Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Статия от Инвестор

Публикувано от Joan 
Статия от Инвестор
12-03-2007 - 18:16:57
"България трета в света по най-бързо растящи доходи за 2007 г.
12.03.2007 17:30"

[www.investor.bg]




Re: Статия от Инвестор
12-03-2007 - 18:54:41
във въпросната статия се набива на очи една страна Литва
известна от тукашния форум, какво ли става там?
Капитал



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-03-12 19:01 от kamikadze.
Re: Статия от Инвестор
12-03-2007 - 18:55:27
там има голяма опасност от рецесия вече и валутата им спада



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-03-12 19:02 от kamikadze.
Re: Статия от Инвестор
12-03-2007 - 18:55:50
[



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-03-12 19:01 от kamikadze.
Abu
Re: Статия от Инвестор
12-03-2007 - 19:23:14
Joan,
добре че си ти, да постваш такива статии, щото иначе хич не ми се четат. Забеляза ли в "още на тази тема" за АДСИЦ? Каква "доходност" вадят и кой чии пари им налива? Значи обяснението ми за покупките на двойна цена и опирането на пешкира от пенсионните фондове (то беше за Начев) не е чак такава фантастика. А по твоята статия ще отбележа нещо, което авторите са пропуснали - доходите ако се увеличават с 6-7%, то цените ги изпреварват с още толкова. И моля, не ми давай статистика от "потребителската кошница". Ние по-добре знаем за какво си харчим парите и кое колко е струвало миналата година, колко тази.
Сещам се и за друга подробност - висшият мениджмънт на първенците в таблицата сигурно е няколко пъти повече от българското население. В Бг и с 50% да им увеличиш дохода, отражението на икономиката ще е същото. Затова съм съгласен с цитираните от Начев американци, дето твърдят, че увеличението на населението и забогатяването му са фактори за поскъпване, ама отчитайте и мащаба. На село със сто къщи купили петима англичани и Хоп! - 50% поскъпване! Същите 5% в София може и да не се усетят толкова, ама в един китайски град петнайсетина милиона хич пък няма да се усетят.
Re: Статия от Инвестор
12-03-2007 - 20:43:18
Джоан,

Значи 6% от 250 евро (някой да има по-високи официални данни за заплатите на специалист?) са 15 евро повишение на месец, 180 евро на година.
За 10 години може би ще можеш да си купиш една тераска - в панел преполагам, за тухла няма да стигне.
А повечето хора просто ще ги изживеят на една вечеря в ресторант.

Висшия мениджънт (номенклатурата де) е друга работа, те могат да си раздават колкото си искат, а и не вярвам това дето си го дават да влиза в статистиките въобще.

Ако това ще са темповете на растеж на доходите в Бг ( то май се визират номиналните повишения, макар че преводача е подхвърлил в първото изречение "реални доходи", което може да се разбира изчистено от инфлацията, но ме съмнява - толкова нескопосан асемблаж изглежда ), не виждам тези огромни очаквания натоварили цените на НИ, скоро да се сбъднат.
Май все пак ще гърми балона...

Re: Статия от Инвестор
13-03-2007 - 07:21:02
Къде ги тези хора дето работят за по 250 евро на месец? Не се водят на работа, а работят. НЕ мислят как да прехвърлят отговорност, а работят. Нямат друга работа извън тази за 250 евро и се одават изцяло на нея...
Re: Статия от Инвестор
13-03-2007 - 09:39:05
Ей, че голям отзвук - неочкавано smiling smiley

Abu - мернах я и я постнах, защото ми направи впечатление в светлината на дискусиите тук и по специално - на 4ovek, на когото за заплатите/доходите в строителството вярвам. Цитираните числа в статията няма да коментирам, защото около мен виждам доста по-голямо нарастване, и то не на мениджърско ниво. Съгласна съм с човек - ако искаш да имаш свестни работници/служители, трябва да има даваш прилична заплата, която да им позволява нарастване на стандарта въпреки инфлацията. Ако не можеш, просто загиваш като работодател или пък търсиш внос на работна ръка. Което не знам дали решава проблема със "свестността".

Но пък може други хора да имат други наблюдения - явно зависи от средата или пък е случайно, не знам.

Не мога да коментирам и други статии в Инвестора, защото не съм ги чела. Тази специално ми се стори от сериозен източник, затова я прочетох, но може и да бъркам.

Цитат: ". Затова съм съгласен с цитираните от Начев американци, дето твърдят, че увеличението на населението и забогатяването му са фактори за поскъпване, ама отчитайте и мащаба. "

Къде Начев е цитирал американци - това бях аз smiling smiley в пост до него, 'щото ми направи впечтатление като просто и ясно обяснение на всички засукани икономически термини smiling smiley Но аз там по-скоро бих наблегнала на увеличаване на хората (в София, подчертавам), отколкото на забогатяване. Нямам наблюдения меракът за София да е стихнал, поне в близките години не го виждам това.
Re: Статия от Инвестор
13-03-2007 - 09:49:59
Kobe,

Не знам ти откъде си черпиш информацията за специалистите и заплатите им в БГ (вероятно от официалната статистика), но ще ти кажа, че съвсен наскоро търсихме технически секретар (момче за всичко, ако щеш), но с изискване за образование и език, и най-ниската оферта, която получихме от незвършили още студенти, беше 500 лева чисто, без данъците. 3/4 от кандидатите бяха от провинцията и имаше даже приказка от сорта "наемите растат, аз трябва да си плащам наема в София". Не го попитах "ако не можеш, защо стоиш тогава?"

Иначе за статията - не знам, предполагам, че са реални доходите, поне би следвало да бъдат в светлината на изнесеното, иначе е безсмилсено изобщо да се пише. Но не знам методологията, пък и не ме вълнува толкова.

И не смятам, че статията дава "огромни очаквания натоварили цените на НИ", нито пък аз самата мисля така. Но увеличението на доходите е факт, според мен, вече доколко е "над инфлацията" и доколко е фактор за увеличение на цените (в смисъл съществен) - това не бих се наела да кажа.

Винаги съм застъпвала тезата, че специално за големите градове и София по-тежък фактор е миграцията, отколкото доходите (без да ги подценявам).
Re: Статия от Инвестор
13-03-2007 - 10:43:57
Камикадзе, Литва е във валутен борд отпреди нашия, в ЕРМ3 са от доста време и тая година за една бройка да влязат в еврозоната(да приемат еврото заедно със Словения), но не успяха да докарат на ниво инфлацията, ако се не лъжа, няма там падане на валутата, не се бъркай.
А дали са в рецесия.... Това не зная.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход