Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Шизофренията на 2009г, или така наречената НИСКА ЦЕНА?

Публикувано от ivo107 
Re: Шизофренията на 2009г, или така наречената НИСКА ЦЕНА?
03-02-2009 - 11:54:42
ivo107,
много спекуланти и инвеститори има, които вече са притиснати къде от банки, къде от клиенти. много бъркаш с този 1%. при малко на брой сделки, и то главно от хора, притиснати от обстоятелствата, я ми кажи каква ще е средната цена за района в който продаваш? ако съседа под теб продаде за 40,000 ти 60,000 ли ще чакаш? а кога ще ги дочакаш? замисли се за принципа на доминото.

иначе дано да успееш да се освободиш от твоя имот на разумна за теб цена.
Re: Шизофренията на 2009г, или така наречената НИСКА ЦЕНА?
03-02-2009 - 11:57:21
Здравей vivic,

"иначе дано да успееш да се освободиш от твоя имот на разумна за теб цена." - ама да го купя първо *ok*

Поздрави,

smoking smiley
Re: Шизофренията на 2009г, или така наречената НИСКА ЦЕНА?
03-02-2009 - 12:07:45
ivo107 Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,
>
> Тъй като всички теми напоследък се въртят около
> намалението на имотите, да си го кажем -
> НАМАЛЕНИЕТО приключи! То вече е факт (от -5% до
> -10%)....

И как разбра че прилючи, гледам продажби няма, гафиката е надолу ...
Ходя разпитвам, навсякъде цените падали ...

> От тук нататък купувачите трябва да проумеят

Трябва ама няма, купувачите ще купуват за колкото си поискат, а фалиращи строители и неплатежосопосбни баламурници набълбукани до козирката, както и банки заринати с имоти ще трябва да им продават за "кой колкото даде".

Съжалявам. Бяхте предупредени.
Re: Шизофренията на 2009г, или така наречената НИСКА ЦЕНА?
03-02-2009 - 12:31:08
Здравей ivo107,
Пожелавам ти скоро да си купиш мечтаното жилище, но до тогава:
Пример:
Ако имаш кеша не е проблем да договориш с банката "ИНДИВИДУАЛЕН ДЕПОЗИТ" (за период до 3 месеца).
В момента има доста банки, които биха ти дали процент много блъзък и дори над инфлационния. Този риск е по-малък, поне докато пазара сам се намери.
Изводи:
- ако сега не си купил, няма да купиш и при покачване на цените;
- ако цените паднат, можеш да купиш с кредит срещу депозита, оскъпяването е разликата в процентите;
- при намаляване процента за ипотеката ще си свободен да ипотекираш за втора врътка;
- през цялото това време се наслаждавай на форума.
Re: Шизофренията на 2009г, или така наречената НИСКА ЦЕНА?
03-02-2009 - 12:32:56
Иво, помислих че имаш за продаване нещо, затова ... smiling smiley


ами виж сега, искам да те насоча към малко теми за размисъл, без да претендирам да разбирам и аз кой знае колко от имоти:

- голям процент имоти са закупени с ипотека. до преди 2006 аз работех на държавна работа с доказан доход. почти 90% от колегите си закупиха жилища през периода 2004-2007 (последните според мен се набутаха много здраво). всеки взимаше максимален кредит, според реалния си доход. идеята беше,че заплатит скачат с по 10-20% на година, и слд 3-5 години вноските ще са под 50% от дохода. хит бяха ПИБ с финансиране дори панел на 100%, и ДСК защото искаха остатъчен доход 160 лева на член от семейството. през 2005-2006 с колегите на моите години масово плащахме по 60-70% от дохода за кредита. оставаха едни 400-450 лева с които се живееше и в неделя се ходеше на бира. който имаше жена беше малко по-добре. давам го като пример защото имам виждане от институцията в която работих относно стотици млади хора. сега тази сметка е крива. заплатите не скачат вече како преди, но пък вноските скачат. преди се сключваха кредити на лихва от 6,0-6,50%, сега тази лихва е 7,5-9,0%, а за нови кредити съм чувал и над 10%. средно старите кредити на колегите са скочили месечно с 25-35%. а като се замисля, че имахме образи, които даваха цялата си заплата + част от тази на жената за кредит, не ми се мисли какво е сега. засега всеки, койо има ипотека се държи и се моли кризата да отмине по-бързо за да паднат вноските. но ако не паднат скоро? а ако пак застудее и сметките за ток скочат пак до 200-300 лева? а ако банките продължат да вдигат лихвите? а ако има съкращения?

- сега работя в друга структура, пак ще ти дам реален пример относно хора които познавам. беше модерно да се спекулира с имоти, ако нямаш време за частен бизнес то инвестицията в имот изглеждаше много примамлива. от 2004 до 2008 цение скочиха 3 пъти. имам познати с по 4-5 апартамента, закупени за препродажба, дали са продали не знам, откакто започна кризата не питам - темата е болна. да предоложим, че не са. не си прав да мислиш че те могат да чакат дълго при падащ пазар. какво ще ги правиш имотите? за отдаване под наем не стават - на тапа под наем не се дава. иска ремонт = още пари да наливаш. значи имотите стоят празни, но само данъка на 5 имота е над 1000 лева. ами общи разходи? поне 30-40 лева заминават на месец за асансьор, ток, вода. това са още 2000 на година за имотите. ами ако някой от тях е в комплекс от затворен тип дължиш 0,7-1евро/м2 за поддръжка месечно. стават вече много пари. и то дадени за нищо. освен това имаш да правиш текущи ремонти на новото - или ходиш да проветряваш редовно, или се появява мухъл. от време на време се понапукв някоя стена, нещо нормално за нов строеж. някои се похвалиха, че падала мазилка от тавана. това са все неприятни неща, ако искаш да водиш хора за огледи и да продаваш. това са все разходи, които не се забелязват, но при падащ пазар човек вече се замисля. всеки един лев даден там е без възръщаемост. но н можеш просто да зарежеш имота, ти си собственик, имаш задължения. и най-накрая, сметни загубите от пропуснати ползи ако тези пари, които си замръзил в имоти, са вложени в банка!

и строител/инвеститор познавам, и там не е розово, но чак до толкова няма да се задълбочавам. просто помисли върху тези моменти, и си прецени сам накъде ще са имотите в близко бъдеще.

:cry:
Re: Шизофренията на 2009г, или така наречената НИСКА ЦЕНА?
03-02-2009 - 13:15:00
Ivo 107,

малко история , со кротце и со благо, докато Папуаса не е дошъл с пирона в носа да ни заразмята из ринга.....

Вие си говорите за имоти, защото един продава , един купува, а г-н Тепавичаров говори за имоти , защото според него тази истерия , корупцията и закопаването на колосални средства в бетон от хора , които и понятие си нямат за реалните измерения на напредъка(доказателство са докладите на Европа след 4 г. "бурен възход" на БГ-кой от кой по унищожителни ) , ми определя бъдеще , което аз не приемам.
Та , малко история: 2005 г в София се строеше на 500-600евро/кв.м на дупка и 700-800 се купуваше готово. 2005 г, както вече споменах в друг пост в Банско ми искаха 1200евр/кв.м на дупка, т.е 200% от цените в София. Сега сме 2009 . Банско: 800 евр/кв.м обзаведени , София ...........доста повече. Днешният факт преди 3 години беше абсурд, както е абсурд днешните цени в София да са по-високи от цените в Будапеща и да се конкурират с цените в Берлин.
Изводът сам се налага: или Европа се е объркала нещо , а ние сме на правия път, или Европата си е на правия път, а ние пак сме попаднали на менте алкохол ....

......................................





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-02-03 13:22 от Спиридон Тепавичаров.
Re: Шизофренията на 2009г, или така наречената НИСКА ЦЕНА?
03-02-2009 - 13:27:53
Спиридоне,
Споко!
Оказа се, че богатството на БГ се върна в БГ.
За да остане в ръцете на тези, които го бяха окрали ще трябва яка полиция и жандармерия, ама те за това пари не дават!
Извод:
ГРАБИ НАРОДЕ - СЪДИЯТА Е С ВАС!
Re: Шизофренията на 2009г, или така наречената НИСКА ЦЕНА?
03-02-2009 - 13:39:46

Каква полиция и жандармерия бе , Парцалев, какви съдии?

Ако си отговорен за семейството си мъж, забрави че плащаш данъци за издръжката на горепоменатата сган !

Срещу "невероятните" само 200 лв ще се сдобиеш с компанията на един предан до смърт " Калашников" АК 47 от битака. Парите може да не ти опази, но за честта ти - твоята и на семейството- гарантирам ....
Re: Шизофренията на 2009г, или така наречената НИСКА ЦЕНА?
03-02-2009 - 13:49:06
Гореспоменатата "сган" изобщо не се издържа от нашите данъци!
А колкото до колегата "Калашников" - това е най-достъпното желязо в света!
Re: Шизофренията на 2009г, или така наречената НИСКА ЦЕНА?
03-02-2009 - 13:53:26

Partzalev написал:


> Гореспоменатата "сган" изобщо не се издържа от нашите данъци<


Мъдро......... ще си го запиша.....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход