Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация

Публикувано от StefanB 
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 17:13:11
Fenster, danke, aba немският ми е много слаб, иначе чета и френски и испански и англииски и руски и малко италиански... Но за проклетия всички полезни неща са на немски
Но се ориентирах, благодаря!
teo
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 18:01:47
Стефане и аз по проект имам изпълнение на мълниезащита но се замислям дали да правя. Причината е, че нито една от разположените над мен и под мен къщи нямат такава и някак не ми се ще да аз да съм мълниеуловителя :-)

Ако може и при теб да се избегне не го прави.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 18:45:13
StefanB,
Няма смисъл да се пънем да проумяваме как действа туй нещо мълнията - теорията и практиката леееко се разминават. И тъй като у нас не е прието да се пре-презастраховаме нито срещу наводнение, нито срещу пожар, нито срещу гръм, а и не ни е ясно какво е това, направи си НЯКАКВА гръмозащита (доколкото разбрах не си обвързан да спазваш проекти), хем прилично естетична, хем не скъпа, хем щадяща покрива и изолацията - най-просто два шиша с шина/арматура ф8 по билото и отвеждане по калкана с 1,5 м кол в земята. На 4 от 5 покрива (скатни) това се прави под изолацията. Аз съм "за" да е отгоре. Това, че къщата ти е по-ниска от съседните няма значение.
По-важно е друго: вероятността да удари гръм точно твоята къща е пренебрежимо малка спрямо вероятността КОГАТО УДАРИ да причини щети, независимо колко качествена е гръмозащитата.
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 19:47:32
Здрасти! Незнам решил ли си проблема, но прочетох и реших да споделя. Това което съм виждал на запад в Унгария, Чехия, Германия, Полша навсякъде поставят мълниеотводите върху керемидите и после под стрехата влиза в мазилката. Незнам каква е технологията, но така го правят. Мисля дори, че имам снимки на такова изпълнение. winking smiley
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 22:06:23
Ха, тъкмо тая тема за мълниезащитата ме вълнуваше тия дни. По проект и при мен е дадено точно както при StefanB. Ф8 под керемидите и т.н. Ние сложихме керемидите, но още капаците не са ги замазали. И аз се чудя дали да не пусна тия железа над маите и хидроизолацията, под капаците, преди да са замазани. Но сега чувам други мнения тук. Може ли масово проектантите да грешат, а тия от фирмите да са прави??
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
22-01-2007 - 22:36:38
А ето и точно как е по проекта:
мълниезащита
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
23-01-2007 - 09:21:34
Е. и при мен е същото, само че по всичките била нямам а само по контура и по едно било до комина, където е предвиден пръта...
Не мога д а покажа по технически причини... - не става атачмънта.
Как точно става постването на снимка или проект,или цитат, с препратка към сайт се преборих но с директно постване на проект например - не мога да вдяна.
Или трябва да кача първо снимка в снимка.бг както някои правят...
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
29-01-2007 - 16:16:01
Правилно са те консултирали пише го в наредба №8 прочети я
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
30-01-2007 - 10:04:03
Ваня, не разбрах, искаш да кажеш че това което ми казват от фирмите за мълниезащита върху покрива, а не под керемидите е правилно. Четох я наредбата, но там се споменават няколко категории на цградите и според тях и различните изисквания, нещо не ми стана много ясно... Е, не правя резервоар, строя еднофамилна къща 5-та категория по ЗУТ...
Но явно нещата вървят към външната мълниезащита, днес ще ходя пак да водя едни юнаци, да видим те какво юе кажат като оферта...
Мерци за мненията
idi
Re: Някой да е правил скоро мълниезащитна инсталация
30-01-2007 - 15:19:14
teo, по принцип знам че мълнията върви по линия на най-малкото съпротивление а не гледа къде има гръмоотвод за да удари него. Така че направиш ли си гръмоотвод пазиш себе си а не останалите.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход