Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
28-10-2007 - 23:01:02
Днес си направих експеримент: Затворих един от вентилите във веригата на колекторите за 2 часа и температурата му падна почти до външната (околната). След това - в 20.00 часа го отворих отново и в 23 ч. температурата на колектора стигна 31 оС при околна температура 8 оС. Това означава, че наистина при студено време този гад колектор яде топлина от бойлера !!!

Очевидно във веригата на помпата трябва да има възвратен вентил! Иначе това, което печелите от слънцето го профуквате за затопляне на атмосферата с тока, който плащате!!!!
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
29-10-2007 - 13:00:31
Петър . Към тези 3000 лв прибави още толкова за стойка на панелите ,циркулационна помпа или цялостна помпена соларна група, филтър , медни тръби , медни фитинги и ракори ,изолация на тръби , баланс 6 бара , разширителен съд от 18 до 35 литра , пропилен гликол от 20 до 40 литра , термоманометър , пълнеща група , диференциален термостат - контролер на помпата , автоматични самообезвъздушители и бронзови холендри за скачане на панелите . За свързване на бойлера към ВиК мрежата допълнително фитинги , кранове и др . ППР .За свързване на бойлера към Ел захранване е нужно -тъбло с контактор и предпазители + силови кабели .
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
29-10-2007 - 14:44:30
"Супер" - 6000 лева, пък и не видях да си вклу4ил монтажа в тая сума....
Аз все се надявах да е до 5 максимум.
И каква ми е файдата тогава ?

Проста математика - ако спестявам по 50 лева на месец от соларната инсталация (което не ми се вярва) дори и да смятам зимните месеци (което не е правилно) - то инвестицията ми ще се изплати най-рано след 10 години.
Дотогава вси4ко ще се е скапало и трябва да се сменя.

Е и - излиза 4е е само да се бия в гърдите 4е съм много екологи4ен и да се фукам пред съседите.

А не е ли по-добре тези пари да се вложат в допълнителни сантиметри топлоизолация и най-новите made in Japan климатици с СОP над 5 ?

Според мен ефекта би бил много по-голям и бързо възвращаем.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
24-11-2007 - 11:56:38
не мога да си обясня как така хората в България са толкова невежи
от 3 години насам на пазара се предлагат вакомно тръбни колектори които са 5 пъти по ефикасни от плоските панели а излизат горе долу на съвата цена. как все още някои хора си слагат плоски аз не знам , мога само да жи кажа че вече жтора година ползвам сл. боилер и съм много доволен
P.S. да не гожорим че работят и при отрицателни температури ето малко инфо:
www.sezoni05.free.bg
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
24-11-2007 - 12:01:00
не мога да си обясня как така хората в България са толкова невежи
от 3 години насам на пазара се предлагат вакомно тръбни колектори които са 5 пъти по ефикасни от плоските панели а излизат горе долу на съвата цена. как все още някои хора си слагат плоски аз не знам , мога само да жи кажа че вече жтора година ползвам сл. боилер и съм много доволен
P.S. да не гожорим че работят и при отрицателни температури ето малко инфо:
www.sezoni05.free.bg[bgcolor=red][/bgcolor]
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
24-11-2007 - 12:07:12
ne moga da si obqsnq kak taka pri nali4iet na vakumni trybi izobwo stava vypros za ploski paneli. Tova e otjivqla rabota vse edno da sryvnish karu4ka s avtomobil
eto vi malko info i se vrazumete ve hora
www.sezoni05.free.bg
:crazy:
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
25-11-2007 - 08:49:05
Асен 77: Теоретично вакуум-тръбните колектори са с около 20% по-ефективни. На практика обаче поради по-малките загуби на топлина зимно времене може да се разтопи снега/скрежа по тръбите и те не приемат никаква енергия. При същите условия плоските разтапят снега/скрежа и ако има слънце започват да топлоотдават.

А специално в София, при тези мъгли, какъвто и колектор да имаш е вятър работа. Да живей НЕК! :!:
2v6
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
26-11-2007 - 00:12:50
Quote

Assen77 Написал:
-------------------------------------------------------
> не мога да си обясня как така хората в България са
> толкова невежи
> от 3 години насам на пазара се предлагат вакомно
> тръбни колектори които са 5 пъти по ефикасни от
> плоските панели а излизат горе долу на съвата
> цена. как все още някои хора си слагат плоски аз
> не знам , мога само да жи кажа че вече жтора
> година ползвам сл. боилер и съм много доволен
> P.S. да не гожорим че работят и при отрицателни
> температури ето малко инфо:
> www.sezoni05.free.bg


Ти си бил голям смешник! Защо едно вярно нещо не написа?
Вакуумно-тръбни колектори се продават по магазините в България от преди повече от 7 години!
Има плоски колектори под 200 лв квадратния метър. Ще ти дам 50 лева, ако ми намериш вакуумно тръбен под 600 лева на кв. метър.
Я се образовай при твоите колеги:
SUN SOLAR
Не е толкова зле, както енина го описва. И те препоръчват вакуумните, но не дават повече от 2 пъти по-ефикасна работа - 1.76 пъти по тяхната таблица таблица:


Защо им е на нормалните хора да дават петорно повече пари за нещо, което е няма и два пъти по-добро?
Вакуумните са горе-долу на същата цена за производителя. За търговците малко повече, а за купувачите цената е висока. В България тези, които могат да си ги позволят много не се интересуват от пестене.

П.П. Плоските също работят при минусови температури.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
26-11-2007 - 09:35:40
За ефективноста на вакумните съм съгласен . Обаче само тези със сухата топлинна тръба .Фирмата по горе има още да изглажда почерк . Моят е като на Нес Шумен и на Попов оод Бургас .
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
26-11-2007 - 09:48:28
Пичове я се оправете , едни и същи обекти дадени от Suni del шумен и от Heliotech Казанлък . confused smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход