Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Да купя или да изчакам дъното....

Публикувано от alienza 
Re: Да купя или да изчакам дъното....
11-12-2009 - 14:08:26
Аз затова казвам, че на подобна постъпка са способни само немислещи. И при двата варианта - с кредит и със собствени пари, както и да се гледа е голяма глупост да се купува в последните три години.

И не отричайте, че не се терзаят. Може да не е до ниво да се стигне до масови самоубийства, обаче хич не им е приятно, когато си направят сметката на трезва глава след 1 година и видят, че са пропиляли 20-50000 евро ей така, заради емоцията.
-------------------------
Има ли начин да ти се набие в главата нещо толкова ясно и елементарно - хората, купили жилище, в което живеят, нито знаят, нито ги интересува цената днес. То бива, бива, ама толкова пък да не схващаш..... И още нещо, което би трябвало отдавна да си разбрал -- нашата информация с колегите е от контакта с тези хора, а твоята е на базата на твои си изводи и заключения.
%
Re: Да купя или да изчакам дъното....
11-12-2009 - 14:15:22
avatar
Quote
dicho
-------------------------
Има ли начин да ти се набие в главата нещо толкова ясно и елементарно - хората, купили жилище, в което живеят, нито знаят, нито ги интересува цената днес. То бива, бива, ама толкова пък да не схващаш..... И още нещо, което би трябвало отдавна да си разбрал -- нашата информация с колегите е от контакта с тези хора, а твоята е на базата на твои си изводи и заключения.


Старата песен беше: "купувай сега, че след месец ще е х2",

а новият шльокерски рефрен звучи така: "купувай сега - щом е за живеене важен е комфорта, след месец дори и да е 2 пъти по евтино, какво толкова" (някакви си 20-50000 евро) кво му плащаш?

====================================================================
А портрета ми от аватара строго ви следи. Кой съм аз, че да се съмнявам в себе си? ====================================================================
Re: Да купя или да изчакам дъното....
11-12-2009 - 14:19:10
Quote
dodo2
Е виж, че и ти сега казваш "щатите", а преди това информацията беше за 20те най-големи града. САЩ е толкова голям пазар и толкова разнороден, че промяна в базата, използвана за данните, променя и изводите.

Да-така е.
Аз направих извод за цените в щатите въз основа на индекса S&P/Case-Shiller за 20-те най-големи градове в САЩ . Възможно е, ако базата се разшири и с други градове и села-да се получи друг резултат... Но едва ли :
Линк
Re: Да купя или да изчакам дъното....
11-12-2009 - 14:36:25
avatar
Quote
dicho
Има ли начин да ти се набие в главата нещо толкова ясно и елементарно - хората, купили жилище, в което живеят, нито знаят, нито ги интересува цената днес. То бива, бива, ама толкова пък да не схващаш.

Това в никакъв случай не можеш да ми го набиеш в главата, по-скоро в твоята се чудя, как не може да влезе нещо. Трябва да ти се обяснява като на първолак.

(Вариантите са два - наистина не можеш да го разбереш, или просто вътрешно не можеш да го приемеш, защото ще изпаднеш в професионално-морално противоречие.)

Ето:
- да предположим, че хипотетично, цените през 2008ма са били по 100,000 евро/м2 и някой е купил 70 квадата за 7 милиона евро
- 1 година по-късно цените са по 1000 евро/м2 и подобен апартамент може да се намери за 70 хиляди евро.

Вариант 1:
- човекът твърди, че не му пука, той живее там и тогава. В този случай той определено е за лудницата, или не му пука за парите, защото са незаконни;
- човекът твърди, че много се е прецакал. Мисля, че при разлика 7 милиона - 70 хиляди евро, няма читател, който да не твърди, че това е единственият вариант, включително и ти.

ЗНАЧИ: чрез този краен пример, се вижда, че има определен интервал на разлика в цените, при които несъмнено купилият ще се чувства прецакан. Та в горния пример ако беше живял под наем 1 година, сега щеше да има спестени 69 милиона и 930 хиляди евро да си ги харчи за други неща. (Плюс 700 хиляди от лихви, т.е. реално в момента би имал хем апартамент, хем повече пари.)

ВЪПРОС: каква трябва да е разликата преди-сега, за да се чувстват купувачите прецакани. Е ли разликата в момента достигнала такова ниво, че това да е факт. Отговорът е - ДА.

Отговор НЕ давате само вие, които се чувствате неловко заради цялата ситуация. Тук не става въпрос за познаване на пазар, имоти и каквото и да е, а за елементарно X-Y=Z, където Z е такова, че на смятащият му е неприятно и ще му е неприятно дълго време, особено когато Z става все по-голямо и по-голямо.

*drink1*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-11 14:49 от dodo2.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
11-12-2009 - 14:52:13
ВЪПРОС: каква трябва да е разликата преди-сега, за да се чувстват купувачите прецакани. Е ли разликата в момента достигнала такова ниво, че това да е факт. Отговорът е - ДА.

Отговор НЕ давате само вие, които се чувствате неловко заради цялата ситуация. Тук не става въпрос за познаване на пазар, имоти и каквото и да е, а за елементарно X-Y=Z, където Z е такова, че на смятащият му е неприятно и ще му е неприятно дълго време, особено когато Z става все по-голямо и по-голямо.
------------------------
Започвам да мисля, че при теб от раменете нагоре медицината е безсилна. Ще се мотивирам.
Разликата преди-сега не касае купилите с цел да живеят в имотите си, касае купилите с цел инвестиция, първите знаят, че цените са паднали, но това отдавна не ги касае, ако слушаха теб, трябваше да реват ежеминутно и да се тръшкат, ожалвайки лошия си късмет, а ти точно това им предлагаш и силно се надяваш да им се случва. Смятащият си ти, не е моят син например, който от две години е горд собственик на тристайно жилище и нито знае, нито го интересува цената днес. Ние се чувстваме неловко ? Това също е една твоя неосъществена мечта. За какво точно да се чувстваме неловко ? За да те набълбукам с още злоба, ще ти споделя нещо много лично, само на теб - през тази седмица имам четири сделки, днес в 16 ч. ми предстои още една, а всичко това значи пари, сещаш ли се ? Хубави пари. Да си харча. Без да се чувствам неловко.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-11 14:52 от dicho.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
11-12-2009 - 15:11:36
avatar
Ако някой бълбука от злоба това си ти напоследък, аз си пиша спокойно. Оставам с впечатлението, че дотолкова си се приел за някакво величие, че си мислиш, че всички ти завиждат за нещо и само ти си им в главите. Не, ако някой ти пише "на въпреки", то е само защото преди това ти си написал някоя "истина", валидна само в твоя вътрешен свят.

Казваш "разликата преди-сега не касае купилите с цел да живеят в имотите си", само че 2 карета по-нагоре ти показах, че ги интересува. Да не говорим за тези, купили с кредит.

И наистина нямам какво да добавя, явно попадаш във втория вариант ("просто вътрешно не можеш да го приемеш, защото ще изпаднеш в професионално-морално противоречие"winking smiley.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
11-12-2009 - 15:24:41
avatar
Quote
dodo2
..........................
ВЪПРОС: каква трябва да е разликата преди-сега, за да се чувстват купувачите прецакани. Е ли разликата в момента достигнала такова ниво, че това да е факт. Отговорът е - ДА.
............................

Dodo, виж сега, всичко е относително на тоя свят... защото зависи от гледната точка.

Един мой познат дал на комшията си 100 лв на заем преди година, които естествено оня не му ги върнал изобщо, а и няма такива намерения. Но човека мисли положително :] и вика - „Оня ме завлече САМО със 100 лева, а пък да видиш - един друг комшия му даде на същия 1000 и кусур лева и изгоря човека.":}.

Та сега и тия дето са купили на 2000/м2 и повече преди година ще разсъждават аналогично и 99% от тях никога няма да си признаят, че са се прецакали, ще викат че има много други, много по-големи "балъци" от тях. Народопсихология, какво да го правиш *beer*
Re: Да купя или да изчакам дъното....
11-12-2009 - 16:28:32
Додо,
Наложи графиката на броя на продажбите върху графиката на цените.

Имай предвид следните феномени:
1. При тренд нагоре, средните офертни цени винаги са по-високи и по далече от пазарните. (времевия диапазон - т.е. от кога е тренда също е важен, но ще го пренебрегна и в тази и в следващите точки)
2. При тренд надолу средните офертни цени са по високи, но по-близки до пазарните (към дъното ще се изравнят и дори може за кратък период или отделни случаи нещата да се обърнат).
3. Да живея в собствено жилище, което съм направил или реконстроирал или завършил, както аз искам и както на мен ми е удобно - има цена!!! - индивидуална за всеки отделен човек (за някои може да е 0, други може да са готови да дадат за това и милион - краен пример - луксозните крайморски вили в които собствениците им рядко прекарват повече от месец годишно, но освен покупката им струват още данъци и подръжка)
4. В момент на най-малки продажби се продава само най-най-доброто, по отношение на цена и качество или за "без пари"!!!
5. Купуването и вписването почти винаги се разминават във времето, понякога доста - вписването е по късно.

Че ще има хора, които не са си направили сметката е ясно. Винаги е имало.
Но... Ако не се стигне до най-лошите прогнози (забележи - не ги изключвам) ще разбереш за какво ти говори Дичо.

Ако не разбираш какво пиша, извикай Скитър да помогне - на него трябва да му се говори много направо, но разбира от икОномика! *beer*



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-12-11 16:55 от goro.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
11-12-2009 - 16:52:56
Ако някой бълбука от злоба това си ти напоследък, аз си пиша спокойно. Оставам с впечатлението, че дотолкова си се приел за някакво величие, че си мислиш, че всички ти завиждат за нещо и само ти си им в главите. Не, ако някой ти пише "на въпреки", то е само защото преди това ти си написал някоя "истина", валидна само в твоя вътрешен свят.

Казваш "разликата преди-сега не касае купилите с цел да живеят в имотите си", само че 2 карета по-нагоре ти показах, че ги интересува. Да не говорим за тези, купили с кредит.
------------------
Грешиш човече, нямам злоба, нямам причини за това. Нито съм се приел за величие, нито имам намерение да споря за това с теб. При мен нещата са наредени така - имам добра работа, имам прекрасно семейство, живея спокойно, пиша във форум, свързан с дългогодишната ми работа, за разлика от теб не правя изводи на база на прочетено тук - там, не правя прогнози, не анализирам.
Искам само да ми отговориш /за пореден път питам/ КАК РАЗБРА, че "Казваш "разликата преди-сега не касае купилите с цел да живеят в имотите си", само че 2 карета по-нагоре ти показах, че ги интересува. " ? Общуваш си ежедневно с такива хора ? Или мислиш, че всички са като теб - знаят кога ще настъпи дъното, очакват го и в никакъв случай не биха купили преди това, за да не се минат. Та кой се прави на велик ?
Re: Да купя или да изчакам дъното....
11-12-2009 - 19:07:30
avatar
dicho, отговорът е много прост - не е необходимо да се открива колелото повече от един път.

Нещата се повтарят и това хич не е странно - човешката психика си има неизменни характеристики (алчност, интелигентност, глупост, упоритост, наивност и т.н.).
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход