Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА

Публикувано от asseteng 
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 16:13:37
Относно рекуперацията:
Ето това например с капацитет от 65 до 105 м3 на час ми е предостатъчно за дневната (80м3).
1 колега беше изчислил че се изплащат за 6-7 години.

[www.orionairsales.co.uk]

Възнамерявам да сложа 2 или 3 такива във всяка стая (без спалнята). На първо време - в дневната,а след време ако съм доволен - и в други 2 стаи.
Доста ровене из нета ми отне, ама имам и оферта вече от Варненска фирма, 800 лв с монтажа.
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 16:43:46
Quote
asseteng
Quote
Petar
1 линк please
Щото аз търсих и питах чичко Google - безрезултатно sad smiley
Ползвах doubled triple glazing

[www.rehau.bg]
[www.rehau.bg]

а от долу на форума има един рекламен банер на САЛАМАНДЪР и те имат подобни неща.

Неколкократно вече казах че става дума за стъклопакети.
Какво ме препращате към профили, не са ми интересни, допринасят само за до 15% от загубите на целия прозорец.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-20 16:50 от Petar.
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 20:04:10
avatar
Quote
Petar
ivorad айде като знаеш къде тече топлата вода - дай поне 1 линк please
Щото аз търсих и питах чичко Google - безрезултатно sad smiley
Ползвах doubled triple glazing
Обаче и той като тебе не може да ме разбере че не става дума за троен СП ( такъв си имам ,барабар с К),
а за петорен/шесторен СП иде реч.

Petre,
щом и ГУГЪЛЪТ не може да те разбере, какво ни остава на нас.
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 21:31:37
Petar...glazing-a е друго.Тройният стъклопакет е "triple pane".Пък натам си ги слагай каквито искаш..отваряеми,неотваряеми,,2,3...каквито искаш.И 10 да наредиш и на производителя,и на монтажника ще му е все тая
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 21:51:04
Quote
Petar
ivorad айде като знаеш къде тече топлата вода - дай поне 1 линк please
Щото аз търсих и питах чичко Google - безрезултатно sad smiley
Ползвах doubled triple glazing
Обаче и той като тебе не може да ме разбере че не става дума за троен СП ( такъв си имам ,барабар с К),
а за петорен/шесторен СП иде реч.
Външните щори и ПУ ламели са неудачен пример -няма смисъл да коментираме въздухоплътността им, а и къде остава светлината ако се ползват, нали все пак искаме и да не се лишаваме от слънчевите печалби....


Ясно - роден изобретател.....пък и какви познания върху стъклопакети,щори и прочее.......


winking smiley
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 23:00:50
ivorad няма да коментирам квалификации
Като не можеш да отговориш смислено, просто си мълчи.Нямам нужда да ми се носят "топли" води от 9 кладенеца.

Аз поставих конкретен въпрос и искам конкретен отговор

Quote
Petar
А какво би станало ако си сдвоя дограмата на прозорците, тоест да сложа още 1 комплект отвън, но неотваряем smoking smiley
Сегашната ми дограма е с U= 1.3 W/m2K
Дали бих постигнал 0.7 както ми показва калкулатора...и при какви условия/отстояния и т.н.

С други думи - важи ли и в тоя случай (при дограмите) принципа на Мечо Пух за ТИ-те ?
И ако не - защо ?
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
21-02-2010 - 09:19:14
"Първият закон на Пух " не важи при топлоизолациите.Това мисля сме го кометирали във всяка тема за изолации до тук.Ефективноста на изолацията и нейната дебелина не са в линейна зависимост.ГРафично се представя като крива.Подобрява се до едно положение,след това остава почти постоянна велична,колкото и изолация да слагаш.

За рекупратори е писано също доста и поне аз не можах да се убедя в смисъла на този апарат за еднофамилна жилищна сграда.Да е обществена или промишлена...повече може.На теория се приема,че човек излъчва толкова енергия,колкото 100-ватова крушка.Така ако имаш поток от няколко хиляди човека дневно в една сграда,може и да има сметка да въртиш въздуха през рекуператори.За къща,която на всичкото отгоре не е целодневно отопляема...смисълът е въпрос на доста прецизни изчисления.Които,опасявам се,няма да са съвсем точни поне до толкова,до колкото топлотехниката е наука,работеща с прекалено много променливи и твърде много коефициенти,които трудно се обяснява защо присъстват във формулите и защо са точно такива.

От слънцето може да използваш около 1000 вата на м2 лятото и половината от тях-при ясно време зимата.Естествено,може да ги оставиш да топлят атмосферата,а къщата да я опаковаш отвсякъде с изолации и стъклопакети-така,че никаква енергия да не може да влезе или излезе от нея.Има достатъчно решения и в едната,и в другата посока.
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
21-02-2010 - 11:02:47
FWIW; What I noticed in Scandinavia was a pair of double pane, plus heavy curtains. seemed smart for the area.

[forums.pelicanparts.com]

Само това намерих засега. Явно и на някои скандинавци им е щукнала подобна идея.
Как точно е направено и доколко е ефективно - не знам.
Всеки случай аз искам да си изясня само теоретичната страна на нещата.
Практически - определено не ми се дават други 10-на К лева за 2-ри чифт прозорци след като тези са ми доста добри, а и да ги поставя ефекта би бил съмнителен, най-малкото икономически неоправдан.
Моята идея по-скоро е да поръчам на дърводелеца да направи леки дъбови дървени рамки, които облицовани двустранно с прозрачен винил (като този на заведенията) да се монтират по подходящ начин външно на сегашната ми дограма.
За около 22-24 м2 прозорци едва ли ще ми струва повече от 7-800лв

salvador-е, за това че не е линейна зависимостта при ТИ - спор няма. Достатъчно сме го дискутирали.
Виж за рекуператорите не съм съгласен с тебе.
Определено имат място и при еднофамилните жилища според мен.
Да не забравяме че процента на топлозагуби от вентилация/инфилтрация/ е от 30 до 50% по различни източници спрямо общите.
10% от тях да спестим с рекуператори - не е малко.
И въпроса не опира само до пари, а и до комфорт.
Едно е да дишаш въздух в стая с 19.5 % 02, друго е 21%. А да не забравяме и регулирането на влажността чрез притока на свежия въздух.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
21-02-2010 - 11:12:33
Quote
salvador


За рекупратори е писано също доста и поне аз не можах да се убедя в смисъла на този апарат за еднофамилна жилищна сграда.Да е обществена или промишлена...повече може

Колега, смисъла на рекуператора е да вкарва свеж въздух в къщата при наличието на сериозна изолация и невъзможността да се проветря по друг начин. Ползва се основно при норвежкия тип енергоспестяващи и пасивни къщи.Това е начин входящия свеж въздух да обменя температура с изходящия,така,че с малък допълнителен разход да приеме стайната температура! Той носи кислород в една на практика херметична среда. Там е тънкия и важен момент при такъв тип къщи ,херменизирани и топлоизолирани почти до крайност-нуждата от свеж въздух заради дишането на обитателите.
Съществуват маниакални крайности на изолацията.неотваряеми няколкослойни прозорци и врати с дебелина по 50 см.при пасивни къщи и затова там просто рекуператора е задължителен елемент.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
21-02-2010 - 11:53:32
То за ползата...спор няма...ама ако трябва да метнеш 5-6 хиляди в рекуперационна система с всичките и контролери,тръби,разпреелители и т.н....малко се губи ефектът на икономията.Миналата година на панаира гледах рекуператори за 1000 м3/ч излизаше към 1500 лева само топлообменния модул...гол като пушка.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход