Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Панически срив на цените в София

Публикувано от ivo_1 
Re: Панически срив на цените в София
26-01-2009 - 20:01:05
znaete li ,che ako reshi planetata Zemia da se porazklati ,tia ot mochurlivite livadi shte potanat kato v epizod ot 'Mummy"
Re: Панически срив на цените в София
26-01-2009 - 20:32:31
Romell Написал:
-------------------------------------------------------
> znaete li ,che ako reshi planetata Zemia da se
> porazklati ,tia ot mochurlivite livadi shte
> potanat kato v epizod ot 'Mummy"


Знаем!
Re: Панически срив на цените в София
26-01-2009 - 20:36:18
Romell,прав си ама ако може на кирилица...
*write*
Re: Панически срив на цените в София
26-01-2009 - 21:57:03
global Написал:
-------------------------------------------------------
> Не говоря за врътки. Много често, досега
> строителните фирми продаваха "на зелено " доста от
> строителната си продукция. И понеже, "на зелено",
> както и на Акт 14 се оформяха малки приходи от
> продажби ( с малък по размер ДДС), и при масово
> разпространеното нормално( от данъчна гл.точка)
> отчитане на разходите, се оказва, че повечето
> строителни фирми, винаги, или в много голяма част
> от случаите, са на загуба. Следователно, тезата
> ми е потвърдена.
>
От ДДС не може да се извлича финансов резултат за фирмата - това противоречи на българското законодателство във всички форми. С това тезата ти е оборена. Ако и това не ти стига, то дай ни на всички да разберем как се отчита финансовият резултат от ДДС и къде точно се вписва в баланса.


Няма значение дали са продавали на зелено или на синьо - ако са отчитали продажбите на реалните цени по сделката, то тогава са внесли огромно ДДС, а след година, когато са направили реалните разходи, ДДС им е възстановено, но това не е печалба, а е възстановяване на по-рано внесен данък. За да стана ясен, пък и силно започвам да се съмнявам, че осъзнваш смисъла на ДДС, мога да ти дам и пример. Днес продаваш НИ за 300 000 лв. и внасяш 50 000 ДДС. Сред година вече си отчел разходи за 240 000 лв и си чакаш 40 000 за възстановяване. Тези 40 000 не са печалба.
Документално таква сделка се оформя лесно и не е нищо ново. Аз също взимам пари авансово за всяка по-солидна поръчка. Но ти май имаш предвид, че при продажбата на зелено на НИ се вписват едни мнго по-ниски от реалните суми...или изобщо не се издават документи за продажба. А това е НЕЗАКОННО и аз нямам намерение да го обсъждам.

Иначе незаконното в строителния бранш е толкова много, че донякъде е наложително да се сгромолясат поне 90% от фирмите. Толкова мощно генериране на незаконно придобити средства е унищожително за бизнесклимата в която и да е държава. И не става въпрос за това, че някакъв си тъпак ще си купи яхта, а за мощният корупционен натиск, който се създав от тез пари.
Re: Панически срив на цените в София
26-01-2009 - 22:07:35
Тази дискусия за материали, счетоводна отчетност и ДДС какво отношение има към строителя?
Re: Панически срив на цените в София
26-01-2009 - 22:11:37
koganev Написал:
> ... Толкова мощно генериране на незаконно придобити средства е унищожително за
> бизнесклимата в която и да е държава. И не става въпрос за това, че някакъв си тъпак ще си купи
> яхта, а за мощният корупционен натиск, който се създав от тез пари.

Ето един истински форумен боец за 2009 smiling smiley [forum.imoti.net]
Re: Панически срив на цените в София
26-01-2009 - 22:16:55
малко офтопик но данните са пресни и доста интересни

из доклада на Стопанската камара

ФИРМЕНИТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯ И
КРИЗАТА В ИКОНОМИКАТА
Тенденцията за висок икономически растеж на страната продължи и през 2007 г. Брутният вътрешен продукт по съпоставими цени (56.5 млрд.лв. през 2007 г.) в сравнение с 2002 г. (32.4 млрд.лева) се увеличи с 32%.
С ускорен темп се развива и производството. Приходите от продажби на предприятията от нефинансовия сектор на икономиката през 2007 г. надхвърлиха 181 млрд.лв., или по съпоставими цени в сравнение с 2006 г. е с 10% повече.
Икономическият растеж през 2007 г., обаче, е с лоша структура, която не гарантира устойчивост, в т.ч. е съпроводен с рекордно голямо нарастване на задълженията на предприятията.
Към 31.12.2007 г. задълженията надхвърлиха 116 млрд.лв. В сравнение с края на 2006 г., увеличението с 35.4 млрд. лв. е 43.7%, а спрямо 2002 г. прирастът от 78.5 млрд.лв. е 3.1 пъти.
Обемът и темпът на нарастване на БВП значително изостават от обемите и темпа на нарастване на задълженията на предприятията от нефинансовия сектор.
За разглеждания период непрекъснато се влошава съотношението на БВП към единица задължения. Докато през 2002 г. на 1 лев задължения е отговарял 0.86 лв. БВП, то през 2007 г.на 1 лв. задължения съответства 0.49 лв. БВП (с 43% по-малко).
Изпреварващият растеж на задълженията спрямо растежа на БВП показва, че икономиката продължи да се развива в условия на задълбочаващо се задлъжняване на предприятията, в т.ч. и нарушение на договорната дисциплина между предприятията и другите субекти, участващи в икономическите процеси.

І. ЗАДЪЛЖЕНИЯ
Увеличението на задълженията спрямо предходните години е най-голямо през 2007 г. В сравнение с 2006 г., техният абсолютен прираст от 35.4 млрд.лв. е 2.5 пъти по-голям, а спрямо 2002 г. – 8.5 пъти.
В края на 2007 г. задълженията са най-големи в дейностите:
- Търговия и ремонт на автомобили (в т.ч. горива и др.) – 29.5 млрд.лв.
- Операции с недвижими имоти – 18.7 млрд.лв.
- Строителство – 14.1 млрд.лв.

- Транспорт и съобщения – 12.3 млрд.лв.
- Производство и разпределение на ел.енергия, газ и вода – 6.7 млрд.лв.
- Производство на текстил и облекло – 6.2 млрд.лв.
- Производство на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия – 6.2 млрд.лв.
- Металургия и производство на метални изделия – 5.2 млрд.лв.
- Селско стопанство – 2.5 млрд.лв.
- Производство на кожи и изделия от тях – 1.9 млрд.лв.
- Производство на строителни материали и изделия от стъкло, порцелан и фаянс – 1.7 млрд.лв.
- Производство на машини и оборудване – 1.7 млрд.лв.
- Производство на химични вещества, продукти и влакна – 1.3 млрд.лв.
- Производство на целулоза, хартия, картон и полиграфия – 1.2 млрд.лв.
- Производство на изделия от каучук и пластмаси – 1.1 млрд.лв.
- Производство на електро-, оптично и др.оборудване – 1 млрд. лв.
Във всички останали дейности задълженията са под 1 млрд. лв. или общо 5.1 млрд.лв.
Увеличението (ръстът) на задълженията в сравнение с края на 2006 г. в съответните дейности, в т.ч. горива, са, както следва:
- „Операции с недвижими имоти” – 9.7 млрд.лв.;
- търговия и ремонт на автомобили – със 7.2 млрд.лв.;
- строителство – с 5.7 млрд.лв.,
- транспорт и съобщения – с 4.4 млрд.лв.;
- производство и разпределение на енергия, газ и вода – с 1.7 млрд.лв.;
- металургия и производство на метални изделия – с 1.2 млрд.лв.;
- производство на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия – с 1 млрд.лв.
Драматичният прираст на задълженията към края на 2007 г., при очертаващия се нулев растеж на БВП през 2009 г., поставя икономиката ни в много рискова ситуация.
По-голямата част от предприятията в нефинансовия сектор на икономиката са счетоводно декапитализирани. Задълженията на всички предприятия са с 52% по-големи от собствения им капитал.
Особено е тревожно положението в предприятията, пласирани на фондовата борса. Сериозното обезценяване на акциите на тези предприятия през 2008 г. допълнително ще оказва негативно въздействие върху техния рейтинг и потенциал за развитие.
В края на 2002 г. приходите от продажби бяха с 9% по-големи от задълженията. През периода 2002 – 2007 г. те са били по-малки само през 2005 г. с 2%. Най-голям е сривът през 2007 г., когато приходите от продажби на предприятията са по-малки с 9% от техните задължения.
Това показва, че и през следващите години производствената им дейност, особено в условията на очертаващия се значително по-малък или дори отрицателен растеж, няма да осигурява необходимите средства за изплащане на задълженията.

ІІ. СТРУКТУРА НА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА
Изследването на задълженията според вида на кредиторите: доставчици и клиенти, банки и други финансови организации, свързани предприятия, търговски заеми, облигационни заеми, персонал, социално осигуряване, данъчни и други задължения, показва, че относителните дялове са претърпели съществени изменения.
В края на 2007 г. задълженията към доставчици и клиенти, и към банки и финансови организации се изравняват, като най-големи са задълженията към банки и финансови организации. На тях се падат 25.4% от всички задължения на предприятията от нефинансовия сектор на икономиката.

В сравнение с 2006 г. най-съществените изменения в структурата са:
• Увеличението на дела на задълженията към свързани предприятия (с 2.5 пункта) и към банки (с 1.5 пункта).
• Намалява делът на задълженията към доставчици и клиенти (с 2.9 пункта), облигационни заеми (с 0.5 пункта), персонал (с 0.4 пункта), данъчни задължения (с 0.3 пункта).

В общия обем на задълженията към 31 Декември 2007 г.:
80.6 млрд. лева (69.3%) са междуфирмени ; Като "междуфирмени" условно се разглеждат задълженията между стопанските субекти (длъжници и кредитори) от нефинансовия сектор на икономиката, при които е възможно да се направи прихващане "задължения - вземания" и при които е възможно двойно отчитане на задълженията и вземанията. Такива са задълженията към доставчици и клиенти, свързани предприятия, търговските заеми.
31.7 млрд. лева (27.2%) - "нетни" ; Като "нетни" условно се разглеждат задълженията, които предприятията от нефинансовия сектор на икономиката дължат към финансови институции (вкл. банки), персонала, осигурителните институции. Това са задълженията, които не са обвързани с насрещни вземания.
• 4.1 млрд. лева (3.5%) - данъчни.
ІІІ. МЕЖДУФИРМЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ
Увеличението на междуфирмените задължения през 2007 г. спрямо 2006 г. е най-голямо – 24.1 млрд.лв., или с 42.7 %.
В края на 2007 г. задълженията към доставчици и клиенти са 29 млрд.лева. В сравнение с края на 2006 г., прирастът им е 6.5 млрд. лева, или 29%. Делът им в общите задължения намалява от 27.8% през 2006 г. на 24.9% през 2007 г.
През 2007 г. отново има голямо увеличение на задълженията към свързани предприятия . Към 31.12.2007г. те са 24.7 млрд.лв. (21%) от всички задължения. Прирастът им спрямо 2006г. е с 9.4 млрд.лв., е 62%.
Много голямо е увеличението и на търговските заеми. В края на 2007 г. те са 6.5 млрд.лв. и в сравнение с края на 2006 г. бележат прираст от 2.5 млрд.лв. или 62%.
През периода 2002-2007 г. задълженията към банки и финансови организации нарастват по-бързо от междуфирмените задължения. Трябва да се отбележи, че обемите на междуфирмените задължения през 2007 г. все още са 2.5 пъти по-големи от тези към банките и финансовите институции. Сривът в обемите на кредитирането в края на 2008 г. и началото на 2009 г., ни позволява да прогнозираме рязко нарастване на междуфирмените задължения в условията на настъпваща криза.
През 2007 г. растежът на задълженията към банки е по-голям с около 46%.




ІV. "НЕТНИ" ЗАДЪЛЖЕНИЯ
Към края на 2007 г. "нетната" задлъжнялост на предприятията (към банки, облигационни заеми, персонала, социалното осигуряване) достигна 31.7 млрд.лева. В сравнение с 31.12.2006 г. има увеличение с 10.3 млрд. лева, или 48.1%.
V. ДАНЪЧНИ И СОЦИАЛНИ ПЛАЩАНИЯ
В сравнение с 2006 г., данъчните задължения са повече с близо 1 млрд.лв., или с 32%. Това показва отново влошаване на финансовата дисциплина на предприятията.
От друга страна, бюджетът и през 2007 г. е генерирал задължения към нефинансовите предприятия. Към края на годината невъзстановените данъци са 2.047 млрд. лв. В сравнение с края на 2006 г., увеличението е с 636 млн. лева, или с 45%. За сравнение, прирастът през 2006 г. беше 235 млн. лева, т.е. 2.7 пъти по-малък.
Тази тенденция е особено опасна в условията на предстоящата криза, в т.ч. поскъпването на кредитния ресурс, и ще окаже допълнителен натиск към нарастването на междуфирмените задължения или до рязко намаляване обемите на производство.
През 2007 г. отново има намаление на задълженията към социалното осигуряване. Към 31 Декември 2007 г. предприятията дължат на НОИ 645 млн. лв. В сравнение с края на 2006 г. те са по-малко с 15 млн.лева, или 2%.
Краткосрочните дългове на предприятията от групата "Други задължения" към 31.12.2007 г. са 10.151 млрд. лева. Действащата нормативна уредба не позволява детайлното изследване на тези задължения.
VІ. СРОЧНОСТ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА
В края на 2007 г. настъпиха съществени изменения в структурата задълженията в зависимост от срока на тяхната изискуемост – краткосрочни (до една година) и дългосрочни (над една година).
Дългосрочните задължения към 31.12.2007 г. са 49.3 млрд.лв. В сравнение с 2006 г., увеличението е с 18.5 млрд. лв., при темп от 60 %. Това частично се дължи, преди всичко, на инвестиционната активност на стопанските субекти до края на 2007 г. и по-голямото участие на банките и другите финансови организации в кредитирането на предприятията. Увеличението на краткосрочните задължения е 16.9 млрд.лв. при темп 33.7% нарастване спрямо 2006 г.
Тези изменения на общия фон на растящата задлъжнялост през този период са свързани с потенциална възможност за нарастване на приходите на предприятията.


VІ.1. Дългосрочни задължения
Към 31.12.2007 г. дългосрочните задължения надхвърлиха 49 млрд.лв. при 31 млрд. лева през 2006 г. В сравнение с 2006 г., те са с 18.5 млрд.лева повече или с 60%.
Дългосрочните задължения към банки и други финансови предприятия към 31.12.2007 г. (19.928 млрд. лева), в сравнение с края на 2006 г., са със 7.348 млрд.лева, или с 2.2 пъти повече. Тези задължения са преди всичко инвестиционни, което е индикация за повишена активност на банките през този период в посока на инвестиционно кредитиране на реалния сектор .
Дългосрочните търговски заеми към края на 2007 г. достигнаха 4.6 млрд.лв. В сравнение с края на 2006 г. увеличението е 1.9 млрд.лв., или със 71%. Това явление крие сериозни опасности, тъй като подобни дългосрочни търговски заеми не са характерни за растящите икономики.
През 2007 г. задълженията по облигационни заеми са 1.309 млрд.лв. В сравнение с 2006 г. има намаление със 14 млн.лв., или 1 %.

VІ.2. Краткосрочни задължения
Краткосрочните задължения, възникнали за покриване на разходите за поддържане на текущата производствена дейност, към 31.12.2007 г. са 67.1 млрд. лв. В сравнение с края на 2006 г. прирастът им от 16.9 млрд.лева е 33.7%.
Чувствително нарасна делът на банковите заеми и в краткосрочните задължения. В края на 2007 г. те са 9.664 млрд. лева при 6.756 млрд. лв. за 2006 г. Прирастът е 2.908 млрд. лв., или 43%.
През 2007 г. има увеличение и на краткосрочните данъчни задължения. Към 31.12.2007 г. те са 2.951 млрд.лева, което е с 821 млн.лв. (39%) повече в сравнение с края на 2006 г.
Дълговете към персонала са 1.458 млрд.лева, което е с 83 млн.лв. (6%) повече в сравнение с края на 2006 г.
Задълженията към социалното осигуряване (645 млн.лв.), в сравнение с 2006 г., са с 15 млн. (2%) по-малко през 2007 г. Последните резултати могат да се анализират в светлината на намалената тежест в социалните плащания.

ИЗВОДИ:
1. Общият извод е, че задълженията на предприятията от нефинансовия сектор на икономиката през 2007 г. се увеличиха драстично. Прирастът им в сравнение с края на 2006 г. е 35.4 млрд. лева или 43%. В сравнение със средногодишното нарастване на задълженията през 2003 – 2006 г. (10.8 млрд.лева), увеличението е 3.3 пъти по-голямо.
2. Междуфирмената задлъжнялост през 2007 г. спрямо предходните години отново се увеличава с по-бърз темп. Тази тенденция означава, че много предприятия нямат необходимите средства за постепенно погасяване на взаимните си задължения, което допълнително затруднява производствената дейност на предприятията.
3. Променя се структурата на задълженията. Отново се увеличава делът на задълженията към свързани предприятия. Това показва сериозни затруднения в производството и продажбите на тези предприятия, които водят до увеличение на задлъжнялостта им.
4. През 2007 г. отново имаме увеличение на краткосрочните данъчни задължения на предприятията. В сравнение с края на 2006 г. те са повече с 39%.
5. Бюджетът и през 2007 г. е генерирал задължения към нефинансовите предприятия. Към 31.12.2007 г. невъзстановените данъци са 2.047 млрд. лева. В сравнение с края на 2006 г. увеличението е с 636 млн.лева или с 45%. За сравнение, прирастът през 2006 г. беше 235 млн.лева или близо 2.7 пъти по-малък.
6. Ако се запази тенденцията на годишен растеж през 2007 г. от 43%, може да се очаква, че към 31.12.2008 г. задълженията на предприятията от нефинансовия сектор на икономиката ще достигнат 165 млрд. лева. При очертаващата се трайна тенденция за ограничаване на банковото кредитиране за 2009 г., задълженията на предприятията могат да се окажат ключов фактор за задълбочаване на икономическата криза. В условията на очакван нулев растеж, ако не приемем, че приходите от сивата икономика ще покриват появяващите се разлики, то ни очакват много сериозни икономически сътресения.
7. Вследствие на нарастване на задълженията на предприятията от нефинансовия сектор и започналата икономическа криза във всички дейности, може да се очакват верижни фалити, особено на малките и средните предприятия.


и това са лошите новини за 2007 .Какви са за 2008 не казват щото няма все още счетоводно приключване .

smoking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-26 22:36 от status.
Re: Панически срив на цените в София
26-01-2009 - 22:18:35
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Тази дискусия за материали, счетоводна отчетност и
> ДДС какво отношение има към строителя?

С риск да се повторя - шегувате ли се, др. Иванов?

Re: Панически срив на цените в София
26-01-2009 - 22:30:50
С риск да се повторя - шегувате ли се, др. Иванов?

Не, не се шегувам, питам.
Re: Панически срив на цените в София
26-01-2009 - 23:35:23
Ами ако не виждате каква е връзката между приходите, разходите и данъците с цените на крайния продукт, то аз тогава нямам представа що чините в тази тема.

Вие сте щастлив човек, др. Иванов. Невежеството ви в областта на ценообразуването е достойно за незлостна завист.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход