Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация

Публикувано от StefanB 
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
29-10-2010 - 00:39:46
Вижте пак линка,дето ви пуснах горе-описан е случай,в който мълнията не е паднала върху сградата отгоре,а е влязла в нея отдолу-през основите и.В конкретния случай никакъв пасивен гръмоотвод е нямало да го спаси.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
29-10-2010 - 04:59:30
Добре де Бул, а къде им е мълниезащитата? Ако няма, то защо? Ако има, де е?

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
29-10-2010 - 08:21:07
Че питай ги тях! И на мен ще ми е интересно. Има едни по-скъпи мълниеприемници - с изпреварващо действие. Те се слагат по-ниско и покриват по-голяма площ. Но все пак са над къщата.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
18-11-2010 - 15:35:01
Питайте специалистите , а не гадайте напразно, между нас така наречените специалисти има много некомпетентни и измамници, предложението е нашо изборът е ваш. Във всички водещи специализирани фирми има достатъчно разбиращи между тях. С това шега не бива.
KOH
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
24-11-2010 - 19:41:39
При мълниезащитна инсталация, отводите се полагат открито по покрива и скрито под фасадната мазилка, за да не се загрози фасадата. На Н=1.30 м от терена, на отводите се монтират прави съединители в ПВХ кутии . От тях да става измерването на импулсното съпротивление на всеки заземител.
Евроинженеринг е фирма, занимаваща се с мълниезащита. Предлагат и мълниеприемници с изпреварващо действие. Според мен, офертите им понякога са космически, но специалистите им са компетентни. Проектът на вашата "проектантка" е абсурден. По добре не правете никаква мълниезащита, отколкото да монтирате отводи под керемидите. Мълниезащитата и заземлението са различни неща и обединяването им в един контур е напълно погрешно.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
24-11-2010 - 21:28:03
Добре, а може ли въжето, май му казвате "отводи" вместо по керемидите да го пусна в тавана по плочата и от там направо под фасадната мазилка? Тук в С. Америка гръмоотвода може да се монтира даже директно за дървената конструкция под керемидите, но самото въже върви по покрива. А в България моят ел. техник ми каза че гръмоотвода НЕ трябва да има досег с дърво!!!
И още нещо, тук ел. инсталацията се заземява към водопровода. Чудно ми е при тези нови технологии у дома използвайки вече само ПВЦ тръби за водопроводната инсталация как ще стане това заземяване?
И др. въпрос. По медиите постоянно говорят как ел. уредите по домовете горяли от чести токови удари...Ората съдели ел. доставчиците и т.н. Та не се ли използват разни джаджи които да предпазват домашната инсталация, тук им казват "Surge Arrestor"?

Поздрав*drunk*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
25-11-2010 - 01:00:29
Да ви разкажа един случай от по-миналото лято. Не знам какво бе сбъркано, но щетите бяха за много пари.
Хотел на златните, с чилър на покрива. Гръмоотводи насам натам, но според мен с недостатъчна височина. При една буря мълния удря чилъра. В чилъра единствената щета е допълнително добавен фазоуказател който е свързан за 3-те фази и земя, а не нула, май, не помня. Управлението му се захранва от траф от две от фазите. В хотела през земята според мен влиза мълнията и изгърмяват една торба компютри, телефонна централа, оборудване за кабелна. В съседния хотел на 50 м няма никакви щети.
KOH
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
26-11-2010 - 13:15:41
Quote
Geto
Добре, а може ли въжето, май му казвате "отводи" вместо по керемидите да го пусна в тавана по плочата и от там направо под фасадната мазилка? Тук в С. Америка гръмоотвода може да се монтира даже директно за дървената конструкция под керемидите, но самото въже върви по покрива. А в България моят ел. техник ми каза че гръмоотвода НЕ трябва да има досег с дърво!!!
И още нещо, тук ел. инсталацията се заземява към водопровода. Чудно ми е при тези нови технологии у дома използвайки вече само ПВЦ тръби за водопроводната инсталация как ще стане това заземяване?
И др. въпрос. По медиите постоянно говорят как ел. уредите по домовете горяли от чести токови удари...Ората съдели ел. доставчиците и т.н. Та не се ли използват разни джаджи които да предпазват домашната инсталация, тук им казват "Surge Arrestor"?

Поздрав*drunk*

Ел.техникът правилно Ви е казал, че не трябва да има досег до дърво. Проблемът обикновено е мястото за закрепване на мълниеприемната мачта на покрива. Ако покривът е плосък, може на квадратна метална планка да заварите 0.5м метална тръба. Планката се закрепва с анкерни болтове към покрива, а мачтата се "нанизва" в тръбата. Ако покрива е скатен - търсете комин близо до билото.
Заземяването става с допълнителен "РЕ" проводник. При монофазно захранване - 3-ти(L,N,PE), за трифазно захранване - 5-ти(L1,L2,L3,N,PE). Защитният проводник се изтегля от таблото, на което е направено заземление (напр.Телектромер)- до съответното разпределително табло (напр. Тап.) "Surge Arrestor" може да се монтира във всяко табло, което има заземление. Проблемът е, че ел.таблата в старите сгради нямат РЕ, а само фаза(и) и работна нула и няма как да се свърже катодния отводител
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
30-11-2010 - 22:36:08
Ето какво намерих в близкия магазин. Square D Surgebreaker Plus Whole Surge Protector 120/240V:[www.schneider-electric.ca]
Тази джаджа към главното табло и предпазва всички ел. уреди в къщата, плюс допълнително 4 тел. линии и 2 коаксиални кабела до 80000 amps. Обаче цената ми се чини доста висока - 200 лв. с 5 г. гаранция.
Какво ви е мнението?

С поздрав*drink1*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
KOH
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
07-12-2010 - 19:02:08
Quote
Geto
Ето какво намерих в близкия магазин. Square D Surgebreaker Plus Whole Surge Protector 120/240V:[www.schneider-electric.ca]
Тази джаджа към главното табло и предпазва всички ел. уреди в къщата, плюс допълнително 4 тел. линии и 2 коаксиални кабела до 80000 amps. Обаче цената ми се чини доста висока - 200 лв. с 5 г. гаранция.
Какво ви е мнението?

С поздрав*drink1*
Sсhneider electric са добър производител на ел.апаратура. При избора на типа катоден отводител, най-важно е да остатъчното напрежение да е по-малко от допустимото безопасно напрежение на защитаваната апаратура. Между катодния отводител и инсталацията винаги се монтира автоматичен прекъсвач. За да имате сигурна защита трябва разстоянието между катодния отводител и най-отдалечения пторебител да е до 30м
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход