Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кой какво купи?

Публикувано от dodo2 
Re: Кой какво купи?
25-04-2010 - 11:50:39
avatar
Поздрав за всички влогарии - за столични имоти мераклии - щом цената нарастне, Сривльо в квартира ще изгасне.
.................
София застрашена от недостиг на жилища
24.03.2010, 14:13
Броят на имотите няма да може да задоволи нуждите на столицата, ако спадът в строителството на нови сгради продължи

София е заплашена от недостиг на жилища още в края на тази година, ако спадът в строителството на нови сгради продължи, прогнозират Arco Real Estate. През четвъртото тримесечие на 2009 г. издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради и жилищата в тях намаляват с 24.7%, а застроената им площ с 23.9% в сравнение с третото тримесечие, показват данните на Националния статистически институт. При строителството на сгради е регистриран спад на произведената продукция с 38.4%, докато при гражданското строителство има намаление с 12.0% спрямо януари 2009 г. Това показва, че строителните предприемачи насочват усилията си към доизграждане на строителни съоръжения, свързани с инфраструктурата.

Причината за това е основно политиката на банковите институции, които не отпускат средства на фирми, търсещи кредитиране на нови проекти за строителство на сгради. В същото време трезорите се насочват към кредитиране на физически лица за покупка на вече завършени и готови апартаменти.
Недостатъчното кредитиранe на инвеститорите би довело през идните 1-2 години до трудно започване и завършване на нови проекти, което означава, че готовата строителна продукция значително ще намалее и няма да може да покрива жилищните нужди. Пазарът на недвижими имоти ще бъде ограничен само в рамките на вече построеното до момента, което от своя страна е на ръба на изчерпването.

Ако темповете на намаление на строителната продукция продължат до края на 2010 г. през следващите 2-3 години новопостроените жилища ще бъдат недостатъчни. Това от своя страна ще доведе и до повишаване на цените на
Re: Кой какво купи?
25-04-2010 - 12:32:31
Къъъъъъррррррр, къъърррррр, къъррррррррррррррррр.....
Казват коремчетата на брокитата, ама че София от една година намалява нищо не казват
Re: Кой какво купи?
25-04-2010 - 12:38:21
avatar
Тази статия е доста стара и вече бе осмяна подобаващо. А новите разрешителни са без значение, ако се завършат всички мегаломански проекти, за които вече има разрешителни... Един от тях е с 1 МИЛИОН РЗП.
Re: Кой какво купи?
25-04-2010 - 12:38:51
Quote
greenbul
Къъъъъъррррррр, къъърррррр, къъррррррррррррррррр.....
Казват коремчетата на брокитата, ама че София от една година намалява нищо не казват

Тя България от 20 години намалява ти сега една София оплакваш.
Re: Кой какво купи?
25-04-2010 - 12:44:29
Нека им къркорят, защото повечето агенцийки са доста наглички. Преди време нещата стояха така /може и понастоящем, не знам/, че независимо дали си ангажирал агенцийка, ако например си купувач, искат и от теб процент. Например продавача си обявява имота чрез агенция, ама тя не сключва сделката чрез друга, а чрез ФЛ директно. Хубаво, нека си вземе процента от този с обявата, ама защо и от купувача, който не я е наел, а директно се е обадил по обявата. Ако обаче и ФЛ купувач купува чрез агенция, тогава е разбираемо - всяка агенция ще си вземе процента от този, който представлява. Т.е. агенцията на продавача взима нещо от купувача, което не й се полага, само от примера, че ако купувача също е с агенция, тази на продавача взима само от продавача, защото на купувача процент си му взима неговата си агенция. И какво излиза, агенцията на продавача ще вземе и от купувача процент, в зависимост той дали е с агенция или не. Което доказва, че взима пари за нещо, което не е съвршила.
Не знам дали всички са работили така, но доста такива случаи са ми били известни.
Re: Кой какво купи?
25-04-2010 - 12:57:15
Едва ли брокерите са виновни за това положение. Единственно алчността е толкова мощна сила, а тя е присъща на всеки по веригата, от банките до брокерите.
Re: Кой какво купи?
25-04-2010 - 13:06:50
Quote
rosi_apostolova
Не съм толкова в час като повечето тук, но за да си отговорим на въпроса, реални ли са цените, следва да обърнем внимание на няколко аспекта.
Да, повечето ще кажат, че търсенето определяло цените. Въпроса е обаче, коя е страната, правейки това, т.е. търсенето. Ами естествено бъдещите купувачи-било то физически лица или търговци. Да вземе следния пример. Колко излиза строителството на един квадратен метър. Аз не знам, вие кажете. Дали ще го построиш в Лозенец или във Враждебна, на инвеститора му излиза според мен едно и също като разход, защото в повечето случаи той взима терените срещу обезщетение. Дали ще даде два апартамента в единия или другия квартал на хората, чийто терен е закупил или върху който му е учредено право на строеж, за строителя е все едно. Обаче. Кажете вие в една цивилизована държава колко е нормалния процент печалба от дейността. Ако кажем 15 %, то това ще е много, но да приемем, че са 15 %. И ето отговора. Ако на строителя му излиза например 400 евро на кв.м., купувача ще каже: „Мойто момче, хайде да не са 10 %, хайде да не са 15 %, хайде да не са дори и 20 %, 25 % си вземи /което е супер тлъсто като % печалба на фона на световния бизнес в повечето сектори на цивилизованите страни/ този апартамент ти струва с тази огромна печалба 500 евро на кв. метър в най-най добрия случай”. И ако повечето хора, да не кажа в близост дори до 90 % от потенциалните купувачи мислят така и с тези сметки предлагат парите които могат да дадат, просто строителя няма къде да ходи. Сега веднага може някой да каже, е да ама те ако са на тази печалба няма да строят. Ще строят не, ами хоро ще играят, защото друго няма какво да правят. Просто ще се задоволят с едни меко казано прилични доходи.
Другата група наивници са, дето си дава терена за два апартамента, та някои даже и гаража си го доплащат. Собствениците са си виновни. Ако работеха по горната схема, ама не един двама а всички така разсъждаваха, то пряват си проста сметка, така че за строителя дори да остане дори и 30 %, което е супер доволно и разликата ще си я искат. Т.е. ако в един блок има например 15 апартамента, 5 са за собственика на терена. Ако искаш. Е да, ама лакомията до там е довела, разделят се с имотите си за трохи.

Никакво време нямам, ама такава голяма простотия не мога да подмина. Затова накратко:
Първо, нормалният % печалба от предприемаческа дейност /не строителна, како/ никъде не е 15-20%.
Второ, става въпрос за годишна печалба, а процесът трае за един блок поне 2 години.
Трето, на твоята печалба може и да строят, може и да си лежат на Хавайте. Повечето ще си лежат.
Четвърто, собствениците на терени са виновни до голяма степен да се качат цените до небето. Въобще не ги жалете.
Re: Кой какво купи?
25-04-2010 - 13:24:13
А колко колега е нормалният процент, защото аз не знам. Един колега явно показа в тази или друга тема графиката на това, колко излиза кв.м. строителство. Дори да имаш последващи разходи над 280-300 евро на кв.м., хайде да стане 400 евро. Ти да ми искаш по 1 000, колко процента е това. Няма такива филми. Като никой не ти купува, ще си докарваш на година по 100-200 бона и това ти е достатъчно ако например продаваш по 450-500 евро квадрата. Като на някой не му изнася, хайде вънка. Те какво искат, за е2-3 години дейност, събрал пари и накупил 2-3 S класи. Очевидно е, че товарят по 100-150 %, защото и много от строителствата са некачествени и се пестят материали. Не става дума за завист, а за реална преценка. Едно време по магура превъртаха стотици хиляди за да спечелят от стотинки. Колко процента е това. По сходен начин ще се работи и в другите сектори. Нека например в София останат 4-5 здрави строителни фирми, дето не работят с с кредити и да печелят от оборот, ако въобще вече и се строи, защото нали казвате, че от София бягали.



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2010-04-25 13:27 от rosi_apostolova.
Re: Кой какво купи?
25-04-2010 - 13:38:44
Quote
rosi_apostolova
А колко колега е нормалният процент, защото аз не знам. Един колега явно показа в тази или друга тема графиката на това, колко излиза кв.м. строителство. Дори да имаш последващи разходи над 280-300 евро на кв.м., хайде да стане 400 евро. Ти да ми искаш по 1 000, колко процента е това. Няма такива филми. Като никой не ти купува, ще си докарваш на година по 100-200 бона и това ти е достатъчно ако например продаваш по 450-500 евро квадрата. Като на някой не му изнася, хайде вънка. Те какво искат, за е2-3 години дейност, събрал пари и накупил 2-3 S класи. Очевидно е, че товарят по 100-150 %, защото и много от строителствата са некачествени и се пестят материали. Не става дума за завист, а за реална преценка. Едно време по магура превъртаха стотици хиляди за да спечелят от стотинки. Колко процента е това. По сходен начин ще се работи и в другите сектори. Нека например в София останат 4-5 здрави строителни фирми, дето не работят с с кредити и да печелят от оборот, ако въобще вече и се строи, защото нали казвате, че от София бягали.


"хайде да стане 400 евро" ... , a 20 % ДДС на държавата, кой плаща ?

"събрал пари и накупил 2-3 S класи" ... , който произвежда паста за зъби или свинско месо, не кара ли S класа ?

"в София останат 4-5 здрави строителни фирми, дето не работят с с кредити" ... , кой легален бизнес работи без кредити ?
Re: Кой какво купи?
25-04-2010 - 13:46:49
Не си разбрал смисъла на това, което казах за кредитите. Имам предвид, че има строителни фирми, които почнали нещо да правят, ама ако някой нещо откаже да ги кредитира, увисват като парцали. Да, може би всички работят с кредити, но съм сигурна, че има компании, на които дори и към момента да не им отпуснат кредит, разполагат със собствени средства, да довършат започнатата инвестиция. За такива търговски субекти ти говоря.

А по отношение на ДДС-то е ясно, че го внасят, ама й си дърпат. Каквото и да си говорим, ако някой тук ми каже, че строител работи на поне по-малко от 70 % печалба на реално вложеното, нека се аргументира. Казвам реално, защото в много случаи както казах се пести от материали и сметката с 300 евро например за кв. м., която би излезнала ако влагаш както трябва, не е вярна.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход