Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация

Публикувано от StefanB 
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
28-09-2010 - 21:10:58
Демек, трябва да е остър горе. Вчера попадах на мение за някакъв цилиндър на обратно на върха, но това му беше цялото обяснение. Отвеса не е лоша идея.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
28-09-2010 - 21:35:49
И аз се отказах от мълниезащитата. Защо сам да вкарвам дявола в къщи. Около мен има само една къща с мълнеотвод, и ако удари достатъчно близо тя ще привлече токовия удар.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
28-09-2010 - 23:26:07
Абе не е сигурно. Има някакви конуси на изчисление - височината на гръмоотвода пази даден радиус около оста си и там обикновено е обекта, който пази. Едва ли твоята къща е в конуса на другия гръмоотвод.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
28-10-2010 - 02:13:49
Тези дни се замислих защо тук в с. Америка не мога да видя и един гръмоотвод да стърчи от къща, е така за кадем, дето се вика? Поразрових се из интернета и пак нищо подобно на нашите гордо изправени мачти. На всякъде показват едно заземяване на външният електромер, ВиК-то и толкос. В американския "практикер", Хом Депо ми показаха едни метални плочи с размер 25/ 40 см. която се заравяла на 50 с. в земята в близост до въпросният електромер къде се свързва заземяването*xxx* Тези хора може и да са луди ама аз за ударена от гръм къща тук не съм чувал. Та каква е работата и нуждата от тез многометрови пилони, че и по няколко на покрив? На мен шини по покрива и фасадата не ми се гледат, мисля да пусна кабела под изолацията и хайде в земята. Някой правил ли го е по тоз начин? Та какво мислите за всичко това?
С поздрав,*drunk*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
28-10-2010 - 11:14:05
На мен по проект ми дадено под изолацията,обаче искам да измисля как да няма арматура над покрива която после да минава покрай стрехата и чак тогава под изолацията.Минава ми такава идея: В билната греда да направя дупка в която да постава тръба през която да минава пръта.Така и после арматурата няма да се вижда.В тръбата ще сложа силокон високотемпературен и така дори да има нагяване няма да отива до гредата.Незнам дали обясних добре,но нека някой ако има идеи да сподели.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
28-10-2010 - 12:03:01
Geto...мълниите не падат равномерно навсякъде.Има огромни територии,където на практика такива никога не падат или падат през периоди от стотици години...
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
28-10-2010 - 20:17:38
Доста почетох и аз за тия мълниезащити. При мълния токопроводите се нажежавали до червено. Затова се остават над керемидите и на разстояние от изолацията. На мен обаче по проект ми бяха пернали единия баш на лицето. Освен това и на мен ми е грозно да се виждат железа над керемидите. Взех 10 см вата с алуминиево фолио, нарязах я на ивици и увих токопроводите с нея (фолиото отвън и го стягам с тел). Дефакто в подпокривното ми пространство токопроводите се допират само на едно място до дърво. Гледам, че повечето къщи нямат въобще, а тези които имат пак са ги наврели в подпокривното и под изолациите без никаква изолация. Надявам се, че ще съм с една идея по-добре от тях (недай си боже да се случва де). Не знам обаче дали по индукция тока няма да нажежи и фолиото и телта.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
28-10-2010 - 21:15:48
Нещо майтап взехте да си правите с тия мълнии...Дайте си ясна представа каква енергия притежава една мълния.Аз съм виждал поражения от кълбовидна-тръгнала след някакво куче от полето.Кучето тича,кълбото лети след него.Видели са го десетина човека.Кучето завива покрай сграда на трафопост,но мълнията не успява да завие и удря металната врата на сградата,където е трафа.Вратата е от стомана,огормна врата тежаща сигурно към 150-200 кила.Дебела половин сантиметър,вътре с усилванията,с всичко.Трафа е на помпена станция-направили са тая врата заради кражби.Е в тая врата имаше ДУПКА с диаметър около 30-35 см.Разтопен метал имаше само по периферията на дупката.Останалото няма къде да е-просто се е изпарило за тая стотна от секундата,в която мълнията среща желязото.
Ей тука едни типични поражения от мълния-паднала е върху дърво,на около 20 метра от сградата..
[forums.mikeholt.com]
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
28-10-2010 - 21:47:52
Няма шега с тез работи за това и ги обсъждаме. От онова което виждам тук се чудя няма ли някакво друго решение, което да е също така ефективно, защото гръмотевичните бури не са никаква рядкост тук, а защитата им е едно кабелче от електромера в земята.

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
29-10-2010 - 00:10:38
Гето, това е заземяване на инсталацията. Не може да е мълниезащита. И тук го има заземяването.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход