Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
25-03-2008 - 21:16:21
камелия Написал:
-------------------------------------------------------

> Предполагам,че една система,която се изплаща за
> толкова години,трябва да има поне 5г. гаранционен
> срок,който да обхваща и гъвкавите
> връзки..........
> Щом за една пералня го има.........
>
>
>

Ние даваме 5 години гаранция, но само на цели системи и то ако са инсталирани от хора, които знаем, че знаят какво правят.

До sunenergy:
До сега не бях виждал подобно нещо, а вече повече от 5 години слагаме вакуумно-тръбни колектори. Не мога да си представя какво е причинило задържането...


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
26-03-2008 - 11:16:41
LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> камелия Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> Просто цената на тези 24% е система, която се
> върти около една ос, гъвкава връзка с изолация,
> която се огъва ежедневно, ветрово натоварване на
> остта на колектора и т.н. Всичко това намалява
> надеждността на системата. А както всеки от Вас се
> е убедил една соларна система има срок на
> изплащане около 10 години. Е какво ще стане ако
> имаме и аварии през това време?


Мисля, че гъвкавите връзки въобще не са проблем.
Давам пример - в багерите хидравликата е на гъвкави връзки под голямо налягане (около 300-400 бара) и под въздействието на сурова околна среда.

Също искам да попитам асовете тука, какви са изискванията към покрива? Т.е. в стадия на проект на къща съм, и искам да максимално да подготовя покрива за слънчеви панели.
Re: Слънчеви колектори
26-03-2008 - 14:48:17
земеделец Написал:
-------------------------------------------------------
> Мисля, че гъвкавите връзки въобще не са проблем.
> Давам пример - в багерите хидравликата е на
> гъвкави връзки под голямо налягане (около 300-400
> бара) и под въздействието на сурова околна среда.
>
> Също искам да попитам асовете тука, какви са
> изискванията към покрива? Т.е. в стадия на проект
> на къща съм, и искам да максимално да подготовя
> покрива за слънчеви панели.

Принципно няма кой знае какви изисквания къмн покрива. Препоръчва се да има южно изложение по възможност, защото ако няма ще се наложи да се правят допълнителни приспособения за да могат да се ориентират на юг. Иначе това дали са керемиди или ще е плосък или каквото там се сетите... няма значение. Все пак е хубаво да се предвиди че ще има неща отгоре, за да не се наложи после допълнително подсилване, нищо че не са кой знае колко тежки, но все пак си тежат.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
26-03-2008 - 16:59:39
Естествено че една слънчева система се нуждае от подръжка(ПОГЛЕЖДАНЕ) дори само сезонно - има компоненти които не издържат на ув лъчите и на корозия . Следи се на покрива за видими ражди по конструкцията и кутиите на панелите ,за цялост на изолацията , за счупени стъкла на панелите , за евентуален теч от връзки и тръби .В бойлерното също се следи за налягането на течност в системата , за изправност на диферинциален термостат , помпа и термометри , теч на тръби и връзки и течове на бойлер . Ако това се гледа всичко щее ок . Системата трябва да се разглежда като човешки организъм и тя се разболява . smiling smiley
Re: Слънчеви колектори
26-03-2008 - 20:44:04
Quote

syncho Написал:
-------------------------------------------------------
> До sunenergy:
> До сега не бях виждал подобно нещо, а вече повече
> от 5 години слагаме вакуумно-тръбни колектори. Не
> мога да си представя какво е причинило
> задържането...




Не става въпрос само за задържането на снега. Предишния ден тръбите си бяха чисти до снега. През нощта се образува този скреж, както става със колите на открито. Точно този скреж пречи на слънцето да достига абсорберите вътре почти колкото и снега. При отрицателни температури този скреж няма какво да го разтопи.
Re: Слънчеви колектори
26-03-2008 - 23:04:43
Аз четох за сравнителни изпитания на плоски селективни и вакуумно-тръбни колектори, направено при реални условия - не в лаборатория - в Германия. Те констатират, че поради заскрежаването през зимата всъщност вакуумните поемат по-малко слънчева енергия от плоските. Последните имат малко по-големи загуби, и като се стопли малко някоя част започва разтапяне на скрежта или снега наоколо и скоро целият колектор почва да работи, докато вакуумните си стоят заскрежени по цял ден.

Ама у нас за това се мълчи, защото фирмите се мъчат да продават скъпите вакуумни колектори.
Re: Слънчеви колектори
26-03-2008 - 23:43:19
енина Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз четох за сравнителни изпитания на плоски
> селективни и вакуумно-тръбни колектори, направено
> при реални условия - не в лаборатория - в
> Германия. Те констатират, че поради заскрежаването
> през зимата всъщност вакуумните поемат по-малко
> слънчева енергия от плоските. Последните имат
> малко по-големи загуби, и като се стопли малко
> някоя част започва разтапяне на скрежта или снега
> наоколо и скоро целият колектор почва да работи,
> докато вакуумните си стоят заскрежени по цял ден.
>
> Ама у нас за това се мълчи, защото фирмите се
> мъчат да продават скъпите вакуумни колектори.


енина извинявай, но ако това се получаваше наистина щях да съм го забелязал до сега. Все пак в Пловдив температурите също падат доста под 0-та, а в нас съм с точно такава система и до сега не съм имал такъв проблем. Това със заскрежаването го виждам за пръв път на тази снимка, която е тук, където само да уточня не са наши колектори, по-скоро това са прехвалените Seido. Те ползват едностенни вакуумни тръби. Не знам дали от там се получава проблема. Също така забелязвам, че не скреж, ами си е бая заледено. Скреж не е ли лека покривка само? А за да се получи скреж (лед) е необходимо да има някакво оросяване или влага преди да стегне. Също така дори и да се появява скреж, в което се съмнявам, леда също се изпарява и обикновенно не се задържа дълго време поради малката си дебелина.

А и повярвай ми за да се топи снега от плоските колектори загубите не са им "малко по-големи", а са си големи! И все пак един плосък колектор трудно се нагрява до степен да разтопи снега, който вече го е затрупал...

Ако греша някъде и има някакво логично обяснение за това бих бил щастлив да го чуя.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
27-03-2008 - 00:06:07
прочетох в един форум следното:
"Има 3 вида слънчеви колектори за топла вода: обикновени, селективни и вакумни. И трите вида колектори получават от слънцето едно и също количество топлинна енергия. Разликата между тях е в загубите, които те имат.


1. Вакумните колектори са най-ефективни, но и в същото време са много по-скъпи и с много по-кратък живот.
2. Вярно е, че вакумните колектори могат да загряват водата до висока температура и през зимата, но това не означава, че отдават достатъчно количество енергия. През зимните месеци слънчевата радиация е около 2 пъти по-слаба. Освен това деня е 2 пъти по-къс. И броя на облачните дни е 2-3 пъти по-голям. Следователно през зимните месеци вакумните колектори отдават около 10 пъти по-малко енергия отколкото през летните месеци (обикновенните и селективните колектори не отдават нищо).
И тука си задаваме въпроса: Струва ли си да инвестираме 2-3 пъти по-голяма цена в колектори, които ще отдадат само 10% повече енергия в годишен план?
3. И освен това вакумните тръби се повреждат за 3-4 години и трябва да се сменят. "


по т. 1. и т.3 - За живота на които и да е колектори - не знам доколко е вярно, защото четох на друго място, че не е точно така.
А за цената - ако са най-ефективни, полага им се и да са с най-висока цена!
Обаче т. 2 звучи доста разколебаващо, относно ефективността им?

Извинявам се, но някой може ли да обясни какво се разбира под Селективен Колектор?
Благодаря предварително!
Re: Слънчеви колектори
27-03-2008 - 00:23:19
dimonen Написал:
-------------------------------------------------------
> прочетох в един форум следното:
> "Има 3 вида слънчеви колектори за топла вода:
> обикновени, селективни и вакумни. И трите вида
> колектори получават от слънцето едно и също
> количество топлинна енергия. Разликата между тях е
> в загубите, които те имат.
>
>
> 1. Вакумните колектори са най-ефективни, но и в
> същото време са много по-скъпи и с много по-кратък
> живот.
> 2. Вярно е, че вакумните колектори могат да
> загряват водата до висока температура и през
> зимата, но това не означава, че отдават достатъчно
> количество енергия. През зимните месеци слънчевата
> радиация е около 2 пъти по-слаба. Освен това деня
> е 2 пъти по-къс. И броя на облачните дни е 2-3
> пъти по-голям. Следователно през зимните месеци
> вакумните колектори отдават около 10 пъти по-малко
> енергия отколкото през летните месеци
> (обикновенните и селективните колектори не отдават
> нищо).
> И тука си задаваме въпроса: Струва ли си да
> инвестираме 2-3 пъти по-голяма цена в колектори,
> които ще отдадат само 10% повече енергия в годишен
> план?
> 3. И освен това вакумните тръби се повреждат за
> 3-4 години и трябва да се сменят. "
>
> по т. 1. и т.3 - За живота на които и да е
> колектори - не знам доколко е вярно, защото четох
> на друго място, че не е точно така.
> А за цената - ако са най-ефективни, полага им се и
> да са с най-висока цена!
> Обаче т. 2 звучи доста разколебаващо, относно
> ефективността им?
>
> Извинявам се, но някой може ли да обясни какво се
> разбира под Селективен Колектор?
> Благодаря предварително!

В момента не съм в състояние да обяснявам на дълго поради простата причина, че цял ден съм на работа и сега е след 00:00 smiling smiley , но ще опитам. Селективните плоски имат т.н. селективно покритие, което поглъща повече енергия.

Относно живота на вакуумно-тръбните самият факт, че даваме 5 години гаранция трябва да ви говори нещо... Имат доста дълъг живот, който до сега не сме разрали колко е защото първите още си работят без да им е станало нещо мисля, че са от 95-та първите. Разбира се не са монтирани в България, а в Италия, но производителят е един и същ така че вече 13 години си работят и нищо им няма.

Относно ефективността има през зимата... те не "отдават" по-малко енергия, а усвояват същия процент от слънцегреенето както и през лятото, но с тази разлика, че слънцето грее по-малко като време и мощност.

Надявам се да съм бил полезен. Може да съм звучал малко объркано, но и аз съм малко в транс защото от половин час вече си мисля за леглото и сега само събирам сили да си легна smiling smiley. Лека вечер.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
27-03-2008 - 01:05:49
Благодаря, syncho,
че въпреки късния час, си ми отговорил почти веднага!

syncho Написал:
-------------------------------------------------------
> Надявам се да съм бил полезен.
Да, за това, което и както питах, получих изчерпателен и ясен отговор.

Имам и други въпроси, но ги оставям за следващия път, защото и аз пикирам след малко!

Лека и спокойна нощ! smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход