Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

вода извира от пода на мазето

Публикувано от asen dankov 
Re: вода извира от пода на мазето
22-01-2008 - 23:09:56
Не зная кои трябва да са "всякакви", при мен нищо не се претупва, а и при познатите ми конкурентите също. А дано, ама надали!

След като стана ясно, че не знаеш какво е инженерно-геоложки доклад, се наложи да обясня, че проучване по шаблон не става, а изисква определени мероприятия. Аз знам какво е, ама изразих некои съмнения. Има и друга крайност = ако се престаравате и съответно надувате цената, не се чудете че клиентите пренебрегват вашия инженерно-геоложки доклад и се доверяват на бай Златко дека е майстор на сеемдесе годин и он че забие два колеца у земята и че ни каже дека са подпочвените води.

Понеже с горното защитаваш пълното с вода мазе като ефективно средство срещу влагата в дома, ми се ще малко по обстойно да ни обясниш какъв е механизма, по който постигаш този странен ефект... Хехе = изопачаваш ми думите. Скъпо удоволствие ще е да правиш мазе само за защита от водата, но все пак виж чвека, който постави началото на темата: дренажа е отказал; хидроизолация почти няма, мазето му е езеро, но на етажа настилките, мебелировката и най-вече живущите са си сухи. Ако нямаше мазе, да са изгнили досега.

Тази глупост: очевидно е германска и не отговаря на българските условия и строителни норми. Германия не е в земетръсна зона, а България е и то в най-застрашената, затова подобни хоризонтални мембрани са напълно недопустими особено в конструктивни елементи. Къде в България си виждал да се строят изобразените тухлени фундаменти и изцяло тухлени носещи конструкции? Нима препоръчваш и изпълняваш този детайл на клиентите си?

Ако искаш, преди това ни обясни как водата ще потече нагоре. Сам предлагаш в поста си на каква височина... По два начина водата върви нагоре:
1) капилярно
2) чрез обратен дъжд

Няколко пъти казвам, че канала е 1,5 - 2 м, има вода само когато вали и мястото е относително равно (има денивЕлация около метър по двата бряга на канала, но ще го изравня) и пак казвате че е в "дере"... 2 метра дълбоко си е бая дере. Що се дразниш? Не виждаш ли колко труд си даваме да ти обясним нещата? Може и малка да е денивелацията, но ако релефът е такъв, мястото пак ще събира повърхностни и подпочвени води от околността. А аз няколко пъти питам откъде тръгва дерето? Извън твоя имот ли идва?
Re: вода извира от пода на мазето
23-01-2008 - 00:21:13
Понечих да коментирам безсмислиците и да те помоля да цитираш визираната от теб "строителна норма", но загубих сили и с болки в корема от смях отивам да си легна :} Ще сънувам как препоръчвам на германци да правят басейни в мазетата си срещу капилярна влага :}

Лека нощ!


ХигроОптима, ТехноОптима
Re: вода извира от пода на мазето
23-01-2008 - 00:28:56
Приятел, каптирай водоизточника и започвай да бутилираш. smiling smiley
Re: вода извира от пода на мазето
23-01-2008 - 09:41:09
Ти се смееш, ама на мене ми се плаче, за това дето у нас има фирмаджии, които правят инженерно-геоложки доклади, проекти и препоръчват подобна глупост на клиентите си. Не ми отговори виждал ли си (пази Боже да си правил) подобен тухлен фундамент с вкопана в земята тухлена стена прекъсната от мембрана против капилярна влага. Кой инженер-конструктор или архитект би допуснал подобно нещо? Или смяташ, че с вълшебната думичка "германците така правят" и тях можеш да ги убедиш?

:g:
Re: вода извира от пода на мазето
23-01-2008 - 11:23:12
@pe6o: Това, че не познаваш основните строителни технологии не е проблем. Проблемът е, че държиш всеки да е некомпетентен като теб.

Трябва да те разочаровам – наричаната от теб "немска глупост", за която още очаквам да посочиш забранителна строителна норма, е масовата практика при всякакви фундаменти и в България и навсякъде другаде. Изключение, разбира се, са строежите правени от мърлячи и недоучени, проспали часовете, в които са учили за мерките срещу капилярна влага...

Хайде, спри да се излагаш вече – вземи и попрочети пропуснатото преди от позицията на Най-Знаещия да захапеш тази тема отново.


Някои са склонни да имат категорично мнение по всяка тема, дори и без да имат представа за какво става въпрос, но комуто е интересно да чете от Нета, материали бол:

http://www.google.com/search?q=capillary+break

http://www.google.de/search?q=kapillar+sperre


ХигроОптима, ТехноОптима
Re: вода извира от пода на мазето
23-01-2008 - 15:42:37
То вече не знам, дали някой го интересуват моите снимки... но все пак ще ги кача.
Re: вода извира от пода на мазето
23-01-2008 - 20:04:45
Не ме пращай за зелен хайвер да чета на английски и на швабски. Ти от четене на чужда литература в интернет си на тва дередже. Ето ти действащото българско законодателство:

НАРЕДБА № 2 от 23 юли 2007 г. за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони (ДВ, бр. 68 от 2007 г.)
Чл. 8. (1) При проектирането на сгради и съоръжения в земетръсни райони се спазват следните основни изисквания:
2. ...
г) всички конструкции, поемащи хоризонтални натоварвания (шайби, ядра, рамки и др.), да преминават без прекъсване от фундаментите им до върха на сградата...
4. осигурява се директно предаване на вертикалните и хоризонталните натоварвания върху основите и пространствено действие на конструкциите.
Чл. 40. Не се допуска проектирането на сглобяеми бетонни и стоманобетонни избени стени и фундаменти, съставени от отделни елементи, за сеизмични райони с к >= 0,27
(София), както и за сеизмични райони със сложни инженерно-геоложки условия (силно наклонени терени, водонаситени почви с 150 kN/m2, райони с физико-геоложки процеси и др. под.).

Сега не ме карай да ти обяснявам малоумните схеми, които постваш в темата как точно противоречат на горецитираното, защото съвсем ще лъснеш с некомпетентност. И ако си фен на чуждата литература ето: dura lex sed lex!
Re: вода извира от пода на мазето
23-01-2008 - 21:27:03
@bulhomes: Доста е трудно да се направи преценка по снимката и не бих рискувал да взема отношение. Трябва да се прецени какъв е водосборния басейн на това дере и характеристиките на почвата, за да се направи прогноза за максималния дебит на водите в него. Едва тогава ще е ясно дали може да се използва бетонна тръба и какъв да бъде диаметърът й.


ХигроОптима, ТехноОптима
Re: вода извира от пода на мазето
23-01-2008 - 21:42:33
@pe6o: Арогантната самонадеяност не замества дефицита на компетентност. Ако беше прочел, както ти предложих, щеше да разбереш (а може би и не...), за какво говоря. Прекъсването на капилярните пътища съвсем не е задължително да се свързва с прекъсване на конструкцията и de lege lata противоречие няма.

Диалогът има смисъл, ако страните приемат взаимно аргументите си и могат да представят разумни контрааргументи. Когато англичаните и "швабите" пред pe6o не предат, когато всяко ново знание е ерес, когато "от Искаро по-глибоко нема", базата за нормален диалог и взаимно разбиране явно е изчерпана.

Сигурно няма да си разплетеш чорапите по този повод, но комфортът ми определено има приоритет пред алтруистичната грижа за онези форумци, които ни се водят ни се карат. Затова в бъдеще ще се концентрирам повече в желанието си да бъда полезен, отколкото да прахосвам време в опровергаване на твърдоглаво защитавано изобилие от недомислици...


ХигроОптима, ТехноОптима
Re: вода извира от пода на мазето
24-01-2008 - 10:25:15
И как ше я сложиш тая мембрана без да прекъснеш конструкцията и то по-цялата площ на сградата? Впрочем, ако изпълниш изобразения тухлен фундамент и вкопана тухлена стена нещата няма на къде по-зле да отидат и мембраната няма да ги влоши особено. Пази Боже да успееш да убедиш някой да направи подобна глупост на къщата си, защото германците така правят. В Германия, Швеция, Северна Русия и др. няма опасност от земетръс.

Капилярното покачване на влага се предотвратява, като се хидроизолира целия стоманобетонен фундамент по външната му повърхност и по този начин не се налага неговото прекъсване по-горе, а също се предпазва самия бетон в него от разрушаване от водата. Ако това е невъзможно и се налага влагата да се спре по-горе, се използва водоплътен бетон от специален цимент и/или химически добавки, но в никакъв случай вътре в стоманобетонен или бетонен елемент не се влагат подобни хидроизолиращи мембрани.


булхомес,
На снимките не се вижда добре. Дай некаква схема на ситуацията кое къде е. За десети път питам откъде идва канала и хигро тук е прав да пита какъв му е водосборния басейн? Как се появи този канал? Не ми изглежда естествен = вероятно цялото място е било мочурище и за изкопали подобни канали за да отводнят терена поне повърхностно с цел земята да е обработваема. Това, че е равно е добре, но от друга страна пречи на отвеждането на водите от дренажи или подобни канали. Виж най-ниската точка в твоя парцел на какво ниво е и дали то е по-ниско от нивото на основите на бъдещата ти къща. Вероятно тази точка е там, където канала излиза. Друга канализация има ли в имота? При това положение предполагам, че наистина мазета не са желателни, но това означава още по-сериозно отводняване, хидроизолация и защита от капилярно покачване.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход