Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

"Га ядохте кифтетата не ревахте..."

Публикувано от Продавач 
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
23-03-2009 - 23:21:03
В следващите години новото строителство ще се свие почити до нула.Периода 1998-2001 се строеше много малко просто не беше ефективно.Какви 500 евро спиралата се завъртя надолу даже и да имат хората пари пак няма да купуват.
tao
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
23-03-2009 - 23:21:36
М-дам.

"..Мъй говорили, они смеялисъ.."

да ви е познато?
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
23-03-2009 - 23:26:37
avatar
dival Написал:
-------------------------------------------------------
> Споко, резерва на правителството за какво е - ако
> трябва ще го ползват да спасяват банки.
>
>
> Да да..... а изборите ?????


Извинявай, не разбрах какво имаш предвид.


Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
23-03-2009 - 23:47:49
morski Написал:
-------------------------------------------------------
> В следващите години новото строителство ще се свие
> почити до нула.Периода 1998-2001 се строеше много
> малко просто не беше ефективно.Какви 500 евро
> спиралата се завъртя надолу даже и да имат хората
> пари пак няма да купуват.


така е, но ти говориш за движението на махалото, а аз казвам, че дори когато се успокои нищо не пречи равновесната точка да е накъде около 500Е и дори под тази цифра!
ето тава трябва да разберат някои тикви, които си мислят, че като мине кризата и хоп - пак 1200, 1300, 1800...

ДА АМА НЕ!
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
24-03-2009 - 00:10:38
Извинявай 22/7 - ми,
но никъде не съм казвал, че след 500Е/м2 ще тръгнат пак към 1200-1500, а пък и ти по-надолу се съгласи с мен за 500Е/м2 като спокоен пазар....нали? Или бъркам?
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
24-03-2009 - 00:10:40
BulCan Написал:
> Да, АК, прав си. Свързани са заради обезпечението
> на ипотечните кредити. То затова и на банките не
> им се слуша много за падане на цените на НИ.

> Въпроса, който се питам е дали ако паднат
> драстично цените на имотите, дали банките все пак
> ще удържат фронта. Те са последната "линия на
> защита" за българската икономика и колкото и да са
> раздавали кредити на сульо и пульо все пак там
> работят някъкви професионалисти.
>
> Ако банките бяха държавни, щях да съм 100%
> сигурен, че които и да управляваха БГ, щяха да ги
> жертват, за да си спасят интересите в
> строителствово и НИ, ама като са частни
> политиците имат интереси и в банките също и в
> такъв случай става интересно. Както имат банките
> интерес да се запази цената на обезпеченията на
> ипотеките, така също имат интерес да си събират
> вноските по ипотеките, а ако няма как да ги
> събират имат интерес да се разпродаде
> обезпечението бързо и да се минимизират загуби.
А
> и повечето банки не са български или поне не на
> 100%, та ще има големи конфликти на интереси и то
> този път под зоркото око на ЕС.

Съгласен съм, но как хем банките не искат да падат имотите, хем не дават кредити? Ми нали кредитирането надуваше балона на НИ 6-7 години?! Получава се порочен кръг:
Банките ги е страх от падането на цените на НИ. Затова и спират кредитирането, за да минимализират бъдещите си загуби. Това води до понижаване на търсенето*, а то до допълнителен спад на цените на НИ. Следва още по-драстично свиване на кредитирането, а то до още по-драстичен спад на НИ. И така нататък. Успоредно с това, намалелият кредит води до липса на кеш на пазара, което удря икономиката, увеличава безработицата и междуфирмената задлъжнялост. В резултат все повече хора и фирми не могат да погасяват задълженията си към банките. Това допълнително подсилва страха на банкерите и те реагират така, както са учили - спират кранчето съвсем. В БГ-то има и допълнителен фактор - външният. Повечето банки са клонове на чужди такива и "майките" им изпитват същите проблеми. И изсмукват каквото могат от БГ-клоновете, за да демонстрират ликвидност и да правят мили очи на рейтинговите агенции. Защото само те ги държат над водата. Това влошава ситуацията в БГ още повече и банките започват да се страхуват на квадрат. Вече все по-малко им дреме за протестите на строителните браншове. Гледат колкото се може по-бързо, и почти на каквато и да е цена, да приберат каквото могат чрез разпродажби на търг на имоти на длъжници-ипотекари. Търговете започват да се вихрят и тогава цени от по 20-50% от пазарните вече не изненадват никого. Тогава теориите за себестойността на строежите издишат тотално. Естествено е този вторичен пазар да стане най-привлекателен за купувачите, а Иванов с неговите иляда и пестин еуро/кв ще продаде, живот и здраве, нейде... некст сенчъри.
В този ред на мисли, не е необходимо бордът да се клати или срива. Кризата се случва и със и без борда. Но и той не е сигурно докъде ще я докара. Вероятно МВФ и/или ЕС ще ударят рамо когато се наложи, но това няма да върне пазара и балона на имотите. Нито ще реши кризата в БГ. Най-много да спаси банките и борда. Но и това е решение до време, защото на практика ще лекуваме кредитна криза с още кредити...

*в търсенето участват и друга група купувачи, които разполагат с кеш. Те не са ипотечните шаранчета от близкото минало, не щат ипотеки, умеят да наблюдават и анализират пазара. На тях им е ясно, че при падащи цени на НИ е неизгодно да купуват, без значение дали за инвестиция или за собствени нужди. Освен това имат голем зъб на продавачите, който графично се изразява в графиката на цените от последните 5-6 години. Аааа, и непременно се пазарят за големи отстъпки. Та тази група не кълве на "леп" и кюспе, а къса мръвкя.
От една страна чужденците ги няма, кредитните купувачи вече не им дават кредити, а тези с кеша - дебнат изодзадзе... На пазара нема никой, което чертае още надолу графиката.
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
24-03-2009 - 00:19:10
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> Извинявай 22/7 - ми,
> но никъде не съм казвал, че след 500Е/м2 ще
> тръгнат пак към 1200-1500, а пък и ти по-надолу се
> съгласи с мен за 500Е/м2 като спокоен
> пазар....нали? Или бъркам?


Точно така! не бъркаш!

то и аз не казвам, че няма пак да има 1200, 1500 ит.н., Напротив ще има , но кога?

8 год, 10 год, ... не знам! Това уравнение е с много неизвестни...
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
24-03-2009 - 00:19:39
Scyther,
Хубаво е , че пишеш на правилен български.
Още по-хубаво ще е, ако почнеш да правиш разлика между имотите!
Съгласи се с мен , че зад "НИ" се крие безкрайна гама от всевъзможно строителство, което си носи цената. Всеки един "НИ" има 10 (десет) нива на оценка!
Няма как да ги сложиш в една кошница!
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
24-03-2009 - 00:31:47
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> Scyther,
> Хубаво е , че пишеш на правилен български.
> Още по-хубаво ще е, ако почнеш да правиш разлика
> между имотите!
> Съгласи се с мен , че зад "НИ" се крие безкрайна
> гама от всевъзможно строителство, което си носи
> цената. Всеки един "НИ" има 10 (десет) нива на
> оценка!
> Няма как да ги сложиш в една кошница!
>

Добре, съгласен съм с безкрайната гама на "НИ", но какво променя тезата ми това?
Кои са тези 10 нива на оценка? Психологически, по стойност на материали и труд, пазарни или мечтани?
Наистина не мога да сложа всички "НИ" в една кошница, но на "правилен български" ще уточня, че имам "В"предвид - партаментити. winking smiley
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
24-03-2009 - 10:12:38
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> acen1975 Написал:
> >
> > псссс,злокобния......пак четеш "анализи" в
> бг
> > пресата.......аз колко пъти да ви
> > повтарям,потретвам и постотвам да не четете
> бг
> > гамените?
> > че и на хърсев му понижавам кредитъ
> рейтинга
> > от некадърник,на тъпунгер,след "анализа"
> му,че не
> > разбирал защо били ги издавали тез бондове и
> > накрая човека решил,че датчаните
> > били...........тъпи.
> > за пореден шпът се убеждавам,че
> българина
> > колко по е тъп,толкоз по голямо самочувствие
> има.
> > хърсев,ако наистина се намеша в "тез"
> среди и
> > жена му ще начукат,без да разбере, и после
> ще
> > реши,че е забременяла от светия дух и детето
> му ще
> > е новия исус христос.....
> > е те тва е бг иконмомиста....после ...ама
> кой
> > ми сра в гащите.....
> >
> > ехххххх,българия,страната на умните хърсовци
> и
> > тъпите западняци........
> >
> >
> Асене, съжалявам те братко за никаквото ти
> самочувствие....!
=========================================

Парцалев,хайде прати една формулка на хърсев.бг резервите се стопяват с 2 милиярда на месец.вече са 22,5 милиярда.парите в обращение са 8 милиярда.следва,че и при най добрия вариянт,че бг не затъва повече,а остане на тва ниво,имаш14 милярда за стопяване,преди държавата да фалира,което са още 7 месеца,ако темповете на сговнясване на акселарират(както аз очаквам).
следва,че до 7 месеца борда пада,лева тотално рухва,защото няма да има резеррв да го защитават и кажи ми ти,кой е тъп?хърсев или данске?
защото хърсевя твърди,че данске са тъпаците??????????
защо да го слушам?защо го слушаш и ти?защото има "икономическо"образУвание от УНСС???????
защото е доктор по икономика?
аз от кога ви разправям,че икономисти в бг няма?има счетоводители,но не и икономисти!
и гаменската му статия е жив пример за това.
е как ще е доктор по икономика,когато за мен този човек е счетоводител?
тва е се е едно на заварчик да му казваш майстор бижутер,защото 20 години е заварявал и резал скрап в кремиковци?има опит с железата..........бижутера хърсев.
знаеш ли как ги недолюбвам такива пльонки,като хърсев,дето дърдорят глупости и народа им верва и после всички заедно плачкат......и накрая имало някакъв пъклен план срещу бг и еврейте,американците и европейците ни мислели лошото и ни обрали........
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход