Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА

Публикувано от asseteng 
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
13-02-2010 - 12:59:37
avatar
"Пасивна къща" е термин характеризиращ цялостен подход към крайния продукт къща - от терен, разположение, инфраструктура и околна среда и сетне се мине през драстични ограничения в архитектурни и технически решения, за да се стигне до онези крайности, които в Германия имат някакво приложение, а за България много се съмнявам. На този етап просто не си струва.
Далеч по-приемливо е според мен да се говори за "енергийно ефективна къща", което дава свобода в решенията на архитектурно и конструктивно ниво и е далеч повече финансово смислено, а и осъществимо.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
13-02-2010 - 13:18:58
Любо, шляпането на изолация с дебелина над 20 см според мен е абсолютно безсмислено, камо ли 100 см стиропор. Аз и 20 не бих сложил, защото има материали с които да се постигне еквивалент на 20 см ЕПС, без да се чудиш как да го захванеш към зида.
Фактора който обезсмисля тове е цикличността ден/нощ, зима/лято в съчетание със топлопроводимостта на материалите (правете разлика с топлопреминаването), което, освен топлинното съпротивление на материала, характеризира и скоростта с която се променя температурата в дълбочина на материала.
Ако имаш стена от камък и хоросан дебела 1.5 метра (въпреки че не е Топлоизолатор и не ЕПС) , след настъпване на зимата ще се усети захлаждане отвътре, чак към края на зимата, хладното помещение съответно ще започне леко да се затопля чак съм края на лятото. От цикъла ден/нощ само най-външните 30-40 см променят осезателно температурата си ту нагоре ту надолу - останалата част от стената нищо няма да усети, или по-точно мноооого бавно ще се покачва през сезона лято и мнооого бавно ще се понижава през сезона зима.
Ако се замени 1.5 метра стена ще се окаже че 20-ина см ЕПС ще свършат същата работа. Според калкулатора който ползваш, би могло да получиш едни метри дебелина, едно чудо eye popping smiley - грешката е доста сериозна. На практика не е така!



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2010-02-13 13:30 от Ivo.NovDom.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
13-02-2010 - 13:25:12
avatar
Quote
Ivo.NovDom
Аsset, постни, ако имаш детайли за:
Монтажа на ЕПС-а към стената.
Монтажа и обръщането на прозорците.
Лично на мен ще ми е интересно какво е решението.

Ivo,
Външната мазилка - BAUMIT, KNAUF, за машинно полагане
За EPS-а на пода си прав, по доброто решение е XPS поне 10см

За EPS-a по стените - ще се изполва монтажна пяна за топлоизолационни системи, или стандартно изпълнение ако се намерят дюбели с подходящата дължина.

За монтажа и обръщането на прозорците - в равнината на монтажа на прозореца стената от тухла 4ка преминава в тухла 1чка зидана осово по средата на 4ката, получава се "зъбче" към което се залепя обръщането като застъпва и малко от дограмата.

За акумулиращото подово отопление - около търбите на подовото отопление се подреждат специални огнеупорни тухлички - увеличава се площта на топлоотделяне и се оптимизират топлинните загуби.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-13 22:31 от asseteng.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
13-02-2010 - 13:31:41
Има разработена система за повърхностно отопление, което е навсякъде- стени, подове, тавани.
Температурата на флуида е 19-23гр според сезона. Не съм го правил, ще ми е интересно- кризата ме хвана, но имам няколко помещения за експерименти- все някога ще го направя. Тръбите се ловят с детектори- не е фатално, ако трябва да се бпобива.
Климата в помещението е без конкуренция. Освен че стените се 'екранират' има и ефекта на преразпределение на топлина, а именно- да речем зад голямата плазма (тя грее сериозно) стенната и таванната инсталация около нея поема топлината и я разпределя по останалите стени ....Разбирате какво имам предвид, нали?
Освен това, термопомпа работеща в режим 20-25гр има невероятен коефициент на преобразуване. При 35гр е 6 при 45г е 5. Инсталацията ще е скъпа. Ще са нужни по-мощни помпи, буфер, автоматика.
По стандарти (енергиини) за пасивна къща се води такава, която изразходва по-малко от 120квч на кв метър за година.
Аз нямам изолация отвън - на гола 4-ка съм, а хабя 85квч на м2 на година за всичко. Отопление, охлаждане, БГВ, осветление на пътеки(всяка нощ) битови уреди. Даже и с електрожена и всички уреди с които "майсторя" разни 'изчисления' *angel**angel*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-13 15:47 от чаро.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
13-02-2010 - 13:36:59
Ассет, не на коя фирма е детайла а дали имаш изчертан детайла, ако го имате, те питах да го качиш като картинка в темата winking smiley
За пода има ЕПС с плътност ...26-30 кг. за кубик...върши работа. XPS-a е доста по-скъп и ако отгоре няма да щъкат мотокари, няма нужда да се набутвате.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
13-02-2010 - 14:02:55
Quote
asseteng
За монтажа и обръщането на прозорците - в равнината на монтажа на прозореца стената от тухла 4ка преминава в тухла 1чка зидана осово по средата на 4ката, получава се "зъбче" към което се залепя обръщането като застъпва и малко от дограмата.

Такъв детайл не върши работа като за "пасивна" къща - ми от зъбчето до 1-чката са не 30 см ами 1-2 см. изолация.
Вместо тухла единичка има дистанционни профили, които се монтират към дограмата и които са с дебелината на обръщането...ама с 30 см. дебелина, тва си е бая профил...затова питах. winking smiley
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
13-02-2010 - 14:46:41
Иво,
Не те разбрах докрай за кое точно "опонираш" - засилих дебелините за да се очертае по ясно тенденцията, както и ролята на остъкленията. Иначе и аз не бих отишъл над 10см. ЕПС.
В др. разсъждение, вероятно говориш за топлоакумулиране - така съм съгласен - зидовете го могат, а ТИ - не. Става и с водни обеми за "маниаци".

Лично не правя особена разлика м/у "топлопроводимостта на материалите (правете разлика с топлопреминаването)" - касаят един и същ процес. Скоростта на топлопреминаванато (във функция от топлопроводимостта) се характеризира еднозначно с коефициента U и геометрията на стената, според мен.
За замяната на 1,5м зид с по-тънка изолация също съгласен, но за много по-ефективна ТИ от ЕПС не съм чувал - ХПС и полиуретана са умерено по-добри.

В най-общото съм на мнението на Николов по въпроса.
По памет при "пасивните къщи" не се разсъждава особено за отопление, а за беззагубна вентилация. Тия, дето им обсъждате отоплението вероятно ще да са "енергонезависими".
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
13-02-2010 - 15:05:47
Имам въпроси...:


1."Термална маса" ли се опитваш да направиш с тия зидове и отопления?

2.Защо EPS, а не нормалните фасадни решения с XPS или машинна изолационна мазилка?
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
13-02-2010 - 19:30:44
avatar
Quote
salvador
Имам въпроси...:


1."Термална маса" ли се опитваш да направиш с тия зидове и отопления?

2.Защо EPS, а не нормалните фасадни решения с XPS или машинна изолационна мазилка?


Salvador,

Целта на упражнението с Пасивната или Енергийно ефективната къща е разхода на ел енергия да се ограничи под 120KWh/m2 годишно

EPS-a е само един от вариантите - въпрос на бюджет
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
13-02-2010 - 21:05:44
"Пасивната къща" като цяло се свежда до две концепции.Да ги наречем условно "херметическа" и "соларна".
Първата разчита на бавно затопляне ,с ниска мощност и след това минимални загуби.Това е германския и скандинавския модел.
При втората,съвсем условно,цялата къща работи като един голям акумулатор,който през нощта отдава събраната през деня слънчева енергия.Тук има американски разработки,при това на финансирани от държавата институти.

"Херметическия" модел е много по-скъп,но технически елементарен за изпълнение.
"Соларният" е по-евтин,но свързан с много повече сметки,някои от които-много тънки.Проектирането е по-сложно,изисква познания в тая област и много работа с компютъра.

Едва ли ще направиш "чист" вид на която и да е от двете,но едната концепция трябва да ти е водеща.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход