Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

"Га ядохте кифтетата не ревахте..."

Публикувано от Продавач 
Анонимен потребител
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
25-03-2009 - 19:53:33
Заличените са интересни
Дали са в следствие на това, че хората са ги изплатили или са резултат от рефинасиране?
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
25-03-2009 - 19:59:42
avatar
Тинки Уинки Написал:
-------------------------------------------------------
> Заличените са интересни
> Дали са в следствие на това, че хората са ги
> изплатили или са резултат от рефинасиране?


И запорите са малко- поне за сега.
Не знам, както са се стиснали банките, дали са рефинансирали? Или, някои хора са имали готовност- щом условията по кредита се влошат, да не се правят на бедни инвеститори, а да вадят от буркана......
Интересно е да се проследят данните поне от началото на 2008г., както и тези- за настоящото тримесечие.
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
25-03-2009 - 20:14:04
камелия Написал:
> Не знам, както са се стиснали банките, дали са рефинансирали? Или, някои хора са имали готовност-
> щом условията по кредита се влошат, да не се правят на бедни инвеститори, а да вадят от буркана......

Рефинансирането може да бъде също заем за 15 години да се трансформира в такъв за 25 години. Така се намалява се месечната вноска за закъсалите.
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
25-03-2009 - 20:25:17
камелия, струва ми се, че си далеч от истината. въпреки, че си брокер и съм сигурен, че си наясно с доста неща ставащи 'в кухнята" на НИ, според мен е несериозно да се мисли, че има хора с пари в брой купили НИ с ипотека (оскъпяването даже при минимални лихви 6-7% за 20г е 100%+ , няма логика да стискам пари и да плащАМ ипотека, просто НЯМА). тезата че хората са извадили от бурканите и са финансирали ипотеки.... не знам, който иска , нека върва.

Заличени ипотеки-2843 <--- като един от тези 2843 човека, заличили ипотека в периода окт-дек ще ти кажа какво ме накара мен да го направя, а ти сама си прави изводите...
имота ми беше втори, закупен с цел да си запазя парите докато събера за по-хубав (инв в НИ гарантираше по-висока доходност от влог), затова с малко пари и т.нар. "ливъридж" вложих в имот. след големия пик юли/август 2008 го пуснах за продажба, и през октомври се намери купувач... за един период от 2-3 месеца -юли/октомври, в райиона където аз продавах, се появиха над 100 идентични с моя апартамент, при предлагане 20-25 преди това (следях пазара доста изкъсо).
не те ангажирм с мнението си, но замисли се дали тези 2843 заличени ипотеки не са първите признаци за масовото бягство на спекуланти от НИ.
smiling smiley
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
25-03-2009 - 20:35:12
Всъщност имотноят балон в БГ е част от един друг ,много по-голям и опасен балон .
Това е балонът на потреблението основано на незаработена/непроизведена и следователно несъществуваща еквивалентна стойност .
През последните 4-5 години над 50% от парите идваха по направления :
- продажба на територия / основно бивши ниви и гори , превърнати в УПИ/
- строителство върху горните терени на огромно количество безмислени имоти, които няма как да върнат направените инвестиции - парите за тези строежи идваха от чужди /частни и корпоративни инвеститори/ ,от банкови кредити /местни инвеститори/ и инвестиране/пране на криминални местни пари.
- услуги на банки, архитекти, проектанти, брокери ,адвокати, нотариуси и пр. във връзка с горните процеси.
-Процъфтя финансово -кредитния сектор по "американски" образец - раздаваха се всякакви потребителски кредити и кредитни карти като "за световно" - с идеята,че всичко ,винаги и до безкрайност ще е нагоре .
Хубавата новина е, че доста хора живнаха, взеха се насериозно и се превърнаха в истински консуматори. Това последното е отлично за развитието на една добре структурирана и в голяма степен "самодостатъчна " икономика .
Лошата новина е, че БГ е на светлинни години от понятието "самодостатъчна икономика" . Имаше години ,когато произвеждахме 300% от това което ни е нужно като селскостопанска продукция и животновъдство..Другото изнасяхме . Сега ям турски домати,македонски краставици,китайски чесън...
Имахме стабилно в доста промишлени отрасли производство - сега май имаме само "грънци" ...

Доста хора ,тук и на други места, се упражняват с макроикономическите показатели и според това на кой от тези показатели "наблягат" се стига до различни,понякога противоположни изводи.
Обаче макроикономическите данни/статистика са отражение на реалните процеси и факти .Аз едно време ,някои математически задачи ги решавах по няколко начина /хоби/ но резултатът/решението винаги беше един и същ .
Та и с икономиката и балоните в нея - при съответни изходни данни няма как резултатите да не са в причинно-следствена/сиреч логична/ връзка.
Сега капаните започнаха да "щракат" - "територия" вече желаещи да купуват няма и това отряза огромни за мащабите на БГ входящи пари .Голяма част от вече построеното е непродуктивно и нежелано - защото и то е с чисто "потребителски " характер и повече "иска" отколкото "дава" .
Лесните пари свършват а с тях и "вълшебната приказка", в която всичко е възможно "стига да го пожелаеш силно" .

Въпросът дали бордът ще остане или ще падне е въпрос на съществуване или не на един специфичен стабилизиращ финансов инструмент .
С борд или без борд - при липсата на адекватна икономическа политика и реално икономическо производство нещата ще се развиват зле и ще свършат зле - особено за тези ,които са се "надскочили" в харчовете и болните амбиции.
И както мнозина и нееднократно са писали - въпросът е не "дали" а "кога" като целта на надлъгването във времето е кой "ще опере пешкира" за последно.



smoking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-25 21:17 от status.
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
25-03-2009 - 20:50:20
status Написал:
-------------------------------------------------------

> въпросът е не "дали" а "кога" като целта на
> надлъгването във времето е кой "ще опере пешкира"
> за последно.

Статус, много смислен и добре изразен пост, визирам целия текст, не само цитата.
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
25-03-2009 - 20:55:07
статус *ok*
Да смятаме ли, че вниманието се насочва към въпроса как да не сме от онези с пешкира...




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-25 20:58 от Купувач.
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
25-03-2009 - 21:02:21
Камелия .......
Quote

Не знам, както са се стиснали банките, дали са рефинансирали? Или, някои хора са имали готовност- щом условията по кредита се влошат, да не се правят на бедни инвеститори, а да вадят от буркана......

А па дали не са ги дали на мутрите да им потрошат канчетата ако не си плАтат?

Народа е беден и ограбен, не чекай паре да ти дава за жилища и комисон

*black eye*
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
25-03-2009 - 21:41:57
Да разбираме ли, че падането на борда е панацея, която ще съживи икономиката, производството, като "вземе" от пасивните, консуматорите и "даде" на активните, производителите?
Re: "Га ядохте кифтетата не ревахте..."
25-03-2009 - 21:46:22
Купувач Написал:
-------------------------------------------------------
> статус
> Да смятаме ли, че вниманието се насочва към
> въпроса как да не сме от онези с пешкира...
>


Ами то това е задължително - според естествения инстинкт за персоналното оцеляване.
Ама си мисля, че каквото и да правим - от "колектива" няма как да се отцепим напълно и в някаква степен пешкира ще го перем групово ...
Сещам се за една поговорка -"без пара чиляк ,сам на себе враг ". Обаче като станат повечко тези "чиляци" познай кой ще им е враг и каква ще е "оперативната обстановка" по месторабота, по местоживеене и по пътя между двете ...
Цените на НИ ще са ни най-малкия проблем ... я виж в Гърция задължиха банките да ЦИМЕНТИРАТ банкоматите ,да имат задължително видеонаблюдение и пр.
Съзнавам, че звуча доста песимистично но познвам добре и наблюдавам някои важни стопански отрасли от близо 30 години - по-зле от сега никога не е било ...
както и никога не е било като сега - липса на видима перспектива и изход от ситуацията .
sad smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход