Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!

Публикувано от ekoflex 
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
18-04-2009 - 22:46:47
jikev Написал:
-------------------------------------------------------
> Живей заради парцалите и тенекиите или както там
> ги наричаш! Не те виня и не смятам, че мога да
> сменя мирогледа ти!
> Мен други неща ме радват, но ще ми е трудно да ти
> обясня - направо е невъзможно!
> Та темата беше за 3000 лева на месец в БГ.
> Държиш ли да показваш, че си заможен - няма да
> стигат!
> Ако не ти пука, сигурно и половината ще са ти
> много. При едно и също качество на живот и
> потребление!

>
> Всеки сам си решава, какво го прави щастлив.
> Мен ме радва да си гледам семейството щастливо, и
> се радвам че след като минат пубертета, децата ми
> разбират, че не вещите са най-важните на света!
>


*ok*

не 3000 - и 30К може да не ти стигнат! Познавам такива хора.
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
19-04-2009 - 21:05:59
avatar
3.14 Написал:
-------------------------------------------------------
> АБЕ ПРАВЕТЕ СМЕТКА ЗА С ДВЕ ДЕЦА МИНИМУМ (както
> съм аз) ! ЗАЩОТО ТЕ СА БОГАТСТВОТО !
>
> И КАКВО - АКО НЯМАШ ПОВЕЧЕ ОТ 2700/МЕС. ЩЕ СЕ
> ЛИШИШ ОТ ВТОРО ЛИ?
>
> ЕЙ БОГА МИ СИГУРЕН СЪМ, ЧЕ СЪС СЪЩИТЕ 2700 ЩЕ
> ИЗДАЯНИШ И С ДВЕ И ЩЕ БЪДЕШ ПО-ЩАСТЛИВ?
>
> ekofleks,
> ДА ТИ ПОКАЖА ЛИ ОТ КОЯ ГЛЕЗОТИЯ В ТВОЯТА РАЗБИВКА
> МОЖЕШ ДА СЕ ЛИШИШИ?
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 04/18/09
> 04:29PM от 3.14.


Принципно знам, че някой от разходите могат да бъдат леко коригирани. Цялата сметка не съм я калкулирал до стотинка, и плюс-минус 10 % отклонение е възможно. Основната ми идея беше, че разходите за издръжка в БГ в момента са много високи, и като скрит въпрос исках да попитам за мнението на хората - с какъв доход, мога да си помисля да взема ипоткеа за около 6-800 лв/месечно. Според мен, и според издъжката на семействота ми, са ми необходими около 4300 лв. чист месечен законен доход. Това съответства на около на около 5200 лв. месечно бруто (изваждам около 470 лв. осигуровки и 430 лв. данък) Дали ще е от 1 заплата, или от 2 заплати или от 2 заплати и нещо допълнително, не знам, но горе долу толкова е сметката за да стигат за издръжка и за жилищен заем. - около 5200 бруто/месечно.

П.С. Не искам нито да провокирам, нито да се оплаквам, нито да се хваля. Това е проста калкулация, и за хората, който не получават от никъде подкрепа, сметката им е пределно ясна smiling smiley


Благодаря Ви за търпението!

Христос воскресе!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-04-19 21:14 от ekoflex.
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
19-04-2009 - 22:19:20
ekoflex Написал:
-------------------------------------------------------
> 1. Жилище (ток, отопление, вода, интернет,
> кабелна, поддръжка, данък) = 400 лв .
> 2. Автомобил ( гориво, поддръжка, застраховки,
> винетка, данък) = 350 лв .
> 3. Храна (2 + 1 дете) = 650 лв .
> 4. Консумативи (козметични, тоалетни, лекарства,
> цигари) = 300 лв .
> 5. Почивка (1 weekend/месец, 2 вечери/месец,
> друго свободно време) = 450 лв .
> 6. Облекло (2 + 1 дете) = 200 лв .
> 7. Непредвидени = 350 лв .
>
> ================================
>
> Общо: 2700 лв.
>


Виж, братле, горе-долу съм съгласен с теб, но спред мен, можеш спокойно да теглиш жилищен заем и в момента, ако си сигурен в този си доход. Просто намаляваш малко разходите, до около 2200 лв., което от разбивката ти се вижда, че е възможно, купуваш си жлилище за около 60 000 евро, при самоучастие 50 %, при 30 000 кредит за 30 години, при мен вноската в ДСК е 242 евро/ месец. Тъй че е съвсем възможно, ако имаш толкова голяма нужда и желание. Но все пак трябва да си малко или много сигурен в дохода си. Да не останеш утре без работа, че тогава не те виждам кво правишл


Анонимен потребител
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 00:53:00
Много си зависи дали ще е от една заплата или от 2 и ко са две какви са.

При вариант 2 заплати 4300 = 1300 + 3000 да вземеш заем за 800 си е малко рисковано ако останеш само с тази от 1300, особено както си свикнал на разходи по 2700. Не че не може, просто трябва "застраховката" да е по-голяма - примерно да си на вариант 1300 + 3700 = 5000, тогава в началните месеци от изплащамето ще спестяваш по 1500 дето ако стане нещо ще са "бели пари за черни дни".
Общо взето според мен сметката трябва така да се прави, че за около 6 месеца - това е обозримото бъдеще, което е придвидимо, да наптрупаш толкова резерви, че при кофти стечение на обстоятелствата да изкараш 3 месеца на акумулатори.
В твоя случай при 2700 разходи и 600 заем ти трябва приход от 5000.
6 * 1700 спестени = 3 месеца на акумулатори = 3 * 3300.
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 10:00:44
Тая сметка е като в математиката и физиката с техните идеални повърхнини и газове. В тия сметки трябва да сложите и няколко величини с неясна стойност, поне за целият период на изплащането. Някой може ли да гарантира, че лихвеният процент няма да мърда по време на тия 30 години. Ако мърда с колко ще мърда. Да не се окаже, че на 10-тата година не сме изплатили нищо.
Някой може ли да гарантира, че в продължение на 30 години ще ви осигурява работа и добра заплата с която да си внасяте вноските. А здравето, кой ще го гарантира ? Значи сега си на 30 и почваш да изплащаш и като станеш на 60 вече можеш да се разполагаш с апартамента. Дотогава живееш под наем, трябва да си изряден наемател и не можеш да напуснеш.... Или пък бъркам ?
tao
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 10:21:56
Това за 20-те години дето си роб на банката, 99,99% от хората го изпускат.
А брокерчетата услужливо добавят:
–Вземи си кредит да си купиш имот!
И още бисери:
-Той ся пазара ша тръгне , банките кат пуснат кредитирането!

Абе серсемино!
Какъв имот си купуваш кат 20-йсе години си наемател на банката???
Да ти пикая на имота такъв.
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 10:56:25
Тао,
Хващаш байрака и в Балкана, сега поне времето се стопля. Ти колко роби на банки видя в България? Майка ти и баща ти, като продължават да те издържат, да не са ти роби? Получил си апартамент който изплащаш. Или реши, че някой е длъжен да ти построи жилище, а пред това време ти, като голям пич, да му оправяш жената? Ти защо не си дадеш колата на някой без да ти я плати? Да си чувал, че ако тук ипотеките са 20-25% на запад са 90-95%. там роби ли са?

Никой няма да ви гарантира, че 30 г. ще имате работа, но абсолютно всеки ще гарантира, че през тези 30 г. трябва да живееш в жилище, защото при тази бюрокрация няма да изкараш разрешително за землянка, а по новата наредба не може да се спи по парковете. Като нямате работа как ще си плащате наемите?
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 11:28:56
Като нямаме работа, ще живеем в нечие мазе или таван, или ще преспиваме при роднини или на гарата и под мостовете на бул Сливница. И няма да дължа никому нищо. Ще се излюпя сутрин, ще си среша брадата и ще ида да изровя някой баят самун от контейнера и да оближа изхвърлена тубичка на Олинеза.
А ако нямам работа и съм взел ипотека за няколко десетилетия, ще дойде банката и ще ме помоли да затворя вратата от външната страна. Това ако съм взел ипотечен заем. Ако съм взел потребителски и не мога да го плащам, щото съм без работа го закъсвам даже още по-здраво, защото няма врата, която да затворя отвънка и да се приключи въпроса.
Не знам дали не е по-правилно да се каже, че по-скоро си роб на работодателя ти. Изтъркан номер за зависимост на маса хора. Някои хора нямат полза от независими и свободни хора.
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 19:31:36
1. Жилище (ток, отопление, вода, интернет, кабелна, поддръжка, данък) = 400 лв .

прекалено много, нека го направим по-реалистично - ток 40-60лв през лятото и 120-160 през зимата. средно 75лв. вода 30-40лв. интернет+тв 40лв. данък 10 лв. поддръжка 50лв.

ОБЩО 210 лв без почти никакви лишения.

2. Автомобил ( гориво, поддръжка, застраховки, винетка, данък) = 350 лв .

предполагам живееш в София. ами научете се да ползвате градски транспорт или да пътувате до работа заедно. за времето когато работих с работно време "нормална" работа доста често се комбинирахме с колеги и си пътувахме заедно, нищо срамно няма. ако има удобна автобусна линия - ползвай я! с кола по-бързо в задръстването няма да стигнеш.

тук слагам 70 лв за винетка+каско+гражданска+данък. 800км на месец = 110 лева. ако толкова държиш да пътуваш повече сложи си АГУ и пак толкова ще ти излиза. за консумативи - 20 лв. гуми 30лв на месец.

ОБЩО 230 лева със съвсем нормално каране (800км на месец и всички консумативи).

3. Храна (2 + 1 дете) = 650 лв .

ок, щом така си сметнал. всеки си знае какво яде. даже ми се вижда малко занижено ако предпочиташ екологично чиста и здравословна храна.

4. Консумативи (козметични, тоалетни, лекарства, цигари) = 300 лв .

ами спирай цигарите! вредиш и на себе си и на детето! не разбирам пушачите, вече има всякакви медикаменти и програми за спиране на тютюнопушенето. много ми е трудно да се сетя кои от приятелите ми пушат. не са над 10% със сигурност.
за лекарства не знам, може да боледувате повечко, дано не е така а просто да си се изхвърлил. нормално е една ваксина и чат пат една настинка на година - слагам 10лв на месец от кумова срама. едни хубави витамини са ти 20 лева на човек на месец (взимай по интернет от европа или америка - 2+ пъти по-изгодно ще ти е). шампоан 20лв на месец, 3 дезодоранта - 20 лв. 3 парфюма веднъж годишно за двамата родители - 300лв или 25лв на месец. други - 20 лв на месец.

ОБЩО - 150 лева при положение че зобите витамини нон-стоп което не е препоръчително и карате на маркова парфюмерия. иначе над 100 няма да скочите.

5. Почивка (1 weekend/месец, 2 вечери/месец, друго свободно време) = 450 лв .

тук и е много и малко, зависи от човека. аз давам много по това перо, защото ми е хоби, но тази година предвид кризата и аз съм си седнал на трибуквието и извън бг не съм почивал. това ти е първия разход които може и трябва да се зачеркне ако мислиш да спестиш нещо за жилище. сложи за една почивка на море лятото и се ограничи с това. за 2+1 дете 6 нощувки на море биха ти излезли 800-900 лева по нашето черноморие с джобните. това са 75лв на месец. сложи и 2 вечери навън за 2+1 дете - още 80 лева на месец.

ОБЩО 155лв на месец с почивка на море и ресторант, макар и скромен 2/месец!

6. Облекло (2 + 1 дете) = 200 лв .

добре, 30 парцала по 50 лева + 6 чифта обувки. съгласен съм с разхода.

7. Непредвидени = 350 лв .

ами човек, непредвидените разходи ги реализираш когато имаш непредвидени приходи - 13та заплата, допълнително проекти, бонуси... дори и през май примерно да ти се наложи да ремонтираш колата, разхода после го приспадаш от непредвидения приход. ако пък няма такива заминава почивката лятото, ами не може без лишения понякога. нищо не слагам тук - колкото и да сложа за едни ще е много за други малко.

8. На мама, тати и малкото съкровище джобните сте забравили!
100 лв за мама и тати за вестник, кафе и бира чат пат. 50лв на дребосъка за кола и кино 2 пъти в месеца.

------------------

такааа, общо 1700....

остават 1000 на месец, и то без да включваме аварийния режим за ограничаване на разходите с emergency use only на колата, на село при баба вместо на море, арома вместо хюго и т.н. които чувствително биха влошили качеството на живот.
ако беше малко понамалил разходите в последните 2-3 години и да беше поспестил по 700-1000 лева на месец, както се оказва че може сега с едни 12-15000 евро в банката щеше да гледаш по съъъъъъвсем друг начин на живота и жилищните проблеми...
Re: Минимален месечен разход на 3-членно семейство - БЕЗ КРЕДИТИ! - 2700 лв.!
20-04-2009 - 19:48:15
avatar
Така е, прав си за някой от разходите, наистина могат да бъдат съкратени. До 1700 лв. дългосрочно, трудно мога да ги свия, но си мисля, че до около 2200 - 2300 бих се справил, поне за следващите 18 - 20 месеца. Така сметката е сравнително възможна и с ипотекоа, но не повече от 800 лв./месечно, за да се побера в бюджет от максимум 3000 на месец.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход