Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Построяване на НЕО - Възрожденска къща

Публикувано от Geto 
Re: Построяване на Възрожденска къща
14-12-2008 - 20:32:32
Salvador,
бил съм по цялата Османска империя + Италия и Франция. Нашата архитектура и техники на строителство нямат нищо общо с тези в Сирия, Израел, Египет и Либия, но има прилика с тези по северното средиземноморие. Ако на картата на Европа или даже на Стария свят направиш петна от разлизлична боя и после я полееш с вода те ще прелеят така както прелива и архитектурата. Прави сте, че империите, климата, надморската височина, а даже мисля и културно религиозните различия са оказали влияние. Но мисля, че имаме пълно право да наречем архитектурата си 'българска' след като този тип строителство е най-ярко изразен и най-малко примесен с други имено тук в центъра на Балканите - в България. На вратата на една къщичка край Търново още може да се прочете 'дърворезбата' - ' на 13 май 13XXг. валя сняг. Вратата все още се затваря като швейцарска каса. Гърците още купуват от нас стари дъски защото сме знаели кога да ги сечем, че да не се развалят. И в Албания ги има, но ги взимат от Стара Планина.
А дали имаме достойнства като строители можем да съдим по суперлативите на византийски, немски и френски пътеписи от XII-XIVв. По това време те вече са имали сериозни постройки които стоят и до днес. ...а и единствените открити останки в Европа за период от 500-600 години на вътрешни тоалетни с течаща вода и биде са в Плиска и Варна.
На битово ниво камък е зидан когато е имало заплаха от нападения (пожари или кражби) или е нямало пари (разбирай време в топлия сезон) за кирпич или плет с кал+глина+пясък. Иначе е било студено.

За камъка е добре да бъде сух и почистен, че на мен ми се обели на места яхтения лак (немски). След второ лакиране на 2-3 ръце вече стои 5 години по стените на заведение, като на места (под отдушниците) е бил мокрен директно от много вода по време на наводнения(поне 6 пъти)
Re: Построяване на Възрожденска къща
14-12-2008 - 21:30:10
avatar
Don Balon Написал:
-------------------------------------------------------
> Още като погледнах първите снимки на хотела в
> Етъра, ми се стори че ако това нещо беше строено
> от Колю Фичето и някой друг Майстор от онова
> време, едва ли щеше да има такъв вид. Според мене
> много несполучлив опит!!

Само по снимки е така.На място се усеща атмосферата.Супер сложно е да се направи голяма сграда с възрожденски мотиви.Старите майстори са го можели и това се вижда в Стария Пловдив и в манастирите. Новите опитват.

dolani само ще кажа *bow* *bow* *bow* *bow*
Re: Построяване на Възрожденска къща
14-12-2008 - 22:28:39
За това този вид сгради се казват "реплики".Това се прави из целия свят-правят се копия на по-стари сгради.Обаче функцията им е друга,строителните правила са се променили и така няма вариант първоначалния модел да се реализира 1:1.Набляга се на атмосферата.В щатите последните 30 години са построени поне 10"замъка".Нищо общо нямат а който и да е замък-просто повтарят елементи от архитектурата на средновековните европейски замъци.Тържество на кича,в най-чистата му форма.Тук се възмущаваме от мутробарока,без да знаем хората до какви висоти са достигнали.
Много голям е риска и при възрожденските къщи да се забие в тая крайност.1:1 е ясно,че не може да се изкопира.Остава да се хване духа.Като гледам обаче как завършват масово опититите за подражаване на точно този стил-къщи като тези в Котел,Копривщица и т.н...хич не е розово положението.Някак си една сграда трябва да се вписва и сред околните такива.Ако насред село,пълно с творения от късния соц,избацате една такава постройка във възрожденско-анадолски стил...тя ще стои като дъб насред слънчогледово поле.И няма да е толкова осъдително от естетична гледна точка ако се сложи и някоя гръцка колкона,порта в средиземноморски стил,десетина градински джужета и т.н.,а защо не и винилов сайдинг.Дори разликата в околния пейзаж да се доведе до ниво кич,това просто няма да прави впечатление.
Re: Построяване на Възрожденска къща
15-12-2008 - 04:30:18
Ето mалко фотографий- Старият Тбилиси


Един арmенски mянастир
Re: Построяване на Възрожденска къща
15-12-2008 - 08:40:39
OwnerBG , допада ми идеята да пускаме снимки и да коментираме . Малко по-напред в темата точно това се опитвах на направя. smiling smiley

Салвадор , околните сгради ако са грозни и ти ли трябва да правиш такава? Примера ,който даваш , бих казал така - ако по-добре стои дъбова гора от слънчогледова нива , то да бъде дъбова гора. Защо нещата не се погледнат от другата страна - една такава къща си е на мястото , а другите от късния соц не са . Защо омаловажаваш факта , че всяка къща може да се преустрои и преработи фасадата й и да бъде във възрожденски дух?
Това с възрожденско-анадолски тип , сигурно го пишеш за да дразниш . Точно в Анадола няма нито една къща с подобна архитектура. Сигурно ще кажеш , че в Мала Азия не са живяли нито българи , нито гърци . Познавам доста хора , чиито баби и дядовци са от там. Не се заяждам с теб , но примерите ти са неточни .

Re: Построяване на Възрожденска къща
15-12-2008 - 09:49:52
камелия Написал:
> Благодаря за идеята, само едно питане- лакът
> блести ли или е мат? Променя ли цвета на камъка?
> Мойта баня е цялата в камък- и стените. Дали няма
> да изглеждат като мокри?
>
Ками, има и гланцови и матови лакове за камък и то доста добри. Просто трябва ти да си решиш. Аз лично ползвам мат.
Re: Построяване на Възрожденска къща
15-12-2008 - 11:16:48
здравейте отново,
виждам че темата е жива, значи ще я бъде.
едно е вярно:
Всичко, в което човек се влюби е негово, всичко в което българинът се е влюбил е било и е негово. И на мен ми е интересен произходът на възр. къщи, но не защото не са наши. Напротив, български са т.к. където и да ги има другде добротата като добродетел, която българинът влага при строенето им е неповторима. А добротата е БЪЛГАРСКА ДОБРОДЕТЕЛ. Така е казал някои навремето: българинът е ДОБЪР, СПРАВЕДЛИВ и ТРУДОЛЮБИВ.

В днешно време и да не си личи много, пак ще си проличи след време. Носим си тези добродетели в душата.

А иначе този стил наистина не се среща само в България, а и наоколо, но не е възможно да се иска да го има в Анадола, Италия и т.н. Архитектурата зависи не само от това кой я строи а и от атмосферните условия. Пустинята в анадола изисква едни постройки (иначе хората не биха оцеляли) и севернияшките къщи за там съвсем не са подходящи. Средиземноморието на Гърция от запад е изцяло повлияно от италианският стил и това не е само поради близоста с италия, а поради практичността спрямо климата, а източните острови на гърция са повлияни от турция като аргхитектура, пак не само поради близоста , а отново поради практичността. В северно Мехико например строяха къщи без покриви, само с плоча т.к. не им трябва такъв, понеже там нито вали дъжд та да има какво да се оттича, нито сняг та да искат да се свлече и да не се трупа. Така че произхода на възрожденските къщи не можете да го разрешите само наблюдавайки къде го има и къде го няма.

За снимки, опитах се да снимам село Югово преди седмица, по пътят за Кръстова гора. Отвесен терен, възрожденски къщи, повечето не реставрирани, предполагам заради терена, които е доста сложен. Ако минете от там загледайте се. Селото е интересно.

прегръдки
Re: Построяване на Възрожденска къща
15-12-2008 - 14:02:24
Тук иmаm един препарат който иmпрегнира освен дърво, каmък и тухла, но стои незабележиm. Виждал съm лакирани тухли, теракот, каmък но стои толко фалшиво.

Успешна седmица на всички*write*

С поздрав,
Re: Построяване на Възрожденска къща
15-12-2008 - 18:38:57
avatar
s_opit Написал:
-------------------------------------------------------

> Ками, има и гланцови и матови лакове за камък и то
> доста добри. Просто трябва ти да си решиш. Аз
> лично ползвам мат.
>


:ami:
Re: Построяване на Възрожденска къща
15-12-2008 - 19:30:03
Аз на възрожденските къщи най харесвам битовите стаи или механите - с дебели дъбови маси и много вино *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* *drink1* понеже няма буре в иконите меря с чаши . Купих си от Поморийска изба -Мерло , с него ще се чукнем .



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2008-12-15 19:35 от filmatoplo.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход