Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
23-02-2008 - 02:40:31
Fokus_42 Написал:
-------------------------------------------------------
> Само така, да оставим числата сами да говорят


Направих си труда да послушам известно време числата и ето какво ми казаха те:

Като гледам данните от 18.02.2008г. забелязвам нещо доста странно, ако греша моля поправете ме.

1. Като начало температурата в бойлера сутринта е 33 градуса.

2. Като гледам входната температура на колектори 1 и 2 до 11:20 е под 0, което ме навежда на мисълта, че или не е въртяла помпата в този момент, а по вашите данни тя е въртяла, или е нямало грам изолация по доста дълга част от трасето, което пак не изглежда правдоподобно спрямо снимките на вашия сайт.

3. Тук идва другия странен момент... Изходящата температура на панел 3 от 10:10 вече е доста над температурата в бойлера, изх. температура на колектор 1 става в 10:50 с 7.5 градуса по-висока от тази в бойлера, а температурата на колектор 2 става над тази в бойлера в 11:05 (3.8 градуса разлика след 5мин е 8.8 градуса разлика). Помпата ви включва в 11:00.

От тези три точки си правя извода, че ви губите енергията събрана до 11:00 от колектори 1 и 3, където имате вече достатъчно нагрята течност за охлаждане.

Също така тези измерени температури ме навеждат на мисълта за много странно свързване за да има такива големи разлики.

Така... следващи странни неща...

4. На много места забелязвам, че входящата температура в бойлера е под тази на самия бойлер особенно добре и продължително това се вижда от 15:35 нататък, когато все пак се предполага, че е силно слънцето. Може би тогава е било доста облачно, но пак не мога да си обясня защо не е спряла помпата... точно при тези обстоятелства се постига обратния и нежелан ефект - охлаждане!

5. Другото, което ми се струва странно е на някои места как изх. температура (вх. за колекторите) от бойлера е значително по-ниска (повече от 10 градуса) от самата температура на водата в бойлера...

6. Видях, че на вашия сайт сте писали, че вашите колектори улавят 83% от слънцето. Това е похвално! Само че, видях че сте писали също така, че над 24% от ефективността идва от насочването и съм напълно съгласен с вас. Но от тук следва, че ако са ви статични системите те достигат максимум 59%...

Това ще е последното защото вече много ми се спи и не искам да объркам нещо.

7. Направих груба сметка и видях, че един колектор е с размери 1.786м^2, което за 3 клектора прави общо 5.358м^2 и с тях топлите 120л вода... С вакуумно-тръбен колектор е доказано, че тези литри можете да ги загрявате със същия успех с на половина по-малка площ и то без следяща система!


Съжалявам, ако съм звучал грубо или заядливо, но просто анализирах цифрите както колегата сам каза "Само така, да оставим числата сами да говорят".

Въпреки това искам да ви похваля, защото наистина никой до сега не си е направил труда да направи такова събиране на данни и да ги публикува толкова подробно, а и следящата система изглежда добра и ако не сте ми сърдити бих искал да се запозная с нея по-подробно като евентуален клиент, но само за нея.


Успех!


www.multiterm.org
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
23-02-2008 - 08:55:29
Как снимките са в реално време като показват 1 час напред данни , и защо помпата работи при 21 градуса на изхода на панела .
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
23-02-2008 - 09:05:43
Защо горната част на бойлера е с по ниска температура и делта те е много малко .
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
23-02-2008 - 09:47:08
Чудя се на акъла на някои хора. В София като паднаха мъглите в края на октомври се вдигнаха чак в средата на януари. Каквито и слънчеви колектори да имаш - не вакуумнотръбни ами извънземни - няма да ти вкарат нито ват в колектора.

А иначе и аз ще направя една сметка.

1 kWh = 860 kcal = 200 l x 4.3 oC

т.е. като загрееш един 200 л бойлер с 4 - 5 оС икономисваш 10 ст. ако си на нощна енергия или 15 ст. ако си на дневна. Или един градус загряване ти икономисва 2 - 4 стотинки.

Тези дни - февруари - загряването на водата е между 10 и 15 оС всеки ден, т.е. се икономисват по 20 - 40 ст. дневно. Зависи на какъв тог грееш бойлера - аз съм на нощен и икономията ми е само 2.3 ст. на градус Целзий.

Естествено през лятото е повече - тогава за ден температурата в бойлера може да се вдигне с 25 - 30 оС, а може и повече, но тогава възниква другият въпрос - ако не се ползва горещата вода тя остава в бойлера, нагрява се допълнително, след 1 - 2 дни достига 80 - 90 оС и толкова. След това и да грее слънце нищо не получавате, т.е.не икономисвате от тока.

Изобщо даже и да допуснем, че от март до октомври включително всеки ден е слънце и топлата вода се източва за 240 дни по 0,7 лв ще икономисате 170 лв. За 20 години може и да си изплатите инвестицията, особено след като вдигнат още цената на тока!

Не ме разбирайте, че съм против слънчевите колектори, хубаво нещо са, и аз съм си сложил. Просто не е гот да се твърди как без пари ще се топлим и колко са евтини колекторите.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
23-02-2008 - 09:57:26
Като цена са скъпи една 3 тонна система с 30 панела гони 30 000 лева .
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
23-02-2008 - 11:11:12
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Като цена са скъпи една 3 тонна система с 30
> панела гони 30 000 лева .


хмм е да ама все пак 3 тона вода никак не ми се виждат като за домашна употреба smiling smiley , освен ако си нямаш басейнче...
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
23-02-2008 - 12:22:36
За хотели са , имат по 32 бани всеки . На единия слагам 24 панела селективни на др 25 стандартни.Съответно бойлери 3 по 1000 литра , на втория 5 по 500 литра .Двете системи ще вземат 600 литра антифризна течност . Кой ще ти мери температури Чехите искат топла вода - бойлерите трябва да пръщят на 65 градуса smiling smiley
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
23-02-2008 - 14:54:52
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> За хотели са , имат по 32 бани всеки . На единия
> слагам 24 панела селективни на др 25
> стандартни.Съответно бойлери 3 по 1000 литра , на
> втория 5 по 500 литра .Двете системи ще вземат 600
> литра антифризна течност . Кой ще ти мери
> температури Чехите искат топла вода - бойлерите
> трябва да пръщят на 65 градуса


smiling smiley така си е. На един хотел сложихме 42 броя вакуумни колектора (42х3.75м^2=157.5м^2), които топлят 5х1000л за БГВ и два басейна от по 370м^3 и 350м^3. Те добре, че са басейните да отнемат енергия...

В интерес на истината през зимата използват тази топлина да си топлят офисната част smiling smiley

www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-02-23 15:58 от syncho.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
23-02-2008 - 17:25:15
Днес наблюдавах тези резултати , ами малки са . 3 панела за 120 литра на днешното слънце на 70 градуса щеше да стане .
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
23-02-2008 - 17:33:36
Системата май не е тихелман свързана и помпата т.е. дебита е много глям делта те трябва дае 15-20 градуса . Примерно изходяща от панелите 65 а входяща в панелите (след като е отдала топлина в бойлера )45-50 , и да видиш какви резултати ще покаже до 5 часа.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход