Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Проекта е готов. А сега накъде?

Публикувано от bulhomes 
Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 11:10:11
Днес най-сетне се сдобих с одобрен коструктивен проект. Предполагам, че трябва да го размножа и да дам на няколко от строителните фирми, към които съм се насочил за да избера някоя. Идеята ми е фирма да ми построи стоманобетонния скелет и покрива, а за зидането ще видим дали ще останат пари. Най-вероятно то ще бъде по-нататък защото и аз самия все още не съм решил с какво ще зидам. Въпросите ми са няколко?
1. Освен конструктивния проект и някои уточнения от мен (фибран от външните страни на бетона заложен още в кофража) какво още трябва да представя на строителя?
2. Че ще правим договор е ясно, но има ли такива договори, при които - казал е една цена и това е последно. Доколкото съм чувал в началото те зарибяват с цена, а после - за туй трябвало да се доплати, за онуй трябвало и т.н. Не ми се ще да попадна на такъв. как да го избегна?
3. Нормално ли е и става ли да се договорим за плащане на етапи - в смисъл - цената на фундамента е еди колко си. Когато е готов - плащам и продължават нататък. Първа плоча готова - плащане. Втора.... Покрив готов - плащане и всичко хубаво. За да е спокоен строителя че няма да го излъжа с парите му ги внасям на акредитивна сметка преди започването на етапа и ги освобождавам, когато е приключен.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-18 11:44 от bulhomes.
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 11:42:30
bulhomes ,поздравления.Размножи си конструктивния и архитектурния план поне по три четири комплекта на първо време.Акъл няма да ти давам само ще споделя моя опит.Аз строих с бригади ходих и при строителни фирми но офертите им бяха точно два пъти по-скъпи от колкото ми излезе с бригада.Представяш си конструктивния проект фирмите искат и количествена сметка ако си направил такава.Аз се пазарих с еднита бригада на свършена работа в края на седмицата им давам част от парите.По-този начин става малко трудно как и на какъв принцип ще си изчислява какво е свършено?Ние се разбрахме за една сума която мене ме устройваше и когато всичко е нормално нещата се получават.С втората бригада се пазарихме на етап.Дигат етажа удрят плочата плащам,правят покрива покриват го плащам.Относно договора пишете каквото пишете и добавяш и всички съпътстващи дейности!За да не те бъзикат после.Аз договори не съм подписвал не виждах смисъл да подписвам,но пари напред не давай в никакъв случай!Ако,допуснеш да дадеш пари напред смятай проблеми гледай винаги да имат да взимат.За да избегнеш мошениците разговаряй предварително надълго и нашироко с фирма или бригада,уточнявай детайлите питай какво влиза и какво не влиза.Примерно декофрирането влиза ли в цената която ти обявяват?Как смятат квадратурата на покрива?Някои слагат квадратурата на етажа + някакъв% други смятат по-наклона,трети смятат и стрехите.За основите ще гледат да те ударят!!!Масово смятат квадратурата и умножават Х1.3 ИЛИ 1.5 ИЛИ 1.6 абе луда работа.Като ги попитам защо вдигат рамене и казва незнам ма аз така си знам или казва защото парите са в основите.Нямат основание да ти искат повече пари .Моите основи са ивични и договорих цена за тях по-ниска от на етажите!Виждаш ли парадокси разни.Стискам палци договарянето да мине гладко а и строежа след това.С каквото мога ще споделям опита си.Ако имаш някакви въпроси може и на скайпа да ме потърсиш.Смело напред.
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 11:51:59
Да ти кажа, че и аз мислех с бригади. Надявах се като машинен инджинер да разгадая веднага чертежите, но си има неща, които трябва тепърва да уча...
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 12:13:45
Смяташ,че бригадата няма да са компетентни да разчетат плановете ли?А и ти ще се научиш не се стряскай *ok*
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 12:51:36
Bulhomes има много начини за плащане ...но първо да се представя:Казвам се Мартин и ми е доста интересен форума и има доста теми за които може да се понапише това онова..
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 13:00:59
Тук си нахвърлям някои неща, които смятам да добавя към плановете за строителя:
"Изисквания към контруктивен план на Къща за гости – кв.Ливадето, Троян

1. В плана е посочено подпокривната плоча да се изпълни с дървена конструкция – гредоред, но искам да бъде изпълнена със стоманобетонна плоча.
2. На всички външни части от стоманобетонната конструкция (включително и фундамента, еркерите и терасите) още при кофражирането да се заложи по 5 см XPS (фибран)
3. В кофража на плочата над първия и последния етаж да се положи 5 см EPS под арматурата, като в еркерните части ЕPS-а се заменя с XPS.

Изисквания към строителя
1. Сключваме договор, в който описваме дължимите суми по различните етапи, срокове за изпълнение и евентуални неустойки
2. От всеки бетоновоз да се взима проба за качество
3. Плащането ще се извършва поетапно. Преди започването на даден етап отварям акредитив на строителя със цялата сума, необходима за извършването на етапа и при завършването с приемно-предавателен протокол освобождавам сумата."

Със сигурност има още неща, за които не се сещам. Помагайте!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-18 13:03 от bulhomes.
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 13:16:39
Колко квадртни метра е кащата.Не прави нещата много сложни (договора)колкото са по прости толкова по ще ви е лесно ,и на теб и на строителя.Каде се намира кащата и с твои материяли ли ще се строи или на фирмата имаш ли някакви оферти за сега.
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 13:28:10
Около 270 кв. В Троян. За материалите нямам претенции - но предпочитам той да се занимава . Оферти нямам още, защото преди малко взех плановете. Това за сложното не го разбрах. Искам просто да се спазят най-елементарните изисквания. За договора ли казваш, че усложнява нещата?
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 13:35:04
Материалите защо не си ги договориш сам?Не знам във вашия край колко склада за строителни материали има,но аз се разходих из складовете и се спазарих с единия да ми дават отстъпка като на фирма.Сега като отида дори и за едно чувалче цимент ми го дават с отстъпка.А и нямаш кой знае какви материали.
Re: Проекта е готов. А сега накъде?
18-02-2010 - 13:37:13
Да за него става въпрос.Колкото са по-прости нещата толкова по лесно сте се работи.Мога да ти кажа оритировачно цени с материяли на кв.2
с материялите ще се строи на цени не повече от 130 евро на квадрат.
а за труда не повече от около 20 000 лева за цялата каща груб строеж.в това число и покрива.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход