Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

вода извира от пода на мазето

Публикувано от asen dankov 
Re: вода извира от пода на мазето
25-01-2008 - 17:35:11
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------

> Все още се чудя дали да сложа няколко дренажни
> тръби под пясъка.

Материята не е за лаици - остави тази работа на специалисти. Доста глупости се написаха тук, а последиците от неправилно изработения дренаж могат да бъдат много тежки. С тези тръби можеш да предизвикаш такава суфозия, че ще се чудиш откъде ти е дошла белята на главата...

Относно фундирането в този форум не можеш да получиш коректен съвет, защото необходимата за преценка информация може да се получи единствено на място. Всеки, който ти заяви, че може да ти даде правилна препоръка, без да е направил поне оглед, най-малкото не разбира за какво става въпрос или е безотговорен. Викни си компетентен човек - инженер-геолог или поне строителен инженер. В твоя случай най-добре да е хидрогеолог.


ХигроОптима, ТехноОптима
Re: вода извира от пода на мазето
25-01-2008 - 18:58:30
Разбира се, че всичко трябва да се прави с проект, изготвен и заверен от специалист след обстойни огледи и измервания на място! Тук във форума само споделяме идеи и варианти за да знае човека кво да говори със специалисти и майстори. Притеснявам се обаче, че много специалисти претупват = има случаи да пращат проекти по е-мейл без да са видели мястото дори. Затова човек трябва да знае какво иска.

Не можеш така лаишки да слагаш тръби. Цялата система трябва да е свързана и да се оттича гравитачно. Другият вариант е да се оттича в шахата, а оттам помпа да я изкарва, но е много скъпо и рисковано помпата да спре. Хидроизолацията трябва да е ясно указана в проекта заедно с конструкцията на фундаментите. Вандекс е добър, но не можеш да разчиташ само на него. По-добре търси бригада, която полага качествено битумна хидроизолация по фундаменти. Има и такива дето само боядисват фундамента черно и викат, че са направили изолацията. И пак ти казвам че си вкараваш таралеж в гащите с тая тръба под къщата. Ако ти се струва, че прокопаване на нов канал встрани е по-трудно и скъпо от цяла къща по-добре се откажи.
Re: вода извира от пода на мазето
25-01-2008 - 19:21:10
Не мога да качвам снимки от моята работа в САЩ и дано този сайт помогне
[www.rccwaterproofing.com]
Re: вода извира от пода на мазето
25-01-2008 - 19:26:21
Отвсякъде имам съседи - освен да го запуша и да си направя дига, пък общината да го мисли, като напълни бившата детска градина... Шегувам се естествено

Тръбите не съм мислил да ги слагам хаотично, а с наклон към канала, но както и да е. Геолог и геодезист едно и също ли е? Затова се ровя по форуми, за да имам някакви начални познания, зашото на лаик като мен, ако някой "майстор" ми каже: "Слагаш найлон на 2 ката" и ще му повярвам.
Re: вода извира от пода на мазето
25-01-2008 - 19:30:47
Геолог изследва качеството на различни земни маси включително и всякакви камъни и пясък
Геодезист изследва квадратурите височината и др
Re: вода извира от пода на мазето
25-01-2008 - 19:59:50
Чукчата и чукчето отишли в тундрата да се учи детето как се ловува. Чукчата вдигнал пушката и гръмнал. Отишли при простреляното животно и той посочил: "Елен = месо + кожа + рога!". Продължили. Пак гръмнал с пушката. Отишли на мястото и той пак посочил: "Тюлен = мас + кожа + бивни!" Продължили и той пак гръмнал. Отишли. "Геолог = шуба + ботуши + фенерче!"
Re: вода извира от пода на мазето
25-01-2008 - 21:59:13
Мислех, че е за турист
Abu
Re: вода извира от пода на мазето
26-01-2008 - 08:14:28
Интересна ми е темата, изпълнявам такива работи, но не ги проектирам. Всъщност от опит мога да събера две и две, ама не ми е работа, нито отговорност. Имам няколко въпроса:
1. Ако се положи тръба, независимо колко й е сечението, как ще се предпази от запушване? Ако е постоянно течаща вода, може и да е оправдано, ама порой как се вкарва в тръба? За мен канавката трябва да е открита и просто да се поддържа чиста, включително в частта след парцела. С какви размери е друг въпрос. Откъм къщата с 20-30 см по-високо и ще прелива надолу и на другата страна. И пак си остава Божа работа...
2. Само питам - защо трипластова хидроизолация за основите? Последните 15 години не съм виждал такова изпълнение, каква е целта на всеки от трите пласта?
3. С това вече хич не съм наясно - ако съществуваща къща стъпва върху влажен пласт, изсушаването чрез дренаж няма ли да отслаби този пласт? Сигурно зависи от почвения състав, но водата си е там постоянно, нали? Ако се изтегли, няма ли да се слегне, барабар с къщата?
Повтарям, само питам, ако имах категоричен отговор, щях да споделя...
Re: вода извира от пода на мазето
26-01-2008 - 08:53:42
Предполагам, че някои от въпросите са към мен

1. Ако се положи тръба, независимо колко й е сечението, как ще се предпази от запушване? Ако е постоянно течаща вода, може и да е оправдано, ама порой как се вкарва в тръба? За мен канавката трябва да е открита и просто да се поддържа чиста, включително в частта след парцела. С какви размери е друг въпрос. Откъм къщата с 20-30 см по-високо и ще прелива надолу и на другата страна. И пак си остава Божа работа...

Теоретично е възможно запушване, но на практика не виждам от къде ще се вземе материал за това. От другата тръба до моята са 40-50 метра равно и открито място. Канала почистваме редовно от треволяци. Мисля че бях казал, че диаметъра на моята тръба ще бъде по-голям от този на другата. Сега ме наведохте на идея да не е с бетонови тръби, а да излея плоча над канала, но не.. не става. Ще събера бреговете като построя къщата.

2. Само питам - защо трипластова хидроизолация за основите? Последните 15 години не съм виждал такова изпълнение, каква е целта на всеки от трите пласта?

Тоя въпрос не е към мен. Някъде назад пишеше..

3. С това вече хич не съм наясно - ако съществуваща къща стъпва върху влажен пласт, изсушаването чрез дренаж няма ли да отслаби този пласт? Сигурно зависи от почвения състав, но водата си е там постоянно, нали? Ако се изтегли, няма ли да се слегне, барабар с къщата?
Повтарям, само питам, ако имах категоричен отговор, щях да споделя...


Предполагам, че и този въпрос не е към мен - не съм и мислел за дренаж под съществуващата къща
Re: вода извира от пода на мазето
26-01-2008 - 14:18:18
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Интересна ми е темата, изпълнявам такива работи,
> но не ги проектирам.

Ние пък ги проектираме, но пък постоянно закъсваме откъм ресурси за изпълнение smiling smiley


> 3. С това вече хич не съм наясно - ако
> съществуваща къща стъпва върху влажен пласт,
> изсушаването чрез дренаж няма ли да отслаби този
> пласт?

Много се прав. Когато се определя дали да има дренаж и на каква дълбочина да се постави, важно е да не се допускат слягания вследствие суфозия или компресия. За поставяне на дренаж под сградата има толкова малко показания, че практически могат да се пренебрегнат. В най-лекия случай това е беля, която задължително ще напука стените, но може и да отвори каверни...


ХигроОптима, ТехноОптима
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход