Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

София - икономически остров на спасение

Публикувано от TZARS 
Re: София - икономически остров на спасение
29-03-2010 - 11:04:41
Във Варна и Бургас има много моряци - много пари и (извинявам се на морските във форума) малко акъл. Има и свестни от тях ама повечето само им дай да харчат. Имам познати морски, може да са ми приятели, ама не мога да кажа че са големи умници. Изключения винаги има, ама повечето ...
И според мен това беше причината толкова пирамиди да се появят там по-рано през прехода, както каза Джим.

За Лазур в Бургас - комплекса си е хубав, аз съм живял там наблизо. Близо до морето, някой блокове са на 5 мин (буквално) пеша от плажа и през една улица от морската градина, близо до центъра. Не е презастроен, няма цигани. За мащабите на Бургас транспорта си е съвсем нормален. Малко е далеч от новите големи магазини, ама там така или иначе с кола трябва да се ходи. Алана, ела в София да видиш транспорта как е, ще ти се вземе акъла.
А Созопол наистина е голямо мъртвило зимата, аз съм служил там. Ама повечето софиянци са го виждали само лятото и нищо не знаят.
Re: София - икономически остров на спасение
29-03-2010 - 11:16:03
Quote
TZARS
Въпреки недоволството от пренаселването на столицата, тя ще си остане притегателен център за огромна част от младите хора от провинцията. Там, където има хляб, там човек иска да си има дом и да живее. Това неспиращо преселение ще държи ритъма на търговията с имоти добър. Младите се преселват или в София или заминават на гурбет в чужбина. София си има доста предимства пред чужбината.
Млади хора в провинцията? По-скоро изключение или от малцинствата. Провинцията отдавна е обезкървена. образно казано.
Re: София - икономически остров на спасение
29-03-2010 - 11:19:23
За София:
2003 - 20% промишленост, сега сигурно са най-много 15%. Всичко друго е кражби от провинцията и далавери. Но да се спрем по-подробно на т.нар. "промишленост".

"Кремиковци" АД - пред фалит.
„ЗММ АД” развива се като "модерен логистичен център" (почти не работи и всичко се дава под наем).
„Железопътен завод”АД - кара на подаяния от БДЖ, чиято съдба също е несигурна.
"Балканкар – Средец”АД - почти не работи.
„Електроника”АД - беше на издихания още 2000 година (бях там на стаж), в момента всичко се дава под наем.
„ИНКОМС”ЕАД - всъщност е в Перник, не знам защо го броиш в София.

Текстила е смешна работа.
Храни и напитки - там все още се работи, слава богу.
Строителството го видяхме докъде ни докара. Иначе последните години и там се работеше доста.
Re: София - икономически остров на спасение
29-03-2010 - 11:42:47
Това мнение с 60 метровите вълни ме разби направо. От смях. Една такава вълна и кажи речи цяла България ще бъде залята.

Относно градовете:

София е типична столица на централизирана до безумие държава. Което само по себе си нямаше да е трагично, ако не беше ориенталския манталитет на българина, нямаме измъкване от него мамка му. Всеки гледа да удари келепиреца и не му пука как ще изглежда утре вдруги ден квартала, града, държавата му.
Почти цялата бюрокрация е в София, поне напоследък излизат достатъчно справки за стотиците комисии, агенции, съвети, междуведомствени и нам кво си още....Съответно почти всички фирми- и български, и чужди, и смесени се установяват там за да поддържат топлата връзка частник - чиновник, така разпространена във всяка корумпирана до болка държава. Огромна концентрация на университети, оттук и работната ръка остава там, още една причина за фирмите. Няма смисъл да се питаме кой виновен или не за това, тази централизация е тенденция от поне 60-70 години.

Варна и Бургас са градове на море, а град на море "гладен" няма. Въпрос на управление и приоритети. Местните общини и администрации също като софийските заложиха на масово жилищно и ваканционно строителство, което за няколко години вкара доста пари в доста джобове, но балончето се спука. А Лазур в Бургас е наистина един от най-хубавите квартали в страната, разбира се с всичките си кусури на част от родната действителност - кооперации без подземни гаражи паркоместа, малки улици в кофти състояние. В Бургас обществения транспорт не е от такова значение за централните квартали - Лазур, Зорница, Бр.Миладинови, Възраждане - разстоянията в самия град не са толкова големи и не са нужни кой знае колко автобусни линии - по-скоро да се оправят булевардите, дълги велоалеи, да се изведе трафика от града дали с надлез над Вая или по друг начин, да се отпуши пътя за Созопол с детелината и нещата ще се получат.

Във Варна като бях наскоро щяха да ми изпадат зъбите и камъните в бъбреците от дупки и ями, кошмар беше. Харесва ми като град, но и там я карат "по софийски", ама без софийските заплати май ...така че ще видим.

За другите градове не съм много наясно как са към момента. Иначе съревнованието между градове е хубаво нещо, всеки град и община трябва не да се плюят и гледат със завист, а да се конкурират как да вкарат повече пари и да ги направят по-добро място за живеене.
Re: София - икономически остров на спасение
29-03-2010 - 13:13:17
avatar
Quote
Combat
Това мнение с 60 метровите вълни ме разби направо. От смях. Една такава вълна и кажи речи цяла България ще бъде залята.
Според някои форумци икономиката и апокалипсиса са на една ръка разстояние.
Явно много филми гледат. Не плашете жителите на Черноморието.
Че, аз живея на първа линия ( 7 метра надморска височина), пръв ще го поема,




Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2010-03-29 13:16 от TZARS.
Re: София - икономически остров на спасение
29-03-2010 - 13:54:10
В Щатите винаги ме е кефела "специализацията" на градовете - Чикаго - индустрия и стокова борса, Ню Йорк - финансов център, Вашингтон - административен и политически, Бостън - образователен, ЛА - развлекателен, Филаделфия - исторически и културен. Същото и с отделните щати, а столиците им са неизменно малки градове. Всеки е намерил своята ниша преди десетки години и търпеливо се е развивал там. В Германия също се забелязва това. Федерализацията ли е довела до това, не знам, но ако и тук бяхме тръгнали в тази посока друго щеше да е. Никаква визия и стратегия нямаме - нито в администрирането, нито в икономиката. А сме колко държава...?
Виждал съм малки градчета в САЩ с магазини тип Метро и заведение до заведение - или са привлекли някой стабилен инвеститор, или просто са заложили на природа тоест туризъм и съпътстващите го атракции, или образование, или някоя супер болница или лудница дори. Тук гледа някой 100 човека на опашка и се нарежда, пита го друг "какво се продава?", оня "де да знам, ама като видях и....".

България трябваше да изглежда така

- София около милион и малко - политически център със съответната администрация, но не раздута - ел. правителство.

- Бургас и Варна - пристанище, транспорт, летища, логистика, туризъм

- малките черноморски градчета - старите - културен и исторически туризъм Созопол, Несебър, другите с природен /Странджа/ и голф, спа и т.н туризъм без никакво такова презастрояване .

- специализация на курортите - сънито и златните за по-масов, другите около тях за по-елитен

- тежката индустрия изнесена в райони, където няма толкова природа - като Димитровград например -всичко това щеше веднага да доведе до създаването и на съответната инфраструктура, а не като при нас тупкаш Нефтохима до Бургас щото директно от пристанището разбираш ли....или Девня.....да имаше лесно Кремиковци и в центъра на София да го тупнат, че да не се пътува много много.

- вътрешността на страната - красива природа, извори, култура, старини - следва всякакъв вид туризъм, съчетан с еко земеделие

- градове и райони, специализирани в някоя област
- високи технологии, лека промишленост,
- образование, здравеопазване НО не по периферията на страната

- Добруджа, златна Добруджа, хлябът ни - земеделие, земеделие, земеделие, супер модерно и екологично - никакви перки и фотоволтаици

- спорт - масов, както и използване на климата и създаване на бази както направи Кипър.

И това у нас трябваше да стане много по-лесно предвид политическата централизация, просто не трябваше там горе да седят селяндури /да не се смесват със земеделците/. Селяндур е човек от село, който не иска да живее и работи на село, но не иска да работи и в града. Ей такива ни управляват от 100 години.
Re: София - икономически остров на спасение
29-03-2010 - 20:29:02
avatar
Това мнение с 60 метровите вълни ме разби направо. От смях. Една такава вълна и кажи речи цяла България ще бъде залята.
=======================================

Факта, че цитираш такава дивотия говори че си мега ПРОСТ! Никъде никой не е писал за шестдесет метрови вълни простако !
Казах, че ако се стопят ледените шапки на полюсите морското ниво ще се вдигне с 60 метра! Ти си толкова прост че не можеш да разбереш и не можеш да се обидиш. 80% от форума сте завършени селтици. Сигурен съм че нямате вишо! КОМПЛЕКСАРИ!

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Re: София - икономически остров на спасение
29-03-2010 - 20:45:15
До собственик.
За протокола - дядо ми дошъл в София на 13 г. Почина човека на 78 - смятай колко години е бил селянин. Баща ми съответно - роден в София. Следователно и аз. Сега пусни два диагонала в карето - Алабин, Патриарх Евтимий, бул Витоша, бул Христо Ботев. Там където е пресечната точка на тези два диагонала, ще получиш къде приблизително се намира домът ми. "ВиШо" случайно ми се намира, както и на родителите ми. Сега ми виж ника - срамувам се от такива като теб, биещи се в гърдите и викащи като глашатай на мегдана с протрити цървули как Слатина била центъра на Вселената и ръси обиди в нета. Отвращават ме стила ти, изказа ти, начина, по който парадираш с нещо, което изобщо не те прави ценност. Но това си е твоя работа де. Само се вмъквам, за да се извиня на аудиторията (бидейки ти "градска"winking smiley, на която за съжаление и се налага да те чете и заради такива като теб има по-особено мнение за хората от София. И може би са прави. Вече и аз почвам да си мисля, че решението ми да се махна от София е изключително правилно. Халал да ти е София. И по темата, само 1 реплика - с новите, съвременни професии, дали си съпорт или айти в София и обсужваш клиенти в няколко европейски държави, или правиш този съпорт "на село" - ти ми кажи къде е разликата. Дали ще се логна от офиса в София и ще работя за Ирландия, Гърция, Чехия, Полша, Италия и още много такива (не ми се изброяват 20 и кусур държави), или ще се логна от къщи в София, или от къщи някъде на село - за изброените държави няма ама абсолютно никаква разлика smiling smiley Повярвай ми - предпочитам да не го правя от София.
Re: София - икономически остров на спасение
29-03-2010 - 20:59:34
avatar
Quote
Кандидат селянка
До собственик.
За протокола - дядо ми дошъл в София на 13 г. Почина човека на 78 - смятай колко години е бил селянин. Баща ми съответно - роден в София. Следователно и аз. Сега пусни два диагонала в карето - Алабин, Патриарх Евтимий, бул Витоша, бул Христо Ботев. Там където е пресечната точка на тези два диагонала, ще получиш къде приблизително се намира домът ми. "ВиШо" случайно ми се намира, както и на родителите ми. Сега ми виж ника - срамувам се от такива като теб, биещи се в гърдите и викащи като глашатай на мегдана с протрити цървули как Слатина била центъра на Вселената и ръси обиди в нета. Отвращават ме стила ти, изказа ти, начина, по който парадираш с нещо, което изобщо не те прави ценност. Но това си е твоя работа де. Само се вмъквам, за да се извиня на аудиторията (бидейки ти "градска"winking smiley, на която за съжаление и се налага да те чете и заради такива като теб има по-особено мнение за хората от София. И може би са прави. Вече и аз почвам да си мисля, че решението ми да се махна от София е изключително правилно. Халал да ти е София. И по темата, само 1 реплика - с новите, съвременни професии, дали си съпорт или айти в София и обсужваш клиенти в няколко европейски държави, или правиш този съпорт "на село" - ти ми кажи къде е разликата. Дали ще се логна от офиса в София и ще работя за Ирландия, Гърция, Чехия, Полша, Италия и още много такива (не ми се изброяват 20 и кусур държави), или ще се логна от къщи в София, или от къщи някъде на село - за изброените държави няма ама абсолютно никаква разлика smiling smiley Повярвай ми - предпочитам да не го правя от София.[/quote
........................
Отговаряйки на един, се натъквам на атаката на друг. Тази тактика ми е по - позната от подривните среди на държавна сигурност!
Не желая да се ангажирам ти каква кандидатка си и въобще не ме интересува! Диагоналите и медианите са ми силна материя, но както казах - не ме интересува.Ако си обективна , винаги трябва да се ръководиш от това, че аз първо отговарям по същество и след това на грозни и смешни нападки! Втората част от поста ти говори, че въобще не си наясно със състоянието на държавите които цитираш!

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Re: София - икономически остров на спасение
29-03-2010 - 21:06:43
Quote
sobstvenik 31
Това мнение с 60 метровите вълни ме разби направо. От смях. Една такава вълна и кажи речи цяла България ще бъде залята.
=======================================

Факта, че цитираш такава дивотия говори че си мега ПРОСТ! Никъде никой не е писал за шестдесет метрови вълни простако !
Казах, че ако се стопят ледените шапки на полюсите морското ниво ще се вдигне с 60 метра! Ти си толкова прост че не можеш да разбереш и не можеш да се обидиш. 80% от форума сте завършени селтици. Сигурен съм че нямате вишо! КОМПЛЕКСАРИ!
Toй арогантния простак като напише че живее в София и си мисли че превъзхожда другите хора.Щото друго няма ни възпитание ни култура ни образование.И понеже простотията му блести това още повече го озлобява.Както и преди съм ти казвал спри с хвалбите и желанието да си нещо над другите.Такъв не се става с простотия арогантност хвалби и местоживеене в София.Огледай се хубаво наоколо ама свали розовите очила защото мизерията в София е потресаваща.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход