Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА

Публикувано от asseteng 
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
19-02-2010 - 21:14:25
Quote
builder
Сега сериозно по добре инвестирай в дограма ако гониш енергйна ефективност ,стените ти са най-малкият проблем това от опит,а
изолация над 10см е напълно излишна *

Да, напълно съм съгласен.
Той и Любо даде коректни данни за това 2 страници по-напред.
Наистина от 1м2 и то добър прозорец се губи колкото от 4м2 санирана с 10см ЕПС стена.


В тоя ред на мисли и аз да споделя каква "еретична" (пак :amismiling smiley идея ми се мотае из главата от немалко време, ама не ми е идвало да я споделям досега.

А какво би станало ако си сдвоя дограмата на прозорците, тоест да сложа още 1 комплект отвън, но неотваряем smoking smiley
Сегашната ми дограма е с U= 1.3 W/m2K
Дали бих постигнал 0.7 както ми показва калкулатора...и при какви условия/отстояния и т.н. moody smiley

PS Относно критиците дето ще попитат за проветряването бързам да отговоря - има и врати за целта *beer*
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
19-02-2010 - 22:21:29
avatar
Quote
Petar

В тоя ред на мисли и аз да споделя каква "еретична" (пак :amismiling smiley идея ми се мотае из главата от немалко време, ама не ми е идвало да я споделям досега.

А какво би станало ако си сдвоя дограмата на прозорците, тоест да сложа още 1 комплект отвън, но неотваряем smoking smiley
Сегашната ми дограма е с U= 1.3 W/m2K
Дали бих постигнал 0.7 както ми показва калкулатора...и при какви условия/отстояния и т.н. moody smiley

PS Относно критиците дето ще попитат за проветряването бързам да отговоря - има и врати за целта *beer*

Има прозоречни системи специално проектирани и сертифицирани за пасивни къщи, монтажа също е специфичен, не съм сигурен, че ако дублираш дограмата ще постигнеш същия ефект и функционалност или пък ще излезе много по-евтино .
Относно проветряването - вентилационната система е най- важния момент в една пасивна къща.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
19-02-2010 - 23:43:33
Е кво сега, да взема да изкорубя готова, обърната и измазана 5 камерна дограма с троен стъклопакет и К за над 12 К лева и да дам други 20К за пасивна такава ... *stop*
Ми то и обикновена дървена рамка с 2 парчета двустранно от прозрачен поликарбонат ако сложа отпред ще има файда...въпроса е каква ?
Други идеи ?
PS И стига вече с тия пасивни утопии, дай да помислим малко по-активно как е най-удачно да направим една къща възможно най-нискоенергийна.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 10:33:56
avatar
Колеги, защо си мисля, че залитате по крайности с тези "пасивни" истерии? Първо си отговорете на въпроса кому са нужни и дали въобще си струва да се минава границата на разума (енерго-ефективната къща) за да се тръгне към условния рай, наречен пасивна къща.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 12:36:30
avatar
Quote
asseteng
В конкретния случай - оптимизиране на разходите отопление и климатизация.

Това според мен, е крайният резултат, към който се стремим, дали ще е пасивна или енерго- ефективна това е само техническа терминология, която клиента не го интересува.

Главната задача при проектирането и изграждането на една еднофамилна къща е така да се случат нещата, че да не остане нищо за което да не е помислено. Когато започвам един проект, хората отговарят на повече от 200-та въпроса, това е момента, в който мечтите и желанията се сблъскват с реалността напълно безплатно.

Уважавам и ценя мнението на всички писали по тази тема във форума, и ако това ще помогне, ще сменя заглавието.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-02-20 12:38 от asseteng.
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 14:20:54
avatar
Неее... Мисля, че заглавието си беше добре, но е добре да се разграничат понятията - енерго-ефективна къща и пасивна къща. Например моите къщички са енерго-ефективни, но не са пасивни. И оттам всеки да си прецени дали да се стреми към едното или другото, защото много често се смесват тези понятия, а не е редно.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 14:39:27
Quote
Petar

А какво би станало ако си сдвоя дограмата на прозорците, тоест да сложа още 1 комплект отвън, но неотваряем smoking smiley
Сегашната ми дограма е с U= 1.3 W/m2K
Дали бих постигнал 0.7 както ми показва калкулатора...и при какви условия/отстояния и т.н. moody smiley

Всъщност, като се замисли човек - за какво й е на къщата дограма?!?
winking smiley
Иначе - не е добра идея наново да се измисля топлата вода - тройният стъклопакет е на доста години! Външните щори и волета - също! В т.ч - и с пенополиуретанови ламели!
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 15:20:31
ivorad айде като знаеш къде тече топлата вода - дай поне 1 линк please
Щото аз търсих и питах чичко Google - безрезултатно sad smiley
Ползвах doubled triple glazing
Обаче и той като тебе не може да ме разбере че не става дума за троен СП ( такъв си имам ,барабар с К),
а за петорен/шесторен СП иде реч.
Външните щори и ПУ ламели са неудачен пример -няма смисъл да коментираме въздухоплътността им, а и къде остава светлината ако се ползват, нали все пак искаме и да не се лишаваме от слънчевите печалби....
Re: ПАСИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 15:53:51
avatar
Quote
чаро
По мое мнение, това с акумулирането на стените е необходимо при непостоянно отопление- твърдо гориво. Котела гори- топлиш много- акумулираш. Котела гасне -разчиташ на отдаване. Ако отоплението ти е постоянно- термопомпа, газ, друго... изобщо не те е*е акумулираш или не.
Пасивните къщи НЕ акумулират топлина в стените. В ниско-енергиините къщи се залагат четиритръбни инсталации. Най-важното е комфорта. Ако стайната температура надвиши зададените за поддържане градуси по някаква причина, веднага се включва охлаждане. Не трябва да се губи енергия за затопляне на каквото и да било, без тази енергия да може да се управлява...
Така мисля аз.

Целта на акумулирането е да се използва по-изгодната нощна тарифа на ел. енергията за да се генерира необходимата топлинна енергия, която да се използва през следващите 16 часа.
В момента търсим начин за приложението на този принцип при рекуператора на вентилационната система. и за да не откриваме "топлата вода" ако някой знае или е виждал нещо такова - нека да помага.
Re: ЕНЕРГО - ЕФЕКТИВНАТА КЪЩА
20-02-2010 - 16:02:36
avatar
Quote
Petar
1 линк please
Щото аз търсих и питах чичко Google - безрезултатно sad smiley
Ползвах doubled triple glazing

[www.rehau.bg]
[www.rehau.bg]

а от долу на форума има един рекламен банер на САЛАМАНДЪР и те имат подобни неща.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход