Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

С колко се отопляваме зимата?

Публикувано от bulhomes 
Re: С колко се отопляваме зимата?
17-12-2009 - 16:35:05
Quote
salvador
..Централното отопление е ефективно САМО при една единствена конфигурация-цялата сграда има някаква изолация отвън.а вътре абсолютно всички отоплителни тела бичат на макс 24 часа / 7 дни в седмицата от началото на отоплителния сезон до края му.

Някак си се изненадах, че си употребил точно думата ефективно.
Може би темата за кражбите на топлоенергия, сградна инсталация, отказ от услугата - те традиционно пораждат напрежение.

Всъщност пиша по-скоро за да споделя нещо друго.
Преди началото на отоплителния сезон реших да проверя какво показват обобщените данни за миналия сезон.
Топлофикация София, Техем, средна кооперация.
Взех обобщената справка.

Направих следните констатации:

Брутно доставена в сградата топлина : 100 %
в т.ч. за БГВ 40,50 %
в т.ч. за Отопление 37,50 %
в т.ч. за Сградна Инсталация 22 %


Използвана за "отопление" (без БГВ) : 100 %
в т.ч. същинско отопление 63 %
в т.ч. сградна инсталация 37 %

Някога гласувахме в полза на най-ниския разрешен от закона процент топлина за разпределяне като сградна инсталация - 15 %.
Очаквах да се получи изчислително, но не стана. Имам основателни съмнения, че не всичко в сградата е както трябва, но за съжаление има хора, които гледат на проверката и анализа на данните като намеса в личния им свят и не могат да разберат, че по-обективни и независещи от нас причини - ние, ползвателите на колективна услуга законово сме превърнати в съдружници в едно общо стопанско начинание, а между съдружници не е редно да има скрити неща. Да, има някакъм деликатен елемент, но .... не трябва да се крие.

Аз съм за Топлофикация, но при едно допълнително условие: Инсталацията да е изпълнена така, че в имота топлина да влиза от едно място, там да има истински топломер и да следва хоризонталната разводка.
Сериозна изолация - естествено без коментар.
Re: С колко се отопляваме зимата?
18-12-2009 - 08:24:48
Начев, интересно ми е отношението - БГВ и Отопление. Спорих преди известно време с един приятел, че при мен разходите са 50-50, а той не ми вярваше. Значи е еднакво важно да мислим не само за отоплението, но и за енергията за топла вода.
Re: С колко се отопляваме зимата?
18-12-2009 - 18:05:35
Quote
4ovek
Начев, интересно ми е отношението - БГВ и Отопление. Спорих преди известно време с един приятел, че при мен разходите са 50-50, а той не ми вярваше. Значи е еднакво важно да мислим не само за отоплението, но и за енергията за топла вода.

Сори, човек, но бях забравил, че съм писал нещо в този форум. Нали съм малко дисидент :-)))) и гледам само да чета.

Абсолютно си прав, темата с БГВ е от водещо значение при отношенията с Топлофикация. Аз дори си мисля ,че в сгради, които се обитават от семейства с деца и особено ако има по-голям брой госпожи и госпожици, то "нормално" е - преобладаващата част от постъпващата в сградата топлинна енергия да отива за подгряване на водата.
Аз съм ти казвал - при мене е пълно с възрастни пенсионери, с годините масово останаха по един на жилище и това е причината, че сме на около 40 %.

Има и друг фактор. След отчитане на обема топла вода, която е минала през топлите водомери има едно "превръщане" в кВтч. Доколкото знам (не мога да попадна в Техем на вещ и културен човек, за да изясня всичко докрай) приема се, че цялото количество изтекла от крана топла вода отговаря на БДС - едиколко си гр. Целций и теоретично за подгряване на 1 м3 топла вода по БДС са необходими ХХХ кВтч.
Както се вика - да, ама НЕ !
На практика температурата на БГВ не отговаря на БДС, дори след източване! А да не говорим, колко студена или хладка вода се плаща като топла.
При това положение вероятно има известно дебалансиране: при разделяне на топлината се натоварва сметката за топла вода, относително се разтоварва отоплителната част. Мисля, че това се прави умишлено и целта е да в по-голяма степен топлото да се плаща на калпак. Всеизвестно е, че сме страна на пенсионери, които често живеят сами в големи жилища, а властта не ще изостряне на и без това гадната социална картина.

Много хора само крещят и се възмущават, но истината е, че малцина са тези, които си поставят въпроса и си правят труда да разберат, как функционира отчитането на сметките за топло. То не е и много лесно.
От няколко години се опитвам да им обяснявам, но главите им не работят. Освен това крият общата справка - къде от страх, че може да излезат наяве кражби или от ужкимска защита на личната територия.
Принудих се да ида в Техем и да платя за информацията, правят такава услуга.
Изработих им една подробна екселска таблица и направих анализ на положението.
Имаше увиснали чесюсти и гробовно мълчание. Не вярват на резултатите, но и не могат да възразят.
Особено болезнено се възприема обстоятелството, че топлина за сградна инсталация се плаща и върху топлината, която е ползвана за топла вода.
Доказах им с изчисления, че през радиаторите в домовете им минава едва около 37 % от топлината, а те бяха убедени, че е поне 80 %.
Сметките показаха еднозначно, че "спестителите" на топлина плащат част от масрафа на "разхитителите".
Настъпи едно мазало.
Всъщност, понякога е полезно да се бръкне с пръст в гнойната рана. Само така може да се мине към лечение.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-18 18:09 от nacheff.
LKK
Re: С колко се отопляваме зимата?
18-12-2009 - 19:15:13
Nacheff, ако не ти представлява трудност дай повече инфо къде се ходи за такава таблица и как коректно се задава питането, защото и при нас има мераклии да бръкнат с пръст в раната.
п.с. Имаше ли някакъв друг ефект от таблицата, освен увиснали ченета?
Re: С колко се отопляваме зимата?
19-12-2009 - 02:06:57
Преди два месеца подмениха тръбите за парно между блоковете, а преди
5 години бяха сменение подстанциите за парно във всеки блок.
Миналата седмица си направих експеримент и се оказа, че с топлата
вода си "сварих" яйце (под чучура). Още при подмяната на подстанциите се усети
по-високата температура на топлата вода , а след подмяната и на тръбите
стана още по-гореща.
Казвам всичко това, за да ме разберете, че в момента водомерите (3 броя)
за топла вода се въртят по-бавно, без това да се отразява на температурата на
водата с която се къпем (вкл. вана), кухня и тоалетна , а термовинтилите на
радиаторите са на "3" и то само в хола и трапезарията (2 бр.)! Става дума за 110 кв.м.
в ж.к. "Бели брези" - София!
Да живее ТОПЛОФИКАЦИЯТА!
Re: С колко се отопляваме зимата?
19-12-2009 - 15:26:40
Quote
LKK
Nacheff, ако не ти представлява трудност дай повече инфо къде се ходи за такава таблица и как коректно се задава питането, защото и при нас има мераклии да бръкнат с пръст в раната.
п.с. Имаше ли някакъв друг ефект от таблицата, освен увиснали ченета?

LKK, важно е това, което питаш, пък и се надявам и други да четат, така че ще ти отговоря по-подробно.

По принцип цялата информация я има в обобщените данни за сградата (абонатната) за сезона, които се доставят съвместно с изравнителните сметки на абонатите. Техем извършва доставката като използва куриерска фирма - хора, които нямат нищо общо с темата отопление. Те предават цялата документация комуто им падне, но все пак записват име.
От две години исках да получа тази обобщена информация за сградата, но се разиграваха някакви необясними театрални постановки - не знаем, не разбираме.
Отидох в Техем, конкретно на ул. Проф. Г. Павлов № 3, имат приемна. Това се намира срещу зала Универсиада, зад срещустоящата сграда.
В компютъра имаше данни, кой от съседите ми е получил плика с цялата информация. Казаха ми го устно. Полезно е, че след това можеш да си направиш извод, кой каква игра играе.
Поисках данни за моята партида и отделно за цялата кооперация. Да, казаха : Може за правоимащите, но това е платена услуга при нас.
Копие от индивидуална партида - 2 лв., обобщено за цялата сграда - 5 лв.
Платих и получих.

Ако можеш да получиш от съседите си редовната обобщена годишна справка за кооперацията е най- добре. Плащането за копие е резервен вариант.

Въоръжен с данните, направих обобщение и анализ, без да съм кой знае колко вътре в темата и воден основно от здравия човешки разум.
В една екселска таблица нанесох по хоризонтала данни за отделните апартаменти.
Графите са примерно следните :
- бр. топлинни единици от уредите за разпределение,
- количество енергия в кВтч, която отговаря на топл. единици,
- количество енергия в кВтч, която е начислена на имота като сградна инсталация.
- потребена топла вода в м3,
- количество енергия в кВтч, която отговаря на потребена топла вода,

След това сборувах по хоризонтала ( за имотите) и по вертикала (за цялата сграда), направих допълнителни графи, където изведох съответни отношения и коефициенти.
Проверих данните от отчета на топломера в абонатната.

Дано не си останал с впечатление, че анализ за сградата под формата на екселска таблица може да се получи директно от топлинния счетоводите. Не. Иска се работа :-))) и личен ангажимент. Както във всичко.

Изводите ми ги знаеш.
Питаш за ефекта?
Една съседка, която имаше да доплаща много голяма сума, дойде да ми благодари и каза нещо много интересно.
Дъщеря и (абитуриентка) гледала досега на нея като досадна муха, колчем се опитвала да пледира за внимателно проливане на топла вода и гледала да я прогони. Показала и данни и сметките и тогава, представи си : "За първи път в погледа и блесна някакво разбиране и се стъписа!" Това бяха думите на жената.

Един дивак, макар и професор доктор на някакви естествени науки се съгласи да ремонтира и затвори прозорците на мазето си, които стояха широко отворени, за да не му се вкисне зелето :0))). Няколко пъти съм му обяснявал, че нагрятата сграда е нещо като комин, която се "опитва" да засмуче отдолу въздух и да го изкара отгоре. Колкото по-лесно се осъществява този процес, толкова повече енергия губим.
Без коментари се предприе неотложен ремонт на няколко стълбищни прозореца.
Мислим за някакво изолиране на асансьорните шахти.

Сега обсъждаме сериозно наемането на външен експерт, който да мине по цялата инсталация и евентуално по домовете, за да има яснота, че няма шмекерии. Преди тази идея беше посрещана на нож, сега общественото мнение е променило посоката.

Разчитам, че сега съм бил по-ясен и полезен.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-12-19 15:39 от nacheff.
Re: С колко се отопляваме зимата?
19-12-2009 - 16:14:53
При мен също топлата вода е 50% от цялата сметка за парното и май през последните години винаги е било така.
Това още преди време ме наведе на мисълта,че докато в еднофамилна къща топлата вода ти идва едва ли не като бонус към отоплението през зимата/ако бойлера е нормално близко до котела/,то в апартаментите с тец просто ни режат главите.То е ясно защо,ама 20 и кусур лв/м3 подгряване-еб..и и цената:g:
Re: С колко се отопляваме зимата?
19-12-2009 - 17:13:00
молете се топлофикация да не стане частна тогава ще видим дебелия край,сега е номер 1,колкото до климатици имам фирма и ги продавам и то най добрите марки,но пак не съм убеден че инвестицията си заслужава да не говорим за неудобството от шум и поток на въздуха,най голямата глупост е да имаш парно и да не го ползваш,всичко друго е бошлаф ,темата е чешене на езици на хора без работа,климатици и друго само когато няма тази благодат ТЕЦ!!!
LKK
Re: С колко се отопляваме зимата?
19-12-2009 - 18:12:06
Nacheff, благодаря за разясненията. Напролет ще обобщим данните по твоята методика, за да отпаднат безсмислените претенции и обвинения. Така ще можем да си отговорим еднозначно и на въпроса за ефекта от топлоизолацията и смяната на дограмата.
Бъди здрав и весели празници!
Re: С колко се отопляваме зимата?
20-12-2009 - 18:42:22
Някак си не успяхте да ме убедите,че ТЕЦ не е просто поредната отживяла времето си соц. недомислица.Нещо като в Джурасик парк...някакво същество,преселило се незнайно как в наши дни.Идващо от епоха,когато горивата просто са били без пари.По-конкетно природния газ.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход