Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

София - икономически остров на спасение

Публикувано от TZARS 
Re: София - икономически остров на спасение
27-03-2010 - 01:13:47
Собственико 31, имам 2 въпроса към теб. Ще ти задам втория след като отговориш на първия, който е:

- Защо средните цени на жилищата във Варна са по-високи от тези в София?
Re: София - икономически остров на спасение
27-03-2010 - 01:24:52
Не съм адвокат на никой,но нека да бъдем обективни.........

[forum.imoti.net]
Re: София - икономически остров на спасение
27-03-2010 - 02:49:23
avatar
Quote
ndachev
Собственико 31, имам 2 въпроса към теб. Ще ти задам втория след като отговориш на първия, който е:

- Защо средните цени на жилищата във Варна са по-високи от тези в София?

Ценообразуването както във Варна, така и във София е изкуствено. До тези наблюдения съм стигнал, след като следя пазара и цените.
Най-много изкривява пазара новото строителство. Примерно преди около 2-3години цените на Слънчев бряг бяха много високи, но след като се пренасити от нови постройки - цените паднаха рязко и имаше парадокс- цените в Поморие примерно на двустайните бяха 1,5 пъти по -скъпи от тези в С.Б. Подобно е положението с двата морски големи града. ВъВ Варна цените са много по -високи от тези в Бургас!
Обяснявам си го по по-късното разразило се строителство по северното черноморие , по малкото застрояване на северните курорти като Златните или К. и Е. и запазване на сегмента им за по заможни западни туристи. Това и определя Варна като център на по-висок клас туризъм. Освен това мисля, че във Варна има около 3-4 супер престижни квартали находящи се от към морето, като Център, Гръцката и Изгрев, които държат палмата на първенството във ценовия сегмент , който издърпва цените нагоре като цяло!
Признавам, че не съм бил във Варна от дълги години от 1991г. и сигурно няма да позная града в момента. Тогава когато бях на почивка - бях на квартира в Гръцката махала и няма да забравя никога тогавашната атмосфера! Не малко пъти съм споделял тогава, че Варна е един европейски град. Сега обаче не мога да дам актуално мнение, а съдя по това, че прекалено много варненци се преселиха в София и тяхното поведение не ме очарова!
Re: София - икономически остров на спасение
27-03-2010 - 11:05:07
Quote
sobstvenik 31
Освен това мисля, че във Варна има около 3-4 супер престижни квартали находящи се от към морето, като Център, Гръцката и Изгрев, които държат палмата на първенството във ценовия сегмент , който издърпва цените нагоре като цяло!

хъх... предполагам че не си имал впредвид наистина кв.Изгрев

иначе отговорът ми харесва smiling smiley

Втори въпрос:

- Погледни общото количество имоти, продавани от ЧСИ за София и за Варна. На сайта bcpea.org има 2 странички с няма и 30 имота за Варна (търсиш по населено място, а не по окръжен съд), а в София са неизброими. В същото време София не е в чак такъв порядък по-голяма от Варна, което значи че във Варна се продават от ЧСИ много по-малко имоти на глава от населението отколкото в София. Защо е така, и как това е свързано с икономическата стабилност на градовете ?
Re: София - икономически остров на спасение
27-03-2010 - 11:29:06
avatar
Относно първият ти въпрос си прав сгрешил съм като съм объркал Изгрев с Чайка / по разположение бъркам Чайка с бургаския Изгрев/
По втория ти въпрос мисля, че не си прав от справката за имотите на публична продан извадих следното:
1. София- население 1268000 души- имоти на п.п. - 271 = на един имот се падат 4678 души
2. Варна - население 353000 души - имоти на п.п. - 66 = на един имот се падат 5348 души

Използвал съм данни за населението на градовете според официалният регистър, а за брой на имотите на публична продан - данни от Имот.бг., като съм включил и изтеклите продажби и актуалните.
по моите данни излиза, че София е по - нестабилна икономически от Варна, с повече привлечен капитал в инвестициите.

SERDICA MEA ROMA EST!!!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-27 11:34 от sobstvenik 31.
Re: София - икономически остров на спасение
27-03-2010 - 15:47:33
Като говорим за катаклизми - вероятността морето за залее Варна и Бургас е МНОГО по-малка, от вероятността за катастрофално земетресение в София. Комбинирано с масовата тенденция да се избиват стени от всякакъв вид без дори една консултация ПОНЕ със строителен техник, остарялата конструкция на много сгради и "качеството" на новото строителство ... не ми се мисли какви ще са последствията.
Само да отбележа че никак не ме радва тази вероятност (да не каже някой, че злобея), най-малкото щото аз в София живея. Но тъй като собственик13 засегна темата, само да го коригирам малко с вероятностите.
Re: София - икономически остров на спасение
27-03-2010 - 16:10:43
avatar
Ако вследствие глобалното затопляне /което в момента дава отражение/ се стопят двете ледени шапки на полюсите нивото на морското равнище ще се повиши със 60 метра! Какво става тогаз с нашите морски пристанища? Това са научни доводи. Ако те се сбъднат ще изчезне голяма част от цели държави като Холандия например.
От друга страна земетресенията още никой не е могъл да ги предскаже. Последно четох сутринта, че някакви японски учени изследвали почвата в Никарагуа от което изследване заключили, че се очаква силно земетресение. Аз обаче съм скептичен защото са ме учили в университета, че това е абсурдно!

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Re: София - икономически остров на спасение
27-03-2010 - 16:39:41
Бе човек стига писа глупости. 99% от прогнозите са за максимално повичаване на нивото с 10 метра. И това са само прогнози - с неясна достоверност, с неясен хоризонт. Никой не е видял това повишаване на живо.

От друга страна - земетръсната карта на България е пределно ясна. Има исторически данни за доста силни земетресения в София през 1902, 1909, 1917. След това има затишие, което всъщност е още по-зле. Това означава енергия, която се натрупва и не се освобождава. Наистина няма как да се прогнозира кога точно ще има ново сериозно земетресение, ама е ясно че ще има.
Re: София - икономически остров на спасение
27-03-2010 - 17:11:31
avatar
Quote
Panther1
Бе човек стига писа глупости. 99% от прогнозите са за максимално повичаване на нивото с 10 метра. И това са само прогнози - с неясна достоверност, с неясен хоризонт. Никой не е видял това повишаване на живо.

От друга страна - земетръсната карта на България е пределно ясна. Има исторически данни за доста силни земетресения в София през 1902, 1909, 1917. След това има затишие, което всъщност е още по-зле. Това означава енергия, която се натрупва и не се освобождава. Наистина няма как да се прогнозира кога точно ще има ново сериозно земетресение, ама е ясно че ще има.

Не са глупости. Прочети инфо от първа ръка от проф. Христо Пимпирев, който ръководи научните ескпедиции в Антарктида и който ми е бил преподавател, че глобалното затопляне се чувства осезателно там. Не ме карай да търся и ровя статии!
За земетръсната карта на България си прав, но най-опасния разлом е кресненското дефиле и на второ място Софийското при витошката яка. От друга страна има прогнози на геофизици, че след последното голямо земетресение в София, което визираш ще има период на пауза от това разтоварване около 250-300години спрямо цикличността на земетресения в този район. Така, че вероятността София скоро да бъде ударена от мощно земетресение според мен е дори по-малка от това Варна и Бургас да изчезнат от картата.
Справка- виж какво стана преди само 20 дни- целият Слънчев бряг залят, при Поморие- наводнения, при Кранево - Цунамита / между другото цунамита по нашето черноморско крайбрежие не са наблюдавани от дълбока древност!/. Това глупости ли са?

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Re: София - икономически остров на спасение
27-03-2010 - 17:38:47
Quote
sobstvenik 31

Ами прогнозата че столицата ще престане да бъде такава в какъв план е бе тарикат? краткосрочен , средносрочен или дългосрочен? Я кажи да те пробвам и по икономика какви са тези срокове в икономически план?
МаЙ пак форума гъмжи от агродемони!

Къде съм писал, че се занимавам с икономика за да ме изпитваш? Просто се смея на прогнозите ти за изчезването на Варна и Бургас. Вероятността е същата като ще я има ли България или не. Преди тебе само бяха казали, че ако се отцепят Варна и Бургас тогава София ще западне. Нямаше прогнози за смяна на столицата. Аз напълно го подкрепям. София има нищожна икономическа стойност и бума и се дължи основно на това че държавата ни е централизирана. Иначе както и да го погледнеш самото избиране на шоплука за център на България си е огромна СТРАТЕГИЧЕСКА грешка.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход