Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
LKK
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
02-12-2007 - 15:16:49
Здравейте,
Аз също съм любител, който иска да си има слънчева инсталация, без да плаща луди пари само за да се фука че инсталацията му е "последен писък на технологията". И аз гледам таблиците на 2v6 и честно казано им вярвам много повече отколкото на всеки един продавач в магазина или професионален инсталатор на системи със слънчеви колектори. Все пак това са реални резултати от работещи системи, а не празни обещания с цел да се продаде една или друга система.

Харесва ми подхода на енина и смятам, че тя е достигнала до правилни изводи а именно:

3. Ако съберете "добива" между пролетно и есенно равноденствие, т.е грубо от април до септември включително, ще видите, че той е 80% от годишния.

4. Ако имате 200 л бойлер и 4 кв.м. колектори (според мене това е типичната домашна инсталация) ще получавате ~1400 кВтч от слънцето през топлата част на годината, т.е. ако бойлерът ви е включен на нощна енергия ще икономисате около 150 - 160 лв. Ако отчитате и добива през есенно-зимния период общата икономия става към 180 - 200 лв/год (1760 кВтч).


и най-вече:

5. Това, че през зимата "коефициентът" е 4 и повече едва ли грее някого, защото 4 х 3 кВч = 12 кВч, т.е. около 1.2 лв за месец....

Относно заключението:

Една инсталация с плоски селективни колектори - около 3000 лв - се изплаща за не по-малко от 15 години! Разбира се с повишаване цените на електроенергията този срок се намалява, но ако тръгнем да смятаме инфлация, лихви и пр. работата става безсмислено дебела.
Който иска да си прави сметката при вакуумно-тръбните колектори

Мисля че малко бърка. Нека не забравяме, че една инсталация може да се направи по няколко различни начина, с различни материали ... и не винаги това, което ни препоръчват в магазина е най-доброто като съотношение цена/качество. Тъй че, всеки желаещ може да си направи реална оценка от какво би могъл да се лиши и какво би икономисал при един или друг вариант.

В заключение бих искал да изместим малко дискусията от "СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ" на "СИСТЕМИ със СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ". Все пак слънчевият колектор е само част от цялата система за улавяне и оползотворяване на слънчевата енергия.

Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
02-12-2007 - 23:03:35
Споменавал съм го и преди , едно домакинство или един хотел така или иначе си купува бойлер . И от там нататък решава дали ще го загрява с ел енергия или чрез слънчеви панели . По скоро само панела , помпата , тръби и малко автоматика са компонентите които биха те мъчили кога ще се изплатят .
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
03-12-2007 - 00:05:28
Добре де filmatoplo,каква соларна конфигурация за един нормален бг-дом е най-подходяща като ефективност и цена според теб като човек с опит?Ти в твоя собствен дом какво използваш?Сподели,моля теsmiling smiley
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
03-12-2007 - 09:13:42
На този въпрос не мога да дам еднозначен одговор . Слънчевите системи непрекъснато се усъвършенстват и мога да подведа някой .Има панели далеч по добри от тези пуснати на пазара , аз имам един панел мое производство с размери 50на50 см който загрява 100литра вода .
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
03-12-2007 - 10:05:17
Благодаря тиsmiling smiley
Мисля си,4е нормално бг 4-членно семейство,в нормално жилище 100-ина квадрата има на този етап нужда от 100-ина литра гореща вода на ден, затоплена от слънцето.И тази система ще се изплати около 3-4 години.И все пак има много зависи.....най-ве4е в коя 4аст на Бг живееш.Бъдещето на соларните системи е огромно.Господин китаец/разглеждах техни сайтове на производители/ ве4е прави 4удеса със слън4евата енергия.
2v6
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
04-12-2007 - 18:37:45
Quote

venciev Написал:
-------------------------------------------------------
> Благодаря ти
> Мисля си,4е нормално бг 4-членно семейство,в
> нормално жилище 100-ина квадрата има на този етап
> нужда от 100-ина литра гореща вода на ден,
> затоплена от слънцето.И тази система ще се изплати
> около 3-4 години.И все пак има много
> зависи.....най-ве4е в коя 4аст на Бг
> живееш.Бъдещето на соларните системи е
> огромно.Господин китаец/разглеждах техни сайтове
> на производители/ ве4е прави 4удеса със слън4евата
> енергия.


Господин Китаец произвежда вакуумни тръби по доларче. Когато в България се намери производител на тръби по 1 евро и ние ще можем да правим "чудеса".
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
04-12-2007 - 19:18:45
Горе доло от 100 и 200 лева на тръба варират вакумните - цените могат да паднат с добър пазар и свръх производство от страна на производител и забравяне на поговорката ден година храни .
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
05-12-2007 - 11:52:59
Поразгледах и аз за слънчеви колектори понеже живо се интересувам и попаднах на един сайт където са обяснени интересно нещата:
слънчеви колектори
За цени на слънчевите колектори се свържете с нас. На мен ми беше интересно да прочета нещо което не знаех и ми помогна да си обясня някои неща. Надявам се и на други да помогне. До колкото разбрах са италиански.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-04-04 17:20 от syncho.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
05-12-2007 - 14:54:01
Я дайте китайски сайт предлагащ вакуумни тръби. Имам китайски приятели, пътуващи всеки месец за стока, можем да съберем поръчки и да купим на добра цена.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
05-12-2007 - 19:28:58
Да става като от рода - Брато знам едни хора които търсят вакумни тръби за 20 бона , аз мога да ги доставя от китай за 10 бона , дай ти 5 бона и аз другите и да напраим далаверата . smiling smiley Това на шега . Сайт за вакумни китайски тръби shen-tai.com sunda .de
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход