Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите да отговорят моля

Публикувано от poli_pocket 
Re: Брокерите да отговорят моля
12-10-2008 - 00:07:26
avatar
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Който чете мненията на "брокерката"Камелия няма
> начин да стане клиент на която и да е агенция за
> недвижими имоти

Блонди, нещо по същество, дали може да роди русата ти главица?
Re: Брокерите да отговорят моля
12-10-2008 - 10:29:30
Тъй като тук не си излязъл от добрия тон, и с годините все повече ми се приказва отколкото работи, ще се опитам да то отговоря. И както с Депедене, ще оцветявам твоите твърдения в оранжево.

range">Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> Жоро - ние говорим за българската действителност.
> Ти ако си някаде другаде не разбирам защо защитаваш местните порочни практики.


Не защитавам порочни практики! Но не мога да приема оклеветяването на цял един бранш! Формулировката "всички са маскари" устройва единствено маскарите.

range">> А сега да се опитам аз да ти обясня нещо. 1 поради голямото предлагане и спадане на търсенето сам се убеждаваш, че ЦЕНАТА на имотите СПАДАТ Спадат и като крайна цена, която плаща купувача пада.

Не съм сигурен, че range">ЦЕНАТА на имотите СПАДАТ. Единственото, което твърдя е, че имотите са сериозно надценени съотнесени към останалите цени и доходите. И явно това е явление, което не се отнася само до България.
На това мнение съм от 4-5 години насам. Засега пазарът ме опровергава по отношение на цената, независимо от спада на броя на сделките.
Малко подробности. В сравнение с 2005 година, когато беше пика в Гърция, по официално публикувани мнения на колеги пазара се е свил с 40%. Цените, пак по официално публикувани мнения на колеги и главно за Атина са спаднали с около 10тина %.
За Солун последното важи само в частта си за броя на сделките - не и за цените. Изследване на университета Аристотелис (докторска дисертация изследваща цените от последните 7 години), публикувано миналата седмица потвърждава.



range">> Спада и прихода към продавача, защото вие допълнително увеличавате комисионната си към него. т.е. Продавача получава още по-малко до тук надявам се е ясно.

Това горе изисква известни уточнения защото най простия извод е - лакомите брокери увеличават комисионната. Увеличението на комисионната е резултат от нарастване на разходите по сделката - обясних го по горе - "Човекодните" необходими за реализиране на 1 имот скочиха от 5 на 20 със всички съпътстващи разходи! Въпреки увеличението реалната печалба на АНИ също спада.

range">> Защо обаче цената на услугата ти се е повишила - разбирай комисионната на продавача към теб?
> Ами много просто - намалило се е КОЛИЧЕСТВОТО (по-малко сделки и по-малко ани) от предлаганата услуга посредничество. А намаляване на услугите или продуктите ВОДИ до увеличаване на цената


Радвам се, че си го разбрал. Мисля че и Депедене го разбра! smiling smiley


range">> п.с. Много силно се съмнявам при падащо търсене да успееш да натовариш допълнително купувача с по-висока комисионна

Ето тук отново се разминаваме! Пъро аз не товаря допълнително купувача - товари го пазара, нарастват разходите по сделката!
И за разлика от тези "купувачи", които смятат, че не трябва да плащат комисион, истинските, бих казал умните купувачи знаят много-добре какво плащат - затова смятам, че ще приемат и по високите цени и де факто ги приемат - това показва практиката ми!
Ще се опитам да го обясня опитвайки се да дам реалната картина на този пазар и в двете ситуации - в период на бум и в период на криза.


В период на бум - или както икономистите се изразяват, когато търсенето изпреварва предлагането. Дефицит на имоти!
В този период, освен чисто посредническата услуга, чиято същност беше много пъти разяснена тук и съпътстващите я консултации и улеснения, купувачите ползващи тази услуга получават и още нещо - конкурентно предимство пред купувачите неползващи услугата. Как? Ами просто е!
Доколкото предлагането е по-малко от търсенето, докато ти спориш дали да си платиш или не, съседа ти си плаща и купува имота който би желал да купиш и ти, но не са ти стигнали парите = на не ти е стигнала комисионната! Ти можеш да спориш, можеш да викаш, да недоволсваш, да обвиняваш в подвеждаща реклама! Най-многото, което можеш да постигнеш е да накараш по законодателен път под всички обяви на агенции да пише "само ако си платите комисионната" или друга подобна глупост. Обикновено такива глупости водят само до увеличаване на разходите по сделката. При всички случаи обаче имота ще го купи този, който даде повече - разбирай цена на имота + комисионна! И никога една АНИ, а и който и да е човек или търговец, няма да ти даде безплатно нещо, за което друг е готов да плати и то доста! Предполагам и ти не би ми дал нещо безплатно, ако за същото нещо някой друг ти плаща! Това е пазара! Ако искаме да имаме пазар трябва да се съобразяваме с правилата му! Справедливостта също изисква имота да бъде даден на този, който даде повече!
Ако не искаме да има открит пазар, можем да въведем хиляди регулации и в крайна сметка да направим както навремето с автомобилите - черен пазар на който Ладата в магазина струваше по-малко от онази втора употреба. Помниш ли това време или си твърде млад?
В този период, периода на бум, бизнеса на АНИ и на строителите расте! Печалбите растат! Влизат нови играчи, влизат печалбари, влизат и мошеници. Не видях някой от колегите да го отрича. Но това не означава, че всички са мошеници!

В период на криза. Дефицит на пари. Свръхпредлагане на имоти
Сделките спадат. Разходите по самите сделки рязко се увеличават - обяснихме го защо. Независимо, че комисионната изисквана от продавачите се увеличава, независимо, че от тях се изисква допълнително да покрият часто от рекламните разходи, независимо от резултата печалбите на АНИ намаляват.
Първи от пазара излизат умните спекуланти и мошеници. (не приравнявам спекулант и мошеник). Пазара сам изхвърля по-малко умните.
След това от пазара излизат онези професионалисти, които не са натрупали достатъчно резерви (да речем - за да грабнат по-голям пазарен дял, не са изисквали комисионна от купувачите или проста са работили с по-ниска норма на печалба). Тези които остават, ще се състезават за вкяка сделка - но само за тези сделки, които сумарно покриват разходите!
Според Хуба Буба купувачите ще спрат да плащат комисионни - според мен ще плащат по-големи!
Да видим какво казва логиката!
Пазарът е станал далеч по несигурен. Тенденциите и величината на тяхното проявление са неясни. Прословутото "топ локацион" също! - "топ локацион" днес е едно, а утре друго, промяната на една автобусна спирка или настаняването на едно циганско семейство може да го промени. Цените са такива, че реално тези които могат да си ги позволят са само хора с високи доходи, а те рядко са глупци, дори да се мошеници. Въпросът е ще имат ли онези купувачи, които решат да платят комисион някакво конкурентно предимство пред онези които решат да си го спестят?
Аз казвам, че ще имат, а ти Хуба-Буба?
Първо, освен че ми помага така сформиралата се практика на пазара - в друг пост вече казах, че тук, когато кажеш че работиш без комисион купувача си мисли че посредника и продавача са му скроили шапка - при мен идват повече продавачи, защото не прехвърлям цялото увеличение на разходите по сделката само върху тях. С една дума, при мен има повече имоти отколкото при агенциите, които работят без комисион за купувача, и все по-често с изключителни права. С една дума купувачът, който ще дойде при мен, освен че ми има по-голямо доверие защото не съм се сдушил с продавача, ще има и по-голям избор на имоти отколкото в агенцията в която "няма да плати" комисионна. Слагам "няма да плати" в кавички защото това неплащане е най-често измама!
Следващият въпрос е има ли купувачи, които искат конкурентно предимство? Винаги има и повечето са такива! И има много да чакаш, да ти дам това, за което те са готови да платят без пари на тебе!
Казваш, че няма как да вдигна комисионна. И пак се лъжеш. Да ти разкажа какво става на практика.
В момента продължаваме да работим за купувачите със старите комисионни. Но неочаквано (от 3-4 месеца насам) ни постъпват едни плащания за сделки които не са се реализирали - от купувачи, които са се отказали да купят към момента! Може да ти звучи невероятно, и доколкото разбирам ще прозвучи невероятно и за колегите в България.
Сумите които оставят са между 100 и 1000 евро. В нито един от случаите не сме искали нищо! На отказите да ги вземем реагират със сърдене и реплики от рода на:
"Моля ви, аз искам поне разходите си да покрия!"
"Вашите съвети бяха много ценни за нас!"
И аз знам, че тези хора ще дойдат отново при нас!

Та Хуба-Буба, ако прибавиш тези пари, към процентите по реализираните сделки, как мислиш - вечи вдигнали ли са се или не?

п.п.
И забележи - не казвам, че печелим повече. Много отдавна в този форум в един спор с Продавач, му казах че правим същите сделка за сметка на увеличени разходи! Но, ако една от целите на всеки бизнес е печалбата, мислиш ли че ще съществува без нея?
И мисли ли, че разходите ти по покупката на твоя имот ще ти ги платя аз?
Re: Брокерите да отговорят моля
12-10-2008 - 10:40:26
Стига брокерски тъпотии.Поне разбра ли ,че комисион не с е дължи от двете страни?Ако продавача те е наел да му продаваш имота той е длъжен да ти плати.Но ако купувач с е обади на обява,с която си вършиш работата и без не я няма да може да продадеш.............защо да ти плаща..нали за същото нещо ти плаща продавача.Или обявата сте я преписали пак от нета :}
Има нещо много порочно в дейноста на АНИ.Първото са изключително високите и не отговарящи на отговорностите им комисиони.Преписване и самонасаждане върху частни обяви.Вие си продавате имот а собственика въобще не знае и не сте говорили с него.Обаждате му с е само ако се закачи някой простак.Таксите са ви в пъти по-високи например от таксите на Нотариус-а той си носи отговорностите и пред страните,закона и държавата.И понеже все повече хора се осъзнаха..моля отидете да работите в Африка,там бизнесклимата по отношение на Ани е като тук в последните години :}
Re: Брокерите да отговорят моля
12-10-2008 - 10:47:54
goro Написал:
-------------------------------------------------------
>
> Следващият въпрос е има ли купувачи, които искат
> конкурентно предимство?
Винаги има и повечето са
> такива! И има много да чакаш, да ти дам това, за
> което те са готови да платят без пари на тебе!

То въобще купувачи с лупа да ги търсиш,а брокера:искали конкурентно предимство.луда работа
>
> В момента продължаваме да работим за купувачите
> със старите комисионни. Но неочаквано (от 3-4
> месеца насам) ни постъпват едни плащания за сделки
> които не са се реализирали - от купувачи, които са
> се отказали да купят към момента! Може да ти звучи
> невероятно, и доколкото разбирам ще прозвучи
> невероятно и за колегите в България
.
> Сумите които оставят са между 100 и 1000 евро. В
> нито един от случаите не сме искали нищо! На
> отказите да ги вземем реагират със сърдене и
> реплики от рода на:
> "Моля ви, аз искам поне разходите си да покрия!"
> "Вашите съвети бяха много ценни за нас!"
> И аз знам, че тези хора ще дойдат отново при нас!


Значи тези хора не са платили комисион и са заобиколили Ани -то .Така е добре по 100 евро на сделка става-толкова ви с е полага.Другото е спекулация.
Нека днес уволним поредния нагъл брокер
нека се свържем директно с продавача,той ще ни направи много добри отстъпки а и ще разберем дали самонасадилата се агенция не си е накачила и комисиони отгоре върху продажната цена :loveu:
Re: Брокерите да отговорят моля
12-10-2008 - 11:22:11
Много блондинки станахте на клона, Кикито83! "Блондинка по душа"- говори ли ти нещо? Явно, не!
Кикито83, " измама в преносен смисъл" няма в правото! А " фактическата измама", се доказва и наказва по НК, не от Сульо и Пульо, не от федерацията на потребителите.
Ти ли беше казала, че си юрист? Ако е така, тежко и горко на тия, които допрат до теб!
И чл. 209 от НК се прилага само когато се докаже, че е осъществен състава, не когато Сульо и Пульо дава ценно мнение за вредата от плащането на човек, работещ професията си.
Кои са " некомпетентните" действия, извършвани от АНИ, за които получават комисион, Блонди?
И как получават този комисион,Блонди? С пистолет, опрян в челото на клиента ли, Блонди?
Кучетата лаят, керванът си върви!

ето пак продължавате с глупостите Ви госпожо Камелия и не може да вникнете в това ковто казах ,но проблема си е лично Ваш ,престанете да излагате с простотиите си и другите от вашия бранш.Дано по-скоро Ани да бъдат регламентирани със закон та да отпаднат такива като вас и тогава вече ще се наказаваме ако не отоговаряте на условиятаsmiling smiley
Сега Вашия бранш е толкова мътен ,че повечето от Вас си правят каквото искат,естествено им а и професионалисти,обаче те не говорят с език като Вашия и много ясно мога да ги отлича от Вас.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-12 11:26 от kikito83.
Re: Брокерите да отговорят моля
12-10-2008 - 15:18:57
avatar
kikito83 Написал:
-------------------------------------------------------
> Много блондинки станахте на клона, Кикито83!
> "Блондинка по душа"- говори ли ти нещо? Явно, не!
>
> Кикито83, " измама в преносен смисъл" няма в
> правото! А " фактическата измама", се доказва и
> наказва по НК, не от Сульо и Пульо, не от
> федерацията на потребителите.
> Ти ли беше казала, че си юрист? Ако е така, тежко
> и горко на тия, които допрат до теб!
> И чл. 209 от НК се прилага само когато се докаже,
> че е осъществен състава, не когато Сульо и Пульо
> дава ценно мнение за вредата от плащането на
> човек, работещ професията си.
> Кои са " некомпетентните" действия, извършвани от
> АНИ, за които получават комисион, Блонди?
> И как получават този комисион,Блонди? С пистолет,
> опрян в челото на клиента ли, Блонди?

> Кучетата лаят, керванът си върви!

На това имаш ли какво да отговориш,Блонди?

> ето пак продължавате с глупостите Ви госпожо
> Камелия и не може да вникнете в това ковто казах
> ,но проблема си е лично Ваш ,престанете да
> излагате с простотиите си и другите от вашия
> бранш.Дано по-скоро Ани да бъдат регламентирани
> със закон та да отпаднат такива като вас и тогава
> вече ще се наказаваме ако не отоговаряте на
> условията


> Сега Вашия бранш е толкова мътен ,че повечето от
> Вас си правят каквото искат,естествено им а и
> професионалисти,обаче те не говорят с език като
> Вашия и много ясно мога да ги отлича от Вас.

Никъде по света работата на АНИ не е регламентирана със закон, а с "Правилник", който е подзаконов акт. Ако си беше направила труда да прочетеш проектоправилника на ЕС, щеше да видиш, че всъщност, ние работим по същия начин.
Пак ще ти напомня, че законите не се правят за този и онзи, а за всички. АНИ са подвластни на закона, така както всяка фирма. И щом има за какво да бъдат санкционирани, ще бъдат. Но, по реда на закона- прочети пак това, със синьото.
Ти наистина ли си завършила право,Блонди? smoking smiley

Re: Брокерите да отговорят моля
12-10-2008 - 18:37:40
Явно тази тема се оказа най - интересната, тук се включиха толкова много хора, а и не само хора, а и николасчо , прегледах я доста обстойно и установих следното -
- враговете на АНИ си приличат много, ама много по доста неща, това което ги обединява, освен омразата са комплексите . Най - ги дразни Камелия и то е естествено - мъжете се притесняват от умни жени, кикитките и завиждат.
- защитниците на АНИ сме някак по- сдържани и в прогнозите , и в оценките, и в личните нападки, ние нападаме , ако сме предизвикани. Понеже тук трябва да се дискутира, няма лошо да си кажат мнението и хора, които са извън този бранш, но едно е мнение, друго е да си мислиш, че можеш да определяш правилата. Освен това се чудя какво ли прави един николасчо например по цял ден, той непрекъснато дава примери с апартаменти, къщи, разказва с ужас какво му се е случило "оня ден ", все неща свързани с имоти и които няма как да знае и да му се случват, ако не се опитва да се прави на брокер и понеже представа няма от тази работа, следват злобните му, втръснали на всички лозунги. А даже някои от мразещите агенциите го цитират, казват му браво, какво ли да мисля за тяхното ниво ?! Основните въпроси, повдигнати тук, са обяснявани безброй пъти, всяка от страните обаче си остана на позицията. "Оправете си къщичката" казват, питам - кой да я оправи ? Ние ли ? Ние ли да направим закон, който да защитава и нашите права ? Моята къщичка си е оправена, ако проверяващите решат, че с нещо нарушавам закона, да си свършат работата, но не е кикитката тази, която може да ми дава съвети, нали ? На всичкото отгоре към нея съм отправил доста въпроси, на нито един нямам отговор. Като обобщение за впечатленията си от коментиращите тази тема ще кажа - повечето от вас, вие дето ни мразите , всъщност ни завиждате. И повечето от вас страдат от сериозна интелектуална недостатъчност. Затова имам идея - че специалисти по имотни въпроси няма да станете е ясно, опитайте се поне да не мразите тези, които са такива.
Re: Брокерите да отговорят моля
12-10-2008 - 18:38:49
Quote

Ако си беше направила труда да прочетеш проектоправилника на ЕС, щеше да видиш, че всъщност, ние работим по същия начин.

Ками ти продължаваш с вицовете!

Аз предлагам след като сте ЕДИНСТВЕНИТЕ, които работите по ЕС правилата (защото друг незнам да работи по ЕС правилата), да направите една ПАРТИЯ на брокерите
Хем сте много, хем не обичате морни вода да пиете, хем вече и без работа ще си останете.
Та нека направим Всеко Брокер Депутат и Всеки Брокер Общинак та да вкарате цялата държава в ЕС правилата!!!

Какво ще кажеш???
Мисля, че има резон в моето предложение.
Аз обещавам да гласувам за вас. Най-малкото ще изпразним пазара от излишния баласт. А от родните ни депотати особена работа не съм видял, така че едва ли ще има разлика.

само дано тези бившите не станат брокери, че незная вече какво ще правим!

Re: Брокерите да отговорят моля
12-10-2008 - 18:47:58
Quote

В период на криза. Дефицит на пари. Свръхпредлагане на имоти
Сделките спадат. Разходите по самите сделки рязко се увеличават - обяснихме го защо. Независимо, че комисионната изисквана от продавачите се увеличава, независимо, че от тях се изисква допълнително да покрият часто от рекламните разходи, независимо от резултата печалбите на АНИ намаляват.
Първи от пазара излизат умните спекуланти и мошеници. (не приравнявам спекулант и мошеник). Пазара сам изхвърля по-малко умните.
След това от пазара излизат онези професионалисти, които не са натрупали достатъчно резерви (да речем - за да грабнат по-голям пазарен дял, не са изисквали комисионна от купувачите или проста са работили с по-ниска норма на печалба). Тези които остават, ще се състезават за вкяка сделка - но само за тези сделки, които сумарно покриват разходите!
Според Хуба Буба купувачите ще спрат да плащат комисионни - според мен ще плащат по-големи!
Да видим какво казва логиката!
Пазарът е станал далеч по несигурен. Тенденциите и величината на тяхното проявление са неясни. Прословутото "топ локацион" също! - "топ локацион" днес е едно, а утре друго, промяната на една автобусна спирка или настаняването на едно циганско семейство може да го промени. Цените са такива, че реално тези които могат да си ги позволят са само хора с високи доходи, а те рядко са глупци, дори да се мошеници. Въпросът е ще имат ли онези купувачи, които решат да платят комисион някакво конкурентно предимство пред онези които решат да си го спестят?


Не виждам как ще имат предимство тези които се съгласят да дадат комисионна. Според мен самите брокери ще премахнат комисионната само и само да прилапат дошлия клиент.
За Гърция не мога да коментирам нищо защото там манталитета е съвсем различен. Не е нито европейски нито като нашия.
Там е-бизнеса на дребно не върви, защото те свързват пазаруването с разтугане на локуми и клюкини с продавачите.

Аз коментирам за положението тук.

Когато видиш 2 оферти за един имот и в едната не ти искат комисионна на кой мислиш ще се спре клиента????

Ето, даже постваха снимки с брокери продаващи имоти по улиците накичени с плакати. Снимките не бяха от БГ но и тук ще стане така, въпрос на време е.

Я кажи за гърция една средна комисионна колко средни месечни заплати са?
Защото това съотношение според мен е доста съществено!

Re: Брокерите да отговорят моля
12-10-2008 - 18:53:52
dicho Написал:
-------------------------------------------------------
> Явно тази тема се оказа най - интересната, тук се
> включиха толкова много хора, а и не само хора, а и
> николасчо , прегледах я доста обстойно и
> установих следното -
> - враговете на АНИ си приличат много, ама много по
> доста неща, това което ги обединява, освен
> омразата са комплексите . Най - ги дразни Камелия
> и то е естествено - мъжете се притесняват от умни
> жени, кикитките и завиждат.
> - защитниците на АНИ сме някак по- сдържани и в
> прогнозите , и в оценките, и в личните нападки,
> ние нападаме , ако сме предизвикани. Понеже тук
> трябва да се дискутира, няма лошо да си кажат
> мнението и хора, които са извън този бранш, но
> едно е мнение, друго е да си мислиш, че можеш да
> определяш правилата. Освен това се чудя какво ли
> прави един николасчо например по цял ден, той
> непрекъснато дава примери с апартаменти, къщи,
> разказва с ужас какво му се е случило "оня ден ",
> все неща свързани с имоти и които няма как да знае
> и да му се случват, ако не се опитва да се прави
> на брокер и понеже представа няма от тази работа,
> следват злобните му, втръснали на всички лозунги.
> А даже някои от мразещите агенциите го цитират,
> казват му браво, какво ли да мисля за тяхното ниво
> ?! Основните въпроси, повдигнати тук, са
> обяснявани безброй пъти, всяка от страните обаче
> си остана на позицията. "Оправете си къщичката"
> казват, питам - кой да я оправи ? Ние ли ? Ние ли
> да направим закон, който да защитава и нашите
> права ? Моята къщичка си е оправена, ако
> проверяващите решат, че с нещо нарушавам закона,
> да си свършат работата, но не е кикитката тази,
> която може да ми дава съвети, нали ? На всичкото
> отгоре към нея съм отправил доста въпроси, на нито
> един нямам отговор. Като обобщение за
> впечатленията си от коментиращите тази тема ще
> кажа - повечето от вас, вие дето ни мразите ,
> всъщност ни завиждате. И повечето от вас страдат
> от сериозна интелектуална недостатъчност. Затова
> имам идея - че специалисти по имотни въпроси няма
> да станете е ясно, опитайте се поне да не мразите
> тези, които са такива.

Ти пък така отговори на въпросите ми, че никой не видя!!!
Гражданското общество само се грижи за интересите си и оформя правилата в които живее. Ти като типичен балкански субект си подреждаш нещата зад дувара а буклука го изсипваш пред вратата си.
За това цялата ни държава е опикана и вмирисана. Но за това пък си имаме чисти и подредени сараи
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.