Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

вода извира от пода на мазето

Публикувано от asen dankov 
Re: вода извира от пода на мазето
24-01-2008 - 12:38:14
За да не оставя висящи въпросителни пред форумците и за да има все пак някакъв полезен резултат от всичкото многословие - едно бързо нахвърляне на информация за капилярните прегради:

pe6o Написал:
-------------------------------------------------------
> И как ше я сложиш тая мембрана без да прекъснеш
> конструкцията и то по-цялата площ на сградата?

Мембраната е само един от начините за прекъсване на капилярните пътища. Поради усъвършенстването на химическите капилярни прегради, механичните имат все по-малък дял. В простия случай навремето, а и все още се използват прости битумни мембрани между тухления зид и основата, а понякога и втора мембрана след 3-4 реда тухли. Сега има огромно разнообразие от различни специални материали, включително профилни мембрани от неръждаема стомана в единна конструкция с арматурата. Профилите могат да бъдат от прости трапецовидни, използвани при леки условия, до специални сложни форми, използвани при тежки изискания. Вграждането им по никакъв начин не увеличава земетръсната чувствителност на съоръжението.

С изключение на битумните мембрани, по ред причини другите механични методи у нас почти не се използват. Методите за вграждане на механични капилярни мембрани във вече съществуващи конструкции са на практика неприложими в България.


> Капилярното покачване на влага се предотвратява,
> като се хидроизолира целия стоманобетонен
> фундамент по външната му повърхност и по този
> начин не се налага неговото прекъсване по-горе, а
> също се предпазва самия бетон в него от
> разрушаване от водата.

Правилно.


> Ако това е невъзможно и се
> налага влагата да се спре по-горе, се използва
> водоплътен бетон от специален цимент и/или
> химически добавки,

С което открихме и другият основен метод за изграждане на капилярната преграда, понастоящем най-масово използван у нас - химическият. За съжаление, въпреки че оскъпяването на строителството е пренебрежимо, практиката показва, че често се "пропуска" изграждането на преградата и последиците са изключително неприятни.

Освен цитираният от pe6o начин, съществуват и методи, позволяващи химическа капилярна преграда да се изгради и във вече съществуващи конструкции - импрегниране с ниско налягане, с високо налягане и топло импрегниране. Поради технологичната му простота, у нас засега епизодично се използва само импрегнирането с ниско налягане, което е и най-неефективно и сравнително скъпо откъм консумативи. Методът с топло импрегниране е все още сравнително непопулярен, но вероятно е най-добрият и най-траен начин за изграждане на капилярна преграда в съществуващ строеж.

Съществува и още един метод за спиране на капилярната влага - електроосмозата. Въпреки широката реклама на чудодейни прибори за осушаване на навлажнени стени и основи, всички досегашни изследвания потвърждават пълната липса на ефект, поради което трябва да го причислим към шарлатанството.

PS
Странно, когато говоря за капилярни прегради, се разбира единствено тяхното подмножество "мембрани"... Неясно ли се изразявам...


ХигроОптима, ТехноОптима



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-24 12:45 от hygro.
Re: вода извира от пода на мазето
24-01-2008 - 13:27:09
Най-ниската точка на парцела беше под нивото на канала и при дъжд водата минаваше през парцела. Затова поизкопахме канала и му почистихме коритото. На снимката с канала се вижда една бетонна стена. Зад нея е пътя за Троянския манастир. Под пътя е оставена една бетонна тръба, която отвежда дъждовните води от отсрещния баир и образува този канал. Друга канализация няма. Тъй като (по-горе писах) едниния бряг на канала е с около метър по-високо мисля да изравня нивата
Re: вода извира от пода на мазето
24-01-2008 - 18:21:12
Брей! Ти проговори на български = аз очаквах пак да дадеш линк към некой швабски сайт. Навремето съм съгласен, че са се използвали битумни мембрани в същите тези къщи с каменни зидани основи, дето сега са жестоко напукани и то без да е имало земетресение. "Методите за вграждане на механични капилярни мембрани във вече съществуващи конструкции са на практика неприложими в България." Не са приложими и за вграждане в новостроящи. Трябва ли да изпишем десет страници за да си го признаеш това? Ако си толкова загрижен какво ще разберат съфорумците, защо постваш подобни грешни схеми? Ами ако някой ги види и направи подобна глупост, няма ли да ти тежи на съвестта?
Re: вода извира от пода на мазето
24-01-2008 - 18:30:07
Re: вода извира от пода на мазето
24-01-2008 - 18:58:39
Булхомес,
С това трябваше да започнеш: Мястото е под път. Водосток от пътя се излива в него и преминава чрез канал. Остава да кажеш и къде отива след това. Лошо! Провери как стои въпроса със собствеността на земята при условие, че има пътно съоръжение. Има ли официални ограничения на ползването? Май освен дренаж и хидроизолация ще е добре да направиш и вертикална планировка на целия имот. Също вероятно ще е по-добре канала да се измести по края на твоя имот заобикаляйки максимално къщата, вместо да се затваря с тръби под нея. Нивата на фундиране, на етажите на къщата, на дренажите и всичко трябва да бъде съобразено с максималното ниво на водата в канала. От снимките нищо не се разбира = дай неква схема на ситуацията и още снимки.
Re: вода извира от пода на мазето
24-01-2008 - 21:31:49
Вече се уточнихме с геодезист за вертикална планировка, само трябва да изчакам, че подадох молба за строителство на границата с общински имот, за да знаем къде точно ще е вилата и почвам серизно. Съседния парцел, от който идва канала е общински - бивша детска градина. Водостока не е точно от пътя, а от отсрещния баир (ако има някакво значение). Няма да мога да отведа канала извън парцела, защото съседния (по посока на течението) пак е мой (т.е. става над 300 м за копане на дълбочина 2 метра за да ги заобиколя..), отгоре имам съсед и т.н. Смятам, че бетонната тръба ми решава въпроса с потока, защото под пътя, както вече казах, дебита е ограничен от друга бетонна тръба и се увеличава само от валежа върху площите около канала от пътя до мен. Преди няколко години по време на наводненията се получин следното: Тръбата под пътя не успя да поеме целия воден поток, водата се качи върху асфалта, преля и заля всички къщи от тази страна на пътя. Така че смятам, като сложа по-големи тръби от тези под пътя да осигуря пътя на водата, идваща от другата тръба. След нашите 2 парцела минава през още 2 и се губи - разлива се по обширно леко полегати ливади, водещи до коритото на река (може и да има повече от километър от нас до реката). Още снимки трябва да направя пак.. утре..
Re: вода извира от пода на мазето
24-01-2008 - 22:07:53
До Pe6o
Вярвай на Hidro,той е прав във всичко написано във форума
Re: вода извира от пода на мазето
24-01-2008 - 22:17:34
Може ли някои да ми обясни как да качвам снимки
Re: вода извира от пода на мазето
25-01-2008 - 09:55:05
Какво сте се уточнили с геодезиста? Да заснеме парцела вертикално или да проектира вертикалната планировка? Вертикална планировка означава да се предвиди къде ще е изкоп, къде насип, да се насочат наклоните и съответно оттичането на водите. Звучи ми несериозно някой да ти проектира вертикалната планировка без още да се знае петното за строеж на къщата. Доколкото схващам ситуацията, ще е добре къщата да се фундира в изкоп, но жилищните етажи да са на по-високо ниво и около тях да се изпълни насип, така че при валеж водата да се оттича от къщата към по-ниските части и канала. Водосток означава малък мост = тръба под пътя = това разбирам е твоя случай. Откъде идва има значение за определяне дебита на прииждащата вода. Сам казваш, че диаметърът на тръбата под пътя не е определящ за дебита на водата, защото прелива и през пътя. Смяташ, че е твърде сложно и скъпо да се премести канала далече от къщите т.е. да се изкопае наново, а е за предпочитане да се вкара в тръба под къщата? Ами ако прелее и тази тръба, влиза през парадния вход в дневната.

боянец, сериозно ли да вярвам за тухления фундамент особено? Качваш снимката в сайт за качване на снимка. Копираш адреса на снимката (той трябва да завършва на .jpg) и го пействаш
Re: вода извира от пода на мазето
25-01-2008 - 15:24:13
За съжаление геодезиста се отлага до решението на общината, за да се знае точно къде ще е вилата. Ставаше въпрос за проектиране на вертикална планировка - точно за това което казвате - къде ще се копае, насипва и т.н. За съжаление и той и проектанта се зачудиха как ще изолираме тръбата на канала, но казаха, че ще ги измислят.

Доколкото схващам ситуацията, ще е добре къщата да се фундира в изкоп, но жилищните етажи да са на по-високо ниво и около тях да се изпълни насип, така че при валеж водата да се оттича от къщата към по-ниските части и канала.

Горе-долу и аз така мисля, че ще бъде. Когато в предния пост казах, че водата е преляла през пътя, казах, че е по времето на наводненията. Никой от другите живущи в квартала не беше виждал до този момент такова нещо, така че дори и да се случи пак, мисля, че ще е инцидентно, а мисля че не можеш да се предпазиш от всички инциденти.... Съществуващата ни вила е на по-ниско ниво от тази, която смятам да построя - имаше 30 см вода само в едно външно отворено и по-ниско помещение

Не знам защо мисля, че вече ми се поизбистри хидроизолацията. След тръбите в канала ще изравним мястото, после едър пясък, трислойната хидроизолация (преди я споменавахте - да не ровя да я уточнявам) отдолу и отстрани и каквото друго бяхте писали и бетона. От Вандекс пак не се обадиха, но като наближи ще ги търся по-сериозно. Все още се чудя дали да сложа няколко дренажни тръби под пясъка..
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход