Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА

Публикувано от asseteng 
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
21-02-2010 - 15:02:42
salvador , цитирам адаша Petyr от другия форум :

Груба сметка, при 100 кубика на час и средна температура за 6 месечния отоплителен сезон от 0°С показва, че ако работи непрекъснато, то ще спести 2,6 MWh енергия, а ще изразходва 0,1 МWh. Т.е. ако се отопляваш на ток ще имаш 2,5 МВч икономия на сезон което е около 375 лв. Ако се отопляваш с климатик или парно или нещо друго за по 5-6 ст/КВч то ще спестиш по около 130 лв/сезон. Т.е. инвестицията ще се изплати за от 3 до 7 години...

PS Фло, поради що мислиш че само при почти херметични пасивни къщи е приложимо?
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
21-02-2010 - 17:30:57
Quote
Petar

PS Фло, поради що мислиш че само при почти херметични пасивни къщи е приложимо?

Сигурно е приложимо навсякъде,въпроса е дали за нашите ширини е оправдано.Риска да си направиш едно бактериално огнище е реален и инсталацията изисква бактерициден филтър и вероятно такъв против миризма на мухъл. Норвежците го правят ,не да се топлят, а да вкарват пресен въздух в къщите си,защото поначало този въздух ,който идва отвън за рекуперация иска допълнително подгряване. Доколкото си спомням до 1 киловат.И аз го мислих доста,защото да ти влизат в къщата едни 12 градуса от земята,докато навън е -20 си е далавера.Едно е да дозагряваш 10 градуса,друг е разхода да поддържаш 22 от -20 навън.Така,че аз съм за,като се отчетат и някои неудобства!
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
22-02-2010 - 09:40:58
avatar
За тези "12 градуса от земята", колко метра вкопани въздуховоди са необходими и на каква дълбочина.
И дали тук ще важи принципа - Колкото повече, толкова повече
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
22-02-2010 - 10:28:48
Смятат се след почвен анализ.Поне така аз го знам.Всяка почва е различна.В скала е едно,в пясък-друго.Варира в големи граници и се смята според случая.Имаше някакви таблици за видовте почви и кое каква проводимост има.Така и така ще пускаш сонда за геоложкия анализ...то там си пише на каква дълбочина каква е почвата.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
24-02-2010 - 20:04:47
Quote
salvador
То за ползата...спор няма...ама ако трябва да метнеш 5-6 хиляди в рекуперационна система с всичките и контролери,тръби,разпреелители и т.н....малко се губи ефектът на икономията.Миналата година на панаира гледах рекуператори за 1000 м3/ч излизаше към 1500 лева само топлообменния модул...гол като пушка.

съседа до нас си направи сглобяема къща - т.е. австрийци му я направиха. има си рекуператор (според австрийците е задължително), не 5-6к лв - но си ги докара от online shop някъде в австрия - забравил съм цената, но съвсем прилично бе. тънката част е, че тр да се докарат от австрия и въздуховодите - по памет цитирам в бг-ските има хлор, а не тр да има
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
25-02-2010 - 16:19:40
avatar
Според мен, вентилационната система само ще доставя свеж въздух в помещенията, в конкретния случай с обем около 680м3, с тези маниашки уплътнения определено си има нужда от такова нещо а пък рекуператора за през зимата си е задължителен.

P.S. Между другото - знае ли някой, въпросните 680м3 и по конкретно кислорода в тях за колко време ще стигнат на четирима възрастни човека. Въпроса стана малко медицински - направо да не повярваш, че го има в строителен форум.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
25-02-2010 - 16:59:51
Quote
asseteng
P.S. Между другото - знае ли някой, въпросните 680м3 и по конкретно кислорода в тях за колко време ще стигнат на четирима възрастни човека. Въпроса стана малко медицински - направо да не повярваш, че го има в строителен форум.
:]Човека вдишва въздух на всеки 4 секунди! Кислорода във въздуха е обемни 21 %! Измерете литража/обема/на белите дробове на обитателите !Да приемем ,че общо имате 100л. Това означава,че 680 м3 или 680000 л. ще стигнат за 1 час и 47 мин. Човек издържа без въздух 4 минути!
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
25-02-2010 - 17:44:08
avatar
Quote
фло
Quote
asseteng
P.S. Между другото - знае ли някой, въпросните 680м3 и по конкретно кислорода в тях за колко време ще стигнат на четирима възрастни човека. Въпроса стана малко медицински - направо да не повярваш, че го има в строителен форум.
:]Човека вдишва въздух на всеки 4 секунди! Кислорода във въздуха е обемни 21 %! Измерете литража/обема/на белите дробове на обитателите !Да приемем ,че общо имате 100л. Това означава,че 680 м3 или 680000 л. ще стигнат за 1 час и 47 мин. Човек издържа без въздух 4 минути!

Фло, направо ме плашиш*xxx*
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
25-02-2010 - 18:06:17
Ето линк с няколко таблици с изисквания за вентилация, кратности, дебити.
Бе най грубо казано трябва обмен от 25-30м3/час/човек за да се запази въздуха като качество.

[www.napravisam.bg]

Фло,човек като глътне въздух с 21% 02 не издишва такъв с 0% :}
Коригирай изчисленията (сламка - КПД-то на усвояването на кислорода е малко над 10%smiling smiley)
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
25-02-2010 - 18:28:42
Quote
Petar


Фло,човек като глътне въздух с 21% 02 не издишва такъв с 0% :}
Коригирай изчисленията (сламка - КПД-то на усвояването на кислорода е малко над 10%smiling smiley)

Пешооо,Пешо ,не ми приписвай неща, които не съм писал,че да ми даваш и сламки!Тука в тази тема акцента е за нуждата от свеж въздух при пасивните къщи и даже такива сметки кога ще свърши въздуха в обема на къщата не са и необходими!Бяха примерни! Някои твърдят,че в големите градове наличието на кислорода е около 16 % и това води до често главоболие и предпоставка за заболявания.Затова при пасивните къщи в големия студ е необходим въздушен рекуператор и ако системата да речем е много скъпа би могло да се ползва оксигенератор.Това е машинка,която взима въздух отвън и в поток разделя кислорода от азота,като азота и останалите газове извежда навън,а кислорода вече концентриран /да го кажем образно/ постъпва в къщата!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход