Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

"Къде да купуваме в София"

Публикувано от ltrx 
Re: "Къде да купуваме в София"
16-03-2006 - 10:07:28
Виж какво е мисли Клифорд Саймък - писател, през 1956г.:
"В основата на разказите се разглежда западането и изчезването на
града. Аз вярвах тогава, вярвам и сега, дори по-силно, че градът е
анахронизъм, без който би било по-добре. Западането на града се забелязва
даже повече сега, отколкото на времето, когато написах разказите. Днешният
типичен град представлява блестяща търговска част, заобиколена от
разрастващите се пръстени на гетата. Някога, когато съобщенията и
пътуванията били бавни и примитивни, за съществуването на града е имало
основание. Хората отначало се трупали в него за по-голяма сигурност, по-
късно останали струпани там, за да водят търговия. Градът вече не бил
отбранителна структура; в същност в повечето случаи било по-безопасно
отвън, отколкото вътре в него. Със сегашните възможности за комуникация
вече няма никаква нужда да живееш на същата улица с човека, с когото искаш
да търгуваш. Днес можем да търгуваме с човек хиляди мили далеч така лесно,
както и с човека надолу по улицата. Градът е надживял своята полза и
предназначение, скъп е за поддържане и е душно място за живот. Повече няма
никакъв смисъл от него."
Общо взето твоята теза. С какво не съм съгласен:
1. Къщата е по-скъпа и по-неикономична от блока и като цена и като постоянни разходи.
2. Разходите по пътуване се увеличават с вдигането на цената на енерго източниците.
3. Социалните контакти и културния живот са доста по-скъпи - все пак навсякъде по света театрите, музеите, стадионите не са в селата, а в градовете.
4. В район с къщи живеят много по-малко хора на един декар, което означава, че магазините няма да са достъпни за пазаруване пеша. Даже и сол няма да можеш да си купиш ако си пеша.
И общо взето не виждам как може да съществува общество, което живее само в къщи при прогнозите за цените на енергията. Мисля, че този начин на живот ще е по джоба на малки групи от населението.
Re: "Къде да купуваме в София"
16-03-2006 - 10:20:52
Че то кой ходи до магазина пеша? Удобно е ако е близо, но и с голям Shopping Мall в центъра на селото става.
А има къщи и къщи. Както се строят евтини апартаменти ще се строят и евтини къщи - без мазета, сглобяени, стандартен вариант, с по-малко РЗП, не по-разточителни от един приличен тристаен. Изобщо къщи - полуфабрикат. Всичко е до търсене.И до нагласа. Мен новата част на Лозенец ме потриса всеки път като я видя в последните години, а хората сума ти пари дават за да живеят там?!?
:crazy:
Re: "Къде да купуваме в София"
16-03-2006 - 10:25:13
Quote

Автомобилнят транспорт е най-бавен в градски условия и най-непрактичен. Има много негови заместители в основната си част използващи релси - под или над земното равнище.

за съжаление общинските управници не мислят така. Чети тук: [www.capital.bg]
Re: "Къде да купуваме в София"
16-03-2006 - 10:33:15
Quote

Виж какво е мисли Клифорд Саймък - писател, през 1956г.:

ето ти и алтернативна гледна точка - потвърждение на това което казваш в точка 2:

Since World War II North Americans have invested much of their newfound wealth in suburbia. It has promised a sense of space, affordability, family life and upward mobility. As the population of suburban sprawl has exploded in the past 50 years, so too the suburban way of life has become embedded in the American consciousness. Suburbia, and all it promises, has become the American Dream. But as we enter the 21st century, serious questions are beginning to emerge about the sustainability of this way of life. With brutal honesty and a touch of irony, The End of Suburbia explores the American Way of Life and its prospects as the planet approaches a critical era, as global demand for fossil fuels begins to outstrip supply. World Oil Peak and the inevitable decline of fossil fuels are upon us now, some scientists and policy makers argue in this documentary. The consequences of inaction in the face of this global crisis are enormous. What does Oil Peak mean for North America? As energy prices skyrocket in the coming years, how will the populations of suburbia react to the collapse of their dream? Are today's suburbs destined to become the slums of tomorrow? And what can be done NOW, individually and collectively, to avoid The End of Suburbia?

това е от един филм - The End of Suburbia

Quote

...Със сегашните възможности за комуникация
вече няма никаква нужда да живееш на същата улица с човека, с когото искаш
да търгуваш. ...

да, няма проблем да си правиш бизнеса онлайн с хора на другия край на света. Проблема е дали си съгласен и социалните ти контакти да са само в ICQ и онлайн форуми...
Re: "Къде да купуваме в София"
16-03-2006 - 10:37:33
Моето виждане е близко до това на Саймък. Очевидно доста американци също мислят така защото всичките им градове без Ню Йорк са доста разпръснати, много хора живеят и в средата на нищото на километри от магазин и други такива. Техния начин на живот обаче е съобразен с това - евтин бензин, пътища и т.н. Резултата е че без кола дори и в града не можеш да се оправиш.
Нашата реалност обаче е по-различна. Затова и търсех и намерих парцел доста близко до компактния град. Основната цел беше да е близо до метростанция, защото другия транспорт е доста зле и това и намерих. Що се отнася до магазините, аз до блока в момента имам 3-4, само на крачка от входа, но не ходя в тях а спирам в някой хипермаркет по пътя на връщане с колата. А и във Волуяк имам на съседната улица 3-4 магазина, малко повече ходене е (около 500 м), но не е като при американците smiling smiley
Иначе:
по 1 - Който си има брада, си има и гребенче smiling smiley. За постоянните разходи не съм сигурен, твърде много кражби на парно и други проблеми има в блока. Впрочем и цената на изпълнение също е под въпрос, като гледам цените на новите апартаменти (аз все пак не мога да построя кооперация, та да взимам предвид себестойност)
по 2 - затова гледах да е близо до метро. Макар че и сега съм много близо до метростанция, но още използвам колата, поне докато метрото стигне до стадиона.
по 3 - зависи от нагласата, аз лично си падам малко домошар, а жена ми още повече. Събирам се основно с приятели, а барбекю на двора е доста добър начин за прекарване на времето smiling smiley
по 4 - засега проблеми няма, всички селца край София са доста компактни и магазинчетата в центровете им не са далеч пеша. Ако повече хора започнат да усвояват територии край града и да строят къщи по нивите, тогава сигурно ще го има и този проблем. Едва ли ще се стигне дотам, по-скоро къщите ще си останат екзотика, като гледам нагласите на хората и разпространените стереотипи за покрайнините на София като за места където няма пътища, транспорт и магазини smiling smiley
Re: "Къде да купуваме в София"
16-03-2006 - 10:48:18
Ще им се наложи. Все повече се говори за огромните задръствания, дори имаше наскоро прогноза че с това темпо на нарастване на автомобилния трафик, след година-година и половина градът ще блокира съвсем. И сега вече има признаци за това, през последните коледни празници в един момент целия център блокира тотално за повече от 3 часа. Колите не можеха да мръднат наникъде. Сутрин Цариградското е едно гигантско задръстване чак до 4-ти км. Задръстванията вече са и по кварталите и по малките улички. Затова напоследък се въртят из пространствтото разни идиотски идеи като платено влизане в центъра, винтетки за колите с провинциални номера и т.н. Като се има предвид че 2 милиона души живеят в град с диаметър някакви си 16-17 км, друго решение освен развитие на градския транспорт не виждам. Аз поне догодина мисля да пътувам предимно с метро, не с колата.
naceff
Re: "Къде да купуваме в София"
16-03-2006 - 10:57:40
Разбирам напълно вълненията ви !

Само дето темата тук основно засяга по-различни проблеми. Гледам картата и забелязвам (ако виждам правилно), че от 5-те възможни категории, на територията на София са представени 3.
Чета легендата. Вариантите са от убийствено :-)) силен очакван ръст, до някакъв там ръст. Крайно срамежливо и накрая има някаква смачкана хипотеза, но за да не станат грешки, категорията я няма на картата.
Нагоре, нагоре и само звездите могат да сложат граници на стеремежа ни за полет !

Аз на това не му казвам балансиран подход.

Нямах време да чета статията. Може би са дали да се разбере, кой е поръчал музиката, та да не преживяваме толкова : -))))!
Re: "Къде да купуваме в София"
16-03-2006 - 10:59:34
Които е бил в Токио има някаква представа докъде може да доведе уплътняването и пренаселването на един град.От влака гледам в дневните на хората - на нивото на петя етаж!!! Щото отдолу минават още две линии и магистрала.На пешеходната пътека се срещат две противоположни людски вълни и очакваш да видиш лежащи трупове като се оттеглят - малко като батална сцена от "Троя".
Аз бих предпочела някъде в дълбока провинция, колкото се може по-далеч от всякаква индустрия и ако мога и сама да си отглеждам това, което ям - най-добре.Ако е непостижимо в активна възраст, то поне да се напечеля колкото мога за да се "пенсионирам" рано и - на село!Край море, ако може, и горичка да има наблизо.
Re: "Къде да купуваме в София"
16-03-2006 - 11:03:28
По въпроса за данъците - въпросът е как се усвояват. АЗ съм човек, който държи да знае за какво точно плаща. Защото в момента данъците са легална форма на рекет - даваш ги , защото такъв е закона. ДА ме убедят, че правят нещо полезно с парите и ще давам повече отколкото се полага. А в момента се получава така - аз плащам данък за да могат на конкуренцията да и разрешат да строи в градинките, а на мен неsmiling smiley
Re: "Къде да купуваме в София"
16-03-2006 - 11:06:04
А това е друго нещо - за пенсиониранетоsmiling smiley Така по бива. Тук съм напълно съгласен, че мястото на неактивното население не е в големите градове - само се мъчат, животът им е по-скъп и т.н.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход