Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
24-03-2008 - 15:34:29
[www.meteo.bg]

Вземайки данни от горепосочения линк си изчислих че при мойта соларна инсталация с 5.2 м2 селективни колектори и 200 л бойлер спестявам около 2800 КWh годишно. Което умножено по 0.17 ст/квч дава около 480 лева/на година.
При положение че цялата ми инсталация е излязла 6000 лева, следва че се изплаща за около 12.5 години.

Това добре ли е според вас ? Като срок на възвращаемост става дума....

Re: Слънчеви колектори
24-03-2008 - 15:41:34
Гледам доста сте се разгорещили smiling smiley . Преди няколко дена видях и снимах още едно нещо, което е в минус на плоските колектори. Повечето хора безсмислено се тревожат от отражателите на вакуумните колектори, че щяли да задържат сняг и т.н., а хората които предлагат/продават плоски колектори все твърдят, че при тях снега се бил хлъзгал и падал :] , само не мога да разбера защо тогава видях плосък колектор, които беше почти 1/3-та покрит със сняг при положение че беше валяло преди 1-2 дена. Нали уж се хлъзгал... При вакуумните не съм забелязал да се задържа сняг по този начин.

Дайте някакви коментари и лични наблюдения.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
24-03-2008 - 15:48:17
Petar Написал:
-------------------------------------------------------
> >
> Вземайки данни от горепосочения линк си изчислих
> че при мойта соларна инсталация с 5.2 м2
> селективни колектори и 200 л бойлер спестявам
> около 2800 КWh годишно. Което умножено по 0.17
> ст/квч дава около 480 лева/на година.
> При положение че цялата ми инсталация е излязла
> 6000 лева, следва че се изплаща за около 12.5
> години.
>
> Това добре ли е според вас ? Като срок на
> възвращаемост става дума....
>
>


На www.kloben.it можеш да видиш, че при направени тестове от независима организация последната година вакуумно-тръбните колектори на Италианците са изкарали 733kWh/m2 за една година. До сега не съм намерил такива които да са извадили повече smoking smiley . И при положение, че цената на колекторите им е колкото на добър селективен плосък колектор можеш пак да направиш сметките smiling smiley . Не случайно не искам да слагам плоски колектори...


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
24-03-2008 - 17:45:52
syncho

Не е резонно такова сравнение. Може и да си прав, ама в Италия има доста повече слънцегреене отколкото в БГ, а и зимата им е доста по-мека.

Докато данните дадени в горния линк са си за нашите условия ( София )
LKK
Re: Слънчеви колектори
24-03-2008 - 18:00:17
LazarG Написал:
-------------------------------------------------------
> Стойката има две степени на свобода, като едната
> се ползва само няколко пъти в годината за
> настройка и пак се отнема, а другата степен на
> свобода се контролира от задвижката. Не виждам
> къде е притеснението за нестабилност.
>
Притеснението е в това, че за да работи системата на Фокус-42 е задължително да има една степен на свобода. Аналогично е и закрепването на повечето сфетофари в София. Днес при малко по-силен вятър доста от тях имаха собствено мнение кой пътникопоток управляват. Доста сериозни институции се занимават с организирането на пътникопотока в столицата, но всяка пролет ситуацията се повтаря. Ще ми се да вярвам, че механиката на Фокус-42 е достатъчно яка, като имам предвид че площта на панела им е по-голяма от тази на един сфетофар.
Не казвам, че системата на Фокус-42 няма да работи, просто обръщам вниманието, че механичните сили, съсредоточени по тази ос, около която се върти панела на Фокус-42 са доста по-голями, отколкото ако закрепим статично панел с аналогични размери. Ще чакам схема и снимка на механиката, за да преценя надеждна ли е. Някой ако ходи до Тервел може да я разгледа и да напише.
smoking smiley smoking smiley smoking smiley
Re: Слънчеви колектори
24-03-2008 - 18:07:59
LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> LazarG Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Стойката има две степени на свобода, като
> едната
> > се ползва само няколко пъти в годината за
> > настройка и пак се отнема, а другата степен
> на
> > свобода се контролира от задвижката. Не
> виждам
> > къде е притеснението за нестабилност.
> >
> Притеснението е в това, че за да работи системата
> на Фокус-42 е задължително да има една степен на
> свобода. Аналогично е и закрепването на повечето
> сфетофари в София. Днес при малко по-силен вятър
> доста от тях имаха собствено мнение кой
> пътникопоток управляват. Доста сериозни институции
> се занимават с организирането на пътникопотока в
> столицата, но всяка пролет ситуацията се повтаря.
> Ще ми се да вярвам, че механиката на Фокус-42 е
> достатъчно яка, като имам предвид че площта на
> панела им е по-голяма от тази на един сфетофар.
> Не казвам, че системата на Фокус-42 няма да
> работи, просто обръщам вниманието, че механичните
> сили, съсредоточени по тази ос, около която се
> върти панела на Фокус-42 са доста по-голями,
> отколкото ако закрепим статично панел с аналогични
> размери. Ще чакам схема и снимка на механиката, за
> да преценя надеждна ли е. Някой ако ходи до Тервел
> може да я разгледа и да напише.
>

И аз чакам снимки но уви
confused smiley само сладки приказки smiling smiley
Re: Слънчеви колектори
24-03-2008 - 18:30:07
За Petar: 12.5 години е добре, общо взето възвращаемостта на инсталации за битови нужди (не за хотели)е между 15 и 20 години. Е, с поскъпването на ел-енергията ще сенамали, но да не усложняваме нещата с пресмятане на загубите от лихви и пр.....

А по отношение устойчивостта на вятър за сведение на форумците в България изчислителното ветрово натоварване на подобни инсталации е 300 кг/м2, т.е. за 4 кв. метра колектори трябва стойката им да издържа 1200 кг.

Лично аз считам, че въртенето на колекторите е практически безполезно, защото сутрин и вечер слънчевите лъчи преминават под голям наклон през атмосферата и енергията им силно намалява в резултат на загубите.

Re: Слънчеви колектори
24-03-2008 - 18:54:39
чудя се само нашия северен или не дайси боже южния вятър дали няма да метне панелите на фокус при кумшията , говоря за нашия регион на юг от Бургас .Мен лично ме е хващала лятна бяла буря по време на монтаж на панели на покрива - резултата -метна два панела и 2 счупени стъкла .Така изкриви закрепващите планки 5 по 50 че после с чука едва ги исправих .От тогава конструкцията е правя от профил квадрат 40 по 40 стойката закрепвам с планка 5 по 80по 150 с два анкера 10 мм . Когато купувам готови стойки от други фирми подменям техните закрепвания от Сънсистем имам стотици които ми се търкалят из склада ( ползвам ги за др цели) , сменям ги защото веднъж уж по техен чертеж монтирам термосифонна система 250 литра с 2 панела на керемиден покрив . Като напълних бойлера с вода и стойката поддаде и строши керемидите - оттогава ги изхвърлям дори мои колеги гледам правят същото . smiling smiley Та фокусчо като се заблъскаш 18 години по покривите да видиш реално плюсове и минуси ела да говорим .Защо от 90 та година ли - тогава излязах от казармата и започнаха първите преходи на слънчеви системи от държавния сектор да преминават в часния . Първата ми система направих на оправителя на една почивна станция , който съответно беше взел панелите от там . фОКУС къде беше ти тогава и всички други фирми .И друго ако сега се лансира една добра система на добра цена дори и да си пълен тъпанар и панел да неси пипал ще направиш пари както ти изкаш :}
LKK
Re: Слънчеви колектори
24-03-2008 - 19:35:02
енина Написал:
-------------------------------------------------------
> А по отношение устойчивостта на вятър за сведение
> на форумците в България изчислителното ветрово
> натоварване на подобни инсталации е 300 кг/м2,
> т.е. за 4 кв. метра колектори трябва стойката им
> да издържа 1200 кг.

И аз за това говоря, въпреки че нямах подръка конкретни цифри. Благодарности на енина, която в цифри изрази сериозността на проблема.

> Лично аз считам, че въртенето на колекторите е
> практически безполезно, защото сутрин и вечер
> слънчевите лъчи преминават под голям наклон през
> атмосферата и енергията им силно намалява в
> резултат на загубите.

Просто проблема е, че системата на Фокус-42, ама съвсем не работи, ако колектора не е точно насочен към слънцето, тъй че другите може да си ги закрепяте както искате, но Фокусите трябва да се връткат. И всички тези главоболия за 24% повече, както твърдят авторите на разработката и Нейно Величество Геометрията.
smoking smiley smoking smiley smoking smiley
LKK
Re: Слънчеви колектори
24-03-2008 - 19:39:33
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> чудя се само .......
Ами няма какво да се чудиш, ами си сложи в джоба няколко анкера по 10 мм и повече, че както се изказваш не знаеш кога Фокус-42 ще те вържат за остта на колектора си и ще останеш сам срещу стихиите. :}
smoking smiley smoking smiley smoking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход