Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Край София – дворче с малка къща

Публикувано от Shtirev 
Re: Край София – дворче с малка къща
24-07-2011 - 23:04:12
Quote
salvador
Научи се да гледаш нещата със здравословна доза недоверие.Ако нещо ти изглежда пркалено добро...замисли се защо не е станало масово.
Пак не схванах,кое не е станало масово ,и къде?
Re: Край София – дворче с малка къща
25-07-2011 - 19:48:14
Quote
mishuk
Quote
salvador
Научи се да гледаш нещата със здравословна доза недоверие.Ако нещо ти изглежда пркалено добро...замисли се защо не е станало масово.
Пак не схванах,кое не е станало масово ,и къде?

Здравейте господа, smiling smiley

Разбра се, че съществува 80 квадратен панеладжия, на когото изискванията за начин на живот се променят в посока на 100-тина квадрата къща върху 400-500 кв. двор.

40-50 К евро изглеждат достатъчен ресурс за земята, комуникациите и къщата, съдейки по офертите във форума. Говоря по принцип без обсъждане на детайлите по минимизиране на бюджета.

Очаква се 80 квадратния панеладжия да предприеме този буржоазен ход и да остави наемателя от провинцията да купи и да се шири в панелката. Този процес е нормален за всички пост-комунистически общества.

Пита се в задачата, бизнесмените защо не предлагат такъв продукт на нашия пазар?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-07-25 19:49 от Shtirev.
Re: Край София – дворче с малка къща
25-07-2011 - 20:01:22
Quote

Пита се в задачата, бизнесмените защо не предлагат такъв продукт на нашия пазар?
Защото са прости, недалновидни, болни мозъци? Отделно от това - българина масово гледа на града като манна небесна, само там има живот, работа ,забавления. От което следва същото, като казаното за бизнесмените.
Re: Край София – дворче с малка къща
25-07-2011 - 22:54:44
Ами защото
Вие господин Щирев чува ли ли сте за български строител ,направил маркетингово проучване върху определена таргет група какви нужди и желания има тя??? На пазара на имоти в България важи правилото ние ви предлагаме това ,а вие ако не го харесвате значи сте царвули ,селяни и т..н. Смееш ли да не харесаш а? Не случайно толкоз безграмотници станаха строителни предприемачи,колкото и да си бездарен и малоумен,в най лошия случай ти пада печалбата от 300 на 100 процентаsmiling smiley та затова няма,много по лесно е да дигнеш поредния коптор в града,да по разбиеш градската инфраструктура,да продадеш и да забравиш ,отколкото да построиш 100 къщи,да направиш улица и тротоар до там,и да имаш някаква нормална печалба,ами и аз ако сам предприемач и аз първото ще избераsmiling smiley И ако някой е тръгнал по втория път,той по никакав начин не забравя за 300 процента ,а оттам пак продукта става труднопродаваем,ама тои пак да не е будала да печели 20 процента а пак този с блокчето в тиъгалника да си лапка 10 пъти повече! Та ето ти един аргумент защо ,но нещата се променят,до преди 10 години търговията в гараж беше ежедневие,ама се появиха веригите и показаха че така не става,при все че в България сериозна верига не е стъпвала изключая Лидъл,която Все пак е средно европейско ниво,ама подлуди бабите,ами ако доиде Уолмарт а?Та и в строителството рано или късно ще се появи строител с традиции и умения да направи това за което говорим.Ще поживеем ще видим,аз лично не съм и потенциален клиент,по обясними причини,но пак държа че това е възможно.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-07-25 22:56 от mishuk.
Re: Край София – дворче с малка къща
25-07-2011 - 23:58:05
avatar
smiling smiley

Поставете се намястото на предприемача.

Купувате парцел и правите къща. Имате готов продукт. И започват да идват купувачите./ я идват, я не...winking smiley/ Някой иска още един гараж, на друг не му харесват керемидите, на трети цвета на драсканата мазилка, на следващия разположението на стаите, на другия дограмата , плочките в банята, вратите и настилките в къщата. Разстоянието...smiling smiley И много други неща...Защото всеки си има някаква представа за идеална къща и това, което е построено и вкуса с който е направено, може да допадне на ... никой примерно.

Същото като с апартаментите. Продавам ремонтиран апартамент и той се продаде много по-трудно от един, който беше за основен ремонт.

Лично аз предпочитам да съм изпълнител и така процедирам от години.
Те сега ми идва една мисъл в главата, която може да обобщи нещата в цялата ситуация :

Излишните рискове са за тези с излишните пари.

А вече кой има излишни? Всеки цепи парата на части. И така трябва да бъде.


И в последен план може да се получи така, че предприемача да се окаже инвеститор на своя дом, тъй като си го е напрваил по свой тертип. smiling smiley))))

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Строеж на къщи, Бетон, Арматурa, Изкопи , Плочи, Изолация, Хидроизолации, Кофраж, Колони, Основи, Подпорни стени, Теракот, Ремонт на бани, Фаянс, Изграждане на басейни, Покриви, Къщи и жилищни сгради, Ремонт покриви, ВиК, Груб строеж, Гипсокартон, Зидарии, Мазилки, Вътрешни ремонти , Поставяне на капандури, Реконструкции, Ламинат, Интериорни врати, Топлоизолационни системи, Сухо строителство, Ел. инстлации, Топлоизолация, Дограма, Латекс и др.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-07-25 23:59 от personall.
Re: Край София – дворче с малка къща
26-07-2011 - 09:25:24
Един голям минус на идеята е, че на тези 30-40 км или дори 10-15км от големия град почти няма инфраструктура. Но, разбира се, се плащат данъци и такса смет. Имах удоволствието да живея в/край един средиземноморски град. Не всички парцели бяха застроени, но навсякъде имаше направени улици, канализация, ток, вода, телефон/интернет. Градски транспорт на по-малко от 10 минути (3 линии). Бях направил специално снимки. В този смисъл наскоро бях във ВиК по повод един подобен район в България. И от приказка на приказка зам-директора ме сюрпризира, че не е вярно, че няма пари за изграждането на канализация в този район. Просто общината нехае за административните формалности. Между другото съответния кмет се натиска за 4ти мандат. Електорснабдяването е друг показателен случай. Но да не задълбавам. т.е. пред потенциалния предприемач има куп проблеми още преди да е направил първа копка. От там и несигурността за крайната цена. Ако съответната община си изпълни задълженията по инфраструктурата, мисля че тази идея ще стане повече от атрактивна. Убеден съм, че би се получило и финансиране от ЕС. Даже и сега има подобно - за подобряване на средата. Май за района на генералите във Варна, което е адски нелепо предвид, че там нещата безвъзвратно са о.рани (с извинение).
Но като цяло идеята е много добра и вероятно строителните предприемачи не искат да слязат на по-ниска печалба. Все още.
Re: Край София – дворче с малка къща
26-07-2011 - 18:31:21
Тоя ток...май наистина ще се окаже голям и повсеместно разпространен проблем...
SM
Re: Край София – дворче с малка къща
26-07-2011 - 18:34:47
Темата е интересна и аз, като столичен строител ще се включа. Единствено, трябва да отбележа, че мнението ми най-вероятно ще е излишно. След като темата се прочете внимателно, се вижда защо този тип строителство няма масовост, а и най-вероятно скоро няма да придобие.
Наистина, интереса към къщите може да се увеличи, но проблема е, че е много трудно, да не кажа невъзможно къща с двор да се продава на цената на панел, че даже и на ново строителство със същата квадратура.
Проблемите са основно няколко. Да кажем, че приемам вашите калкулации, макар да са доста занижени. Себестойността на къщата с парцела е 50 хил. Евро. Каква печалба да начисля?
Ако се държим в рамките на продаваемото, тя не бива да надвишава 20 или 25 % или 12 500 Евро. Така имаме краен продукт на супер цена /62 500 за 100 м2 къща с двор!/ с 25 % печалба за инвеститора. Хайде сега да видим за колко време ще си прибера печалбата. Слагам супер съкратени срокове, без този за строителството:
1. Намиране на подходящ имот, сделка, скици, визи - 1.5 месеца /и тук говоря за УПИ защото един план за регулация или застрояване ви връща минимум 4 месеца назад/.
2. Проектиране, одобряване и започване на строителството - 2.5 месеца.
3. Строителство - 4 месеца.
4. Оформяне на дворчета, включване с мрежите, приемане /акт 16/ - 1 месец.
От горното се вижда, че ако всичко върви изключително добре и по план ще спечеля 12 500 Евро за девет месеца. Те ще покрият осигуровките на работниците ми за една година, дотук добре. За да си покрия разходите по механизация, машини, кофражи, реклама, телефони, наеми и т.н ще ми трябват още толкова. И ако построя три къщи за същия срок най-накрая ще си сложа едни 12 500 Евро в джоба или ще съм работил за заплата от около 3000 лв. месечно. Да кажем, че съм болен мазохист и съм склонен да положа всички усилия за толкова пари.
Сега, обаче се питаме:
1. Ще мога ли да продам и трите къщи за толкова време /ако едната само залежи - става лошо/?
2. Какво се случва, ако има проблем с инфраструктурата /едно трафопостче или водопроводче може да обърка всички сметки, дотук/?

И най-накрая, трябва да инвестирам 150 000 Евро, за да получа 37 500 - при това собствени пари защото в такава печалба няма марж за лихвите на банката.
Според мен има далеч по-приятни начини да си съкратиш животеца.
Все пак ще завърша с доза оптимизъм в тази посока. Вярвам, че пазара на къщите ще се развива. Това може да стане в една по-добра икономическа ситуация и може да се развива единствено от фирми със сериозен финансов ресурс, които освен това имат и експертния потенциал и енергията да развиват целия сегмент - строителството на еднофамилни къщи е специфично и за да е успешно трябва да се анализират много фактори.
Допускам, обаче, че това рано или късно ще се случи, като следствие от всички явления /икономически, политически и социални/, които ни споходиха последните години.
Re: Край София – дворче с малка къща
26-07-2011 - 20:14:19
Quote
Купувач
и вероятно строителните предприемачи не искат да слязат на по-ниска печалба. Все още.
Като прочетох SM и пак се сетих за горното. Като наблегнах на Все още. Ето го отговора на загадката.
Междувременно феновете на тази идея ще влагат време и ресурси, вероятно много по-неефективно, и ще наемат строителните предприемачи на парче. Защото вероятно 4000-6000 евро на сигурно за 2 месеца е по-добре от 12500 за минимум 9 месеца.
Re: Край София – дворче с малка къща
26-07-2011 - 20:18:28
Скромното ми мнение е,че тези сметки няма да излязат още на етапа с купуването на парцела.Избраният район трябва да се проучи местност по местност и няма да е чудно,ако по средата на мероприятието се наложи да се смени изцяло концепцията поради несъвместимост на вида строителсто с покзателите на парцела.Това е ако дадем приоритет на къщата и държим тя да е "евтина".
Аргументите на personall за мен са железни.Вероятността да позная в някой строеж "моята" къща граничи с невъзможното.Не е изключено да се случи,но просто вероятността е нищожна.Това е причината да не харесвам апартаменти,независимо къде се намират и кой ги е построил.Хубави къщи съм виждал много,но читав апартамент...дори на картинка не съм виждал.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-07-26 20:27 от salvador.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход