Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Построяване на НЕО - Възрожденска къща

Публикувано от Geto 
Re: Построяване на Възрожденска къща
11-02-2009 - 21:53:56
Значи преди да питам-малко обяснения.Основите на къщата са каменни.Демек до нивото на пода на етажа всичко е каменна зидария,която е скрита както и всичко останало след измазването на къщата в началото на 60-те.Зидарията е много плътна.Използван е камък какъвто има в изобилие в местност близо до селото.Във фугите между по-големите камъни са влагани по-малки ,а всички те са слепвани с ,да го наречем с кал,но по-скоро това е някаква глина защото е много твърда.Дабелината на зида е около 60-65см.Върху каменните основи ,които на практика са и стени на приземния етаж ,от край до край по дължина е поставена дебела греда /около 45x45/ дълга 12 м.наричана по този край "кен".Той лежи в двата си края в средата на по-късите стени и е подпрян от четири дървени колони.Кенът носи цялата къща на практика .Върху него -напречни греди.Върху тях нещо като плет измазан с глина за под.Конструкцията нагоре е от греди сглобени под ъгъл и между тях зидария от тухлички.Простете за невежеството тази конструкция сигурно има някакво име-може би паянта -не знам.Нагоре каратаван и покрив.Приземният етаж преди ,когато фамилията ми е имала животни е бил използван за дам,където са се отглеждали едрите животни-воловете и конете.В последствие се е превърнал в мазе-голямо и прохладно.Пода е пръстен."Слонь"-/произнася се като на руски с мягкий знак/ наричат тук тази да кажем тераса издадена напред .Тя беше изцяло дървена преди да я направят каквато е сега през 60-те.Дървен беше и парапета и.За щастие са запазени снимки от които се вижда как е изглеждала къщата през 20-те и през 30-те години.Външно смятам да я върна към вида и при построяването и.Смятам да сваля настоящата мазилка и да оставя камъка от приземния етаж неизмазан ,а нагоре след външна изолоция /защото стените на етажа са тънки ,вероятно за да са леки/ да и върна белия цвят.Въпросите ми ще са да кажем върху това как да преработя пода така ,че да заменя съществуващия и до сега и бих казал в добро състояние пръстен под с оглед на това,че е необходимо да изградя една или две бани за петте стаи.Чудя се как да запазя стила на прозорците които отвътре са с вертикални метални пръчки и които ми се струва ,че придават до голяма степен чара на къщата.Дърводелците ми предлагат все варианти отварящи се навътре,но така трябва да изчезнат решетките.Мислил съм и вариянти с PVC дограма-едно от нещата ,които произвеждам е именно това.Но с оглед на малките размери на прозорците и дебелината на профилите биха се получили доста груби изделия отварящи се навътре и пок без решетките на които ,кой знае защо държа.Та така.Въпроси ще имам много и за двора4.7дка/тук всички дворове са големи 3-4-5 дка/ и за сайванта /около 120 кв.м./.
Пък и мохабета тука е хубав.Стягайте се - иде Трифон Зарезан-да го посрещнем и зарежем както подобава. *drunk*
Re: Построяване на Възрожденска къща
11-02-2009 - 22:24:06
avatar
gradinarya Написал:
-------------------------------------------------------
Въпросите ми ще са да кажем върху това
> как да преработя пода така ,че да заменя
> съществуващия и до сега и бих казал в добро
> състояние пръстен под с оглед на това,че е
> необходимо да изградя една или две бани за петте
> стаи.Чудя се как да запазя стила на прозорците
> които отвътре са с вертикални метални пръчки и
> които ми се струва ,че придават до голяма степен
> чара на къщата.Дърводелците ми предлагат все
> варианти отварящи се навътре,но така трябва да
> изчезнат решетките.Мислил съм и вариянти с PVC
> дограма-едно от нещата ,които произвеждам е именно
> това.Но с оглед на малките размери на прозорците и
> дебелината на профилите биха се получили доста
> груби изделия отварящи се навътре и пок без
> решетките на които ,кой знае защо държа.Та
> така.Въпроси ще имам много и за двора4.7дка/тук
> всички дворове са големи 3-4-5 дка/ и за сайванта
> /около 120 кв.м./.
> Пък и мохабета тука е хубав.Стягайте се - иде
> Трифон Зарезан-да го посрещнем и зарежем както
> подобава.

Моята къща има същата конструкция, но без чардак /слонь/. Прозорците са единични и се отварят навън. За съжаление, нямам железни решетки, но ще сложа. Ще сложа и още една двойка крила, които ще се отварят навътре. Но, не РVС, а дървени, като тези, старите.
Между "дама" и етажа, махнах напречните пръчици, разположени между гредите и изринах калта. Наковах дъски напречно на гредите и е готово за слагане на дюшеме.
А твърдият пръстен под в "дама", мисля да постеля с каменни плочи.......
Би ли качил снимки? Къде се намира къщата?
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2009 - 09:56:07
Градинар, къде по-точно е къщата, щото и аз съм родом горе-долу от същия край- Делиормна. Там по принцип покривите са с турски керемиди - явно тези твоите са сменяни. Ако ще връщаш старото трябва да ги смениш. По въпроса за прозорците- ако няма да им избиваш касите, просто си правиш нови дървени крила отварящи се отново навън, само че със стъклопакет. При този вариант ще се наложи да понадиш касите съобразно изолацията - отвън или отвътре, което не е никакъв проблем и се прави на място. Защо искаш да правиш външна изолация? Ако в тази къща ще живееш добре, но ако ще я ползваш за "вила" защо не вътрешна? По отношение на пода Камелия донякъде е права. Ако приземния етаж ще се ползва за нещо различно от маза ковеш върху гредите ламперия, застилаш полиетилен, върху нея през 60 см. слагаш бичмета 4/4см., редиш между тях минерална вата 5см. и отгоре затваряш с дюшеме.
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2009 - 10:49:48
Redbul Интересно ми е пода в заведението от какъв материал е?
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2009 - 14:26:00
пода, капаците на прозорзите и вратата са направени от немски кофражни платна.те са с размери 2.5 на 0.5 метра. направени са от три слоя дървени летви и преди да ги изцикля бяха жялти, всеки ги е виждал по строежите.преди това построих къщата разбира се.
Re: Построяване на Възрожденска къща
12-02-2009 - 22:13:47
Къщата се намира в с.Никола Козлево обл.Шумен ,на границата с бившия Толбухински окръг. По време на освободителната Руско-турска война ,селото е черкезко /с.Дживел/.Наоколо се развива действието в романите на Ивайло Петров-"дивия дживелски джендем".След освобождението черкезите се оттеглят и оставят празно селото което е било в сърцето на "лудата гора"-Делиорман.Населват го пра-прадедите ми,които се изселват от селата Главан и Черепово-Харманлийско,които тогава са оставали в империята.Много интересен е факта ,че Старите фамилии в Николо Козлево -Мутафчиеви,Кофчазови,Бозаджиеви,Сукурови,Узунови,Топалови подържат връзка с корените на родовете си , които са останали в Главан и Черепово.Читалището е на 101 години,училището е на 120г. Църквата е построена през 1911г.Тогава е построена и нашата къща .
Къщите са строени от Майстори ,които са идвали от габровския край-това го знам от дядо и прадядо който е строил къщата.Доста къщи от това време съществуват и днес,за жалост изоставени.Много красиви и с душа.Не всеки явно може да изпита чувство към къща.Обещавам да снимам и да покажа снимки още в края на този уйкенд.Не ги и събарят защото дворовете са големи и спокойно са строили до тях нови къщи.Има и изоставени ,които са източник на безценни материали:камък,дърво,стари хамбари ,стари порти и др.
Между другото,тези от вас които имат впечатления от къщи в Габровско ,намират ли нещо общо със строителната традиция в този край и вида на къщата ми ,която съм показал?
P.S.И да зарежете ,ей!Може да се влюбваме цяла година,ама зарязваме само на Трифон Зарезан.
Re: Построяване на Възрожденска къща
13-02-2009 - 11:13:02
Здравей gradinarya,
Всичко което описваш е страхотно и къщата е много хубава. Споменаваш за някаква снимка от преди . Според мен е добре да я сканираш и да се качи тук. Доколкото разбирам искаш да възстановиш стария облик на къщата отвън с необходимите удобства вътре .
Re: Построяване на Възрожденска къща
15-02-2009 - 12:58:59
Има доста общи неща с къщите в габровско според мен,но така се е строяло по това време в доста краища на Бг.Къщата е била в модерен стил за времето си!
Re: Построяване на Възрожденска къща
18-02-2009 - 14:49:31
Хм, Венци дали така след 100 год. родолюбцитеи ще се възхищават и на нашите къщя със своят съвременно-възрожденски стил *pardon*

Какво стана с чеверметата, какво стана с виното? Ей ама комай си сме само едни интернет-комити *drunk*

Поздрав,
Re: Построяване на Възрожденска къща
19-02-2009 - 09:12:34
Гето,надяваме се да ни харесат къщичките,а ако не ги харесат,да ни ги върнат....хехехехе :]
Ние направихме първата сбирка на комитите преди 20 дена в Боженци!Събрахме се 20 човека от форума,изкарахме си страхотно,всички са много готини хора.Следващата ни среща ще бъде в Копривщица скоро...
Влизай от време на време в темата със СМС-ите и в Кръчмата-наздраве,за да се информираш!Ако ще си идваш скоро ще се организираме специално заради теб и Дон Балон!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход