Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Българският лев...

Публикувано от Dimitrovski 
Re: Българският лев...
31-03-2008 - 04:06:09
javor Написал:
-------------------------------------------------------
> Прощавай те,може да не съм разбрал всичко?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
ами Quincunx е в час повече от теб и мен,взети заедно.говоря специално за трейдване и борсови похвати.
ако не го мързи може да ни светне за тва -онова.
Re: Българският лев...
31-03-2008 - 04:11:04
Имах предвид че подлежащия индекс не е нужно да е ЕТФ, просто нещо достатъчно ликвидно за да може да има смислени котировки и относително бързо и безпроблемно ценообразуване.

Фючърсите са договори за бъдещата стойност на индекса, докато индекса си е сегашната стойност. За това се опитах да дам пример как един некапитализиран, композитен индекс (БТХ в Австрия) и неговите деривати могат да подействат на истинския пазар в България. Да речем че съм фънд мениджър и искам да спекулирам шортвайки българската борса. В БГ няма ликвидност а и не може да се шортва, затова си продавам фючърса на индекса. Цената на фючърса ще падне, докато тази на индекса ще е непроменена защото инвеститорите в акции не ги е грижа за мен или просто са на различно мнение относно бъдещето на пазара за момента.

Обаче, ако не съм само аз а всички масово решат да си шортнат БГ за всеки случай продавайки фючърсите защото са най удобна и може би единствена алтернатива за достъп до българския пазар и неговото шортване, тогава вече става проблем -- имаш сигнал че хората с парите са шорт на България. Ще кажеш, и какво от това, нали няма начин как да мръднат истинския пазар, нека си изчакаме падежа и ще си затворят позициите на загуба. Ние няма да им даваме да шортват, ще го издухат накрая (феномена се нарича нон-кънвърджънс).

Да но има и други фактори, колкото и да се надяваме че сме изолирани и независими: аз съм си направил сметката за да почна да продавам фючърса. Месец преди това съм закупил постепенно, внимавайки да не вдигам много цената големи позиции в подлежащите акции, от Софийска борса, или съм ги спазарил на блокове от някой фонд. Сега ако поискам, продавам бързо и наведнъж - пазара и неликвиден, цената се срива, индекса пада, и излизам на печалба. Шортването може да е забранено, ама продаването, за щастие още не е.
Или още по-ероятен сценарий, аз съм чуждестранен инвеститор, закупил много акции в БГ и искам да се хедж-на - продавам индекса. Сега вече наистина мога да си правя каквото искам -- да речем краткосрочна манипулацийка. Продавам малко акции, цената пада, фючърса ми прави ного пари защото е маркд ту маркет, затварям си позицията като пич купувайки по време на падащ основен пазар (не би трябвало да е проблем, признавам си че го асюмвам) и след това си купувам акцийките обратно...

Единственото неизвестно, както и двамата заключихме, е дали ще има ликвидност на пазара за гючърсите и опциите на индекса. Това е функция от това кои ще са играчите. Факта че индекса се отваря в Австрия е показателен че най вероятно ще са инвестотори със съществуващи вече реални интереси в БГ. Те в момента са в менгеме, седят и гледат как пазара пада, без да могат да продадат защото ще падне още и се тюхкат какво ще стане като фалират банките. Ех ако имаше начин да се застраховат без да трябва да се занимават с измислената ни борса...Хммм, фючърси може би....Ама кой ще ги купи??? Ами някой който си мисли че няма как да падат цените и са изолирани ...Защо ли да не пуснем и един доклад от Виенския икономически институт че на България може да и се размине кризата....

Може би си издадох слабоста, но и аз си падам по конспирации..особено ако не са съвсем налудничави...
Re: Българският лев...
31-03-2008 - 04:57:04
пич-тва е гениално.въобще не съм задълбавал толкова.
но пак излиза проблема за който споменавах,а и ти го казваш-ликвидност.
на кой ще си продадеш фючъра?в случай на шорт?ако го пуснеш и после продаваш на бг борсата и индекса падне-ако няма кой да сключи фючър контракт с теб в/у индекса?

дай да хвърлиме поглед на ривърс-когато планината не ще да отиде при мохамед-мохамед отива при планината:

може би има обратната възножност за хеджване на твойта теория-при случай на фючър ,залагащ от твоя страна покачване на индекса- веднага ще захапят тарикати да шортват.тогава ликвидност колкото си искаш......
обаче трябва да имаш сериозна сума да вкараш в тези компании на бг борсата,за да ги покачиш моментно.
и в случая конспирацийката ще е в бг медиите-добра новина ,свързана с тези компании,белкем отчаяните инвеститори захапят и те се качат на хорото.

Re: Българският лев...
31-03-2008 - 05:43:20
Планът е готов значи... Сорос ряпа да яде.

Сега сериозно, за съжаление вече съвсем ме домързя, а и е време за Family Guy.

Лека
Re: Българският лев...
31-03-2008 - 05:49:40
лека и от мен.утре дай на лични,да не пълниме със спам форумите.
Re: Българският лев...
31-03-2008 - 14:29:09
Асен
" лека и от мен.утре дай на лични,да не пълниме със спам форумите. "

Асене, не е спам - та стига с тия лични, ако не е лично - такива като мене от къде ще се образоват? Макар и да не държим да ставаме специалисти в борсови операции или операции със ценни метали и валута, все пак ни се ще да знаем на къде духа вятъра.
Единственото заключение, което мога да си направя от писанията на quincunx , е че по големите играчи си търсят формула за успешно измъкване от българската борса или най-малкото да определят такта на хорото даже и когато тя отказва да играе.
Така ли е?
Ако искате може и да се смеете, но моля за отговор.
Re: Българският лев...
31-03-2008 - 14:35:05
И аз се опитвам да схвана нещо тук.
Re: Българският лев...
31-03-2008 - 15:07:26
След 3 месеца да речем или до края на годината какво мислиш ще стане?
Re: Българският лев...
31-03-2008 - 20:02:06
goro Написал:
-------------------------------------------------------
> Асен
> " лека и от мен.утре дай на лични,да не пълниме
> със спам форумите. "
>
> Асене, не е спам - та стига с тия лични, ако не е
> лично - такива като мене от къде ще се образоват?
> Макар и да не държим да ставаме специалисти в
> борсови операции или операции със ценни метали и
> валута, все пак ни се ще да знаем на къде духа
> вятъра.
> Единственото заключение, което мога да си направя
> от писанията на quincunx , е че по големите
> играчи си търсят формула за успешно измъкване от
> българската борса или най-малкото да определят
> такта на хорото даже и когато тя отказва да
> играе.
> Така ли е?
> Ако искате може и да се смеете, но моля за
> отговор.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Горо,правилно си разбрал.
по принцип чуждите спекуланти,виновни за балона на бфб избягаха още при обръщането на тренда в началото на ноември.на много хора им е ясно,кво щеше да стане,но не и на тези ,на които трябваше да им е ясно-държавните счетоводители,дето са се докопали до управителния съвет на борсата......
държавна борса със чиновник за управител....нямам думи.

аз лично не мисля,че има още чужди играчи,или ако има,те не са играчи....
може да има сериозни инвеститори,които не са играчи,а са се интересували в специален отрасъл от бг икономиката с цел-влизане на пазара ни.
те, разбира се, вече съжаляват за грешката си и се чудят как да скубнат.
бг борсата не е с голям обем и при падане-бягане няма.да речем,че едикой си е изкупил 20% от едикоя си компания на бфб.ако иска да продаде,а няма купувачи-трябва да смъква.и да продава много постепенно.или-пусне ли голяма част от акциите си,ще срине цената.
така че пичовете са в шах-не могат да продадат,а почнат ли да продават-правопропорционално на броя акции в продажба им пада и цената.
или нямат алтернтива-знаят,че трябва да бягат,но побегнат ли-става шоу.

аз на такава борса и викам скучна,но безсънна.бавно и постепенно падане.до момента на кулминацията,когато почва играта на нерви-при по голям срив стадото побегва,а тия големите точно от тва ги е сртах.да не подплашат стадото.

малко в страни от темата,макар и да има връзка.разликата между математик,анализатор и професионален анализатор:

както и преди ви казвах-в бг са математици.когато излезе новина или нов продукт,те не се замислят в неговия смисъл и цел,а веднага почват да пресмятат безмислени индекси и формулки по него с цел да открият топлата вода.и си мислят,че са гениални,след като изпишат 10 страници с безмислени сметки и анализ на подадената информация,но самочувствието и липсата на опит им пречи да прогледнат.

анализатор-той знае как да погледне над новината/продукта,както и да свърже краищата-защо е такава новината,вързва ли се с макроикономическите показатели и какво следва,ако не се вързва,или ако се вързва.както и да открие по какъв най добър начин да се възползва от нея.

професионален анализатор-в света постоянно излизат новини,дезинформиращи или реални,продукти както и трябва мощно следене на макроикономическите данни.
и докато истинския анализатор може да анализира зададените данни и тяхното бъдещо материализиране,той бърка в това,кои новини да пробере.те са прекалено много и не могат да бъдат следени всичките.
тук идва и професионалния анализатор-той може да пробере точните новини и да изследва само тях,като спести време.а времето в тези маркети е от огромно значение.не се ли светнеш навреме-друг вече се е светнал и кеширал,тва което и ти си видял,но си се забавил.

за тва,Куинскънкс,при излизането на този индекс веднага го е захапал и осмислил.като го даде във форумите-и аз казах-хора,тва е интересно,дайте да мислиме над него-може да откриеме нещо.
обаче той вече го беше открил.за тва му правя евалата-той е професионалист-взима веднага и налучква точната новина,както и разнищва смисъла й.

според мен индексът няма такъв голям смисъл.за такова нещо,за да вземе интерес за трейдане-трябва да сме в бул маркет.както например румънците-индекса там е вкаран 2006 година.ако и ние бяхме направили така-тогава по има смисъл.
да не говориме за фучъри и опшъни.те ще са още по безинтересни.
тогава идва въпроса-след като фючърите няма да са интересни,защо ще се правят?
и тука влиза теорията на Куинскънкс-а дали фючърите не са с цел измъкване от бг маркета на австрийски инвеститори?
или хеджаве на индекса срещу масови разпродажби в бг,с цел по малка загуба?
и после-дали и ние може да се възползваме от тази ситуация,и ако може,как?
аз съм съгласен с него-тва е непоклатима логика.
и ще разберем рано или късно.
как ще разберем.
когато въведат фючърите на би ти екс на австрийската борса-ще се появят шорт предложения.ако някой случайно купи опшън,с надеждата,че бг борсата ще скочи,веднага ще бъде разочарован-тези продали му го,веднага ще пуснат разпродажби на компаниите от този индекс в бг.и чрез загубата от продаването на акции в бг,с цел излизане от борсата,до някъде ще ги покрият от австрийската борса.

или-ако има сключен контракт-той веднага ще рефлектира с падане на бг борсата.

Горо,хора като Куинкънкс трябва да ги коткаме да седят при нас по форумите.не са много бгетовците като него.в инвестор.бг са много зле.
не само тези в бг,ами и бгетовци в чужбина.чел съм ги и никога не съм попадал на нещо,което е интересно или може да се научи.
тук в тези форуми има хора,от които могат да се извлекат важни данни и прогнози.според мен тва е форума с най много информация в бг.
както ДжулианоДжи-той ми отвори очите за много работи,които стават в бг,но не откривах смисъла им.така и Джулиъс-та имат важни данни за бг,които трудно ще ги намериш другаде.Джулиано даде доказателства за контраст м/у данните на бнб и реалните.

важно е да се мисли и да се развива логиката.а най лесното за тва развитие е, като спориш или слушаш по добри от теб.
изключително се радвам за появата на Куинскънкс .с разъждения и задълбаване се развива логичната мисъл и дори и да не откриеме топлата вода-за в бъдеще тва ще е много полезно за всеки един от нас.
Re: Българският лев...
31-03-2008 - 22:35:30
Julius,като писах,че среброто е кат имах на предвид това,което се пише по статистики а и преди месец,като се поръчваха сребърни монети не се чакаше сега,някои въобще не ги предлагат вече а за това което се предлага се чака над 3 седмици.В Немския eBay се случва да купуват сребро по-скъпо от цената в Банката.Последното и за мен е необяснимо,но факт.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход