Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Статия от Инвестор

Публикувано от Joan 
Re: Статия от Инвестор
16-03-2007 - 11:28:48
global,

Виждам, че продължаваш да бъдеш в явна конфронтация с мен, на което най-добрият отговор би бил мълчанието. Това е и което ще се случи след настоящия ми пост. В момента, обаче, въпреки съзнанието за това „най-добро”, смятам, че е редно да защитя написаното от мен, макар и с малък коментар.
Това, че не разбираш или не приемаш моя светоглед си е твой проблем – моля, нека си остане само твой.
Благодаря за оценката ти „и много брак” - мисля, че съм нормален човек и тук не пиша художествена проза или не се явявам на тест (още по-малко пред непознати като теб), на който ще ме оценяват колко съвършено, качествено или успешно излагам доводите си.
Никога и никъде не съм писал, призовавал или налагал становище, че ще водя политическа, физическа или прочие борба. В този смисъл упрека, че мястото за подобни изказвания не е тук, е нелеп – аз съм аполитичен, но това разбира се, няма как да го знаеш. Therefore, на твое място не бих правил global-ните си заключения за човек, от когото не си видял и частица на живо.
Обидно е да говориш за някаква спекулация с морала от моя страна – приемам думите ти като свободно хвърлени в пространството, т.е. неподкрепени с никакви реални аргументи.
А за явно „богатият” ти опит с „такива като мен”, разбира се, няма какво да кажа. Наистина е впечатляващ, съдейки по реакциите ти – уж не трябва да ми се обръща внимание, но все пак ми обръщаш smiling smiley
Ценя откровеността, много повече, отколкото схематичното ти възприемане на личността ми може да допусне. Желанието ми е да не постваш повече коментари, адресирани до мен, ок? – просто защото не обичам да контактувам с предубедени и втренчени в собствената си правота хора.

П.С. Извинения към автора на темата, за леко обострения тон на горенаписаното.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-03-16 11:29 от Motion.
Re: Статия от Инвестор
16-03-2007 - 11:57:15
Joan,

... Вижда ми се странно, че търсиш някаква задължителна връзка между това да застъпвам и отстоявам тезата за социална справедливост от една страна, и от друга – онзи комунистически девиз. Бих казал, направо ме фрапираш с това си изказване.
И какво означава това „Какъв модел на обществени отношения си измислил ...”??? Откъде накъде трябва да съм някакъв философ, учен, общественик или политолог, за да измислям нов социален модел, който да бъде приложим в практиката??? И кога съм претендирал за подобно нещо.

Тъй като съм диалогичен тип човек не бих искал да оставя непълен своя отговор и ще кажа още няколко думи – от познатите ми и съществуващи до момента политически идеи, към които неведнъж съм изтъквал индиферентност, и тъй като ти много би искала да посоча някоя winking smiley бих назовал единствено социалната демокрация.

Надявам се, че няма да поискаш то мен, по подобие на един човек във форума, да пояснявам, че не е нужно да съм политически субект, за да се самоопределям като човешко същество, което има будно съзнание, и даже го използва winking smiley
Та за попитаното от теб – за какво се боря ... Нарочно написах, че посочвам като сравнително подходящ модел социалната демокрация, в която лично за мен става дума за:
- парламент, който има маломерен състав, избира се на мажоритарен принцип, и чиито членове могат да бъдат отзовани по всяко време при наличието на недоволство от страна на техните избиратели;
- изпълнителна власт, която не обслужва (в прекия и всякакъв друг смисъл на този глагол) бизнеса, а само осигурява нормални условия за неговото развитие;
- социална и здравна системи (като част от предходното), които са адекватно обвързани с доходите и възможностите на населението;
- обективен и ефикасен контрол (в т.ч. и съдебен)за дейностите във връзка с всичко горепосочено.
Толкова мога да кажа по „политическите” измерения на въпроса.
И позволи ми пак да го повторя – аполитичната ми същност няма как да има афинитет към политически теории, модели и всичко, свързано с тях, затова ако изложението ми е било твърде семпло и недостатъчно за това, което искаш да узнаеш – sorry smiling smiley

Въпросът за лидерите беше засегнат в контекстта на конкретна тема, но нито за момент (лично аз) не съм ограничавал неговата валидност въобще. Смятам, че това се подразбира winking smiley С какво лидерството по отношение на усилията за опазване на Природата е по-различно от лидерството в един голям екип например? Риторичен въпрос.

За свободата и парите вече писах достатъчно, не мисля, че имам какво да добавя.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-03-16 11:58 от Motion.
Re: Статия от Инвестор
16-03-2007 - 12:49:14
Motion,

За девиза споменах, защото смятам, че той някак съвместява в няколко думи идеята на утопичния социализъм - нали по този начин бе организирано обществото на Острова на Томас Мор (доколкото помня) и цареше равенство и социална справедливост (в главата на автора, де smiling smiley). В този смисъл ако не вярваш, че това е възможно, знчи не вярваш, че е възможна социална справедливост. Така го възприех аз.

Разбрах за какво се бориш всъщност - по едно време реших, че искаш смяна на системата. На мен ми се струва, че от толкова смени съвсем ще ни дойде нанагорно smiling smiley, пък и начесто ни се случват - все пак 50-60 години нищо не са от гледна точка на развитието на обществото. Та хайде малко да починем smiling smiley

Мда, това дето изпълнителната власт да не обслужва бизнеса, то е от сферата на утопиите, според мен smiling smiley За социалната и здравна системи - също. Как тогава според теб ще бъдат лекувани например братята роми? А нали са 1 милион избиратели. И откъде ще се вземат парите им за помощи? Това за контрола и то така - не знам този въпрос някъде да е решен ефективно. "Who will guard the guards themselves? (quis custodiet ipsos custodes?)" - Juvenal, Roman poet & satirist - както виждаш, още древните римляни са се сблъскали с това неразрешимо противоречие smiling smiley

Та все пак за мен е хубаво като се боря за нещо, да знам, че поне е осъществимо на практика. За всички тези неща, изброени от теб, никак не съм убедена. Но дано ти излезеш прав smiling smiley

Имам предложение - нека прекратим тези идеологически разговори, че дикусията пак ще завлезе.
Re: Статия от Инвестор
16-03-2007 - 19:57:49
охооо жоанке, май си си намерила друг с който да си поспорвате. съвета ми към него е следния - не плюй срещу гьонсурат, щото той само ще ти каже "дъж вАли".
А към теб жоанке мога само да ти кажа - много говориш нищо не казваш, ама толкоз нищо че и за политичка не ставаш. Ама то в последното си се убедила лично winking smiley
Re: Статия от Инвестор
16-03-2007 - 21:16:25
Българската нация изчезва. След едно поколение българите ще са по-малко от 5 милиона. На наше място в родината ни ще се настанят азиатци и африканци. Това предвижда проучването на ООН за населението в света, публикувано вчера. Според реалистичната прогноза в него през 2050 г. населението ни ще намалее с 35%, което е най-високият процент в света. Ще сме по-малко от 5 милиона. Има и по-лош вариант - да се стопим наполовина и да станем само 4 млн.
Re: Статия от Инвестор
28-03-2007 - 11:27:09
Re: Статия от Инвестор
28-03-2007 - 14:48:10
Жива торпилке,

Според посоченият от теб линк в другата тема към статия от 26 март (bloomberg.com), цитирам пак:

"Contrasting Figures

The figures contrasted with reports last week showing a gain in housing starts and an unexpected jump in home resales. Existing homes make up 85 percent of the market"

last week - миналата седмица, значи, средата на март. Ако е вярно, това ще се отрази в индекса на Standard & Poor's за март, т.е. ние ще го знаем през май. А индексът на Standard & Poor's от статията в Инвестор е за януари. Мисля, че е рано още да се каже какво е положението.

Освен това от същото място: "New-home sales are considered a more timely gauge of the housing market because they are recorded when a contract is signed. Most sales of existing homes are counted when a contract closes, usually a month or two later." Значи, индексът за януари отразява сделки и цени на стари жилища от ноември м.г. горе-долу.

Няма да коментирам какво рязко падане на цената е 0,7 % на годишна база. Най-рязкото е за САЩ (с изключение на 1994), но това е на практика задържане на цената. Рязко спадане се приема обикновено над 15 % номинално на годишна база.
Re: Статия от Инвестор
28-03-2007 - 15:11:27
Някои хора четат и тълкъват нещата , както дявола Евангелието spinning smiley sticking its tongue out
Не зная колко е сериозно състоянието на американския пазар, но в новините на СNN все по-често се говори за криза на пазара. Дали пък CNN не са някои паникьори! confused smiley
Re: Статия от Инвестор
28-03-2007 - 15:34:42
Joan, аз имам един въпрос (теоретичен само). Спекуланти с НИ има и в Бг, със сигурност има и в САЩ. АКО (теоретично само) спекулантите решат че сме стигнали плато и следва наклон надолу, според теб какви ще са първите (краткосрочни) ефекти върху пазара и у нас и в САЩ?
Re: Статия от Инвестор
28-03-2007 - 16:14:35
когато фактите говорят и Господ мълчи

само Иванка говори :}

аз няма да се впускам в спорове само ще добавям още статии за САЩ и Европа
щото скока на цените не дойде с 01.01.2007 и сега говорим че щели да са скъпи щото в Европа и САЩ били скъпи. а давидим там като станат по-евтини какво ще измислят... smoking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход