Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
2v6
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
24-02-2008 - 20:38:03
Quote

енина Написал:
-------------------------------------------------------
> ...
> А иначе и аз ще направя една сметка.
>
> 1 kWh = 860 kcal = 200 l x 4.3 oC
>
> т.е. като загрееш един 200 л бойлер с 4 - 5 оС
> икономисваш 10 ст. ако си на нощна енергия или 15
> ст. ако си на дневна. Или един градус загряване ти
> икономисва 2 - 4 стотинки.
>
> Тези дни - февруари - загряването на водата е
> между 10 и 15 оС всеки ден, т.е. се икономисват по
> 20 - 40 ст. дневно. Зависи на какъв тог грееш
> бойлера - аз съм на нощен и икономията ми е само
> 2.3 ст. на градус Целзий.
>
> Естествено през лятото е повече - тогава за ден
> температурата в бойлера може да се вдигне с 25 -
> 30 оС, а може и повече, но тогава възниква другият
> въпрос - ако не се ползва горещата вода тя остава
> в бойлера, нагрява се допълнително, след 1 - 2 дни
> достига 80 - 90 оС и толкова. След това и да грее
> слънце нищо не получавате, т.е.не икономисвате от
> тока.
>
> Изобщо даже и да допуснем, че от март до октомври
> включително всеки ден е слънце и топлата вода се
> източва за 240 дни по 0,7 лв ще икономисате 170
> лв. За 20 години може и да си изплатите
> инвестицията, особено след като вдигнат още цената
> на тока!
>...

E-e, пак песимистични мисли. Малко ще се опитам да те зарадвам, щото са ти леко криви сметките.

Първо това че загряваш бойлера на нощна тарифа не значи че водата дето я ползваш е по 10 ст/кВч. За да може да се изкъпят 2-3 човека вечерта трябва сутринта в 6:00 бойлера да е на 60-70 градуса. През деня спада с 5-10 и вечерта ползваш около 80% от топлината, която бойлера е събрал през нощта (останалото отива да грее банята или помещението където е бойлера). Реално използването на нощна тарифа е 10 ст/кВч ако източиш бойлера сутринта, иначе топла вода на нощна тарифа струва по към 12-13 ст/кВч (при нощна тарифа 10 ст/кВч).

Второ това, че бойлера сутрин ти е на мах означава, че през деня колекторите работят на висока температура и съответно с по-нисък КПД. Затова отчиташ ниско покачване на температурата през деня, а понякога изобщо нямаш загряване от колекторите. Хубавите бойлери за слънчева система имат серпентина ниско долу, а електрическия нагревател е над тази серпентина. Така в долната част има вода с ниска температура дори когато електрическия нагревател поддържа в горната част на бойлера гореща вода. Когато на дъното имаш 5 градуса повишаването на температурата може да е с пъти в сравнение с бойлер тръгващ сутрин от 60 градуса!

И аз поразгледах табличките на sunenergy. Сметнах до вчера за Февруари, че е изкарал 67 кВч от системата с двата плоски колектора. Това прави по 44 стотинки на ден ако се смята по дневна тарифа. Май за 2 години му се плащат колекторите, а останалите работи за още 2-3.

Та ако си пооправиш системата може да си по-доволен.

Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
24-02-2008 - 21:36:16
syncho Написал:
-------------------------------------------------------
> ...
> Направих си труда да послушам известно време
> числата и ето какво ми казаха те:
>
> Като гледам данните от 18.02.2008г. забелязвам
> нещо доста странно, ако греша моля поправете ме.
>
> 1. Като начало температурата в бойлера сутринта е
> 33 градуса.
>
> 2. Като гледам входната температура на колектори 1
> и 2 до 11:20 е под 0, което ме навежда на мисълта,
> че или не е въртяла помпата в този момент, а по
> вашите данни тя е въртяла, или е нямало грам
> изолация по доста дълга част от трасето, което пак
> не изглежда правдоподобно спрямо снимките на вашия
> сайт.
>
> 3. Тук идва другия странен момент... Изходящата
> температура на панел 3 от 10:10 вече е доста над
> температурата в бойлера, изх. температура на
> колектор 1 става в 10:50 с 7.5 градуса по-висока
> от тази в бойлера, а температурата на колектор 2
> става над тази в бойлера в 11:05 (3.8 градуса
> разлика след 5мин е 8.8 градуса разлика). Помпата
> ви включва в 11:00.
>
> От тези три точки си правя извода, че ви губите
> енергията събрана до 11:00 от колектори 1 и 3,
> където имате вече достатъчно нагрята течност за
> охлаждане.
>
> Също така тези измерени температури ме навеждат на
> мисълта за много странно свързване за да има
> такива големи разлики.
>
> Така... следващи странни неща...
>
> 4. На много места забелязвам, че входящата
> температура в бойлера е под тази на самия бойлер
> особенно добре и продължително това се вижда от
> 15:35 нататък, когато все пак се предполага, че е
> силно слънцето. Може би тогава е било доста
> облачно, но пак не мога да си обясня защо не е
> спряла помпата... точно при тези обстоятелства се
> постига обратния и нежелан ефект - охлаждане!
>
> 5. Другото, което ми се струва странно е на някои
> места как изх. температура (вх. за колекторите) от
> бойлера е значително по-ниска (повече от 10
> градуса) от самата температура на водата в
> бойлера...
>
> 6. Видях, че на вашия сайт сте писали, че вашите
> колектори улавят 83% от слънцето. Това е похвално!
> Само че, видях че сте писали също така, че над 24%
> от ефективността идва от насочването и съм напълно
> съгласен с вас. Но от тук следва, че ако са ви
> статични системите те достигат максимум 59%...
>
> Това ще е последното защото вече много ми се спи и
> не искам да объркам нещо.
>
> 7. Направих груба сметка и видях, че един колектор
> е с размери 1.786м^2, което за 3 клектора прави
> общо 5.358м^2 и с тях топлите 120л вода... С
> вакуумно-тръбен колектор е доказано, че тези литри
> можете да ги загрявате със същия успех с на
> половина по-малка площ и то без следяща система!
>...

Нали и аз съм по числата, та да се обадя...
Доста добре си анализирал данните. Общо взето си прав, но искам да коригирам някои твои упреци към фокусиращия.

По точка 2 - при тая обръщаща се система е възможно да не е имало циркулация през тези два колектора или да е била много по-слаба.

По точка 3 - явно логиката за включване на помпата е по средната температура на изход на колекторите. Във вакуумен колектор енергия почти не се губи за 10-15 минути, така че по-късното тръгване на помпата не е проблем.

По точка 5 - температурата на бойлера в таблицата май е тази над серпентината. Това означава че водата около серпентината на дъното може да е доста по ниска.

Та няма нищо странно по тези 3 точки!

А иначе докато пиша това (21:12) помпата върти и охлажда бойлера повече от час. Сигурно ще си върти цяла нощ.

Определено фокусиращия има какво да коригира по системата.
Мен ми направи най-лошо впечатление начина на смятане на топлината. Не може на серпентината да вкарваш -1.8 градуса и да имаш мощност от колекторите 29 кВ!За да е коректно отчитането на енергията вкарана в бойлера трябва мощността да се смята по температурната разлика изход-вход на серпентината на бойлера (както е при мен T8-T7). Аз съм направил изключването на помпата да става когато тази мощност спадне под мощността консумирана от помпата.

Fokus_42, какви гъвкави връзки ползвате за връзка на колекторите към тръбите? Каква е мощността на помпата? Какви са тръбите - вид, размери?

Браво за дизайна, мен ме мързи да оправям моя сайт...

[sunenergy.dnsalias.net]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-02-24 21:49 от sunenergy.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
25-02-2008 - 09:20:25
Много сте набблюдателни, БРАВО smiling smiley
За снощното въртене на помпата - ние я включихме. Искахме да видим как ще падне температурата на бойлера вечер, при включена помпа. Скоро ще видите и записания файл в секция Резултати. Също ще покажем прегряване на колекторите над 80 градуса, задействане на защитата им, завъртането им до охлаждане и настигане на останалите.

Това, което не знаете, е че 3-те панела не са съвсем еднакви във вътрешността - различават се по изпълнение на някои детайли и крайна цена. Експериментът цели да ги следи, записва и сравнява, а вие имате възможност ежедневно да наблюдавате промените.

Естествено че система с топлообменник скоро ще има, моля да проявите търпение.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
25-02-2008 - 11:12:11
Според мен във бойлера трябва да има поставени датчици на всеки 15-20 сантиметра от върха до дъното така ще даде една пълна температурна картина .Също направете и контур на водопровод със студена и топла вода и техните температури , ние не разбираме има ли консумация от бойлера . Във случая вие вечер оставате помпата да работи .Сложете стандартен диферинциален термостат който да включва и исключва помпата - така ще намерите точната диферинциална температурна разлика между панела и бойлера , както и ще определите къде да бъде поставен датчика в бойлера за да се постигнат най добри резултати .
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
25-02-2008 - 14:32:38
Fokus_42 Написал:
-------------------------------------------------------
> Много сте набблюдателни, БРАВО
> За снощното въртене на помпата - ние я включихме.
> Искахме да видим как ще падне температурата на
> бойлера вечер, при включена помпа. Скоро ще видите
> и записания файл в секция Резултати. Също ще
> покажем прегряване на колекторите над 80 градуса,
> задействане на защитата им, завъртането им до
> охлаждане и настигане на останалите.
>
> Това, което не знаете, е че 3-те панела не са
> съвсем еднакви във вътрешността - различават се по
> изпълнение на някои детайли и крайна цена.
> Експериментът цели да ги следи, записва и
> сравнява, а вие имате възможност ежедневно да
> наблюдавате промените.
>
> Естествено че система с топлообменник скоро ще
> има, моля да проявите търпение.


Благодаря за комплимента, но той не отговаря на въпросите ми.


www.multiterm.org
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
25-02-2008 - 15:14:04
> Благодаря за комплимента, но той не отговаря на въпросите ми.

- по точка (2) - външната температура сутринта беше под -10° С, т.е. на границата на замръзване на топлоносителя в тръбите - гъста, трудноподвижна течност. С повишаване на температурата е започнала нормална циркулация.

- по точка (3) - помпата се включва на база средна аритметична температура от изходите на 3-те колектора. Трябва да се има предвид, че съседна зграда засенчва колекторите от около 9:30 до 10:30 сутринта, както се вижда на камерата. Това е причината помпата да се вклюва обикновенно към 11 часа.

- по точка (4) - датчика за темпемпература на входящата течност в бойлера ще бъде заменен тази седмица.

- по точка (5) - това се получава поради факта, че цикъла на пълно завъртане на топлоносителя е около 4-5 минути (подари дългата тръбна система - 50 метра) и при включване на помпата се забелязват пулсации на температурата за известно време, което се отразява на ОнЛайн графиката и във файловете.

- по точка (6) - в рамките на деня колектора се облъчва с 24% повече енергия, благодарение на системата за самонасочване, в сравнение със стационарните панели.

- по точка (7) - НЕ Е НЕОБХОДИМО да използвате 3 броя Фокус 42 за бойлер 120 литра! Показаната експериментална установка в град Тервел, която наблюдавате ОнЛайн, е построена с цел изследване на различните модели, анализ на данните и база за бъдещи подобрения.

- Уточняваме, че инсталираната помпа 60W е избрана за максимално натоварване на проектираната UPS система и главен модул. Помпата не е съобразена с конфигурацията на настоящата система. Колегата "sunenergy" правилно е забелязал че работим с по-голям от необходимия дебит, от където идват големите загуби.

Насочваме вниманието ви към ефективността на колекторите, а не на построената експериментална система. Специалисти по топлотехника могат да използват записаните резултати Делта Т (изход/вход на колекторите) при проектиране на инсталации с топлообменници, точно оразмерен дебит на помпите и съпротивление на тръбна система за всеки конкретен обект.

Системата е сверена по лятно часово време и не се нуждае от пренастройка за зимния период.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
25-02-2008 - 16:12:58
> Насочваме вниманието ви към ефективността на
> колекторите, а не на построената експериментална
> система. Специалисти по топлотехника могат да
> използват записаните резултати Делта Т (изход/вход
> на колекторите) при проектиране на инсталации с
> топлообменници, точно оразмерен дебит на помпите и
> съпротивление на тръбна система за всеки конкретен
> обект.


Не мисля, че тези резултати могат да се използват при проектиране на инсталации с топлообменник, защото според мен както гледам и според колегата от sunenergy, енергията трябва да се смята на база входно-изходните температури на серпентината на бойлера, тьй като това всъщност е полезната мощност, която ние усвояваме. Смених само температурата на изходящата от колекторите с входящата на бойлера и резултатите изглеждаха меко казано не особенно добри...

Например: файл от 18.02.2008

час: 12:00

Дадено:
входяща темп. на колекторите = 36.8С
изходяща темп. на колекторите = 41.9С
обща мощност = 2539W
мощност на 1м2 = 474W

След смяната на изходящата темп от колекторите с входящата на бойлера се получиха следните резултати:
входяща темп. на колекторите = 36.8С
входяща темп. на бойлера = 38.3С
обща мощност = 754W
мощност на 1м2 = 141W

разликата е фрапираща!
не виждам как тези резултати биха могли да се използват за проектиране.

Не съм сменил входящата температура на колекторите с изходящата от бойлера, защото мисля, че не сте я дали и за това приемам, че са равни въпреки, че не трябва да са.


www.multiterm.org
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
25-02-2008 - 16:27:05
Fokus_42
Дали може да се ползва за подово отопление и ако да, за каква площ горе-долу.
---
Разгледах китайските сайтове, но съм аматьор в областта - посочете ми определен продукт - колектор комплект примерно, или пък отделна тръба и обещавам да говоря с приятелите си, след което ще ми дадат цена франко София.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
25-02-2008 - 17:12:41
Abandano Написал:
-------------------------------------------------------
> Fokus_42
> Дали може да се ползва за подово отопление и ако
> да, за каква площ горе-долу.
> ---
> Разгледах китайските сайтове, но съм аматьор в
> областта - посочете ми определен продукт -
> колектор комплект примерно, или пък отделна тръба
> и обещавам да говоря с приятелите си, след което
> ще ми дадат цена франко София.


Можеш да ползваш слънчеви колектори за водно подово отопление. Ще ти дам пример:

Италианската система Grand Soleil 500, която се състои от 6.44м2 вакуумно тръбни колектори (2х18SKY CPC 58mm), 10bar(50л) разширителен съд, незамръзваща течност (150кг), 500л бойлер, предварително изолиран с 2 серпентини, помпен възел LOW-FLOW (2-16l/min), фитинги с ръчни обезвъздушители, 35/60С термостатичен вентил за топлата вода и електроника COSMET със всички необходими датчици.

Този тип системи ги препоръчват да се използват като на 1м2 колекторна площ отговарят 10-12м2 отопляема площ (водно подово). Значи тази система е за около 60м2, като трябва постройката да е изолирана добре и да няма наличие на синдрома "отворени прозорци и парното 6".

Поддържа е максимална температура на пода от 28-29С и около 21-22 градуса в помещението, което се води комфортна топлина.

Цената на тази система е 10 611лв крайна цена без монтаж. До края на годината предлагаме 5% отстъпка поради навършване на 5 години партньорство с фирмата производител (Kloben). При 100% авансово плащане има още 2.5%. Даваме и 5г. гаранция на системите при положение, че е монтирана от оторизирани монтажници.

Отделно е PEX тръбата (17х2мм) и изолацията с различна дебелина и плътност (според необходимото), която е с релефен горен слой (така наречените пъпки) за по-лесно полагане на тръбата.

www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-02-25 17:17 от syncho.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
25-02-2008 - 17:47:38
Оставете така загрят бойлера до сутринта да стартира поне от 50-60 градуса
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход