Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация

Публикувано от StefanB 
Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 10:15:59
Стигнах и до външната мълниезащитна инсталация и ме изненадаха за пореден път. Значи по проект инсталацията е с един гръмоотвод, със шина положена под мазилката - така пише в проекта- и два заземителя. Говорим за външната мълниезащита, естествено. И понеже сега коват летвите на керемидите, реших да направим и това. Обадих се на фирма, дойдоха и ми обясниха, че както е проекта нямало да стане, не можели да минават под керемидите, защото покрива бил горим - дървен и трябвало да се изпълни с кабел ф8 от никел силиций и не знам кво още, който върви по керемидите хваша се със специални държачи - клипсове и се вижда върху покрива, което изобщо не ме кефи. Вчера ходейки до там гледах специално по новите къщи - е на едно място не видях подобно чудо... А искат към 2 бона общо за труд и материали...
Дайте акъл, щото ако не намеря някой дето да го направи под керемидите, до няколко дни вече няма да имам вариант - керемидите ще са сложени....
А, обясниха ми, че имало нови изисквания... Рових, намерих наредба 8 от декеммври 2004 май за мълниезащита, нищо по-ново не намерих. Дали ме пързалят.?
ej
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 13:12:10
Здрасти, защо не вземеш мнение от още една фирма? Наистина май това последната наредба, регулираща този въпрос.

euroengineering
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 13:23:00
МИсля, че първо трябва да говориш с проектанта.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 14:12:31
Точно от Евро инженеринг ми е офертата. Говорих с още двама, ще дойдат да видят в сряда. Проектанта не мога да го открия засега...
Ясно, питах дали знаете дали наистина има промени в изискванията, което да е резон да не ми изпълняват проекта, а да търсят варианти по керемидите отгоре и т.н., просто не открих някакви промени в нормативните документи, а мисля, че не е работа на фирмата изпълнител да променя проекта своеволно... Вий, ако наистина не е читаво проектирано...
Не знам, ще стане ясно
Благодаря за мненията..
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 14:22:57
Стефан,
гръмоотвода се прави извън къщата и се заземява в заровена в земята плоска шина, отстояваща от къщата....но не можеш да вкараш гръмоотвода под керемидите....искаш да се взривиш ли.....? фирамата те е насочила правилно .....като вкараш мълнията в къщи си .....е всичко безсмислено....

Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 15:26:39
Fenster, не разбирам от гръмоотводи, макар да имам клас по електротехника, просто не съм се занимавал с такава инсталация...
В пректа е ясно казано и нарисувано как има гръмоотвод на комина, после по метална шина инсталацията минава по билото и контура на покрива- под керемидите на билото и зад челната дъска по фасадата, отбелязано е "под изолацията и мазилката" , като там е проектирано арматурно желязо с ф8 като е отбелязано да се направят заварки по всички чупки и после пак чрез шина от две противоположни страни на къщата слиза до заземителни пръти и са отбелязани стойностите на съпротивлението, което да се замери.
Може да си прав - същото казват и от Евроинженеринг.
Току-що говорих с проектантката, която каза, че по принцип така както го е дала малко се била компрометирала изолацията, имало решение, но по покрива, върху керемидите било най-добре... Кой в общината й е гледал творението и го е подписал, ако е така...
Така или иначе, поизясних нещата, сега почвам да търся фирма, дето няма да ми иска половин плоча за един гръмоотвод, три кабела на кръст две шини и два заземителя.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 16:03:35
StefanB, и на мен ми казаха по керемидите... и точно затова се отказах, поне засега. Къщата ми е доста ниско, над мен стърчат две големи къщи и ме убеждават , че нямало смисъл от гръмоотвод. Аз не съм много убеден, но и да го правя няма да е сега, ами след като покрия, така или иначе вече покриха високия покрив.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 16:28:52
Доколкото знам, цялата инсталация от централното табло се включва в заземителната верига...., но и аз не разбирам много-много , просто ще трябва да потърсиш някоя фирма , която разбира от работата си , че това не е шега работа....
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 16:42:19
[www.hapea.de]

Немски сайт е, но може да погледнеш схемата....

Референции Sunny Beach
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 17:10:01
Да , но има разлика (както в какво ли не) между световния опит и българския стандарт..
И руснаците и западняците връзват външното и вътрешното заземяване и мълниезащита.
Ние обаче, по стандарт правим две вериги - веднъж мълниезащите и веднъж заземяване, което се изпълнява на регулационната линия...
Точно това ми обясняваше днес проектантката, с която се свързах най-после...Абе шегички.....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход