Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите да отговорят моля

Публикувано от poli_pocket 
Re: Брокерите да отговорят моля
14-10-2008 - 11:01:47
goro, имам няколко въпроса към теб, надявам се да ми отговориш -

- Знаеш ли, че с радио не се спори ?
- Знаеш ли, че се усеща лекинко раздразнение у теб ?
- Знаеш ли, че те разбирам ?
- Знаеш ли, че няма смисъл да убеждаваш някой, който предварително е решил, че никой не може да го убеди ?
- Знаеш ли, че твоят събеседник знае всичко, що касае имотите по принцип и в частност тук, в България ?
- Знаеш ли, че твоят събеседник е най - активният в тези вече 119 стр., но не е приел НИТО ЕДНО от обясненията, които е получил от нас ?
- Знаеш ли, че голяма част от нещата, които ти му обясняваш, нееднократно са му обяснявани ?
Мога още, ама отговори ми на тези засега.
Re: Брокерите да отговорят моля
14-10-2008 - 11:19:16
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> Цитат:Добре, Huba-Buba, имаме напредък - поне една
> забележка си приел! Нищо, че ако някой прочете
> само твоя пост ще си направи лъжлив извод! Все пак
> това е форум. Нищо и, че това което не те устройва
> го оставяш без внимание.
> Когато сбъркам никога не съм се притеснявал да си
> призная. Покажи ми друг, който го е направл!
>
Цитат:Сега, за българските агенции не мога да ти
> отговоря. Нито съм сигурен във информацията на
> Барбарон за комисионните във Франция. Ако беше
> участвал в 100-200 сделки по бих склонен да му
> вярвам, но той доколкото знам е програмист.
>
> Аз до сега съм коментирал ИЗКЛЮЧИТЕЛНО БГ
> агенциите!
> Именно ЧАСТ от тях (turbozol, dicho, камелия)
> казват - не ме интересува дали ти си водиш адвокат
> или не - ТИ ЩЕ СИ ПЛАТИШ КОМИСИННАТА!
> Именно те казват - НЯМА конфликт на интереси ако
> са в ДВОЙНА сделко - брокер и на продавача и на
> купувача!
> Казват така - щом си дошъл по обява за имот при
> мен то ще си платиш независимо КАКВА работа ще
> свърша за теб! И забележи - ако те доведе друг
> БРОКЕР той ще вземе твоя процент!!!
>
Цитат:Всяка фирма отделно може да има свои
> правила - стига те да не противоречат на закона.
>
> Кажи ми сега според теб има ли нарушение на
> следните точки при обява за имот, без да е указано
> в обявата, че към имота върви комплект и
> брокерската услуга:
>
> Заблуждаваща реклама
>
> Чл. 38. (1) Заблуждаваща е всяка реклама, която по
> какъвто и да е начин, включително по начина на
> нейното представяне, подвежда или може да подведе
> лицата, до които е адресирана или достига, и
> поради това може да повлияе на тяхното
> икономическо поведение или по тези причини нанася
> или може да нанесе вреди на конкурент.
> 2. цената или начинът на формирането й и условията
> за доставка на стоките и изпълнение на услугите;
>
> Чл. 68д. (Нов - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от
> 08.09.2007 г.) (1) Търговска практика е
> заблуждаваща, когато съдържа невярна информация и
> следователно е подвеждаща или когато по някакъв
> начин, включително чрез цялостното й представяне,
> заблуждава или е в състояние да въведе в
> заблуждение средния потребител, дори и ако
> представената информация е фактически точна
> относно някое от обстоятелствата, посочени в ал.
> 2, и има за резултат или е възможно да има за
> резултат вземането на търговско решение, което той
> не би взел без използването на търговската
> практика.
>
> (2) Обстоятелствата по ал. 1 включват информация
> за:
> 5. необходимостта от предоставяне на допълнителна
> услуга, резервна част, от замяна или ремонт на
> стоката;
>
> Пример:
> Представи си, че потребителя вижда 2 имота
> отговарящи на неговите изисквания, единия е с 1%
> по скъп от другия. Обажда се на по-евтиния. Отива
> на при продавача. И се оказва, че трябва да плати
> допълнително още 3%. Докато разбира това другата
> обява се оказва, че не е с тези 3% и друг я
> резервира!
>
> Какво правим???
> Моля те не говори за гръцките клиенти. Както вече
> ти казах те са друг тип и зад гърба им не е имало
> социализъм, който да прекъсне нормалното пазарно
> поведение на хората.
>
>
>



Пет пъти ти се обясни защо няма нарушение на закона и ти продължаваш да се правиш на неразбрал.

В рекламата на имоти, ти какво мислиш, че се рекламира? Аз твърдя, че се рекламират имоти. Ти явно смяташ, че се рекламира услугата "посредничество при сделки с недвижими имоти" и от там идва объркването ти.

А примерът, който си дал е измислен. Никой не отива на оглед само на един имот и само по цената да реши веднага да купи имота. Най-елементарното, което прави всеки кандидат купувач е да звънне на посочените телефони и да попита за подробности, включително и това дали агенцията ще му иска някаква комисиона.

А що се отнася до цитираните от теб текстове в закона, хубово, че четеш, но явно нищо не разбираш от това, което четеш.

"Чл. 68д. (Нов - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г.) (1) Търговска практика е
заблуждаваща, когато съдържа невярна информация и следователно е подвеждаща или когато по някакъв начин, включително чрез цялостното й представяне, заблуждава или е в състояние да въведе в заблуждение средния потребител, дори и ако представената информация е фактически точна относно някое от обстоятелствата, посочени в ал. 2, и има за резултат или е възможно да има за резултат вземането на търговско решение , което той не би взел без използването на търговската практика."

Според теб кое е търговското решение. Аз твърдя, че търговското решение е кой имот да купи клиента. Нали преди да купи, щом агенцията иска комисиона, той вече ще има сключен договор с нея, в който ясно е записано кой какви права и задължения има по него. За какви заблуди говориш? smoking smiley
Re: Брокерите да отговорят моля
14-10-2008 - 11:29:39
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> Питам: [www.imoti.net] това кратка обява ли е??



Huba-Buba - хайде едно по едно

Чудесно, че си дал този пример! В него са дадени крайно ясно и отчетливо данните на публикувалият обявлението - забелижи, това не е реклама все още - рекламите може да ги видиш и в този сайт - примерно тези до логото в главата на сайта
www.imoti.net e специализирано издание за имоти в което публикуват предимно АНИ
Общите условията при които работят АНИ са общоизвестни!
Доколкото разбирам, ти насояваш, под всяко обявление на АНИ, примерно в www.imoti.net да е отбелязано нещо от рода - внимание това е обявление на АНИ, и посочената цена се отнася само до цената на имота За да получите повече информация за дадения имот ще трябва да се запознаете с общите условия при които последната би ви била дадена от АНИ, за което моля да се обърнете към подателя на обявлението
Това ли ти е проблема, приятелю?
Мисля, че е решим - да се обърнем към управата на сайта - и даже процеса може да се автоматизира
Така всеки, който подобно на тебе не е разбрал, че в България за да се обърнеш към АНИ ще трябва и да си платиш ще има възможност да се осведоми!
Сещам се за един подобен казус, може и да е виц - в УС една дама беше завела дело срещу собственик на кафене, защото се заляла с кафето и се изгорила, а на чашата не пишело, че кафето е горещо smiling smiley
И пак питам - това ли ти е проблема и с какво, ако администрацията на сайта или агенциите решат да поставят съответния надпис би ти помогнало? moody smiley:
Re: Брокерите да отговорят моля
14-10-2008 - 11:30:31
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> >
> Аз казвам това:
Цитат:Покажи ми друг, който го е
> направл!
> Ти ми отговаряш така
Цитат:Добре, Хуба-Буба -
> радвам се, че си признаваш. Сега да продължим
> нататък.
> Е, ще ми покажеш ли друг който е признал грешката
> си????
>
>
Цитат:Не приемам, че една кратка обява на АНИ е
> търговска реклама.
> Питам: това кратка обява ли е??
> Ако е кратка би ли посочил пример за НЕКРАТКА???
> Би ли посочил с кое се разминава тази обява с
> дефиницията за РЕКЛАМА????
>
Цитат:Но дори да допусна твоето становище.
> Вярно или невярно е в краяна сметка моето
> становище????
>
Цитат:Законите, за втори път ти го обяснявам, са
> променяеми - отразяват, в една или друга степен,
> съотношението на различни сили в обществото и
> често пъти безумни остарели
> Провери ли колко са стари посочените от мен
> ТЕКСТОВЕ?
> И да разбирам ли, че неписаните лични или фирмени
> правила са над законодателството????
> Може ли аз например да приема, че измамата не е
> престъпление и да лъжа колкото и когото си искам и
> после да се позова на това си право???
>
>
> ти можеш ли да направиш разликата от реклама до
> кратка обява на АНИ? - според мен упоменатия от
> мен линк е реклама.
>
> Знаеш ли, че АНИ работят срещу комисион - знам. а
> ти ще започнеш ли да практикуаш като нашите
> брокери и да взимаш 100% от комисионните
> независимо дали човека идва с адвокат или не?
> А би ли ми изброил УСУЛГИТЕ, които ще направи
> агенцията за мен ако аз и се обяда единствено по
> повод тази обява и отида с мой адвокат да ми
> оформи и прегледа документацията??
>
> Знаеш ли, че обявите в изданията за имоти са
> предимно от АНИ - и какво от това?
> С една дума - знаеш ли това, което знае цяла
> България и чуждустранните клиенти на АНИ?
> Да, а ти знаеш ли?


Хуба Буба, услугата, която предоставя агенцията е "посредничество при сделка с недвижим имот". Тя не предоставя правни услуги, защото това би било нарушение на други закони. Защо при това положение смяташ, че агенцията ти дължи отбив от комисионата, ако си заведе адвокат? Работата на агенцията е да срещне двама, единият, от които търси някакъв имот, а другият предлага такъв. Това е. От момента, в който двамата се съгласят, че техните желания са се срещнали и сделка ще има, АНИ си е свършила работата. Това, че в България, агенциите се занимават с куп допълнителни неща, само и само да стане сделка, щото продавачите не могат сами да си оправят документите, защото нито една държавна институция не работа, като хората и пък не им се плаща на адвокат, не могат да се оправят с банките, купувачите не знаят как и къде да си проверят имотите и т.н, и т.н., не бива да те бърка. На практика АНИ-тата предоставят тези услуги допълнително и безплатно на клиентите си, а не обратното, както ти си мислиш.

Заради такива, като тебе, все повече ми харесва английският модел на работа на АНИ- комисиона 1.5%, но отделно се плаща рекламата, банката се разправя със застрахователи и оправяне на документи и т.н. АНИ само се занимава с представянето на имота и среща купувач и продавач. Даже не водят купувачите и на огледи, ами ги пращат сами на адреса. После само прибират комисионата. Аз искам, ако има закон за АНИ, нашата дейност да бъде уредена така. Да ви видя тогава какво ще говорите.

Re: Брокерите да отговорят моля
14-10-2008 - 11:37:36
avatar
До goro, да поговорим за (заблуждаваща) реклама. Бях обещала.


goro Написал:
-------------------------------------------------------
> Не. Не приемам, че една кратка обява на АНИ е
> търговска реклама.


Какво пише в закона


Чл. 33. (1) Реклама е всяко съобщение във връзка с търговия, занаят или професия, което има за цел да насърчи реализацията на стоки или услуги, включително на недвижими имоти, права и задължения.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г.) Забраняват се заблуждаващата реклама, както и неразрешената сравнителна реклама.
Чл. 34. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г.) Рекламодателят и рекламната агенция, изготвила рекламата, носят отговорност за заблуждаваща и за неразрешена сравнителна реклама.


Мога да ти покажа реклами на
> АНИ за да направиш разликата! Въпроса е - ти можеш
> ли да направиш разликата от реклама до кратка
> обява на АНИ?

Goro, мисля, че чл. 33 (1) е достатъчно ясен - всяко съобщение (не е казано, че трябва да е дълго) e реклама. И освен това, изрично е указано, че това важи и за НИ.

Така че и кратката обява е реклама.

Приемаш ли, че съобщение от типа "продава, купува, дава, търси да наеме имот..." е реклама?

Дали АНИ е рекламодател или рекламна агенция (т.е изготвила рекламата) е отделна тема, но така или иначе и двата субекта носят отговорност за заблуждаваща реклама.

Освен закона, интересна е и практиката по прилагането му. Сега отговорност за това носи КЗП, а преди това КЗК. Решенията им се обжалват по съдебен ред.

Ето две скорошни решения на КЗП за заблуждаваща реклама.


1. Със заповед на председателя на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров е спряна и заблуждаваща реклама, която обявява безплатни разговори през почивните дни между абонатите на БТК АД и Vivitel. Рекламата е излъчвана в националните телевизии. В спота присъства вербално твърдение, че разговорите между двата оператора са напълно безплатни в събота и неделя за абсолютно всички, а всъщност се оказва, че при обаждане абонатите на БТК, които са без таксуване по време, плащат един импулс с цена съгласно абонаментния им план и освен това безплатните минути са ограничени до 600. Тези условия стават ясни от течащия на екрана текст и ограничават ползването на промоцията, така че тя не се отнася за абсолютно всички. Експертите на КЗП са на мнение, че така поднесена, рекламата може да подведе лицата, до които е адресирана, и поради това може да повлияе на тяхното икономическо поведение при ползване на рекламираните услуги.

Значи вербалния текст заблуждава, макар че тече текст указващ ограниченята и рекламата е обявена за заблуждаваща.

2. Лазаров издаде заповед и за прекратяването на заблуждаваща нелоялна търговска практика при обявяването на цената на позвъняване за участие в играта „Големият въпрос”, излъчвана по Нова ТВ. Заблудата се изразява в непълното информиране на потребителите за цената на включването в играта.

Ето пак непълно информиране за цената е заблуда.

И нещо по-старо, но се третира използването на различни рекламни канали. Пощенска банка е глобена със 100.000 лв за заблуждаваща реклама за ипотечен кредит (съдът мисля, че потвърди решението).


Пощенска банка - заблуждаваща реклама

текстът е дълъг, но ще цитирам малка част.
" Общите условия, рекламните брошури и информацията на Интернет страницата все пак съдържат стойностите на лихвите след първата година, но в тях не е отбелязан фактът, че тези стойности зависят от произволно определяна величина - Базисен лихвен процент и могат да се променят едностранно и безусловно от банката, по всяко време. Следва да се има предвид, че брошурите и информацията в Интернет достигат до по-ограничен кръг потребители в сравнение с билдбордовете и рекламите в пресата и по телевизията. Общите условия обикновено се представят на клиентите в доста късен етап на процеса на кандидатстване за кредит, когато те вече са направили избора си и са започнали процеса на кандидатстване.

Значи се смята, че обявата в интернет страницата не е достатъчна, за да направи рекламата в пресата незаблуждаваща.

За да не заблудя някого, искам да подчертая, че съм наясно, че в България няма позоване на прецеденти, т.е от решение за един казус, не следва автоматично за друг.

да обобщя, според мене:

1. Всяка обява за сделка с имот е реклама.
2. Има различни ( не казвам всички, дори не се ангажирам с %) заблуждаващи реклами от АНИ.

но аз не съм компетентното лице, което взема решение. Факт е, че има толкова много нарушения в рекламите във всички сектор, че още 5 комисии да има (или по-голям капацитет на тази), едва ли ще се насмогне с решения, особено когато потребителите не знаят и / или не търсят правата си. Забелязала съм, че големите рекламодатели/кампании са по-често обект на проверки.

Това е засега от мене.


Лек и успешен ден на всички.

Блондинка по душа



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-14 11:47 от evgenia.
Re: Брокерите да отговорят моля
14-10-2008 - 11:41:34
Колеги,
имам нужда от малко информация
Кои печатни издания за публикуване на обяви и реклами в България, според вас са най популярни и бихте ми препоръчали? И мога ли отнякъде да снема рекламните им тарифи?
Благодаря!



Дичо,
Няма да ти отговарям, защото мисля че знаеш отговорите
Засега, докато тона е приличен и имам време - ще се забавлявам smiling smiley
А е и един вид тренирока - незнам утре какъв може да ми дойде в офиса!
Re: Брокерите да отговорят моля
14-10-2008 - 12:06:26
Скъпа Евгения,

Да приема ли, че си за това на вкяка чаша кафе да пише - внимание горещо
Възможно ли е законодателят да сгреши?
Възможно ли е законодателят да прави умишлени грешки?
Имаме ли право на революция срещу законодателя?

И все още не си ми отговорила дали приемаш облога?

И за да не си помисли Хуба-Буба, че само той си признава, признавам и пред теб - допускам, че неправилно разграничавам обявление от реклама
- значи и паната които закачаме на терасите на продаваните апартаменти с надпис Продава се - Тел:------- и те са реклама! На тях вече ще пишем : с комисионна smiling smiley

Твой почитател дори и тогава, когато пишеш стихове!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-14 12:09 от goro.
Re: Брокерите да отговорят моля
14-10-2008 - 12:10:40
avatar
goro, ще ти отговоря, но по-късно

Блондинка по душа
Re: Брокерите да отговорят моля
14-10-2008 - 12:48:29
goro Написал:
-------------------------------------------------------
Quote

Възможно ли е законодателят да сгреши?
Възможно е! Но това означава ли, че всеки който реши, чезакона е сгрешен има право да го нарушава! Ако е сгрешено нещо събирате се и натискате политиците да го променят! Предполагам знаеш как стават тези неща в Гърция!

Quote

Възможно ли е законодателят да прави умишлени грешки?
Възможно е! На аз лично съм забелязал, че грешките обикновено се правят в ущърб на масовата публика (клиента). Но този закон предполагам е съобразен донякъде със ЕС и за това такъв.

Quote

Имаме ли право на революция срещу законодателя?
Това е уредено със закон.

Quote

И за да не си помисли Хуба-Буба, че само той си признава, признавам и пред теб - допускам, че неправилно разграничавам обявление от реклама - значи и паната които закачаме на терасите на продаваните апартаменти с надпис Продава се -
Тел:------- и те са реклама! На тях вече ще пишем : с комисионна

Подвеждащо е когато обявиш една цена или условия, които в последствие се окажат, че не са съвсем така.
т.е. Ако пишеш само телефона едва ли ще имаш проблем с текста. Но ако сложиш ЦЕНАТА само на имота а в последствие кажеш - ама има и комисионна тогава мисля, че влизаш в казуса.


Re: Брокерите да отговорят моля
14-10-2008 - 12:49:58
avatar
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> ок, приемам забележката за това, че не си казал за
> средната заплата. Но това не променя мнението ми,
> защото във франция явно е така.


Отново лъжеш!
За десети път ще ти напиша, че във Франция не е така! Има и линк към информацията! Във Франция комисионът е между 5%-10%, в зависимост от вида на договора. Дори и средна стойност от 7,5% да е, на 100 000Е са 7500Е. Само дето цените там са доста по- високи, а средната заплата не е 7500Е. smoking smiley

И тъй като отново се дрънкаш за напълно изяснени неща, ще ти припомня. АНИ не са агенции за запознанства, а посредници, предоставящи комплексни услуги. В тях влизат и адвокатските. Ако решиш да си наемеш още адвокати- твоя воля. В пакета услуги на посредника влиза само един.
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.