Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Край София – дворче с малка къща

Публикувано от Shtirev 
Re: Край София – дворче с малка къща
26-07-2011 - 20:26:19
Евтините масови изпълнения на квартали с къщи са силно типизирани, поне това което съм виждал в САЩ. Взимат голям парцел земя, предварително се изгражда инфраструктура и се строят къщички на много малки дворчета, с еднакви или най-много 2-3 типови проекта. С евтини материали, сглобяемо строителство и бързо. И от инфраструктурата гледат да спестят максимално - например с пречиствателни станции под къщите и малък диаметър канализация която да отвежда само "пречистена" вода.
Не го виждам тука как ще стане, българите сме прекалено големи индивидуалисти и повечето не харесват сглобяемото строителство, капризничат към вида, изпълнението и екстрите на къщата. Е няма как да е индивидуално изпълнение на цената на апартамент.
Най-близкия пример е Делта Хил - там земята е излязла почти без пари на инвеститора, има голям брой къщички и предварително изградена инфраструктура вътре и пак не успяват да докарат цена по-ниска от 100 и нещо К евро за най-малките къщички.
Re: Край София – дворче с малка къща
26-07-2011 - 21:31:54
Има една граница,която трябв ада бъде поставена.Между събърбията и тоталните RURAL изпълнения.Делта Хил е от втората категория.Лично аз го смятам за успешен проект,но Рударци/Кладница по никакъв начин не мога да го смятам при събърбията.
Re: Край София – дворче с малка къща
26-07-2011 - 22:14:44
Quote
SM
Темата е интересна и аз, като столичен строител ще се включа. Единствено, трябва да отбележа, че мнението ми най-вероятно ще е излишно. .
Ама изобщо не е излишно,напротив! Аз сам напълно съгласен с почти всичко което казваш,не ме разбирай погрешно,и аз ако сам на твое място,и аз бих строил блокове не къщи,не е глупав тоз които яде зелника,а тоз които му го дава,само в часта с надценените калкулаций не си прав,нашите оценки макар и непрофесионално,са за една къща ,не ми казвай че при 10 ще е същата,а при 100?Но мойте изводи от цялата дискусия е че да възможно е и не няма да се случи скоро,причини много ,обективни,субективни.....Въпреки това поне другото ,би трябвало да се случи по скоро,и мисля че фирмите които го приложат ще спечелят,е да направят няколко типови проекта,които евентуално да се доработват само в часта основи,с максимално оптимизирани разходи,откъм матеряли ,труд, технология и когато се появи клиент които проявява интерест,вие да му дадете един готов проект,с бързо и качествено изпълнение и на прилична цена,при условие че друг е инвеститора ,12 000 еуро не е никак зле нали?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-07-26 22:15 от mishuk.
Re: Край София – дворче с малка къща
26-07-2011 - 22:42:42
В събърбията цените са средно 100 евро на квадрат на парцелите дето стават за строителство и биха привлекли интерес. Това колко натоварва цената на квадрат жилищна площ - 200 евро поне? Една средна хубост къщичка от 200 квадрата на 400 м2 място например.
Re: Край София – дворче с малка къща
26-07-2011 - 23:54:16
Ми...сметката следва доста точно модела,при който цената на земята е близка до цената на построеното върху нея.
Доста често срещан модел..Малцина строят много скъпи къщи в места с евтина земя.Екзотика е.Както и обратното...на тузарските места няма евтини къщи.
Re: Край София – дворче с малка къща
27-07-2011 - 09:40:52
Само една забележка - това с 2-3 типови проекта няма да стане. Мисля, че повечето хора искат къща за да е максимално близко до изискванията им за жилище. А колкото хора, толкова идеални къщи.
Кое се води "събърбия"?
Re: Край София – дворче с малка къща
27-07-2011 - 18:00:42
Говорим за евтино, масово и типизирано строителство. Това което днес представляват кооперациите. Няма как да строиш всяка къща по различен проект и материали, да следиш капризите на 100 човека, тъщи, свекърви, баджанаци и прочие и да очакваш да е евтино.
Събърбия е предградие от английски, около София за такова може да се смята всичко което се обхваща от градски транспорт - примерно до 10 км от околовръстното.
Re: Край София – дворче с малка къща
27-07-2011 - 19:49:35
Quote
Boby
Говорим за евтино, масово и типизирано строителство. Това което днес представляват кооперациите. Няма как да строиш всяка къща по различен проект и материали, да следиш капризите на 100 човека, тъщи, свекърви, баджанаци и прочие и да очакваш да е евтино.
Събърбия е предградие от английски, около София за такова може да се смята всичко което се обхваща от градски транспорт - примерно до 10 км от околовръстното.

Да. За да е евтино, трябва да е типизирано. Би могло да се нарече и модулно. Действително в САЩ и на много места в Европа предградията са такива. Колорита и различието се създава от различно изгреждаща форма, с различни цветове но с еднакво съдържание, която еднаквост е незабележима, поради различието на форми и цвят.

Ще се случват край големите градове резултатите от тук разискваната идея. Край София процеса е започнал, но не е евтин и масов за сега. Защото не е типизирано строителството.

Мисля си, че в един момент ще забележим, как западняци ще почнат този бизнес у нас, като ще внесат опита си, марките си, типовите си проекти и дори материалите си. И ще наемат нашите строители за черната работа.
Re: Край София – дворче с малка къща
27-07-2011 - 20:14:15
Там са се наложили по друга причина...и в темата за сглобяемите къщи няколко пъти се обясни каква е тя.
Например-заем за 20 години от банката.Ако строиш две години,което е масовият случай у нас,10% от срока ти е минал в строителство,в което време плащаш и наем някъде или повечето ти планове са сериозно затруднени,ако не изобщо блокирани.Това западнякът не може да си го позволи.А у нас няма как да стане,понеже нито една банка не финансира строежи преди да имат акт 14.В това е голямата разлика между нас и Запада.Там срокът трябва да се сведе до няколко месеца.А единственият начин за това...е сухото строителство.При нас цената е основният фактор.А в модулното строителство има мнооооооооого повече терен за грешки,в сравнение с масивното.От където и недоверието на потребителя.Ми прав е да не вярва.И аз не вярвам.Като се сетя какви неща съм виждал там,където това е масовата технология...не ми се мисли тук какво може да се види,където това е екзотика.
Re: Край София – дворче с малка къща
29-07-2011 - 18:50:56
Quote
salvador
Там са се наложили по друга причина...и в темата за сглобяемите къщи няколко пъти се обясни каква е тя.
Например-заем за 20 години от банката.Ако строиш две години,което е масовият случай у нас,10% от срока ти е минал в строителство,в което време плащаш и наем някъде или повечето ти планове са сериозно затруднени,ако не изобщо блокирани.Това западнякът не може да си го позволи.А у нас няма как да стане,понеже нито една банка не финансира строежи преди да имат акт 14.В това е голямата разлика между нас и Запада.Там срокът трябва да се сведе до няколко месеца.А единственият начин за това...е сухото строителство.При нас цената е основният фактор.А в модулното строителство има мнооооооооого повече терен за грешки,в сравнение с масивното.От където и недоверието на потребителя.Ми прав е да не вярва.И аз не вярвам.Като се сетя какви неща съм виждал там,където това е масовата технология...не ми се мисли тук какво може да се види,където това е екзотика.

Тъй като монолитното строителсто е познато - консерватизма за дървеното е голям.

А пазар се купува. И той е стока, както всичко останало.

Как да купят пазара стлоителите на дървени къщи, като държат цените на монолитните? Няма как!

Дървените трябва да приемат, че цената на грубия им стоеж е около 60-70 евро метър2 РЗП, тъй като 100 евро на метър2 РЗП е цената на строежа на монолитния градеж.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-07-29 18:54 от Shtirev.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход