Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!

Публикувано от ekoflex 
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 21:09:56
не бе човек, не ти говоря че с 10-15к ще купиш нещо. ама нали ти трябва буфер като тръгваш да теглиш ипотека. поне 6-8 вноски заделени трябва да имаш за emergency situations, отделно някой лев заделен ти трябва за да покриеш непредвидени неща, прехвърляне, нотариални такси, освежаване, мебелиране....
под 10к евро за тези неща не стигат, а банката тия пари не ги покрива.
много мои познати тругнаха така без кръчмар да правят сметки и накрая се озоваха с ипотека И потребителски заем което никак не е приятно....
smoking smiley
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 21:12:11
Ако идеята на някои е да се похвалят с доходи, ок, но мисля, че основната идея на автора си беше по-различна, а именно - къде е разумната граница на доходи, над която може да се мисли за ипотека.
Разходите на различните потребители (в частност - режийните) могат да варират в много широки граници, в зависимост от това, колко членно е семейството, колко квадрата е жилището, какви са вижданията, навиците и много, много други фактори, не на последно място от които е какви са реалните доходи в крайна сметка. Същото важи и за способностите на отделните семейни единици да свиват бюджета си при нужда, съгласно приоритетите си.
Примерно токът при мен не е падал под 120-150 лв /месец от няколко години насам, но това се дължи не толкова на поскъпването му, колкото на факта, че отскоро съм с две малки деца, които заедно с жена ми обитават жилището целодневно. Зимата скача до над 300 лв, а сме изцяло на климатици.
Кола имам и седи пред нас 5-6 дена от седмицата. не мисля да я продавам, макар и винаги да съм имал и да продължавам да имам служебна кола под ръка, която да е с опция да ползвам за лични нужди. Мнозина не биха приели това за нормално, но аз предпочитам да си държа автомобилчето, което ми е и нещо като страст и хоби smiling smiley, макар и да ми генерира разходи, които могат да се приемат като 'излишни', но да знам, че разполагам със собствен автомобил. Откакто съм навършил 18 години, съм зад волана и просто не мога да си представя, че мога да бъда без личен автомобил.
Що се тонася до цигарите - пуша, но ми излизат почти без пари. Други дават по над 200 лв за тях
Всичко това го давам просто за пример колко различни могат да са гледните точки по дискусията за разходите на едно семейство. Не съм от крайно нуждаещите се от жилище и не са ми минавали мисли за ипотека, но винаги съм се чудил на смелостта на тези, които рискуват да се обържат финансово с банка за срок от порядъка на 20-25-30 години, предвид нестабилната обстановка в страната. Може и да е, защото съм прекалено предпазлив, страхлив и нерешителен, но определено съм благодарен, че в настоящия момент нямам перо 'кредити'. За добро или за лошо, никога не съм теглил кредит или съм изплащал стоки на лизинг, а причината вече я казах
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 21:14:49
avatar
Ами 15 000 евро спестени е добра сума. Може и да не са директни спестявания, може да са от наследство, подарък от родители или каквото и да било. Ако ги имаш чсто на куп е добре.

Жилище около 60 000 ?, ипотека за около 45 000 за 30 години, грубо ако се сметне, вноската би била около 340 - 350 ?/м. Което според мен изглежда доста реално. Или най-малко си заслужава, стига да се намери добро жилище за тази сума.
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 21:35:55
екофлекс, погледни 2-3 поста назад защо препоръчвам да се поспести малко. не ги изкарвай директно тия пари от цената на имота. няма да се получи така.
*beer*
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 21:59:31
Zrfv...това не се нарича "страх",а "разум".БГ е сред държавите,които са доста нестабилни и финансово,и политически.Това налага да се калулират доста повече рискове от това да останеш без работа 2-3 месеца.Ипотечен кредит...не знам,не ми е стоял належащо тоя въпрос...но ако застане...няма да смея и да си помисля за кредит,вноската по който надхвърля повече от 20-тина % от доходите ми.Нагоре вече е рисково предвид ситуацията.Тук не е нито Европа,нито Щатите.
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 22:19:09
Ekoflex, по света се счита за приемливо, вноската по кредита да е до 30 % от семейния доход. Всичко над това е рисково, но в бг имаше банки, които изискваха остатъчен доход по 100- 200 лв на човек.
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 23:51:17
Банките го искаха този остатъчен доход, защото в началото приемаха само дохода, за който са платени осигуровки.
Осигуряват те на 500 лева, а взимаш 1000, т.е. остават ти 100 по изискванията на банката, а всъщност ти остават 600.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
21-04-2009 - 00:00:05
Една позната усвояваше 5900 лева месечно сама без кредит и това по цени от 2004 година.
Така че не е проблем да си разтеглиш разходите до размера на приходите. Проблем е ако ги разтеглиш повече.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
21-04-2009 - 00:07:28
avatar
dragula Написал:
-------------------------------------------------------
> Една позната усвояваше 5900 лева месечно сама без
> кредит и това по цени от 2004 година.
> Така че не е проблем да си разтеглиш разходите до
> размера на приходите. Проблем е ако ги разтеглиш
> повече.


То тя сега сигурно по 10 000 лв. /м. не и стигат.

Колко ли пък му е толкова. Да яде всяка вечер навън за по 100 лв, то само от това ето ги 3000 лв. А и жените могат да измислят още хиляди начини да изхарчат много пари - за нищо, само да ги имат. Даже бях попадал някъде на статия, за подобно заболяване - мания за харчене на пари smiling smiley


Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
21-04-2009 - 00:13:23
avatar
Такова чудо да не ти е в къщата.

Като изтърка 3-4 кредитни карти по 5000 лв. за 2 месеца, после иди та се оправяй. А бе опасни жени има. Ама явно и за тях се намират кандидати. smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход