кредита трябва да е до 40-50% от "свободните" пари - тези дето остават след като си платил храна, вода, забавления и т.н.

Та да ти кажа от доста рядка порода съм.

Дам, за това Левон намеква за вдигане на лихвата доста преди и 3 годишен период на инфлация да е настъпил smiling smiley.
За останалите неща съм съгласен с теб.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход