Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Познаваме ли всъщност имотиТЕ и цениТЕ им?

Публикувано от Продавач 
Re: Познаваме ли всъщност имотиТЕ и цениТЕ им?
06-08-2008 - 16:36:36
Проблема на пруския свод е че датира от началото на миналия век!
Желязото отдавна няма свойствата които е притежавало преди 70г. а ти сам каза че именно то е носещата конструкция!
Именно заради това хората са измислили железобетона.... за да пазят желязото от корозия. Иначе 40 см. стена си е арно :]


п.п
много е готино когато хванеш да сметнеш цената на едно старо масивно строителство със стени от 30 см. по метода на изчисление на новото строителство.
Обикновено излиза че ЧЖП + тераса + стени + общи части + мазе = 600Е/кв.м.


Обаче как да му обясниш на клиента които се метка на новото щото било 800Е/
кв.м. и било "по-евтино"
Re: Познаваме ли всъщност имотиТЕ и цениТЕ им?
06-08-2008 - 16:38:08
Ами как няма да рухне...виновна е гравитацията а не вида на коснтрукцията и майсторските изпълнения вътре.
Знаете какво е домино ефект...при едно евентуално земетресение по Витошка ще се наблюдава ето този ефект. Първта рухнала ще събори всички останали по редичката! Разбира се застрахователите имат много тлъсти адвокати...
Re: Познаваме ли всъщност имотиТЕ и цениТЕ им?
06-08-2008 - 21:26:47
колко според вас е живота на ЕПК стоителството
Re: Познаваме ли всъщност имотиТЕ и цениТЕ им?
06-08-2008 - 22:05:47
дълъг в сравнение с панелките и 'новите' тухли
Hrabar/Продавач/Alximik
07-08-2008 - 11:48:42
Hrabar, eдно строителство за да е добро на земетръс трябва да е "гъвкаво", а не твърдо , каквам ти го като за непрофесионалист. Пруския свод , панелите са тези които най-добре поемат хоризонталната и верртикална компонента на земетръсните сили.

Да ти припомня ако не знаеш, че при голямото земетресение 37 година , в центъра на София с най-малко поражения е именно пруския свод, докато тухлените постройки са почти изцяло разрушени.

Инерционен момент има приятелю при голяма височина (ЕПК ) , а не при 5-6 етажните пруски и панели.
------------------------------------------------------------(
Продавач за сградата на леге си прав само в това че е пруски свод ,на снимките след това се видя ,че тя е била изтърбушена от вътре т.е. само вертикалните външни стени , без греди и нищо и пак е била здрава, естествено че като са и бутнали основата към Алабин ще падне , просто въздухът приятелю не държи !
Там не се правеше ремонт , искаше се сградата да падне. Ако си спомняш след това експертите казаха ,че за този тип стр-во ако не се правят такива идиотщини могат и още 100 години да изкарат .
---------------------------------------------------------
Alximik, проблемът на това стр-во е да не му се бутат стени , друг няма !
По какво приятелю се различава според теб железобетона от пруския свод ???
При пруския свод железните релси се обработват против корозия и се полагат в цимента, същото е и при железобетона , само дето там релсите се заместват със стоманени пръти . Колкото едните корозират толкова и другите. но за себе си съм убеден ,че тъй като повечето пруски са правени от западни архитекти е строено много по-качествено , отколкото при комунизма.
-----------------------------------------------------------
По отн-ие на възръстта в София си прави стр-во с пруски свод от около 27-28 година и е привнесено от Виена, Париж, Милано , където тези постройки са правени 40-50 години назад, т.е. те в момента на са на по 130-140 години . Да си чул да падат тези построики , аз не съм . Ако имаш възможност разходи се из тези столици и ги разгледай как изглеждат !






smoking smiley
АКТ 15
07-08-2008 - 15:43:09
avatar
АКТ 15 е създаден съгласно Приложение №1 от Наредба №6 за държавно приемане и разрешаване ползването на строежите в България. Това е документ между строителя и инвеститора, ако обектът е изграден чрез възлагане на стопанска организация или само от инвеститора, ако обекта се изпълнява по стопански начин. Комисия с представители на Инвеститорския контрол и на техническите ръководители по всички части АС, ВиК, ЕЛ, и т.н. установява съответствието на обекта с одобрените проекти и сметни документации, техническите изисквания и другите условия на договора. Отразява се и приемането на обекта от инвеститора за извършване на всичко необходимо с цел въвеждането му в действие. Инвеститорът може да откаже да подпише АКТ 15, когато има неизвършени или лошо изпълнени строително-монтажни работи, които увреждат здравината, сигурността, дълготрайността и естетиката на обекта, възпрепятстват правилната му експлоатация и замърсяват околната среда. След подписването на АКТ 15 инвеститорът носи цялата отговорност за опазването и поддържането в изправност на обекта до подписването на АКТ 16, който е документ на приемателната комисия на обекта.

АКТ 16 е документ, с който се приключва дейността между инвеститора, проектанта и строителя. Той е създаден по чл. 9 от Наредба 6 за държавно приемане и разрешаване ползването на строежите в България. Тази наредба урежда реда за приемане, т.е. за въвеждането в експлоатация на обекти, подобекти или отделни мощности. Тя определя задачите и дейността на приемателните комисии за установяване на недостатъците, появили се в гаранционния срок.
АКТ 16 се подписва между строителя, изградил обекта, инвеститора и приемателната комплексна комисия при определена степен на завършеност на строителството, регламентирана чрез законовата уредба. Завършените обекти с жилищно предназначение се приемат след изпълнение на всички строително-монтажни работи, включително и благоустрояването на околния терен. Допуска се възможността да се приемат на жилищни сгради с някои незавършени елементи, но е задължитено напълно да бъдат изпълнени следните стротелно-
монтажни работи: Изграждането на ЕЛ, ВиК, канализацията и топлоснабдяването (ако съществува в проектите); Цялостното завършване на общите части от сградата, включително измазване на калкани, хидро и топлоизолация, настилки и первази на терасите, зареждане с осветителни тела на стълбища, тераси, коридори и изби;
Изградените подходи с трайни настилки около сградата; Завършването на мазилки, подови замазки, монтаж и остъкляване на дограмата; Цялостното завършване на електроинсталациите с монтирани ключове, контакти, прозвънени и заредени слаботокови инсталации (звънчева, телефонна, радиоозвучителна, домофонна, телевизионна и други според проекта); Изпробването на водопроводните инсталации и зареждането най-малко с една канелка и отводнена мивка, и една тоалетна чиния с промивно казанче. След подписването на Протокола собствениците получават разрешение за ползване и ключове за своите жилища. Понякога между получаването на АКТ 15 и АКТ 16 в жилищни сгради в София преминава един доста дълъг период от време в който сградите се вижда, че са завършени, но са празни и това създава впечатлението, че не са продадени...

Скоро още...

Колегите брокери и всички останали съфорумци - моля пишете повечко полезни неща.
Дайте да не се препираме поне в тази тема :ami:

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Познаваме ли всъщност имотиТЕ и цениТЕ им?
07-08-2008 - 16:16:05
Знаещ,
Това за гъвкавите и твърдите сгради...е малко в страни от темата, не искам да коментираме чиста стоманена коснтрукция(в пъти по гъвкава) от стоманобетонна. Да делим стоманобетонните сгради на еластични и твърди е малко смешно! Пак казвам това е друга тема(може да засегнем и дървеното строителсвто като споменахме за гъвкави сгради). Не знам какъв си по професия но ако си строителен инженер нещо май не си посещавал строителна динамика. Имаше една формула според която една сила е равна на масата по ускорението, тя се учи и по физика в средният курс. Ами като дойде ускорението, колкото по-малко маса има толкова по-малка F имаш от там моментите в конструкцията са по-малки и т.н. Това е основен момент в противоземетръсното строителство. За това от противоземетръсна гледна точка е най-добре да се зида с газобетон по фасадите и вътре прграждане с гипскартон...колкото по-малко маса има толкова по малки са инерционните усилия. А това, че в една 5-6 етажна сграда преместванията->усилията/моментите са по-малки отколкото в едно ЕПК е така...за това и ЕПК е само със стоманобетонни стени за да, поемат тези стени въпросните усилия. Относно пруският свод...1937 година вероятно повечето сгради с подобна конструкция са били нови...Не казвам, че това нещо ще се срути...обаче от 1937 до сега знаеш ли що нещо е изкъртено в тези сгради. Като видя в една такава сграда да вилнее бригада мургави работници с къртач и ми става лошо!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-08-08 10:07 от hrabar.
Re: Познаваме ли всъщност имотиТЕ и цениТЕ им?
07-08-2008 - 22:56:14
avatar
Продавач Написал:
-------------------------------------------------------
> "Относно пруският свод...1937 година вероятно
> повечето сгради с подобна конструкция са били
> нови..."
>
> И аз така смятам сега 70 години по-късно при едно
> земетресение предполагам нещата не биха стояли
> като на времето...

Не мисля. Стига на не са изтърбушвали безогледно партера. И ако трябва да бъдем точни, повечето са строени още през 1922-1925г. Преживели са и земетресения, и бобардировки. Строени са с много акъл....


Re: Познаваме ли всъщност имотиТЕ и цениТЕ им?
07-08-2008 - 22:59:16
avatar
Така е, но да ти кажа добре, че след Стражица не е имало друго сериозно земетресение... Иначе съм виждал дюшаме слагано около 1930г. в такъв апартамент и не беше мръднало дори фуги нямаше...направо ми скри топката.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Познаваме ли всъщност имотиТЕ и цениТЕ им?
08-08-2008 - 10:22:46
Ами това е моето мнение. На мен Обследване на строителни конструкции ми е чел доц. Марчоков...едва ли има човек, който да е по-запознат ПРАКТИЧЕСКИ със старите сгради по центъра(доста от преустройствата са по негов проект). От него знам лафа за домино-ефекта, който е много вероятен по Витошка. Тези магазини отдолу и масовите къртения там могат златни да им излязат на собствениците.
Между другото още нещо много интересно ми е казвал. Навремето, когато евреите са си строяли къщите по центъра(например сградата в която до скоро се помещаваше футболният съюз е точно стара еврейска къща) са гледали да спестят от където може. Тогава някакъв търговец внесъл уж "арматурна стомана" и подбил цената значително...количеството било изкупено почти цялото от въпросните евреи...оказва се обаче(това се знае сега), че тази стомана е с толкова малко съдържание на въглерод, че имало изключително ниски якостни характеристики...обясняваше, че едно парче арматура не било проблем да бъде огънато с голи ръце дори от жена!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход