Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Да купя или да изчакам дъното....

Публикувано от alienza 
Re: Да купя или да изчакам дъното....
10-12-2009 - 19:56:41
avatar
А може ли да направя следната сметка:

- купил 2008ма
80 квадрата
по 1200 евро
с кредит 30000 евро самоучастие за 30 години
= 238000 евро

- 1 година по-късно
съседният апартамент
80 квадрата
се продава по 800 евро
30000 евро носят лихва 9% за 1 година = 2700 евро / 12 = 225 евро, сред 6000 обяви спокойно всеки би си избрал нещо сносно за живеене за 1 година
но общата сума 1 година по-късно при подобен кредит е 137000 евро.

Да ме извиняват брокерите, ама някой трябва да е абсолютен тапир, при това положение да си каже "ай кво от тва, 100 хиляди евро майната му, нали живея тук и сега".

А ако цените паднат още малко, горната сметка ще е съвсем отчайваща за купилите 2008ма.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
10-12-2009 - 19:58:00
Десет години, това даже е много добре. 12-13 години пак е добре. По текущи цени на жилищни имоти и наеми едно жилище в БГ би се изплатило за 20+ години.

За брокерите какво очаквате да кажат? Ами нали с това си изкарват хляба - с посредничество по покупко-продажби на НИ. Няма да кажат "за Бога братя, не купувайте". Който има глава, да си мисли. На някой пък ако нещо много му е харесало и има парите - да купува. Всеки си носи последствията от сключване на сделка или от несключване на такава. Аз лично докато не видя цена = или < от 120-150 месечни наема (хайде, да не ги слагаме 100 наема, както много хора пишат), смятам, че е "балонирана", независимо дали се купува за инвестиция или за собственно ползване. Това при условие, че не става дума изобщо за ипотечен кредит, а пък още повече при моментната ситуация със заемния ресурс в БГ. Ако се слага и обвързване с кредит в сметката, цената вече не бива да е по-висока от 100 РЕАЛНИ месечни наема на жилището. Който не си прави така сметката, да отиде утре пред НДК и БНБ да погледа протеста на ипотекарите първо как ще искат от банките да се замрази принудителното отнемане на обезпечения до "края на кризата", гратисни периоди и пр.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
10-12-2009 - 20:26:51
Quote
кратункьо
Quote
Geronimo_Mcph
Според мен не е редно да се прави подобно сравнение. Когато купуваш имот, за да го даваш под наем трябва да направиш следната сметка - колко пари влагаш и след колко време ще можеш да си ги прибереш обратно и след това да започнеш да имаш реални приходи. Направи си сметката, след това се огледай за това какви имоти по джоба ти се продават и какви са средните им наеми. Теглиш чертата и решаваш дали да купиш или не. И прочети пак горния ми дълъг пост - не очаквай никаква възвръщаемост на инвестицията си поне за десет години, това да ти е като обица на ухото! winking smiley


[patrick.net] *ok*

Изключително ясно и точно е описана ситуацията с НИ в тази статия, почти всяко изречение може да се цитира. Става дума за САЩ и то предимно за източното и западното крайбрежие, но си важи и за БГ до много голяма степен.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
10-12-2009 - 20:32:40
avatar
Quote
BulCan
Quote
кратункьо
Quote
Geronimo_Mcph
Според мен не е редно да се прави подобно сравнение. Когато купуваш имот, за да го даваш под наем трябва да направиш следната сметка - колко пари влагаш и след колко време ще можеш да си ги прибереш обратно и след това да започнеш да имаш реални приходи. Направи си сметката, след това се огледай за това какви имоти по джоба ти се продават и какви са средните им наеми. Теглиш чертата и решаваш дали да купиш или не. И прочети пак горния ми дълъг пост - не очаквай никаква възвръщаемост на инвестицията си поне за десет години, това да ти е като обица на ухото! winking smiley


[patrick.net] *ok*

Изключително ясно и точно е описана ситуацията с НИ в тази статия, почти всяко изречение може да се цитира. Става дума за САЩ и то предимно за източното и западното крайбрежие, но си важи и за БГ до много голяма степен.

Тя и следващата страница е интересна!

Enjoy: [patrick.net]
Re: Да купя или да изчакам дъното....
10-12-2009 - 20:35:29
avatar
Quote
BulCan
За брокерите какво очаквате да кажат? Ами нали с това си изкарват хляба - с посредничество по покупко-продажби на НИ. Няма да кажат "за Бога братя, не купувайте". .

Ами не трябва да е така. Ако един брокер е добър и ТЕ КОНСУЛТИРА, за каквато услуга всъщност ти му плащаш и те иска за клиент и завбъдеще (защото много от брокерите тук в САЩ имат едни и същи клиенти с години, защото в живота на човек се случва да купува или продава имот поне 2 пъти, да не говорим за навързаните сделки - продаваш нещо голямо и купуваш по-малко или се местиш и пр.), трябва да ти ги каже тези неща. Не само това - трябва да е готов да ти посочи данни за местата, където може да инвестираш независимо с каква цел - за живеене или инвестиция с цел продажба или наем. След това да седне с теб и да ти помогне да направите сметката заедно, за да те ориентира къде седиш на пазара, ако си решил да купуваш. НЯМА ЛОШО ВРЕМЕ ЗА ИНВЕСТИЦИИ, АКО ЧОВЕК ИМА СВОБОДНИ ПАРИ. Важното е инвестицията да е преценена и балансирана. Обаче българските брокери искат да им платиш да те консултират (има го в договорите, които ти дават да подпишеш с тях), а това е нещо което те не правят, защото и представа си нямат какво точно означава това понятие. Мдам.

От друга страна, брокера трябва да е готов и с данни за продавачите. Трябва да им изчисли ОБОСНОВАНО И СЪОБРАЗЯВАЙКИ СЕ С НАСТОЯЩИЯ ПАЗАР точно на каква цена да започнат да продават, за да е реална и да продадат. Ама кво говоря, прочети преди 25-30 страници каквото съм казал - те затова и побесняха и почнаха да ме плюят тука, защото ги настъпих по некомпетентните пети. Няма да се повтарям, който има желание, да прочете тази тема тук отначало. Може да си направи добри изводи.

П.С. Вземи една Камелия например. Сега съм сигурен, че тя си мисли, че си говорим само празни приказки и така и не разбра какво се дискутира в тая тема. Пълен блок. Та така, това, дето уж им е професия на нашите брокери всъщност им е толкова тъмна Индия, че не е истина направо. Затова и хората протестират като им искат огромните комисиони, защото виждат некомпетентността и алчността им. Никакъв професионализъм и никакво серизоно отношение към работата им, с много редки изключения. Как да е, ще се научат най-накрая или ще трябва да се връщат към старите си професии, както Камелия писа по-нагоре. И може би е за добро.



Редактиран 5 път(и).Последна редакция на 2009-12-10 20:57 от Geronimo_Mcph.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
10-12-2009 - 21:03:04
Quote
кратункьо
Quote
BulCan
Quote
кратункьо
Quote
Geronimo_Mcph
Според мен не е редно да се прави подобно сравнение. Когато купуваш имот, за да го даваш под наем трябва да направиш следната сметка - колко пари влагаш и след колко време ще можеш да си ги прибереш обратно и след това да започнеш да имаш реални приходи. Направи си сметката, след това се огледай за това какви имоти по джоба ти се продават и какви са средните им наеми. Теглиш чертата и решаваш дали да купиш или не. И прочети пак горния ми дълъг пост - не очаквай никаква възвръщаемост на инвестицията си поне за десет години, това да ти е като обица на ухото! winking smiley


[patrick.net] *ok*

Изключително ясно и точно е описана ситуацията с НИ в тази статия, почти всяко изречение може да се цитира. Става дума за САЩ и то предимно за източното и западното крайбрежие, но си важи и за БГ до много голяма степен.

Тя и следващата страница е интересна!

Enjoy: [patrick.net]

Супер е написано.

Даже ми подкрепя по-предния пост, както и постовете на повечето от брокерите в този форум (защо са нормални), просто не можах да се изразя толкова точно както цитирания Синклеър:

There are buyer's agents who really believe they are helping the buyer, but they're in denial about their conflict of interests. Author Upton Sinclair had a great explanation for this: "It is difficult to get a man to understand something when his salary depends on his not understanding it."
Re: Да купя или да изчакам дъното....
10-12-2009 - 21:16:16
avatar
Quote
BulCan
Quote
кратункьо
Quote
BulCan
Quote
кратункьо
Quote
Geronimo_Mcph
Според мен не е редно да се прави подобно сравнение. Когато купуваш имот, за да го даваш под наем трябва да направиш следната сметка - колко пари влагаш и след колко време ще можеш да си ги прибереш обратно и след това да започнеш да имаш реални приходи. Направи си сметката, след това се огледай за това какви имоти по джоба ти се продават и какви са средните им наеми. Теглиш чертата и решаваш дали да купиш или не. И прочети пак горния ми дълъг пост - не очаквай никаква възвръщаемост на инвестицията си поне за десет години, това да ти е като обица на ухото! winking smiley


[patrick.net] *ok*

Изключително ясно и точно е описана ситуацията с НИ в тази статия, почти всяко изречение може да се цитира. Става дума за САЩ и то предимно за източното и западното крайбрежие, но си важи и за БГ до много голяма степен.

Тя и следващата страница е интересна!

Enjoy: [patrick.net]

Супер е написано.

Даже ми подкрепя по-предния пост, както и постовете на повечето от брокерите в този форум (защо са нормални), просто не можах да се изразя толкова точно както цитирания Синклеър:

There are buyer's agents who really believe they are helping the buyer, but they're in denial about their conflict of interests. Author Upton Sinclair had a great explanation for this: "It is difficult to get a man to understand something when his salary depends on his not understanding it."

Хехе, така я. Чудя се що ли им даваме безплатно ноу хау на бг брокерчетата, като трябва да им искаме пари, но айде от мен да мине още нещо:
Ако собственикът на брокерската фирма иска да работи добре, да има добра бизнеспрактика, като и ако му попадне в някой случай да работи по сделка и за двете страни, трябва да си назначи двама различни служители да представляват двете страни. Тези служители може да работят за неговата компания, но да представляват двамата участници по следлата поединично и не следва да обсъждат факти по сделката един с друг по никакъв начин. Т.е. фирмата, макар и една, трябва по всички възможни начини да защити интересите на клиентите си, за да няма конфликт. Защото в процеса на работа, брокерите научават много за клиентите си и тази информация може да бъде използвана срещу тях в хода на сделката, а и не само тогава. Затова конфиденциалността е от изключително значение в работатта на брокерите. Ма нашите брокерчета и представа си нямат за тия работи. Мхм.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-10 21:18 от Geronimo_Mcph.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
10-12-2009 - 21:17:13
Вземи една Камелия например. Сега съм сигурен, че тя си мисли, че си говорим само празни приказки и така и не разбра какво се дискутира в тая тема. Пълен блок. Та така, това, дето уж им е професия на нашите брокери всъщност им е толкова тъмна Индия, че не е истина направо. Затова и хората протестират като им искат огромните комисиони, защото виждат некомпетентността и алчността им. Никакъв професионализъм и никакво серизоно отношение към работата им, с много редки изключения. Как да е, ще се научат най-накрая или ще трябва да се връщат към старите си професии, както Камелия писа по-нагоре. И може би е за добро.
----------------------------
Истина е, че пишеш и верни неща, но също така е истина и че се изживяваш като някаква инстанция. При това последна. А не си. Ако не ти е ясно, пак ще повторя - заради горните ти простотии неколкократно казах, че тук си избиваш комплексите.Кой си ти , комплексарче, да ни казваш кое "уж ни е професия", "никакъв професионализъм", и други идиотски твърдения, от коя точно позиция се изказваш ? За пореден път се убеждавам, че явно си пълен неудачник, който си търси мястото под слънцето, ама ние не сме ти виновни, защо реши, че разбираш точно от посредничество ? Нямаш ли някаква професия, не си ли се опитал в нещо да се образоваш, да се специализираш ? Ако тук нямаше такива елементарници като теб, форумът наистина щеше да бъде полезен, можехме да обсъждаме случващото се на пазара , ние с колегите от позицията на хора, работещи ежечасно на този пазар и вие - лаиците.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
10-12-2009 - 21:23:19
avatar
Дичо, чакаме да обсъдите нещо, ама нищо не обсъждате бе, пич. Тука ви питат хората хиляди въпроси, нито един компетентен отговор от вас не откриха, та се налага ние "лаиците" да им ги обясняваме нещата. Както сам знаеш, да си брокер на НИ не се иска образование - ти самия го каза и се опита да защитиш това статукво 25 страници назад в същата тази тема. Та кое по-точно те прави по-знаещ и по-можещ от мен например в сферата на НИ? А?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-10 21:27 от Geronimo_Mcph.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
10-12-2009 - 21:24:05
avatar
Bulcan,
Аз ще "пейстна' и продължението на горното изречение:

....The NAR (National Association of Realtors) has harmed America far more than terrorism did. At some level, people know this, and that's why realtors are consistently rated the lowest "profession".

[www.harrisinteractive.com]

Нищо лично! :]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход